Справа № 420/31698/25
18 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,-
Стислий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військова частина НОМЕР_1 , в якій просить суд:
- визнати протиправним і скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, за порушення вимог абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзацу 2 статті 11, статті 16, частини другої статті 58, абзацу восьмого статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 , за не вжиття заходів щодо перевірки даних, вказаних у бойових розпорядженнях, та інформації з журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 щодо безпосередньої участі військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, виконання бойового (спеціального) завдання, що призвело до завдання збитків державі на суму, у загальному розмірі, 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 коп.) притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення «СУВОРА ДОГАНА»;
- визнати протиправним і скасувати пункт 3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, завдані матеріальні збитки державі внаслідок подання рапортів про виплату сум додаткової винагороди з розрахунку 70 000 грн та 100 000 грн за січень-червень 2025 року включно солдату ОСОБА_3 , солдату ОСОБА_4 , солдату ОСОБА_5 , солдату ОСОБА_6 , старшому солдату ОСОБА_7 , солдату ОСОБА_8 , солдату ОСОБА_9 , солдату ОСОБА_10 , на загальну суму 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 коп.) командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 притягнути до повної матеріальної відповідальності на суму завданої шкоди, в розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 коп.);
- визнати протиправним і скасувати підпункт 4.1. пункту 4 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, начальнику фінансово-економічної служби-головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 внести суму у розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 коп.) до книги обліку стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 за командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_11 ;
- визнати протиправним і скасувати підпункт 4.2. пункту 4 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, начальнику' фінансово-економічної служби-головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 внести суму у розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 коп.) до книги обліку нестач військової частини НОМЕР_1 за командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_11 ;
- визнати протиправним і скасувати підпункт 4.3. пункту 4 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, начальнику фінансово-економічної служби-головному' бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 , на підставі частини першої статті 13 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 року №160-ІХ стягнення суми завданої шкоди здійснювати щомісяця із грошового забезпечення командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 в розмірі 20% його місячного грошового забезпечення до повного погашення;
- визнати протиправним і скасувати підпункт 4.4. пункту 4 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, начальнику фінансово-економічної служби-головному' бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 , на підставі абзацу 10 пункту п'ять розділу XVI наказу Міністра оборони України «Про затвердження порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» №260 від 07.06.2018 року не виплачувати підполковнику ОСОБА_12 премію за серпень 2025 року в повному розмірі, та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити належні мені виплати, а саме премію за серпень 2025 року;
- визнати протиправним і скасувати пункт 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», за яким, старшому офіцеру відділення психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 майору ОСОБА_13 направити повідомлення про вчинення злочину стосовно підполковника ОСОБА_2 за ознаками частини четвертої статті 425 Кримінального Кодексу України та завірені відповідно до чинного законодавства копії матеріалів даного службового розслідування до Державного бюро розслідування за місцем вчинення правопорушення для вирішення питання щодо внесення відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань не пізніше наступного дня після отримання завіреної відповідно до чинного законодавства копії матеріалів даного службового розслідування.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 р. №2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року» притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення «СУВОРА ДОГАНА», притягнуто до повної матеріальної відповідальності на суму завданої шкоди в розмірі 3 741 981,54 грн. Позивач зазначає, що наказ про накладення на позивача дисциплінарного стягнення, як «СУВОРА ДОГАНА» та притягнення до повної матеріальної відповідальності на загальну суму 3 741 981,54 грн. не відповідає критеріям правомірності, співрозмірності, є необґрунтованими та протиправними, оскільки не встановлена вина позивача, не враховані пояснення командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , його службова характеристика за минулі роки служби, нагороди та подяки. Тобто, службове розслідування було проведено формально, без належної оцінки всіх наявних доказів, не об'єктивно та упереджено.
03.10.2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що було встановлено факт неналежного виконання службових обов'язків командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 , яке полягає в недбалому ставленні до службових обов'язків при перевірці даних, щодо відповідності нарахування військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 додаткової винагороди з розрахунку 70 000,00 грн., 100 000,00 грн. за січень-червень 2025 року включно та завдань, вказаних у бойових розпорядженнях, інформації з журналу бойових дій на підставі яких здійснювались виплати, що спричинило надлишкову виплату грошових коштів, внаслідок чого державі завдано збитків в розмірі 3 741 981 (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна) грн. 54 коп. Вказане правопорушення прямо пов'язане з виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби. Вказані дії Позивача прямо порушують абзац 2 статті 11 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» відповідно до якого на військовослужбовця покладено обов'язок сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, статтю 16 Статуту відповідно до якої кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, довірених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями, абзац 8 статті 59 Закону України Статуту відповідно до якого командир зобов'язаний завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності, абзаци 1, 2 статті 4 Статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.
Заяви чи клопотання від сторін.
24.11.2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшла заява про продовження процесуального строку для подання витребуваних доказів по справі № 420/31698/25.
05.12.2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшла заява щодо виконання ухвали суду від 14.11.2025 року.
Процесуальні дії, вчинені судом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 року витребувано від Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) належним чином завірені копії наступних документів, а саме:
- посадову інструкцію в якій зазначені службові обов'язки командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 ;
- бойові розпорядження, які зазначені в Акті службового розслідування від 15.08.2025 року: №89 від 02.11.2024 року, № 20/25дск від 01.02.2025 року, № 30/1/25дск від 17.02.2025 року, №113/25дск від 26.05.2025 року;
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати письмову інформацію стосовно безпосередньої участі військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , які зазначені в Акті службового розслідування від 15.08.2025 року у бойових діях за період січень-червень 2025 року, та щодо вимог до складання бойових розпоряджень в частині наявності персоналізованих бойових завдань військовослужбовцям.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати витребувані судом докази протягом п'яти днів з дня отримання ухвали, через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду inbox@adm.od.court.gov.ua. зі скріпленням електронним підписом відповідальної особи.
Зупинено провадження у справі №420/31698/25 до отримання витребуваних судом доказів.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 року продовжено Військовій частині НОМЕР_1 процесуальний строк, встановлений ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 року про витребування доказів, - на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 року поновлено провадження у справі № 420/31698/25.
Обставини справи.
ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 24 від 05.10.2023 року призначений на посаду заступника командира інженерного батальйону з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_3 .
05.08.2025 року перебував на посаді командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
04.08.2025 року на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт начальника логістики заступника командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_14 за вх. №27819, відповідно до якого за результатами перевірки по розрахунково-платіжним відомостям, яка проводилась з 29.07.2025 по 30.07.2025 року, встановлені факти порушень вимог наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" під час нарахування та виплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 за квітень - червень 2025 року.
Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 2401 від 05.08.2025 року «Про призначення службового розслідування стосовно виплати грошового забезпечення військовослужбовцям третього механізованого батальйону» з метою з'ясування переплати додаткового грошової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону та встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність стали причиною виплати грошового забезпечення, наказано провести службове розслідування.
За результатами службового розслідування складено Акт службового розслідування від 15.08.2025 року.
Згідно з Актом службового розслідування встановлено, що в період з січня по червень 2025 року включно, згідно рапортів командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 , військовослужбовці третього механізованого батальйону були подані на отримання додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн, 100 000 грн, та 70 000 грн. військовослужбовці третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 подані на отримання додаткової винагороди у розмірах 30 000 грн., 100 000 грн. та 70 000 грн. за період виконання бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими розпорядженнями.
Комісією за результатами огляду бойових розпоряджень командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 від 02.11.2024 №89, від 01.02.2025 №20/25дск, від 17.02.2025 №30/1/25дск та від 26.05.2025 №113/25дск було встановлено, що ними визначаються бойові завдання підрозділам третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Але, вищевказані документи не містять персоналізованих бойових завдань військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Оглянутий комісією в ходу проведення службового розслідування журнал бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 має інвентарний номер: 593, що не відповідає інвентарному номеру журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , який вказаний як одна з підстав виплати додаткової винагороди вищезазначеним військовослужбовцям, а саме: інвентарний номер: 579. Журнал бойових дій не містить записів, які б підтверджували виконання завдань вищевказаними військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Документи, які підтверджують перебування військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 а період з 01.01.2025 по 31.06.2025 безпосередньо в районах здійснення бойових дій на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, або виконання бойових (спеціальних) завдань під час ведення бойових (спеціальних) лій на лінії бойового зіткнення з противником на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до ротного опорного пункту включно до військової частини НОМЕР_1 не надходили.
Таким чином, комісією на підставі відомостей, згідно довідок військової частини НОМЕР_1 від 13.08.2025 року, виявлена загальна сума надмірно сплачених в якості додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн. та 70 000 грн. за період з 01.01.2025 по 31.06.2025 грошових коштів на підставі рапортів командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 , розмір яких складає 3 741 981,54 грн.
За результатами проведення службового розслідування встановлено, що в період з січня по червень 2025 року включно на підставі рапортів командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 військовослужбовці третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 були подані на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн. та 70 000 грн. відповідно до вказаних у рапортах періодів виконання бойових завдань без наявності документів, передбачених Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання, а саме: бойових наказів (бойових розпоряджень), журналу бойових дій в яких була б зафіксована участь вищезазначених військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання.
Службовим розслідуванням встановлений факт неналежного виконання службових обов'язків командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 , яке полягає в порушенні абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзацу другого статті 11, статті 16, частини другої статті 58, абзацу 8 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 4 розділу IV Інструкції з ведення Історичного формуляра. Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 №363, пункту 4 розділу XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, недбалому ставленні до виконання службових обов'язків при перевірці даних, вказаних у бойових розпорядженнях, та інформації з журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 щодо безпосередньої участі військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання тощо, що потягло за собою безпідставні виплати додаткової винагороди з розрахунку 70 000 грн. та 100 000 грн. за січень-червень 2025 року включно на підставі рапортів командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та завдання збитків державі у загальному розмірі 3 741 981,54 гри. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки).
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 року № 2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року», зокрема, пунктом 2 наказу за порушення вимог абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзацу другого статті 11, статті 16, частини другої статті 58, абзацу 8 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 , за не вжиття заходів щодо перевірки даних, вказаних у бойових розпорядженнях, та інформації з журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 щодо безпосередньої участі військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання, що призвело до завдання збитків державі на суму у загальному розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки), притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення «СУВОРА ДОГАНА».
Пунктом 3 наказано, за завдані матеріальні збитки державі, внаслідок подання рапортів про виплату сум додаткової винагороди з розрахунку 70 000 грн. та 100 000 грн. за січень-червень 2025 року включно солдату ОСОБА_3 , солдату ОСОБА_4 , солдату ОСОБА_5 , солдату ОСОБА_6 , старшому солдату ОСОБА_7 , солдату ОСОБА_15 , солдату ОСОБА_9 , солдату ОСОБА_10 на загальну суму 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки) командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 притягнути до повної матеріальної відповідальності на суму завданої шкоди у розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки).
Пунктом 4 наказано, начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 :
4.1. внести суму у розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки) до книги обліку стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 за командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_11 ;
4.2. внести суму у розмірі 3 741 981,54 грн. (три мільйони сімсот сорок одна тисяча дев'ятсот вісімдесят одна гривня 54 копійки) до книги обліку нестач військової частини НОМЕР_1 за командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_11 ;
4.3 на підставі частини першої статті 13 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнення суми завданої шкоди здійснювати щомісяця із грошового забезпечення командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 у розмірі 20 відсотків його місячного грошового забезпечення до повного погашення;
4.4. на підставі абзацу 10 пункту 5 розділу XVI наказу Міністра оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройним Сил України та деяким іншим особам» №260 від 07.06.2018 не виплачувати підполковнику ОСОБА_12 премію за серпень 2025 року у повному розмірі.
Пунктом 7 наказано, старшому офіцеру відділення психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 майору ОСОБА_16 направити повідомлення про вчинення злочину стосовно підполковника ОСОБА_2 за ознаками частини 4 статті 425 Кримінального кодексу України та завірені відповідно до чинного законодавства копії матеріалів даного службового розслідування до Державного бюро розслідувань за місцем вчинення правопорушення для вирішення питання щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не пізніше наступного дня після отримання завіреної відповідно до чинного законодавства копії матеріалів даного службового розслідування.
Вважаючи наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 року № 2299 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Джерела права й акти їх застосування.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначаються Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24.03.1999 №548 (далі - Статут).
Статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначаються загальні обов'язки військовослужбовців. Так, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:
свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;
постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;
знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно;
дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;
поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості;
бути пильним, суворо зберігати державну таємницю;
вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання;
виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;
додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Відповідно до ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно з ст.ст.26-27 Статуту, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.
Відповідно до ст. 101 Статуту, командир батальйону (корабля 3 рангу) в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність батальйону (корабля), успішне виконання батальйоном (кораблем) бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за внутрішній порядок, за стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального та інших матеріальних засобів батальйону (корабля) і законність їх витрачання, за організацію і стан пожежної безпеки батальйону.
Командир батальйону (корабля 3 рангу) підпорядковується командирові бригади і є прямим начальником усього особового складу батальйону (корабля).
Командир батальйону (корабля 3 рангу) зобов'язаний: підтримувати особовий склад батальйону (корабля), озброєння, бойову та іншу техніку у бойовій готовності; керувати розробленням і виконанням плану бойової підготовки батальйону (корабля); організовувати й керувати бойовою підготовкою та вихованням особового складу батальйону (корабля), проводити заняття зі штабом, військовослужбовцями офіцерського, сержантського (старшинського) складу батальйону (корабля), а також навчання й заняття з підрозділами батальйону (корабля); знати тактику дій батальйону в різних видах бою, управляти підрозділами під час навчання і в бою; знати й уміло володіти всіма видами зброї і техніки батальйону, організовувати правильне їх зберігання, експлуатацію та обслуговування і не менше ніж один раз на три місяці особисто перевіряти їх наявність, стан та облік (командирові корабля - не менше ніж один раз на два місяці проводити огляд корабля, не менше ніж один раз на місяць - огляд його озброєння, боєприпасів та технічних засобів, здійснювати щоденний обхід корабля); постійно вдосконалювати свої спеціальні й методичні навички, подавати приклад підлеглим зразковим виконанням військового обов'язку; з повагою ставитися до підлеглих, дбати про виховання молодих офіцерів, військовослужбовців сержантського (старшинського) складу і про згуртування військового колективу; знати ділові та морально-психологічні якості кожного військовослужбовця офіцерського, сержантського (старшинського) складу батальйону (корабля), постійно вести роботу з їх виховання і вдосконалення підготовки за спеціальністю; виховувати особовий склад батальйону (корабля) в дусі поваги до військової служби, бережливого ставлення до озброєння, бойової та іншої техніки і майна, піклуватися про підлеглих, періодично бути присутнім на ранковому підйомі та вечірній повірці; дбати про здоров'я підлеглих, вживати необхідних заходів до його зміцнення; здійснювати добір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського (старшинського) складу, кандидатів для вступу до вищих військових навчальних закладів; перевіряти відповідність кандидатів для призначення на вакантні посади рядового, сержантського (старшинського) складу визначеним вимогам до таких посад; виховувати у військових колективах відвертість, взаємну довіру та повагу; щомісяця підбивати підсумки стану бойової підготовки, військової дисципліни, внутрішнього порядку, озброєння і техніки; стежити за утриманням і правильною експлуатацією будинків і приміщень, відведених для батальйону, за чистотою території, закріпленої за батальйоном, у тому числі ділянки території парку (на кораблі - оглядати жилі та службові приміщення, постійно стежити за справністю корпусу корабля), а також проведенням заходів пожежної безпеки; здійснювати заходи щодо запобігання катастрофам, аваріям, поломкам озброєння і техніки (забезпечення живучості корабля й безпеки його плавання), а також вимагати додержання заходів безпеки під час роботи з озброєнням, боєприпасами, бойовою та іншою технікою, проведення занять, стрільб, навчань і робіт; підтримувати внутрішній порядок, організовувати охорону розташування батальйону (охорону корабля), перевіряти несення вартової та внутрішньої (на кораблі - чергової і вахтової) служб особовим складом батальйону (корабля); керувати господарством батальйону (корабля).
Згідно з пп. 3.3.1. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року № 300, командир батальйону відповідає за стан господарства у підрозділах батальйону та виконує свої обов'язки згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України ( 548-14 ) і пункту 3.1.9 цього Положення.
Крім того, він повинен: знати стан забезпеченості підрозділів і особового складу належними видами постачання та слідкувати за схоронністю та законністю витрачання матеріальних засобів; піклуватись про харчування, матеріально-побутове забезпечення та охорону здоров'я особового складу батальйону, контролювати приготування та якість гарячої їжі у стаціонарних умовах, на польових заняттях і навчаннях; здійснювати контроль за веденням господарства у підрозділах батальйону; здійснювати контроль за підтриманням зразкового зовнішнього вигляду та виправки військовослужбовців у підрозділах.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).
Статтею 1 Дисциплінарного статуту ЗСУ встановлено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Згідно зі статтею 2 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ визначає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:
додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;
бути пильним, зберігати державну таємницю;
додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;
виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;
поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;
не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Абзацом 2 статті 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ визначено, що за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
У відповідності до ст. 48 Дисциплінарного статуту ЗСУ, на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:
а) зауваження;
б) догана;
в) сувора догана;
г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти);
ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);
д) пониження в посаді;
е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);
є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу);
ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Згідно зі ст. 83 Дисциплінарного статуту ЗСУ, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Абзацом 2 ст. 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ передбачено, що під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Відповідно до пункту 85 Дисциплінарного статуту ЗСУ службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України затверджено наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за 1503/31371 (далі - Порядок № 608).
Відповідно до абз. 4 п.2 розділу І Порядку № 608, службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.
Згідно з п. 3 розділу II Порядку № 608, службове розслідування проводиться для встановлення:
неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення;
причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби;
ступеня вини військовослужбовця;
порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства;
причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення;
причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).
Так, відповідно до п.п.1,3 розділу IІI Порядку № 608, рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).
Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.
Оформлення результатів службового розслідування закріплені у розділі V Порядку № 608.
Так, за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
У вступній частині акта службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування.
В описовій частині акта службового розслідування зазначаються:
посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування;
неправомірні дії військовослужбовця;
зв'язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби (якщо такий є);
вина військовослужбовця;
причинний зв'язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась;
вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено;
причини та умови, що сприяли правопорушенню;
заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення.
У резолютивній частині акта службового розслідування зазначаються:
висновки службового розслідування;
пропозиції щодо притягнення винної особи (винних осіб) до відповідальності;
інші заходи, спрямовані на усунення причин та умов, що призвели до правопорушення, які пропонується здійснити.
Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.
Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.
Пунктом 1 розділу VІ Порядку № 608 передбачено, що за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.
Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Особливості проведення службового розслідування за фактами завданої державі матеріальної шкоди визначені у розділі VIII Порядку № 608.
У разі виявлення факту завдання шкоди державі командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає службове розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.
Під час проведення такого службового розслідування додатково необхідно з'ясувати:
наявність шкоди;
протиправну поведінку особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків;
причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;
ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна);
умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду.
До матеріалів службового розслідування долучається довідка про вартісну оцінку заподіяної шкоди за підписом начальника відповідної служби та фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини.
Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків визначає Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 3 жовтня 2019 року № 160-IX (далі - Закон № 160-IX).
Так, відповідно до ч.ч.1-3 ст. 3 Закону № 160-ІХ, підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.
Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:
1) наявність шкоди;
2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків;
3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;
4) вина особи в завданні шкоди.
Притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України.
Згідно з ч.2 ст. 5 Закону №160-ІХ, командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 160-ІХ особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі:
1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій;
2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб;
3) завдання шкоди у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин;
4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення;
5) якщо особою надано письмове зобов'язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.
Частиною1 ст. 10 Закону №160-ІХ визначено, що відшкодування шкоди, завданої особою, здійснюється на підставі наказу командира (начальника) шляхом стягнення сум завданої шкоди з місячного грошового забезпечення винної особи, крім випадків, передбачених частинами третьою, четвертою та п'ятою цієї статті та частиною першою статті 12 цього Закону.
Відшкодування шкоди, завданої командиром (начальником), здійснюється на підставі наказу старшого за службовим становищем командира (начальника).
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону №160-ІХ, стягнення сум завданої шкоди в разі притягнення винної особи до матеріальної відповідальності здійснюється щомісяця із грошового забезпечення особи в розмірі до 20 відсотків її місячного грошового забезпечення.
Кабінетом міністрів України прийнято постанову від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Відповідно до п.1-1 Постанови №168, установлено, що на період воєнного стану:
військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), членам груп протиповітряної оборони, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. У разі виконання бойових (спеціальних) завдань під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до ротного опорного пункту включно, а також на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора в районах ведення воєнних (бойових) дій та на території держави-агресора військовослужбовцям додатково виплачується одноразова винагорода в розмірі 70000 гривень за кожні 30 днів (сумарно обчислених) виконання таких завдань;
військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань відповідно до умов, визначених Міністерством оборони;
військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Абзацом 1 п. 1-2 Постанови №168 передбачено, що виплата додаткової винагороди та одноразової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджений наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок №260).
Відповідно до п.2 розділу XXXIV Порядку №260, на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується у певних розмірах.
Згідно з п.3-4 розділу XXXIV Порядку №260, райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України.
Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Так, відповідно до п.9 розділу XXXIV Порядку №260, виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів:
командирів (начальників) військових частин - особовому складу військової частини;
керівника органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.
Так, відповідно до п.5 розділу ІІ Інструкції з ведення Історичного формуляра. Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 №363 (далі - Інструкція №363), відповідальність за ведення Історичного формуляра, Історичної довідки покладається на командира військової частини, керівника установи.
Безпосереднє ведення Історичного формуляра, Історичної довідки здійснюється посадовою особою, яка призначається наказом командира військової частини, керівника установи.
Відповідно до розділу IV Порядок ведення Журналу бойових дій, Інструкції №363, журнал бойових дій ведеться у військових частинах (їх підрозділах), а також на кораблях 1-го, 2-го та 3-го рангів з моменту отримання наказу, директиви про залучення до ведення бойових дій до моменту завершення виконання завдань у районі бойових дій.
Ведення Журналу бойових дій здійснюється у довільній формі на підставі оперативних директив, бойових наказів, розпоряджень, зведень, бойових донесень тощо, а також усних розпоряджень старших начальників і командирів.
Ведення Журналу здійснюється посадовою особою, призначеною наказом командира військової частини.
Обов'язкові складові Журналу бойових дій: дата запису; загальна обстановка перед початком операції (бою); бойовий склад та угруповання своїх військ та військ противника; співвідношення сил і засобів; коротке викладення завдання військовій частині (підрозділу); рішення командира та бойові завдання, поставлені підпорядкованим частинам (підрозділам); уточнені рішення та розпорядження, які віддавалися командирами (начальниками) чи були отримані від старших начальників; (сил), дані про захоплення полонених та трофеї; втрати своїх військ і противника; можливі висновки та пропозиції щодо тактики застосування військ.
Крім того, до Журналу бойових дій можуть додаватися звітні карти, схеми бойових епізодів, характерних укріплень, фотоілюстрації, копії інших документів тощо.
Висновки суду.
Системний аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що передумовою для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності є, зокрема проведення службового розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. Таке службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння). Результати службового розслідування фіксуються у акті службового розслідування, в якому і мають бути відображені усі зазначені вище складові, надана належна оцінка усім обставинам, встановленим під час проведення такого службового розслідування з урахуванням пояснень особи, відносно якої воно проведено, та, відповідно, має міститися висновок з урахуванням усіх обставин, встановлених під час проведення службового розслідування.
Суд зазначає, що зі змісту Закону №160-ІХ, яким регулюються спірні правовідносини, слідує, що притягнення військовослужбовців до матеріальної відповідальності є можливим за умови заподіяння ним прямої дійсної шкоди. При цьому поведінка військовослужбовця має бути протиправною та перебувати у причинному зв'язку з настанням шкоди. Також необхідно встановити вину особи у заподіянні шкоди, яка за формою може бути умисною або вчинення діяння з необережності.
Зазначені обставини відповідно до ст.3 Закону №160-ІХ мають бути встановлені під час службового розслідування та відображені у акті, складеному за його результатами.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 року № 2299 позивача притягнуто до дисциплінарної та повної матеріальної відповідальності у зв'язку з наявністю його вини у поданні рапортів про виплату сум додаткової винагороди з розрахунку 70 000 грн. та 100 000 грн. за січень-червень 2025 року.
За наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин, слід встановити, чи було заподіяно позивачем пряму дійсну шкоду (що є однією з умов притягнення до матеріальної відповідальності).
Зі змісту спірного наказу слідує, що відповідач виходив з того, що позивачем вчинено дії, передбачені абзацом 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзацом 2 статті 11, статті 16, ч. 2 статті 58, абз. 8 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, внаслідок недотримання вимог пункту 4 розділу IV Інструкції з ведення Історичного формуляра, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 року №363, пункту 4 розділу XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260.
Службовим розслідуванням встановлений факт неналежного виконання службових обов'язків командиром третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 , яке полягає у недбалому ставленні до виконання службових обов'язків при перевірці даних, вказаних у бойових розпорядженнях, та інформації з журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 щодо безпосередньої участі військовослужбовців третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання тощо, що потягло за собою безпідставні виплати сум додаткової винагороди з розрахунку 70 000 грн. та 100 000 грн. за січень-червень 2025 року включно на підставі рапортів командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та завдання збитків державі у загальному розмірі 3 741 981,54 грн.
Суд зазначає, що ведення Журналу бойових дій здійснюється посадовою особою, призначеною наказом командира військової частини.
Відповідно до наданих письмових пояснень підполковника ОСОБА_1 та майора ОСОБА_17 відповідальною особою за ведення ЖБД є офіцер групи планування штабу третього механізованого батальйону старший лейтенант ОСОБА_18 .
За оформлення бойових розпоряджень та їх облік відповідальний начальник групи персоналу штабу третього механізованого батальйону старший лейтенант ОСОБА_19 .
Суду звертає увагу на те, що відповідачем під час службового розслідування та притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності коло його службових обов'язків не встановлювалося. Не з'ясовано, чи входить до повноважень позивача перевірка даних, вказаних у бойових розпорядженнях та перевірка інформації, яка вноситься до журналу бойових дій. Встановлення цих фактів у матеріалах службового розслідування не відображено.
Крім того, відповідно до п. 4 розділу XXXIV Порядку №260 підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі рапорту командира підрозділу.
Суд, також, звертає увагу, що рапорт начальника логістики, який був поданий 04.08.2025 року на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 , містить загальні відомості щодо виплати грошового забезпечення військовослужбовцям у третьому механізованому батальйоні за період квітень-червень 2025 року. Крім того, в рапорті зазначена інформація щодо недоліків зазначених в документах та порядку подання рапортів на виплату додаткової грошової винагороди.
Так, в Акті службового розслідування зазначено, що комісією за результатами огляду бойових розпоряджень командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 від 02. П.2024 №89, від 01,02.2025 №20/25дек, від 17.02.2025 №30/1/25дек та від 26.05.2025 №113/25дск було встановлено, що вищевказані документи не містять персоналізованих бойових завдань переліченим в акті військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Однак, на вимогу суду надати для дослідження та ознайомлення посадову інструкцію в якій зазначені службові обов'язки командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та бойові розпорядження, які зазначені в Акті службового розслідування від 15.08.2025 року: №89 від 02.11.2024 року, № 20/25дск від 01.02.2025 року, № 30/1/25дск від 17.02.2025 року, №113/25дск від 26.05.2025 року, відповідачем повідомлено, що надати вказані документи не представляється можливим, так як звітна штабна документація та планування бою до 07.10.2025 року в батальйоні відсутня, та місце їх знаходження не відоме.
Також зазначено, що надати завірені бойові розпорядження №89 від 02.11.2024 року, №20/25дск від 01.02.2025 року, №30/1/25 від 17.02.2025 року та №113/25 від 26.05.2025 року не представляється можливим, так як місце знаходження архіву документації не відомо.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що оскільки відповідачем не надано до суду завірені копії бойових розпоряджень №89 від 02.11.2024 року, №20/25дск від 01.02.2025 року, №30/1/25 від 17.02.2025 року та №113/25 від 26.05.2025 року у зв'язку із відсутністю такої документації та невідомим місцем її знаходження, отже комісією під час проведення службового розслідування не було детально досліджено бойові розпорядження з огляду на їх відсутність.
Таким чином, відсутність посадової інструкції командира третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та бойових розпоряджень №89 від 02.11.2024 року, № 20/25дск від 01.02.2025 року, № 30/1/25дск від 17.02.2025 року, №113/25дск від 26.05.2025 року, не дають підстав стверджувати, що позивач недбало ставився до виконання своїх службових обов'язків при перевірці даних, вказаних у бойових розпорядженнях, та інформації з журналу бойових дій третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та чи входили до його повноважень ті обов'язки, невиконання яких ставиться останньому у провину.
Враховуючи наведене, належним та ефективним способом захисту порушеного права у спірних правовідносинах є визнання протиправними і скасування пункту 2, пункту 3, підпунктів 4.1.-4.4. пункту 4 та пункту 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 року № 2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року».
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Розподіл судових витрат.
Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати пункт 2, пункт 3, підпункти 4.1., 4.2., 4.3., 4.4. пункту 4 та пункт 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.08.2025 року № 2299 «Про результати службового розслідування стосовно переплати додаткової винагороди військовослужбовцям третього механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з січня по червень 2025 року».
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко