Справа № 420/2820/24
17 грудня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Дубровної В.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» до Фонду державного майна України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До суду з позовом звернувся Спеціалізований Одеський санаторій “Салют» (далі - позивач) до Фонду державного майна України (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Фонду державного майна України щодо управління, переданого з 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України до Фонду державного майна України, єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» з метою його подальшої приватизації та погашення заборгованості по сплаті податків, заробітної плати, комунальних послуг, яка виникла у Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют»;
- зобов'язати Фонд державного майна України здійснити управління переданого з 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України до Фонду державного майна України, єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» з метою його подальшої приватизації, забезпечити збереження об'єкта власності до його подальшої приватизації (передачі) та погашення заборгованості бюджетної неприбуткової установи, Спеціалізований Одеський санаторій “Салют» по сплаті податків, заробітної плати, комунальних послуг.
На обґрунтування вказаних вимог у позові зазначено, що Cпеціалізований Одеський санаторій «Салют» заснований на державній власності, є бюджетною неприбутковою установою та до 21.12.2022 належав до сфери управління Міністерства соціальної політики України. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 №910-р та акту приймання-передачі від 21.12.2022 Спеціалізований Одеський санаторій "Салют" було передано зі сфери управління Міністерства соціальної політики України до сфери управління Фонду державного майна України з метою його подальшої приватизації. Водночас, єдиний майновий комплекс Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» не включено до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, затверджених наказом Фонду державного майна України від 04 січня 2022 року № 1 (із змінами), рішення про його приватизацію Фондом не приймалось. Листом Мінсоцполітики від 28.12.2022 №13983/0/2-22/20, за результатами розгляду листа Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» від 14.12.2022 №01-01.4//227, повідомлено, що з моменту затвердження акта приймання-передачі право на управління переданими об'єктами державної власності належить Фонду державного майна України, як уповноваженому органу управління. Враховуючи, що єдиний майновий комплекс Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» не включено до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, затверджених наказом Фонду державного майна України від 04 січня 2022 року № 1 (із змінами), та рішення про приватизацію Фондом не приймалось, позивач стверджує, що санаторій перебуває у невизначеному правовому та фінансовому положенні, зокрема згідно з листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 15.12.2023 №11-06-06/11388 зупинено операції з бюджетними коштами та заборгованість станом на 01.12.2023 склала 6961 790,31 грн., в тому числі зі сплати заробітної плати та сплати комунальних послуг.
Як зазначає позивач, Фонд державного майна України зволікає з прийняттям рішення щодо Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», а саме: чи приватизувати санаторій, чи перетворити у державне підприємство, передати в оренду чи до сфери управління Адміністрації державної прикордонної служби України, не вчиняючи при цьому жодних дій щодо фінансування санаторію, що ставить під загрозу діяльність та взагалі збереження санаторію. З урахуванням викладеного позивач оскаржує бездіяльність Фонду державного майна України з питань управління єдиним майновим комплексом Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют», переданим з 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України.
Ухвалою суду від 30.01.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.
Також цією ухвалою суд зобов'язав: позивача протягом 10-ти днів з дати отримання даної ухвали надати суду належним чином засвідчені копії наступних документів: реєстраційні та правовстановлюючі документи Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» ( свідоцтво, витяг або виписка з ЄДР тощо) у разі їх не надання; повноваження особи на право підписання позову ( наказ, контракт, витяг з ЄДР). Відповідача разом з відзивом надати суду належним чином засвідчені копії наступних документів: акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» ( код ЄДРПОУ 24539732) від 21.12.2022 р. (20.12.2022 р); розпорядчі або інші документи щодо питань приватизації Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют» та/або погашення заборгованості по сплаті податків, заробітної плати, комунальних послуг або підстави їх не прийняття з нормативно - правовим обґрунтуванням; інші докази на підтвердження або спростування оскаржуваної бездіяльності відповідача.
14.03.2024 року представником позивача подані реєстраційні та правовстановлюючі документи Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют».
Відповідач надав витребувані судом докази разом із відзивом на позовну заяву.
28.02.2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Фонду державного майна України, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач вказує, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 910-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» актом приймання-передачі від 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України до сфери управління Фонду державного майна України було передано функції з управління єдиним майновим комплексом Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют».
Відповідач зазначає, що стаття 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не містить імперативної вимоги для Фонду застосовувати той чи інший спосіб управління, а містить перелік способів управління (приватизація об'єкта, передача в оренду, передачу в комунальну власність чи до сфери управління іншого органу). Відповідно до статті 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» до повноважень Фонду належить затвердження переліків об'єктів малої приватизації, а згідно статті 11 Закону № 2269-VIII «Про приватизацію державного та комунального майна» ініціювати приватизацію об'єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб'єкти управління об'єктами державної і комунальної власності або покупці. Таким чином, можливість ініціювати приватизацію об'єктів права державною власності є правом, а не обов'язком суб'єкта управління, враховуючи можливість приватизації конкретного об'єкта. Фонд наголошує, що уповноважений орган управління наділений можливістю на власний розсуд обирати конкретний спосіб управління, який він вважає найкращим за певних обставин. Таким чином відповідач вказує на те, що питання щодо управління Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» належить до дискреційних повноважень Фонду.
Також у відзиві зазначено, що листом від 06.07.2023 № 10-24-16760 Фонд повідомив Адміністрацію Державної прикордонної служби України, що не заперечує проти передачі єдиного майнового комплексу Санаторію зі сфери управління Фонду до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та погоджує техніко-економічне обґрунтування доцільності передачі. Як свідчить службова записка Департаменту оренди та розпорядження державним майном від 19.09.2023 № 44-2130, в подальшому, Фонд надав згоду на передачу єдиного майнового комплексу Санаторію зі сфери управління Фонду до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та листом від 15.09.2023 № 10-24-23799 погодив проект розпорядження Кабінету Міністрів України щодо такої передачі. Відповідно до пункту 4 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482, передача єдиних (цілісних) майнових комплексів підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України. Таким чином, подальше вирішення питання щодо передачі єдиного майнового комплексу Санаторію до сфери управління іншого органу управління наразі належить до компетенції Кабінету Міністрів України. На думку Фонду, позовна заява Санаторію не містить обґрунтувань, як саме обраний позивачем спосіб захисту та сформульовані Санаторієм позовні вимоги забезпечать поновлення прав позивача. Законодавством про приватизацію не передбачений виключний перелік підстав, який би зобов'язував орган управління ініціювати приватизацію об'єкта державної власності.
Ознайомившись зі змістом позовних вимог та підстав позову, дослідивши мотиви заперечень відповідача, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів по справі.
У відповідності з ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Предметом позову є оскарження бездіяльності Фонду державного майна України щодо управління єдиним майновим комплексом Спеціалізованого Одеського санаторію “Салют», переданим з 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України.
Позивач зазначає, що Фонд державного майна України зволікає з прийняттям рішення щодо Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», а саме: чи приватизувати санаторій, чи перетворити у державне підприємство, передати в оренду чи до сфери управління Адміністрації державної прикордонної служби України, не вчиняючи при цьому жодних дій щодо фінансування санаторію, що ставить під загрозу діяльність та взагалі збереження санаторію.
У свою чергу відповідач зазначає, що уповноважений орган управління наділений можливістю на власний розсуд обирати конкретний спосіб управління, який він вважає найкращим за певних обставин.
З матеріалів справи судом встановлено, що 03.12.1996 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради здійснено державну реєстрацію Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», код ЄДРПОУ 24539732, організаційно-правова форма за КОПФГ: 425 Державна організація (установа, заклад), види діяльності за КВЕД-2010: 86.10 Діяльність лікарняних закладів; 86.21 Загальна медична практика, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №506068 від 05.06.2009 та Довідкою з ЄДРПОУ серії АА №732005.
Згідно з Довідкою з ЄДРПОУ серії АА №732005, керівником Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» є Кутікова Тетяна Олександрівна.
24.03.2015 року Спеціалізований Одеський санаторій “Салют» отримав Ліцензію Міністерства охорони здоров'я України серії АЕ № 638180 на здійснення медичної практики.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 14.01.2022 року №17 затверджене Положення про Спеціалізований Одеський санаторій “Салют» (нова редакція), відповідно до якого Спеціалізований Одеський санаторій “Салют» (Санаторій) є санаторно-курортним закладом, що заснований на державній власності, належить до сфери управління Міністерства соціальної політики України (далі - Уповноважений орган управління), неприбутковою установою та бюджетною неприбутковою організацією.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 910-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» актом приймання-передачі від 21.12.2022 зі сфери управління Міністерства соціальної політики України до сфери управління Фонду державного майна України було передано функції з управління єдиним майновим комплексом СОС «Салют» з метою його подальшої приватизації.
21.12.2022 року головою Фонду державного майна України затверджений Акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» (код згідно з ЄДРПОУ 24539732) із сфери управління Міністерства соціальної політики України до сфери управління Фонду державного майна України на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 910-р.
Отже, з 21.12.2022 року Фонд державного майна України є уповноваженим органом управління Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» (код згідно з ЄДРПОУ 24539732).
Листом від 21.07.2023 № 10-57-18175 Фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо надання інформації стосовно фінансування СОС «Салют» за бюджетною програмою КПКВК 2501470.
Листом від 22.08.2023 року вих. №12000/0/2-23/44 Міністерство соціальної політики України надало відповідь на лист Фонду та повідомило, що Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют» за бюджетною програмою КПКВК 2501470 Мінсоцполітики були передбачені видатки для проведення санаторно-курортного лікування пільгових категорій громадян: на 2021 рік у обсязі 64 498,3 тис грн; на 2022 рік у обсязі 61 609,5 тис грн.
Листом від 10.08.2023 року вих. №10-57-20116 Фонд державного майна України у відповідь на звернення Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» повідомив, що станом на цю дату єдиний майновий комплекс Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» не включено до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, затверджених наказом Фонду державного майна України від 04 січня 2022 року № 1 (із змінами), рішення про його приватизацію Фондом не приймалось.
Також повідомлено, що до Фонду звернулась Адміністрація Державної прикордонної служби України листом від 16.06.2023 № 702/28571/23 щодо передачі єдиного майнового комплексу СОС «Салют» зі сфери управління Фонду до сфери управління Адміністрації державної прикордонної служби України.
Листом від 06.07.2023 року вих. №10-24-16760 Фонд державного майна України надав відповідь Адміністрації державної прикордонної служби України про те, що не заперечує щодо передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України, погоджує надане техніко-економічне обґрунтування доцільності передачі та готовий опрацювати проект рішення Уряду з порушеного питання.
Згідно службової записки від 15.09.2023 року, Фонд державного майна України надав згоду на передачу єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» за адресою: м. Одеса, вул. Академічна, 28, із сфери управління Фонду до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та листом від 15.09.2023 № 10-24-23799 погодив проект розпорядження Кабінету Міністрів України щодо такої передачі.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482, передача єдиних (цілісних) майнових комплексів підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.
На підставі викладеного судом встановлено, що станом на 15.09.2023 року було ініційоване та розглядалось питання щодо передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Враховуючи, що інформація про процедуру передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України наявна станом на 15.09.2023 року, у суду відсутні актуальні дані щодо того, чи належить наразі Спеціалізований Одеський санаторій “Салюту до сфери управління Фонду державного майна України.
З огляду на зазначене, з метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі суд вважає доцільним витребувати від Фонду державного майна України інформацію у вигляді належним чином засвідчених письмових доказів щодо передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та/або іншого державного органу; та/або чи прийнято рішення про приватизацію Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют»; чи є наразі Фонд державного майна України уповноваженим органом управління Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют».
Згідно з ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 72, 80, 94, 248 КАС України,
ухвалив:
Витребувати від Фонду державного майна України інформацію у вигляді належним чином засвідчених письмових доказів щодо передачі єдиного майнового комплексу Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України та/або іншого державного органу; та/або чи прийнято рішення про приватизацію Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют»; чи є наразі Фонд державного майна України уповноваженим органом управління Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют».
Зобов'язати Фонд державного майна України надати до суду витребувані документи у 5-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Дубровна