Справа № 420/20550/25
17 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неприйняття рішення стосовно заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 16.12.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 16.12.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення, яким надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 та направити довідку за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.12.2024 подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву, в якій просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (копію заяви долучаю до позову). Вказана заява на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 була направлена засобами поштового зв'язку, про що свідчить квитанція АТ «Укрпошта» та опис вкладення відправлення. Заява ОСОБА_2 від 16 грудня 2024 року була отримана ІНФОРМАЦІЯ_5 18 грудня 2024 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від АТ «Укрпошта». Проте всупереч законодавства щодо строків розгляду заяви, від дати подання заяви відповіді на заяву не надходило. 17.01.2025 року та 18.06.2025 року ним на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 подавались заяви щодо результатів розгляду заяви про відстрочку. В червні 2025 позивачу стало відомо про лист ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.01.2025 року, який йому не надходив та був направлений іншій особі на його електронну пошту. В листі було зазначено по відсутність завірених військово-облікових документів. Разом з тим, до заяви було додано копію електронного військово- облікового документа та посвідчення № НОМЕР_1 . Отже, позивач виконав порядок подання заяви на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Проте відповідач листом від 29.01.2025 року № 1275/570 фактично протиправно відмовив у наданні відстрочки, оскільки у листі вказано про відсутність належним чином завіреного військово-облікового документа, який фактично був наданий разом з заявою.
Ухвалою від 01.07.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 відзив на позовну заяву не надходив, відповідно до ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
16.12.2024 року засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» позивач надіслав відповідачу заяву, складену згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024, в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.202, в якій повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач долучив належним чином засвідчені копії відповідних документів, згідно додатку 5 до Порядку № 560.
Листом № 1275/570 від 29.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив позивачу, що він дійсно на підставі абзацу 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації та має право на відстрочку, але у наданому ним пакеті документів відсутній належним чином завіреній військово-обліковій документ. В довідці про надання відстрочки від призову в обов'язковому порядку вказується номер військово-облікового документа. Тому йому необхідно додати до його пакету документів копію військово-облікового документа.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (далі - Закон № 3543-XII).
Згідно п.3 ч.1 ст.23 Закону № 3543-XII, на який посилається позивач, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Відповідно до п.56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядок №560), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.
Згідно п.59 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Отже, як встановлено судом, 16.12.2024 року засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» позивач надіслав відповідачу заяву, складену згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024, в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.202, в якій повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Натомість відповідач всупереч вимог наведених норм Порядку №560 не прийняв за заявою позивача у семиденний строк рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Разом з тим, листом № 1275/570 від 29.01.2025 року відповідач повідомив, що позивач ОСОБА_1 дійсно на підставі абзацу 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації та має право на відстрочку, але у наданому ним пакеті документів відсутній належним чином завіреній військово-обліковій документ. В довідці про надання відстрочки від призову в обов'язковому порядку вказується номер військово-облікового документа. Тому йому необхідно додати до його пакету документів копію військово-облікового документа.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що до заяви позивач долучив належним чином засвідчені копії відповідних документів, згідно додатку 5 до Порядку № 560, а саме: нотаріально посвідчену копію паспорта та коду на ОСОБА_1 ; нотаріально посвідчену копію свідоцтв про народження дітей: серії НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ; нотаріально посвідчену копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_5 ; нотаріально посвідчену копію письмового договору про визначення місця проживания дитини та участі у вихованні дитини від 04.12.2024 року № 2489; нотаріально посвідчену копію письмового договору про визначення місця проживания дитини та участі у вихованні дитини від 21.11.2024 року № 852; довідку про інформацію з Єдиного реєстру боржників про відсутність заборгованості по аліментах на 2 арк.; витяг з реєстру територіальної громади; військово-обліковий документ (посвідчення № НОМЕР_1 та військово-обліковий документ з Резерву).
Відтак, посилання відповідача на відсутність копії військово-облікового документа ОСОБА_1 спростовуються зібраними по справі доказами.
Крім того, п. 60 Порядку № 560 визначено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Таким чином, Порядком № 560 передбачено певний перелік дій, які Комісія повинна вчинити під час здійснення колегіального розгляду отриманих від військовозобов'язаних заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, наслідком яких є прийняття рішення або про задоволення заяви або про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному у встановленій вказаним Порядком формі.
Крім того, п. 60 Порядку № 560 не містить будь-яких положень, які б дозволяли районному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки або його посадовій особі самостійно вирішувати питання про надання або відмову у наданні відстрочки, в тому числі залишення заяви без задоволення з підстав неподання певного документу, без її передачі на розгляд відповідної комісії.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, та не спростовується відповідачем, що будь-яке рішення за поданою ОСОБА_1 заявою про надання відстрочки, комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 не приймалось.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_7 допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у неприйнятті рішення стосовно заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 16.12.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
При цьому, допустивши протиправну бездіяльність з не розгляду заяви ОСОБА_1 , відповідачем не надано жодної юридичної оцінки обставинам, котрі мають принципове юридичне значення для вирішення порушеного громадянином питання, відповідно до вимог Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.
Тобто, вимога позивача в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 16.12.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення, яким надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 та направити довідку за адресою: АДРЕСА_1 - задоволенню не підлягає, оскільки за результатом розгляду заяви від 16.12.2024 року та оцінки доданих до заяви документів саме відповідна комісія ІНФОРМАЦІЯ_6 має прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що передбачено пунктом 60 Порядку № 560.
Беручи до уваги, що жодного рішення комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 за заявою позивача по суті заяви прийнято не було, і прийняття такого рішення є дискреційним повноваженням відповідача, яке останнім не було реалізовано, суд не може перебирати на себе ці повноваження.
За таких обставин, враховуючи неприйняття відповідачем рішення відповідно до чинного законодавства за поданою ОСОБА_1 заявою від 16.12.2024 року, з урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2024 року та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч.5 ст.382 КАС України за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.
Отже, встановлення судового контролю є правом суду. У той же час, відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Підстав вважати, що відповідач, у разі набрання рішенням законної сили, не буде його виконувати, суд не вбачає, а тому в задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду слід відмовити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неприйняття рішення стосовно заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 16.12.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2024 року та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У задоволенні решти позову - відмовити.
У встановленні судового контролю за виконанням рішення суду - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів