Справа № 420/26359/25
17 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому (з урахуванням виправлення описки в позовній заяві) просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12833196/43035109 від 06.05.2025 прийнято головою Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області, про відмову в реєстрації податкової накладної № 20 від 30.09.2024 р. на суму 159 975,00 грн з ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних; визнати протиправним та скасувати рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.05.2025 року № 21678/43035109/2, прийнято головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, а саме про відмову в реєстрації податкової накладної скласти податкову накладну № 20 від 30.09.2024 р. на суму 159 975,00 грн з ПДВ, ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну № 20 від 30.09.2024 р. на суму 159 975,00 грн з ПДВ, поданою Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», дату реєстрації вважається день отримання рішенні від відповідача, або у разі надходження рішення суду про реєстрацію податкових накладних або день набрання законної сили рішенням суду ( п. 20 Порядку № 1246), та/ або ДПС виконати покладені повноваження чинного законодавства щодо реєстрації ПН.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, однак рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. На виконання вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним. Не зважаючи на подання платником податків усіх необхідних документів, спірні податкові накладні зареєстровані не були, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом.
Ухвалою судді від 08.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.08.2025 до суду від представника ГУ ДПС в Одеській області та ДПС України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 20 від 30.09.2024 на загальну суму з урахуванням ПДВ 159 975,00 грн. Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Надалі платник податку направив засобами електронного зв'язку: - повідомлення № 9307483188 від 30.04.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, з яким Платник направив до контролюючого органу додаткові документи, у загальній кількості - 37. В подальшому, Позивачем було направлено скаргу до ДПС України на вищезазначене рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області. Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС України (Центрального рівня) прийнято рішення № 21678/43035109/2 від 21.05.2025 про залишення скарги ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Отже, рішення ДПС № 21678/43035109/2 від 21.05.2025 прийняте за результатом розгляду скарги ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», в порядку та строки, встановлені законодавством та не мають безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а, відтак, підстави до скасування такого рішення та задоволення позовних вимог відсутні. На момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової.
27.08.2025 до суду від ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» надійшла відповідь на відзив, згідно з якою позивач повністю, у повному обсязі надав всі первині документи складені без порушень законодавства, які підтверджують реальність та факт здійснення господарської операції. Позивач надає повідомлення та повне пояснення, детальну інформацію стосовно всього, стосовно підприємства, діяльності, витрат, рух коштів, всі первині документи які стосуються угоди (господарської операції). Також Позивач надав пояснення де все розписав стосовно діяльності, господарської операції, витрати та хто виконував роботи , надали повну детальну інформацію. Наголошую Позивач має право подавати ті документи які вважає вірними, є в наявності та оформлені згідно законодавства України, Позивач подав всі первині документи що підтверджує факт здійснення операції станом на 10.09.2024 та 17.09.2024 року, які стосуються господарської операції.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судом встановлено, що ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», ЄДРПОУ 43035109, ІПН 430351015545, зареєстровано 03.06.2019.
Основним видом діяльності за КВЕД є 43.21 Електромонтажні роботи.Інші:
47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.15 Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами; 47.42 Роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у спеціалізованих магазинах; 47.54 Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання; 42.21 Будівництво трубопроводів; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.
30.08.2024 позивачем укладено з ТОВ «ІНЖ-СТРОЙ» договір № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг.
Згідно з п. 1.2 договору виконавець зобов'язується виконати і передати Замовнику наступні роботи: роботи згідно проекту Система блискавкозахисту 21/2023-БЗ з монтажу системи блискавкозахисту Одеського ліцею №56 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Тіниста,1 у приміщені першого поверху, за замовлення Замовника згідно договору № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024.
Згідно з 1.3 договору, вартість, перелік і обсяг робіт, інша інформація, умови та строки їх виконання, пов'язана з цими роботами, вказана в узгодженої обома Сторонами Додатках та або Специфікаціях, що додаються до цього Договору.
Згідно з 3.1 договору, загальна вартість виконання робіт за цим договором становить - 493 975,00 грн. (чотириста дев'яносто три тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ.
Згідно з 4.5 договору, Замовник має право дострокового виконання своїх фінансових зобов'язань по даному договору, а саме сплатити раніше вказаного строку.».
Згідно з 4.5 договору, розрахунки між Замовником і Виконавцем здійснюються перерахуванням грошових коштів банківським переказом на рахунок Виконавця за погодженим та затвердженим Сторонами термінами виконання робіт. Оплата за Договором здійснюється в безготівковому порядку шляхом оплати на поточний рахунок Виконавця від виставлення рахунку-фактури, але не пізніше 30.10.2024.
Сторони затвердили, погодили та підписали додаток 1 від 30.08.2024 р. до ДОГОВОРУ № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024 р. Специфікацію на загальну суму наданих послуг 493 795,00 грн. з ПДВ.
Виконавець виставив згідно договору рахунок на оплату № 13 від 30.08.2024 р. , всього найменувань 1, на суму на суму 493 975,00 грн. (Чотириста дев'яносто три тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок, у т.ч. ПДВ: Вісімдесят дві тисячі триста двадцять дев'ять гривень 17 копійок). Найменування: роботи згідно проекту Система блискавкозахисту 21/2023-БЗ з монтажу системи блискавкозахисту Одеського ліцею №56 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Тіниста,1 у приміщені першого поверху, за замовлення Замовника згідно договору № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024 р.
Замовник виконав зобов'язання шляхом перерахуванням грошових коштів безготівковій формі, на поточний рахунок Виконавця, де згідно заключної виписки за рахунок гривня за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 р. (Сформовано 21.04.2025 о 12:12 з використанням системи дистанційного обслуговування), та платіжної інструкції № 1062 від 03.09.2024 р.
Сплата коштів на поточний рахунок було зараховано аванс, частину коштів 03.09.2024 р у розмірі 334 000,00 грн. з ПДВ, (Призначення платежу: Част опл. за роботи рахунок №13 від 30.08.2024 р у т.ч. ПДВ 20% 55666,67 грн.), перша подія де на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну № 12 від 03.09.2024 р. на суму 334 000,00 грн з ПДВ 20% в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України та направити до ЄРПН (дана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН згідно Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 р. № 12805138/43035109).
Замовник зобов'язується оплатити надані послуги шляхом перерахуванням грошових коштів безготівковій формі, на поточний рахунок Виконавця, заключної виписки за рахунок гривня за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 р. та платіжної інструкції № 2463 від 30.09.2024 р. було зараховано решту суму договору 30.10.2024 р у розмірі 159 975,00 грн. з ПДВ.
За даною подією складено податкову накладну № 20 від 30.09.2024 р. на суму 159 975,00 грн з ПДВ, яку позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
За отриманою квитанцією № 1 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної № 20 від 30.09.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=9.3898%,"Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Надалі платник податку направив засобами електронного зв'язку: - повідомлення № 9307483188 від 30.04.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, з яким Платник направив до контролюючого органу додаткові документи, у загальній кількості - 37.
Згідно пояснень, сторони затвердили, погодили та підписали Акту надання послуг № 14 від 24.10.2024 року на суму 493 795,00 грн. з ПДВ. Угода по даному договору № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024 р. завершена Замовник оплатив кошти. Виконавець виконав свої зобов'язання по роботі згідно договору , також Виконавець виконує зобов'язання по реєстрації ПН в ЄРПН, а саме згідно договору виконати розділ 8.
Згідно договору - Роботи вважаються виконаними після підписання Замовником і Виконавцем Акту надання послуг у порядку, який передбачений цим Договором. Згідно договору ми сформували податкову накладну де - номенклатура товарів/ послуг ПОВНІСТЮ відповідає формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг. Сторони погодили робочий проект 21/2023-БЗ.
Сторони відписати акт звірки період вересень 2024 - грудень 2024 р., кінцеве сальдо 0,00 грн. Всі описані документи оформлені та складені згідно чинного законодавства України, без порушень законодавства, та повністю у підтверджують факт чинність та законність угоди.
Для інформації про додаткові документи . У відповідності до п. 1.1 ДСТУ Б Д.1.1- 1:2013 цей стандарт установлює основні правила з визначення нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженернотранспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування. Таким чином, форма №КБ-2в, КБ-3 є обов'язковою, лише для оформлення робіт, що виконуються за державні кошти. В той же час, якщо будівельні роботи виконують не за державні кошти, то може складатися інший документ, форма якого зазначається у договорі підряду та який містить інформацію про дату, види, обсяги та вартість виконаних робіт, обчислення прибутку, з обґрунтуванням вартості та підтвердженням витрат матеріальних ресурсів. Крім того, сторони договору можуть визначити у самому договорі про застосування ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». Сторони домовились скласти інший документ на роботи, а саме акт надання послуг.
Підприємство надало всі наявні первині документи які стосуються угоди та підтверджують факт господарської операції (між Замовником та Виконавцем), перелік документів наведений нижче, оформлений згідно чинного законодавств.
Що стосується витрат підприємства, от же конкретно на ваше рішення розписую які товари були придбані у постачальника, ми замовили, оплатили та отримали від наших контрагентів/постачальників: Приватне підприємство "РА-КУРС ПЛЮС" видаткова накладна № 821 від 12.09.2024 р. на суму 169010,97 грн., рахунок № 442 від 03.09.2024 р. Всі податкова накладна отримана від постачальників зареєстровані в ЄРПН. Рахунок № 38 від 02.09.2024 р. (залучили субпідрядника для часткової роботи) , Акт надання послуг № 27 від 21.10.2024 р. (залучили субпідрядника для часткової роботи).
Всі товари стосовно даної угоди поставили на об'єкт. Позивач весь товар не перевозив особисто, (товариство не займається комерційним транспортуванням, не займається розвантаженням навантаженням товару/продукції окремо). Більшість постачальників самі доставляють свою продукцію на об'єкти та склад. Також станом на 2024 р. є транспорт на балансі як основний засіб (20-ОПП).
По даній господарській угоді немає складських документів, так як товар купився та передався в періоді до року. Складські документи формуються на кінець року на 31.12.2024 р. ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» повинно складати Фінансову звітність мікропідприємства, форма № 1-мс, форма № 2- мс. Звіт за 2024 рік подано в строк та сплатили податок. Згідно законодавства України, та обліковій політиці підприємства - складські документи (інвентаризаційні описи) робляться раз на рік перед паданням форми № 1мс, форма № 2 мс за рік, станом на 31.12.2024 р.
Товари, обладнання, запчастини, які використовуються конкретно на об'єктах це ТМЦ (у зв'язку з виробничою необхідністю та основною діяльністю підприємства відповідно до Порядку списання ТМЦ, згідно Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», з метою своєчасного списання товару, матеріальних цінностей та необоротних активів, підприємство проводить повне списання товару (ТМЦ) та оприбуткування матеріальних цінностей товарно-матеріальних цінностей на кінець звітного року для складання річної фінансової звітності).
Отже позивачем надано весь пакет документів, які є в наявності та стосуються даної угоди. Зазначені документи оформлені без порушень та згідно чинного законодавства України. Документи повністю надані як на придбання товару, так і на надання послуг, які достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Однак, з огляду на результат проведеного моніторингу реєстрації ПН/РК, Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято оскаржуване рішення № 12833196/43035109 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 20 від 30.09.2024.
Не погодившись із даним рішенням, позивач направив скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Рішення, що оскаржується, від 06.05.2025р. № 12833196/43035109 від 14 травня 2025 року.
До скарги було додано 46 додатків: 1. Пояснення 14 травня 2025 р. № ЮФГ15/05-35 , СКАРГА Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12833196/43035109 від 06.05.2025 року. 2. Пояснення від 30 квітня 2025 р. № ЮФГ30/04-25; 4. повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність 20-ОПП від 31.10.2023 р. (інформація про оренду склада/ приміщення); 5. Квитанція 2 від 31.10.2023 р. ; 6. Виписка з ЄДРЮОФОП та ГФ № 185981558829 від 16.08.2024 р. 7. Опис код доступу 267680443843 від 24.10.2023 р.; 8. структура власності бн від 24.10.2023 р. 9. Опис код доступу 185981558829 від 14.08.2024 р.; 10. Витяг № 2415524500197 від 31.07.2024 р. (платник податку ПДВ); 11. J1312005 Форма 20-ОПП Повідомлення про об єкти оподаткування або об єкти пов язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 26.08.2024 р. 12. Квитанція 2 від 26.08.2024 р. ; 13. Фінансова звітність мікропідприємства 1 см 2 см від 31.12.2023 р. 14. Квитанція 2 від 28.02.2024 р. 15. Оборотна відомість, залишки на складі від 31.12.2023 р. 16. Інвентаризаційний опис 1 від 31.12.2023 р. 17. Інвентаризація товару на складі 1 від 31.12.2023 р. 18. 1-мс 2-мс. Фінансова звітність мікропідприємства за 2024 р. , від 31.12.2024 р. 19. Квитанція 2 від 26.02.2025 р. 20. Оборотна відомість, залишки на складі від 31.12.2024 р. 21. Інвентаризаційний акт 1 від 31.12.2024 р. 22. Інвентаризація товару, опис 2 від 31.12.2024 р.; 23. пояснення від 23 квітня 2025 р. № ЮФГ23/04-23 до ГУ ДПС в Одеській області, пояснення до податкової накладної № 12 від 03.09.2024 р, згідно квитанції від 27 вересня 2024 р. № 9284195245; 24. ДОГОВІР № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024 р. 25. додаток 1 від 30.08.2024 р. до ДОГОВОРУ № ЮФГ-30-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 30.08.2024 р. Специфікація на загальну суму наданих послуг 493 795,00 грн. з ПДВ. 26. рахунок на оплату № 13 від 30.08.2024 р. , 27. виписку за рахунок гривня за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 р. (Сформовано 21.04.2025 о 12:12 з використанням системи дистанційного обслуговування), - виписка оформлена відповідно пунктів 41 та 42 Постанови Правління Національного банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», але контролюючий орган один раз наголосив шо там немає відмітки клієнта, підпис платника, тому ми поставили наш підпис за вказівкою ГУ ДПС в Одеській області. 28. платіжна інструкція № 1062 від 03.09.2024 р. , - виписка оформлена відповідно пунктів 41 та 42 Постанови Правління Національного банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», але контролюючий орган один раз наголосив шо там немає відмітки клієнта, підпис платника, тому ми поставили наш підпис за вказівкою ГУ ДПС в Одеській області. 29. Податкова накладна 12 від 03.09.2024.p. - (номенклатура товарів/послуг ПОВНІСТЮ відповідає формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг.) - подано в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України та направити до ЄРПН) . 30. Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 р. № 12805138/43035109 31. платіжна інструкція № 2463 від 30.09.2024 р. , - виписка оформлена відповідно пунктів 41 та 42 Постанови Правління Національного банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», але контролюючий орган один раз наголосив, що там немає відмітки клієнта, підпис платника, тому ми поставили наш підпис за вказівкою ГУ ДПС в Одеській області. 32. Податкова накладна 20 від 30.09.2024. р. - (номенклатура товарів/послуг ПОВНІСТЮ відповідає формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг.) - подано в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України та направити до ЄРПН); 33. Квитанція від 16 жовтня 2024 р. № 9307483188; 34. Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 12833196/43035109 від 06.05.2025 р.; 35. Акт надання послуг № 14 від 24.10.2024 р. на суму 493975,00 грн.; 36. Акт звірки від 31.12.2024 р.; 37. Рахунок № 442 від 03.09.2024 р.; 38. Видаткова накладна 821 від 12.09.2024 р. 39. Рахунок № 38 від 02.09.2024 р. (залучили субпідрядника для часткової роботи); 40. Акт надання послуг № 27 від 21.10.2024 р. (залучили субпідрядника для часткової роботи); 41. робочий проект 21/2023-БЗ; 42. Скріншот фото з онлайн кабінету клієнт банку (Райффайзен банк Аваль); 43. Декілька фото робіт, як приклад; 44. Пояснення до таблиці даних платника податку від 13 травня 2025 р. № ЮФГ13/05-31 (по виду діяльності 43.29 Електромонтажними роботами); 45. Квитанція 2 від 13.05.2025 р.; 46. скріншот з кабінету платника податку 14.05.2025 р.
Рішенням Комісії ДПС № 21678/43035109/2 від 21.05.2025 залишено скаргу ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін.
Вичерпавши заходи адміністративного оскарження та не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН та рішенням Комісії ДПС за результатами розгляду скарги, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. (далі ЄРПН)
Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів.
Положеннями пункту 74.2. статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Виходячи з аналізу положень ПК України, які регламентують порядок формування податкового кредиту, підставою для виникнення у платника права на податковий кредит з податку на додану вартість є факт реального здійснення операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей та послуг з метою їх використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а також оформлення відповідних операцій належним чином складеними первинними документами, які містять достовірні відомості про їх обсяг та зміст.
Ці положення стосуються також порядку корегування податкового кредиту шляхом подання відповідних розрахунків.
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно п. 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Згідно з п. 5 Порядку, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 6 Порядку, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, ризиковості здійснення операції, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування зупиняється.
Пункт 1 вказаних Критеріїв передбачає, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
З аналізу положень Порядку №1165 вбачається, що саме у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено ПН/РК, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація ПН/РК зупиняється, а платник має право подати документи, необхідні для розгляду питання щодо реальності господарської операції, виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Отже, саме для вирішення питання ризиковості здійснення операцій, виключення платника з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, Комісія регіонального рівня має дослідити договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності та інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, ризиковості операцій.
Пунктом 20.2 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Для реалізації цієї норми Наказом Міністерства Фінансів України №520 від 12.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрація яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрація яких зупинена, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Порядком передбачено, що у разі зупинення податкової накладної платник подає на комісію документи, а саме: договори, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У цій справі, відповідач відмовив у реєстрації податкової накладної з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Суд не погоджується з рішенням комісії про відмову у реєстрації ПН, оскільки позивачем надані пояснення та копії первинних документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію, так як вони повністю підтверджують реальність здійснення господарської операції, наявність матеріальної бази у позивача для її здійснення та не є складеними з порушенням законодавства.
Зазначаючи в рішенні про відмову у реєстрації ПН про те, що наданні платником податку копії документи, складені/оформлені із порушенням законодавства, відповідач не зазначає які саме документи та в чому полягають ці порушення, або чому надані у своїй сукупності не задовольняють вимоги податкового органу, чи з якими порушеннями законодавства вони складені.
Лише у відзиві на позовну заяву ГУ ДПС в Одеській області зазначило, що надана недостатня кількість первинних документів, які б в повному обсязі підтверджували господарську операцію, надані документи не відображають весь шлях здійсненої господарської операції від Постачальника Покупцеві.
Суд зазначає, що про невідповідності зазначених документів, як про необхідність надання самого договору, відповідач не вказував у жодному своєму рішенні як на стадії зупинення реєстрації так і при відмові у реєстрації податкової накладної.
Суд погоджується з позицією позивача і зазначає, що податковий орган відмовив у реєстрації податкової накладної у зв'язку із поданням позивачем пояснень із копіями документів, складених із порушенням законодавства, не зазначаючи яких і в чому порушення.
Фактично ГУ ДПС в Одеській області, ДПС України, маючи в розпорядженні достатню кількість первинних документів щодо підстав видання податкової накладної, приймаючи рішення про відмову у реєстрації з підстав надання документів, складених з порушенням законодавства та не зазначаючи при цьому яких і з якими порушеннями, в подальшому у відзиві штучно створюють інші підставу відмови у реєстрації ПН, таку як надання документів складених з порушенням законодавства, що можуть породжувати сумніви щодо реальності господарської операції.
При цьому про перелік документів які не надані, позивачу стає відомо тільки з відзиву на позовну заяву, що унеможливлювало подання до податкового органу вказаного договору.
Зазначене дає підстави суду для висновку про штучне створення ситуації правової невизначеності зі сторони податкового органу.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Воно не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року справа №822/1817/18, від 21 травня 2019 року справа №0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року справа №819/330/18.
Таким чином, на момент прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, а надані документи та пояснення є достатніми для її реєстрації. Відмова в реєстрації ПН є протиправною, а прийняті рішення підлягають скасуванню.
Суд вважає, що оскільки встановлено, що Комісія протиправно відмовила у реєстрації ПН, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на реєстрацію ПН, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України їх зареєструвати.
При цьому, слід зазначити, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав позивача.
Окрім рішення про відмову у реєстрації ПН, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України від 21.05.2025 року за № 21678/43035109/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зазначена вимога не підлягає задоволенню, оскільки вказане рішення ДПС України про розгляд скарги не є таким, що впливає на права та обов'язки позивача і може бути предметом судового контролю тільки в частині, що стосується процедури розгляду скарги чи її нерозгляду.
Рішенням яке має правові наслідки та впливає на права та обов'язки позивача є рішення ГУ ДПС в Одеській області № 12833196/43035109 від 06.05.2025 про відмову у реєстрації ПН № 20 від 30.09.2024, яке і є предметом оскарження у цій справі.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну ПН, суд виходить з наступного.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений із застосуванням належного способу захисту порушеного права, а тому суд вважає вказані позовні вимоги підлягаючими до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для часткового задоволення позову.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України, - пропорційно до задоволено та відхиленої частин позовних вимог.
При цьому суд враховує, що вимога про визнання протиправними дій як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування рішень) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано прийняття неправомірних рішень Головного управління ДПС в Одеській області, тоді як обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні обумовлений процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» (65031, Одеська обл., м. Одеса, Новомосковська дорога, буд. 9; ЄДРПОУ 43035109) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166), Державної податкової служби (України 04053, м. Київ, Львівська площа 8; ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025 за № 12833196/43035109.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» податкову накладу № 20 від 30.09.2024 датою її фактичного подання.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП»» судовий збір у розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім грн.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк