Рішення від 18.12.2025 по справі 640/18816/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 рокусправа № 640/18816/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Карп'як О.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського військового ліцею імені Івана Богуна про визнання протиправними та скасування наказів, -

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , далі - позивач) до Київського військового ліцею імені Івана Богуна (адреса:01014, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 25, ЄДРПОУ 08129696, далі - відповідач), у якому просить:

визнати протиправним та скасувати повністю, наказ № 89 від 01.04.2021, затверджений начальником Київського військового ліцею імені Івана Богуна Гордійчуком І.В., про призначення службового розслідування відносно ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати повністю, наказ № 114 від 30.04.2021, затверджений начальником Київського військового ліцею імені Івана Богуна Гордійчуком І.В., про продовження строку проведення службового розслідування відносно ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати повністю, наказ №127 від 24.05.2021 затверджений начальником Київського військового ліцею імені Івана Богуна Гордійчуком І.В., про результати проведення службового розслідування відносно ОСОБА_1 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.07.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2021 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині вимог про щодо визнання протиправними та скасування обов'язків, які є Додатком № 1 до наказу № 125 від 20.05.2021 та визнання протиправним та скасування акта службового розслідування про відсторонення від виконання повноважень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2021відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського військового ліцею імені Івана Богуна про визнання протиправними та скасування наказів, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.

За результатом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О.

Ухвалою від 24.02.2025 прийнято справу до провадження, витребувано від позивача пояснення щодо актуальності позову, зобов'язано відповідача виконати вимоги ухвали від 24.12.2021 щодо подання доказів.

12.03.2025 від позивача надійшли пояснення про актуальність позову.

25.03.2025 від відповідача надійшов відзив разом з поясненнями щодо неможливості надання доказів у зв'язку із їх знищенням.

Позиція позивача:

Позивач вважає протиправними та нечинними спірні накази, оскільки вже було проведено службове розслідування 21.07.2020, тому призначення повторного службового розслідування не допускається в силу п.15 розділу 3 Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України. Окрім того вказує, що 24.05.2021 юридичною службою відповідача було підписано юридичний висновок до наказу №127 від 24.05.2021, відповідно до якого такий наказ не має юридичного значення, оскільки згідно п.2 розділу 2 Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом №608 від 21.11.2017 службове розслідування не призначається у разі проведення досудового розслідування правоохоронними органами. Відтак, просить позов задоволити у повному обсязі.

Заперечення відповідача:

Вказує про помилковість тверджень позивача про проведення двічі службового розслідування, оскільки у 2020 році службове розслідування проводилось Департаментом військової освіти і науки України, а в 2021 році вже за рішенням начальника ліцею з метою уточнення причин та умов внесення до ЄРДР відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення на підставі обвинувального акту від 01.04.2021. Вказує, що у відповідача були усі підстави для проведення службового розслідування та прийняття спірних наказів відповідно до Порядку №608 та при прийнятті відповідних рішень Дисциплінарним Статутом ЗС України. З огляду на вищенаведене, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Відповідно до наказу Директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 10.10.2019 №274, підполковника ОСОБА_1 , командира роти - старшого офіцера - вихователя навчальної роти ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна увільнено від займаної посади і призначено заступником начальника Київського військового ліцею імені Іванна Богуна.

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 11.10.2019 №198 підполковника ОСОБА_1 , призначеного наказом директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 10.10.2019 №274 на посаду заступника начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна, вважати, що з 11 жовтня 2019 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

14.07.2020 позивачу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Відповідно до акту службового розслідування, затвердженого 21.07.2020 Директором Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України, службове розслідування проведено відповідно до наказу директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України від 14.07.2020 №10 з метою з'ясування причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу України посадовими особами Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Відповідно до висновків, викладених у даному акті від 21.07.2020, основними причинами порушень порядку та правил проведення вступних випробувань до КВЛ є: низький рівень керівництва та контролю з боку начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна та його заступників щодо організації та проведення вступних випробувань; відсутність належного контролю за роботою предметних комісій під час вступних випробувань з боку керівного складу КВЛ та посадових осіб, призначених наказом керівника Київського військового ліцею імені Івана Богуна головами предметних комісій; поверхневі знання окремими посадовими особами приймальної комісії Правил прийому до військового ліцею і як наслідок, відповідне виконання своїх обов'язків. Тому запропоновано:

1. За низький рівень керівництва організацією та проведенням прийому до КВЛ, неналежне виконання своїх обов'язків під час роботи приймальної комісії: генерал майору ОСОБА_2 нагадати про обов'язки служби; оголосити догану: полковнику ОСОБА_3 , заступнику начальника ліцею з навчальної роботи; підполковнику ОСОБА_4 , начальнику навчальної частини; майору ОСОБА_5 заступнику начальника навчальної частини.

2. Начальнику Київського військового ліцею імені Івана Богуна генерал - майору ОСОБА_2 : своїм рішенням притягнути до дисциплінарної відповідальності осіб, які допустили порушення щодо прийому документів кандидатів до вступу в КВЛ та у ході проведення вступних випробувань; проаналізувати організацію та результати прийому кандидатів на навчання до ліцею у 2020 році та подати пропозиції до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України щодо внесення змін і доповнень до Правил прийму до військового (військово - морського).

29.12.2020 позивачу повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР №42020110330000022 від 02.07.2020 за ч.1 ст.358, ч.3 ст.368 КК України.

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 01.04.2021 №89 «Про призначення службового розслідування», призначено комісію для проведення службового розслідування за фактом направлення до суду обвинувального акта у кримінальному провадженні №42020110330000022 від 02.07.2020 за обвинуваченням заступника начальника ліцею полковника ОСОБА_1 , з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин даного факту.

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 30.04.2021 №114 «Про продовження строку проведення службового розслідування», продовжено строк проведення службового розслідування, призначеного наказом начальника Київського військового ліцею ім. І. Богуна від 01.04.2021 №89 до 30.05.2021 у зв'язку із перебуванням на лікуванні полковника ОСОБА_1 .

Відповідно до акта службового розслідування, встановлено, що заступнику начальника Ліцею полковнику ОСОБА_1 14.07.2020 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України. Факт повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 21.09.2020 та самим військовослужбовцем в поясненнях. Тому запропоновано службове розслідування вважати завершеним, на підставі ст.91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та п.4.32 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, відсторонено від виконання повноважень полковника ОСОБА_1 , визначено полковнику ОСОБА_1 обов'язки військової служби до закінчення розгляду справи судом.

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 24.05.2021 №127 «Про результати проведення службового розслідування», службове розслідування вважати завершеним, на підставі ст.91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та п.4.32 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, відсторонено від виконання повноважень полковника ОСОБА_1 , визначено полковнику ОСОБА_1 обов'язки військової служби до закінчення розгляду справи судом (Додаток 1).

Не погоджуючись з наказами № 89 від 01.04.2021, № 114 від 30.04.2021, №127 від 24.05.2021, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі також Дисциплінарний Статут) стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Відповідно до п.1 Загальних положень Дисциплінарного статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Пунктом 4 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:

Додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;

бути пильним, зберігати державну таємницю;

додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;

виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;

не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Пунктом 45 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. Види дисциплінарних стягнень визначені у пункті 48 цього розділу.

Згідно ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чи одержано інформацію про вчинення такого правопорушення військовослужбовцем, командир військової частини зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та спеціально уповноваженому суб'єктові у сфері протидії корупції.

У разі якщо ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, встановлено під час проведення службового розслідування стосовно військовослужбовця Збройних Сил України чи одержано інформацію про вчинення ним такого правопорушення, командир військової частини зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та начальникові відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Згідно ст.91 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, заборонено за одне правопорушення накладати кілька дисциплінарних стягнень, накладати стягнення на весь особовий склад підрозділу замість притягнення до дисциплінарної відповідальності безпосередньо винних осіб.

Згідно ст.91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військовослужбовець, якому повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг, та/або пов'язаного із зловживанням своїм службовим становищем, підлягає відстороненню від виконання повноважень у порядку, визначеному законом. Військовослужбовець, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, може бути відсторонений від виконання службових повноважень за рішенням командира до закінчення розгляду справи судом.

Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначено Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 608 від 21.11.2017 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 р. за № 1503/31371 (далі - Порядок № 608).

Згідно п.1,2 розділу ІІ Порядку №608, службове розслідування може призначатися у разі, зокрема: внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення; повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення. Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб. За рішенням відповідного командира (начальника) службове розслідування може призначатися за письмовим рапортом (доповідною або пояснювальною запискою) військовослужбовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.

Службове розслідування не призначається: у разі надходження анонімних повідомлень, заяв, скарг; якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 608 передбачено, що службове розслідування проводиться для встановлення:

- неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення;

- причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби;

- ступеня вини військовослужбовця;

- порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства;

- причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення;

- причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).

Пунктом 1 розділу V Порядку № 608 передбачено, що за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини. У цьому ж розділі передбачено структуру та зміст акта службового розслідування.

Відповідно до п. 1 розділу VI Порядку № 608, за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Пунктом 15 розділу III Порядку № 608 встановлено, що одночасне проведення декількох службових розслідувань за одним випадком вчинення правопорушення не допускається. У разі призначення службового розслідування старшим командиром (начальником) про це письмово повідомляється заінтересований підлеглий за службовою підпорядкованістю командир (начальник), який у разі незавершення раніше призначеного службового розслідування скасовує свій наказ про призначення службового розслідування.

Стосовно твердження позивача, що оскільки вже було проведено службове розслідування 21.07.2020, тому призначення повторного службового розслідування не допускається в силу п.15 розділу 3 Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, то суд зазначає таке.

Як встановив суд, відповідно до акту службового розслідування, затвердженого 21.07.2020 Директором Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України, службове розслідування проведено відповідно до наказу директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України від 14.07.2020 №10 з метою з'ясування причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу України посадовими особами Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Відповідно до висновків, викладених у даному акті від 21.07.2020, основними причинами порушень порядку та правил проведення вступних випробувань до КВЛ є: низький рівень керівництва та контролю з боку начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна та його заступників щодо організації та проведення вступних випробувань; відсутність належного контролю за роботою предметних комісій під час вступних випробувань з боку керівного складу КВЛ та посадових осіб, призначених наказом керівника Київського військового ліцею імені Івана Богуна головами предметних комісій; поверхневі знання окремими посадовими особами приймальної комісії Правил прийому до військового ліцею і як наслідок, відповідне виконання своїх обов'язків.

Тому запропоновано:

за низький рівень керівництва організацією та проведенням прийому до КВЛ, неналежне виконання своїх обов'язків під час роботи приймальної комісії: генерал майору ОСОБА_2 нагадати про обов'язки служби; оголосити догану: полковнику ОСОБА_3 , заступнику начальника ліцею з навчальної роботи; підполковнику ОСОБА_4 , начальнику навчальної частини; майору ОСОБА_5 заступнику начальника навчальної частини.

Начальнику Київського військового ліцею імені Івана Богуна генерал - майору ОСОБА_2 : своїм рішенням притягнути до дисциплінарної відповідальності осіб, які допустили порушення щодо прийому документів кандидатів до вступу в КВЛ та у ході проведення вступних випробувань; проаналізувати організацію та результати прийому кандидатів на навчання до ліцею у 2020 році та подати пропозиції до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України щодо внесення змін і доповнень до Правил прийму до військового (військово - морського).

В подальшому, до відповідача надійшов лист від 01.04.2021 №1/163 від Київської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону з повідомленням про те, що обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42020110330000022 від 02.07.2020 за обвинуваченням заступника начальника ліцею полковника ОСОБА_1 було направлено до суду.

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 01.04.2021 №89 «Про призначення службового розслідування», призначено комісію для проведення службового розслідування за фактом направлення до суду обвинувального акта у кримінальному провадженні №42020110330000022 від 02.07.2020 за обвинуваченням заступника начальника ліцею полковника ОСОБА_1 , з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин даного факту.

Відтак, спірний наказ від 01.04.2021 №89 «Про призначення службового розслідування» було винесено на підставі п.1,3 розділу ІІ Порядку №608 з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин даного факту.

За результатами службового розслідування, призначеного за наказом 01.04.2021 №89, складено Акт службового розслідування від 24.05.2021.

Як встановив суд, відповідно до акту службового розслідування, затвердженого 21.07.2020 Директором Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України, службове розслідування проведено з метою з'ясування причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу України посадовими особами Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Тоді як службове розслідування згідно наказу від 01.04.2021 №89 проведення службового розслідування за фактом направлення до суду обвинувального акта у кримінальному провадженні №42020110330000022 від 02.07.2020 за обвинуваченням заступника начальника ліцею полковника ОСОБА_1 , з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин даного факту.

Відтак, суд не погоджується з доводами позивача про те, що в даному випадку одночасно проводилися розслідування за фактом одного порушення.

Суд вважає, що вимога про заборону проведення одночасно двох службових розслідувань має на меті, зокрема, запобігти притягненню військовослужбовця до відповідальності та накладенню на нього стягнення за одне і те ж правопорушення одночасно.

Однак, позивачем не надано доказів притягнення його до відповідальності, чи застосування до нього дисциплінарного стягнення, за результатами службового розслідування, затвердженого 21.07.2020 Директором Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України.

Тому, суд не має підстав для висновків про застосування до відповідача правових наслідків недотримання ним п.15 розділу III Порядку № 608.

Щодо доводів позивача про те, що 24.05.2021 юридичною службою відповідача було підписано юридичний висновок до наказу №127 від 24.05.2021, відповідно до якого такий наказ не має юридичного значення, оскільки згідно п.2 розділу 2 Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом №608 від 21.11.2017 службове розслідування не призначається у разі проведення досудового розслідування правоохоронними органами.

Однак, згідно п.2 розділу ІІ Порядку №608 (в редакції чинній на дату прийняття спірних наказів) передбачено, що службове розслідування не призначається: у разі надходження анонімних повідомлень, заяв, скарг; якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.

Відтак, даний юридичний висновок судом не береться до уваги, оскільки не відповідає Порядку №608 та не є обов'язковим при прийнятті спірного наказу.

З огляду на вищенаведене, наказ від 01.04.2021 №89 прийнятий з дотриманням вимог законодавства та підстав для його скасування немає.

Щодо наказу від 30.04.2021 №114 «Про продовження строку проведення службового розслідування».

Наказом начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна від 30.04.2021 №114 «Про продовження строку проведення службового розслідування», продовжено строк проведення службового розслідування, призначеного наказом начальника Київського військового ліцею ім. І. Богуна від 01.04.2021 №89 до 30.05.2021 у зв'язку із перебуванням на лікуванні полковника ОСОБА_1 .

Такий наказ прийнятий на підставі рапорту заступника начальника ліцею з навчальної роботи від 30.04.2021 №426 у зв'язку із знаходженням заступника начальника ліцею полковника ОСОБА_1 на лікуванні в період проведення розслідування.

Згідно п.12,13 Порядку №608, службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць. Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців. До строку службового розслідування не зараховується час перебування військовослужбовця, стосовно якого проводиться розслідування, у відпустці, на лікуванні або час відсутності з інших документально підтверджених поважних причин. Перенесення строків проведення службового розслідування здійснюється за відповідним наказом.

Відтак, наказ від 30.04.2021 №114«Про продовження строку проведення службового розслідування» прийнятий правомірно.

Щодо наказу №127 від 24.05.2021 «Про результати проведення службового розслідування».

Відповідно до вказаного наказу, на підставі ст.91-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та п.4.32 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, відсторонено від виконання повноважень полковника ОСОБА_1 та визначено йому обов'язки військової служби до закінчення розгляду справи судом згідно Додатку №1.

Згідно ч.91- 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військовослужбовець, якому повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг, та/або пов'язаного із зловживанням своїм службовим становищем, підлягає відстороненню від виконання повноважень у порядку, визначеному законом. Військовослужбовець, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, може бути відсторонений від виконання службових повноважень за рішенням командира до закінчення розгляду справи судом.

Згідно п.4.32. 32 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, військовослужбовці, усунуті від виконання службових обов'язків, відсторонені від виконання службових повноважень або відсторонені від посади, якщо до них не застосовано запобіжних заходів кримінального провадження у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, продовжують проходити військову службу згідно з пунктом 122 Положення, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених командиром (начальником) військової частини. Виконання обов'язків військової служби такими військовослужбовцями здійснюється за місцем проходження служби або у разі відсутності обмеження свободи пересування військовослужбовця - в іншому місці, визначеному посадовою особою, у чиєму підпорядкуванні вони перебувають. У разі якщо відповідно до Кримінального процесуального кодексу України ухвалою слідчого судді чи суду військовослужбовцю змінюється тримання під вартою на більш м'який запобіжний захід кримінального провадження, то такий військовослужбовець продовжує проходити військову службу .

14.07.2020 позивачу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

29.12.2020 позивачу повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР №42020110330000022 від 02.07.2020 за ч.1 ст.358, ч.3 ст.368 КК України.

Відтак, наказ №127 від 24.05.2021 «Про результати проведення службового розслідування» прийнятий відповідачем правомірно, підстави для його скасування відсутні.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення КАС України відповідачем при прийнятті спірних наказів були дотримані.

За змістом вимог ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність прийнятих наказів, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Київського військового ліцею імені Івана Богуна про визнання протиправними та скасування наказів - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 18.12.2025 року.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна