18 грудня 2025 рокусправа № 380/19887/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Солонківської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Солонківської сільської ради, з вимогами:
1.Визнати протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради щодо неприйняття рішення за результатом поданої ОСОБА_1 заяви від 02.08.2024 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
2.Зобов'язати Солонківську сільську раду прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_1 компенсації за догляд за матір'ю ОСОБА_2 , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 «Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постійно проживає разом зі своєю матір'ю - ОСОБА_2 та надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі тому що мати позивача є людиною з ІІ групою інвалідності. Вказав, що 07.08.2024 поштою надіслав пакет документів для призначення компенсації. Згідно з трекінгом «Укрпошти», документи отримані Відповідачем 08.08.2024. У встановлений законом 10-денний строк рішення прийнято не було, відповіді на адвокатський запит від 21.08.2024 також не надано. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 26.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 76102 від 14.10.2024) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що що пакет документів був неповним (відсутня декларація про доходи, не заповнені належним чином окремі графи заяви). Відповідач стверджує, що 13.08.2024 надіслав Позивачу повідомлення № 02-14-1252/1 про необхідність усунення недоліків. Також посилався на відсутність бюджетних асигнувань на вказані виплати. Просив у задоволенні позову відмовити.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх.№77774 від 21.10.2024) у якій критично оцінює доводи наведені у відзиві. Просить задовольнити позовні вимоги.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.02.1995 ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12ААГ №384467, ОСОБА_2 має ІІ групу інвалідності.
Відповідно до висновку №60 від 11.06.2024 про наявність у ОСОБА_2 порушення організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Актом про підтвердження факту проживання особи без реєстрації від 18.07.2024, встановлено, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 02.08.2024 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 .
Проте відповідачем не було прийнято рішення.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, відтак звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України “Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі - Закон № 2671-VIII).
Згідно з п. 17 ст. 1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 ст. 13 Закону № 2671-VIII передбачено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.
При цьому, ч. 7 ст. 13 Закону № 2671-VIII визначено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 23.09.2020 прийнято постанову № 859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", яка набрала чинності 25.09.2020.
Вказаною постановою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок № 859).
Згідно з п. 1 Порядку № 859 цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1161.
Відповідно до п. 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Пунктом 6 Порядку № 859 визначено, що для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
При цьому, згідно з п. 7 Порядку № 859 уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.
Повідомлення про прийняття заяви із пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час подання заяви або надсилається їй протягом одного робочого дня із дати подання заяви на поштову або електронну адресу заявника.
Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, структурний підрозділ протягом трьох днів з дати отримання заяви надсилає на поштову або електронну адресу заявника повідомлення про те, які документи потрібно подати. Якщо їх буде подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважатиметься день її прийняття структурним підрозділом або відправлення поштою.
Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.
Показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг (додаток до Порядку) визначаються на підставі вивчення питання щодо можливості виконання особою, яка потребує надання соціальних послуг, різних видів життєдіяльності здійснюється за допомогою анкетування, яке проводиться з використанням шкали оцінки можливості виконання елементарних дій (таблиця 1) та шкали оцінки можливості виконання складних дій (таблиця 2) з метою визначення: залежності від будь-якої сторонньої допомоги (фізичної, психологічної, нагляду); можливості самостійно задовольняти свої основні життєві потреби; ступеня залежності та передбачуваної тривалості індивідуальної потреби у сторонній допомозі, причини, що її викликають.
За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.
Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.
Водночас, відповідно до висновку, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду, що не дає право на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Отже, із аналізу вказаних правових приписів Порядку № 859 слідує, що для призначення виплати компенсації заявник подає відповідну заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та вичерпний перелік документів, передбачених пунктом 7 Порядку № 859.
При цьому, уповноважений орган має обов'язок прийняти та розглянути подані фізичною особою документи з визначенням ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що Солонківська сільська рада отримала документи 08.08.2024. Твердження Відповідача про направлення повідомлення від 13.08.2024 про недоліки документів не підтверджені жодним належним доказом, оскільки відсутній реєстр поштових відправлень або фіскальний чек. Отже, Солонківська сільська рада не довела факт виконання обов'язку, передбаченого п. 7 Порядку.
Щодо посилання Відповідача на відсутність бюджетного фінансування, суд зазначає, що згідно з усталеною практикою ЄСПЛ - справа «Кечко проти України», реалізація особою права, що базується на прямому законі, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відтак, суд висновує, що Солонківська сільська рада, не прийнявши у 10-денний строк жодного процесуального рішення (ні про призначення, ні про відмову), допустила протиправну бездіяльність, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради щодо неприйняття рішення за результатом поданої ОСОБА_1 заяви від 02.08.2024 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та зобов'язавши відповідача прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_1 компенсації за догляд за матір'ю ОСОБА_2 , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 «Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд висновує про задоволення позову.
Судові витрати покладаються на відповідача, відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 256, 293, 295 КАС України, суд
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Солонківської сільської ради (Львівська обл., Львівський р-н., с. Солонка, вул. Центральна, 3, ЄДРПОУ 04369699) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради щодо неприйняття рішення за результатом поданої ОСОБА_1 заяви від 02.08.2024 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
3. Зобов'язати Солонківську сільську раду прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_1 компенсації за догляд за матір'ю ОСОБА_2 , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 «Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Солонківської сільської ради (ЄДРПОУ 04369699) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн.20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна