Рішення від 18.12.2025 по справі 380/13115/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 рокусправа № 380/13115/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, у якій позивач просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 у переведенні та перерахунку пенсії по віку на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 з 20.06.1991 р. по 22.05.1995 р. та з 12.03.1998 р. по 13.05.2013 р. на посаді водія автомобіля марки «БелАЗ» на ВАТ «Червоноградська Автобаза» до пільгового стажу за Списком №2;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати період знаходження на інвалідності по професійному захворюванні ОСОБА_1 з 28.10.2013 року (встановлення первинно МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванні) по 29.05.2025 рік (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення ОСОБА_1 про переведення, тобто з 29.05.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 посилаючись на те, що позивачу не зараховано до пільгового стажу період його роботи з 20.06.1991 р. по 22.05.1995 р. та з 12.03.1998 р. по 13.05.2013 р. на ВАТ «Червоноградська Автобаза» у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують зайнятість в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси, як передбачено списками та зарахувати час перебування на пенсії по інвалідності до пільгового стажу з дня призначення інвалідності. Вважає рішення відповідача неправомірним, та таким, що було прийняте без належного та всебічного дослідження усіх документів та обставин пенсійної справи.

Ухвалою суду від 02.07.2025 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 09.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.

Вказує, що рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.03.2025 №10954/53-16 по підтвердженню періодів роботи, що зараховується для призначення пенсії на пільгових умовах відмовлено у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 у ВАТ «Червоноградська автобаза» з 20.06.1991 по 22.05.1995 водієм автомобіля марки «БелАЗ» та з 12.03.1998 по 13.05.2013 водієм автомобіля марки «БелАЗ» у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують зайнятість в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси, як передбачено списками.

Страховий стаж ОСОБА_1 становить 18 років 03 місяці 23 дні.

Відповідач вважає, що за результатами розгляду заяви від 29.05.2025 та з урахуванням рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 06.03.2025 за №10954/53-16 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, Головним управлінням правомірно та на законних підставах винесено рішення від 06.06.2025 за №913050160863 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії (перехід на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону №1058), а отже відсутні підстави для скасування такого рішення. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок професійного захворювання, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №355260 від 15.11.2017.

29.05.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії, а саме на пенсію по віку на пільгових умовах за Списком №2. У заяві позивач також просив зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 20.06.1991 по 22.05.1995 та з 12.03.1998 по 13.05.2013, а також час перебування на інвалідності.

За принципом екстериторіальності заяву позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області, яке рішенням від 06.06.2025 №913050160863 відмовило позивачу проведенні перерахунку, а саме щодо переходу на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю законних підстав.

Підставою для прийняття вказаного рішення стало рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 06.03.2025 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, яким позивачу відмовлено у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах у ВАТ «Червоноградська автобаза» з 20.06.1991 по 22.05.1995 водієм автомобіля марки «БелАЗ» та з 12.03.1998 по 13.05.2013 водієм автомобіля марки «БелАЗ» у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують зайнятість в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси, як передбачено списками.

Після розгляду матеріалів пенсійної справи відповідачем встановлено, що загальний стаж позивача становить 18 років 03 місяці 23 дні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV ) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі-Порядок №637) у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників (додаток 5)..

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу,- професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно додатку №5 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, довідка має бути завірена печаткою та підписами керівника підприємства, начальника відділу кадрів та головного бухгалтера.

Таким чином період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформлених належним чином уточнюючих довідок у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.

Крім того, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць, що затверджується висновком Державної експертизи умов праці.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної (впродовж 5 років) після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року №1451/11731 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Порядок проведення атестації робочих місць затверджений постановою Кабінету Міністрів від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок №442), якою передбачено, що атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. Це означає, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Якщо атестація після 01.08.1992 взагалі не проводилася, до пільгового стажу зараховується лише період роботи до 21.08.1992, тобто до дати введення в дію зазначеного Порядку №442.

Отже, відповідно до пункту 4.4 Порядку №383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1992, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахування пункту 4.2 цього Порядку №422.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004 - дати набрання чинності законом) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено порядок підтвердження стажу роботи. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно підпункту 2 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Відповідно до пунктів 1 та 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 від 24.07.1990, позивач в період з 20.06.1991 по 22.05.1995 працював на «Червоноградській автобазі» ВО «Укрзахідвугілля» водієм автомобіля марки «БелАЗ» автоколони №4 та з 12.03.1998 по 13.05.2013 працював в ВАТ «Червоноградська автобаза» водієм автомобіля марки «БелАЗ» автоколони №4, який зайнятий на транспортуванні гірської породи в технологічному процесі.

Відповідно до довідки ВАТ «Червоноградська автобаза» №1-1/189 від 08.08.2013 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній року, позивач дійсно у період з 20.06.1991 по 22.05.1995 та з 12.03.1998 по 13.05.2013 виконував перевезення багато вантажним автомобілем марки «БеЛАЗ-540», на протязі повного робочого дня пов'язаних з транспортуванням гірничої маси у технологічному процесі, важких і шкідливих виробництв, після збагачення на ПАТ «Львівська вугільна компанія» на терикон, на посаді водія 1-го класу на автомобілі марки «БелАЗ-540», що передбачена Списком №2.

Наказами Червоноградська автобаза ВО «Укрзахідвугілля» за №121 від 19.09.1992 р., №139 від червня 1995р. про атестацію робочих місць за умовами праці» було затверджено переліки робочих місць, які підлягають атестації, в тому числі які містять професію Водій а/м БелАЗ, яка відноситься до Списку №2.

Наказом №121 від 19.09.1992 р. ВАТ «Червоноградська Автобаза» «Про атестацію робочих місць за шкідливими умовам праці» було затверджено професію Позивача «водій автомобіля БелАЗ» до Списку №2;

Наказом №139 від 09.06.1995 р. ВАТ «Червоноградська автобаза» «Про організацію атестації робочих місць за умовами праці» позивачу було підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №2, як водія автомобіля БелАЗ.

Наказом №18 від 03.02.2000 р. ВАТ «Червоноградська автобаза» «Про завершення атестації робочих місць за умови праці» позивачу було підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №2, як водія автомобіля БелАЗ.

Наказом №180-а від 16.12.2003 р. ВАТ «Червоноградська автобаза» «Про завершення атестації робочих місць за умови праці» позивачу було підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №2, як водія автомобіля БелАЗ.

Наказом №120а від 22.09.2008 р. ВАТ «Червоноградська автобаза» «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці» позивачу було підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №2, як водія автомобіля БелАЗ.

Факт роботи позивача у важких та шкідливих умовах праці за Списком №2 також підтверджується картою умов праці водія БелАЗ, в якій зазначено, що на робочому місці встановлено 2 фактори 2-го ступеня, 1 фактор 1-го ступеня. Робоче місце слід вважати особливо шкідливим та важкими умовами праці, що відповідає Списку №2. Також у розділі V «Пільги та компенсації» вказано віднесення даної роботи до Списку №2.

Згідно карти робочого дня позивача робочий день останнього становив 480 хв, з яких 397 хв. Знаходяться у шкідливих умовах праці.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання, згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

Крім цього, відповідно до Висновку №696 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці, наданого Державною експертизою умов праці (від 19.07.2004 №14/07-5453), на підставі експертизи якості атестації робочих місць за умовами праці (поданих матеріалів) ВАТ «Червоноградська автобаза» проведеної у 2001-2003 роках встановлено, то підприємством проведено атестацію у відповідності до вимог Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, Методичних рекомендацій, затверджених постановою Міністерства праці та Мністерства охорони здоров'я України від 01.09.1992 №41 та «Інструкції по заповненню умов праці». Дослідження виробничих шкідливостей здійснено лабораторією «Західвуглепромсанекологія» ДП «Львіввугілля». За результатами атестації, видано відповідний наказ від 16.12.2003 за № 180 а «Про завершення атестаті робочих місць за умовами праці», яким обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення 19 працівникам 6 робочих місць згідно Списку №2, Автоколона № 4: 2010100а - 11442 KП 8324.2 - Водії автомобілів (Белаз), зайняті на транспортуванні гірської маси у технологічному процесі.

Також, відповідно до Висновку №2458 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці, наданого Державною експертизою умов праці (від 04.03.2010 №14/07-1918), на підставі експертизи якості атестації робочих місць за умовами праці (поданих матеріалів) в ВАТ «Червоноградська автобаза» , проведеної в 2008 році на підставі наказу від 28.07.2008 року № 100а «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» встановлено, що підприємством проведено зазначену вище атестацію на підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення, встановлення пільг та компенсацій у відповідності до вимог «Порядку...», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, «Методичних рекомендацій...», затверджених постановою Міністерства праці та Міністерства охорони здоров'я України від 01.09.1992 р. № 41 та «Інструкції по заповненню «Карти умов праці». Дослідження факторів виробничих шкідливостей та трудового процесу на робочих місцях здійснено лабораторією ДП «Львіввугілля» ВП управління «Західвуглепромсанекологія». За результатами атестації, видано відповідний наказ від 22.09.2008 року за № 120а «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці», яким, зокрема, обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам робочих місць, згідно Списку №2: Автоколона №4, зокрема, поз. 1.1а, 11442, КП 8324.2 - водії автомобілів.

Наведені обставини свідчать про те, що роботи, виконувані позивачем у спірні періоди, відносяться до пільгового стажу, що дають право на призначення пільгової пенсії за Списком №2.

Вищевказані документи на підтвердження наявності пільгового стажу роботи були надані позивачем при зверненні до органів ПФУ із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Однак, незважаючи на те що з останніх чітко вбачається факт роботи позивача на роботах з зайнятістю в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси, відповідачем не було враховано таких при прийнятті рішення від 06.06.2025 №913050160863, у зв'язку з чим позивачу було протиправно відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Щодо не зарахування позивачу часу перебування на пенсії по інвалідності до пільгового стажу з дня призначення інвалідності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. При переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV зарахування додаткового стажу законодавством не передбачено.

Відповідно до п. 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Частиною 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII визначено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок професійного захворювання.

У заяві від 29.05.2025 позивач, зокрема, просив зарахувати до пільгового стажу час перебування на інвалідності.

Проте, в рішенні від 06.06.2025 №913050160863 відсутні будь-які відомості щодо розгляду та вирішення позивачем питання зарахування до пільгового стажу позивача часу його перебування на інвалідності.

Верховний Суд у постанові від 18.04.2019 у справі №392/17/17 зробив висновок про те, що законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону № 1788-ХІІ.

Отже, що до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.

Таким чином суд робить висновок, що період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, а саме з 28.10.2013 року (дата первинного встановлення МСЕК 3 групи інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням) по 29.05.2025 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку), повинен зараховуватися при переведенні позивача на пільгову пенсію за віком, як періоду роботи за Списком №2.

За наведених обставин, суд вважає, що рішення відповідача від 06.06.2025 №913050160863 є протиправним та підлягає скасуванню.

З позиції, викладеної у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 вересня 2020 року у справі № 910/3009/18, ефективний спосіб захисту прав повинен: 1) забезпечити поновлення порушеного права 2) в разі неможливості такого поновлення гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування 3) такий захист повинен бути повним (тобто не частковим) 4) забезпечувати мету здійснення правосуддя та принцип процесуальної економії 5) забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту, одне право має захищатися одним позовом.

Рішення суду має остаточно вирішувати спір по суті і захищати порушене право чи інтерес. Якщо для реалізації рішення суду потрібно ще раз звертатися до іншого суду й отримувати ще одне рішення це означає, що обраний спосіб захисту (який часто зумовлений обмеженнями, що діють у певній юрисдикції) є неефективним.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 06.06.2025 №913050160863 про відмову позивачу у перерахунку - переведенні на інший вид пенсії; зобов'язати відповідача зарахувати періоди роботи позивача з 20.06.1991 по 22.05.1995 та з 12.03.1998 по 13.05.2013 на посаді водія автомобіля марки «БелАЗ» на ВАТ «Червоноградська Автобаза» до пільгового стажу за Списком №2; зобов'язати відповідача зарахувати час перебування позивача на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 28.10.2013 (дата первинного встановлення МСЕК 3 групи інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням) по 29.05.2025 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію за віком) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення - 29.05.2025 року.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) від 06.06.2025 №913050160863 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку - переведенні на інший вид пенсії

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 20.06.1991 по 22.05.1995 та з 12.03.1998 по 13.05.2013 на посаді водія автомобіля марки «БелАЗ» на ВАТ «Червоноградська Автобаза» до пільгового стажу за Списком №2

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати час перебування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 28.10.2013 (дата первинного встановлення МСЕК 3 групи інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням) по 29.05.2025 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію за віком) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

5. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення - 29.05.2025 року.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майд. Свободи Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) сплачений судовий збір у розмірі 2906 (дві тисячі дев'ятсот шість) грн. 88 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 18.12.2025 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович