17 грудня 2025 рокусправа № 380/17405/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), щодо нерозгляду заяв ОСОБА_1 від 27.05.2025 та 30.06.2025 про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП в порядку ст. 279-9 КУпАП;
зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), розглянути заяви ОСОБА_1 від 27.05.2025 та 30.06.2025 про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП в порядку ст. 279-9 КУпАП і за наслідками розгляду заяви прийняти рішення про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 2101 КУпАП у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку.
Аргументи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку. Позивач стверджує, що його не було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, ч.3 ст. 2101 КУпАП, протокол по КУпАП відносно позивача не складався, а відтак відомості до Реєстру про порушення правил військового обліку внесені безпідставно.
Позивач зазначає, що відповідач протиправно не розглянув його заяви про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Обставини справи встановлені судом.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) згідно із вимогами Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» оновив (уточнив) свої облікові дані за допомогою додатку «Резерв +» (дата уточнення 29.05.2024) та на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має оформлену відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
В Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» (номер в реєстрі Оберіг 220520209340649100018) наявна відмітка про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та розшук ТЦК з 10 лютого 2025 року.
Представник позивача звернувся в перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) з запитом, в якому просив повідомити причину/підставу наявності в реєстрі «Оберіг» інформації про порушення позивачем правил військового обліку та розшук ТЦК з 10 лютого 2025 року.
Згідно відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) від 22.05.2025 № 1/6232, позивач не прибув 21 січня 2025 року на виклик за повісткою, чим порушив вимоги законодавств про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, за що передбачена відповідальність ч.3 ст. 2101 КУпАП; до адміністративної відповідальності не притягувався.
27 травня 2025 року позивач звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_7 (Городок) з заявою про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП в порядку ст. 2799 КУпАП, одночасно просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності посилаючись на положення ч. 7 ст. 38 та п. 7 ст. 247 КУпАП, однак відповідь за результатом розгляду заяви не отримав.
Згідно відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) від 02.07.2025 № 1/7582 на адвокатський запит, заяву позивача разом з матеріалами справи було передано в ІНФОРМАЦІЯ_8 для прийняття рішення.
30.06.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. З ст. ст. 2101 КУпАП, в порядку ст. 2799 КУпАП, одночасно просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, посилаючись на положення ч. 7 ст. 38 та п. 7 ст. 247 КУпАП, однак відповідь за результатом розгляду заяви не отримав.
Не погоджуючись з діями та бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно з частинами 1, 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»(далі Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 1, 3 статті 33 Закону №2232-XII встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
За правилами частини 5статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частиною 1статті 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Частинами восьмою, дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.
До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно пункту 20-1 частини 1статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
З матеріалів справи суд встановив, що у військово-обліковому документі позивача, сформованому з «Резерв +» наявна відмітка «Порушення правил військового обліку» (а.с.25).
Згідно відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) від 22.05.2025 № 1/6232, позивач не прибув 21 січня 2025 року на виклик за повісткою, чим порушив вимоги законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, за що передбачена відповідальність ч.3 ст. 2101 КУпАП; до адміністративної відповідальності не притягувався.
Позивачу направлено повістку № 1782148 від 10.01.2025, згідно якої його зобов'язано з'явитися 21.01.2025 о 10:00 год. в ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ) для проходження медичного огляду.
Позивач заявою від 21.01.2025 повідомив ІНФОРМАЦІЯ_5 (Городок) про неможливість прибуття на вимогу повістки та долучив копію Медичного висновку про тимчасову непрацездатність НК7Т-ТССА-С6М2-Т9НЕ від 21.01.2025.
Згідно матеріалів справи позивач своєчасно оновив (уточнив) свої облікові дані за допомогою додатку «Резерв +» (дата уточнення 29.05.2024) та на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має оформлену відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, про що наявні відмітки у військово-облікових документах позивача.
Суд зазначає, що стаття 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження притягнення позивача до адміністративної відповідальності на підставі ст.ст 210, 210-1 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд приходить до висновку, що внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку є протиправними діями відповідача.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача розглянути заяви ОСОБА_1 від 27.05.2025 та 30.06.2025 про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП в порядку ст. 279-9 КУпАП, і за наслідками розгляду заяви прийняти рішення про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 2101 КУпАП у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності суд враховує таке.
Згідно ст. 279-9 КУпАП у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України протягом трьох днів після отримання такої заяви зобов'язані перевірити викладені у ній фактичні дані про визнання особою правопорушення та надання нею згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності і з дотриманням вимог статей 247, 280, 283 цього Кодексу винести постанову по справі, у тому числі без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У постанові про накладення адміністративного стягнення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України визначають розмір штрафу на рівні мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (частиною статті) цього Кодексу за вчинення такого правопорушення.
Оскільки під час розгляду справи не встановлено порушення позивачем правил військового обліку, не вчинення дій відповідачем щодо притягнення його до адміністративної відповідальності є правомірним. Не розгляд заяв позивача у порядку ст. 279-9 КУпАП безпосередньо прав позивача не порушує. Отже, у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач позовні вимоги не спростував.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна