17 грудня 2025 року справа №320/5329/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "Штраус Україна" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Штраус Україна» (далі - позивач, ТОВ «Штраус Україна») з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 грудня 2024 року №2608/Ж5/31-00-04-02-04-31, від 27 грудня 2024 року № 2610/Ж5/31-00-04-02-04-31, від 27 грудня 2024 року № 2611/Ж 10/31-00-04-02-04-31.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з висновками актів камеральної перевірки щодо завищення бази оподаткування ввезених на митну територію України товарів та завищенням суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, оскільки вони не базуються на положеннях законодавства стосовно правил формування податкового кредиту при імпорті товарів.
Позивач стверджує, що податковий кредит ним сформований саме за рахунок ПДВ, сплаченого при митному оформленні, що підтверджується належно оформленими митними деклараціями і відповідає положенням податкового законодавства, зокрема пункту 190.1 статті 190, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.12 статті 201 ПК України, а також усталеним висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах по аналогічних податкових спорах, та сформованому підходу самого відповідача стосовно даного питання. При цьому, позивач звертає увагу на те, що сплата вказаної суми ПДВ, яка віднесена до податкового кредиту, відображається в електронній базі СЕА ПДВ.
З огляду на незаконні податкові повідомлення-рішення, які базуються на помилкових висновках контролюючого органу, позивача позбавлено права на правомірно сформований податковий кредит, що створює додаткове необґрунтоване фінансове навантаження на його господарську діяльність, у зв'язку з чим просив скасувати вказані податкові рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін; запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та зазначив, що позиція Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків полягає у тому, що податковий кредит звітного періоду у зв'язку з ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг у відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України, а не з суми податку на додану вартість, фактично сплаченого під час імпорту цих товарів. Окремих норм визначення сум податкового кредиту не з договірної вартості (контрактної) вартості, а з будь-яких інших операцій ПК України не передбачено. На думку контролюючого органу, операції з ввезення на митну територію є окремим об'єктом оподаткування порядок, ставки, терміни та розмір оподаткування окремо визначається МК України та ПК України, а митна вартість використовується виключно у напрямах, передбачених статтею 50 МК України. У зв'язку з чим, представником відповідача вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
У відповіді на відзив представник позивача виклав свої пояснення та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень, які вважає помилковими та такими, що ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм податкового законодавства, та наполягав на правомірності формування ним податкового кредиту за наслідками проведених операцій по імпорту товарів, сума сплаченого податку підтверджується витягами з СЕА ПДВ за кожен відповідний період.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд за згодою сторін перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ «Штраус Україна» (код ЄДРПОУ 31513464) зареєстроване як юридична особа 25.06.2001, основним видом діяльності є 46.37 - оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами.
У листопаді 2024 року на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 та у порядку, визначеному статтею76 розділу II Податкового кодексу України Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку даних задекларованих ТОВ «Штраус Україна» (код ЄДРПОУ 31513464) в декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період вересень 2024 року (реєстраційний №9311673445 від 21.10.2024), за результатами якої складено акт від 15.11.2024 №2677/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464.
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 ТОВ «Штраус Україна» завищено базу оподаткування ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (обсяг придбання) на загальну суму 1 945 215 грн, що призвело до порушення п.198.3 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України та заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість, яке сплачується до державного бюджету по податковій декларації за вересень 2024 року (реєстраційний №9311673445 від 21.10.2024) в сумі 389 043 грн.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 та у порядку, визначеному статтею76 розділу II Податкового кодексу України Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку даних задекларованих ТОВ «Штраус Україна» (код ЄДРПОУ 31513464) в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період липень 2024 року (реєстраційний № 9311584689 від 21.10.2024), за результатами якої складено акт від 20.11.2024 №2701/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464.
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 ТОВ «Штраус Україна» завищено базу оподаткування ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (обсяг придбання) на загальну суму 1 025 228,00 грн, що призвело до порушення п.198.3 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку па додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2024 року (реєстраційний № 9311584689 від 21.10.2024) в сумі 205 046 грн.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 та у порядку, визначеному статтею76 розділу II Податкового кодексу України Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку даних задекларованих ТОВ «Штраус Україна» (код ЄДРПОУ 31513464) в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період серпень 2024 року (реєстраційний № 9311604663 від 21.10.2024), за результатами якої складено акт від 20.11.2024 №2702/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464.
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 ТОВ «Штраус Україна» завищено базу оподаткування ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (обсяг придбання), що призвело до порушення п.198.3 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку па додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2024 року (реєстраційний № 9311604663 від 21.10.2024) в сумі 403 799 грн.
Позивач користуючись правом, визначеним п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України, 10.12.2024 подав заперечення на акти камеральної перевірки, за результатами розгляду яких Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків відповідно до листів від 24.12.2024 № 1286/Ж12/31-00-04-02-04-33, від 24.12.2024 № 1287/Ж12/31-00-04-02-04-33, від 24.12.2024 № 1288/Ж12/31-00-04-02-04-33 висновки актів перевірок залишено без змін.
На підставі акта перевірки від 20.11.2024 №2701/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464, з урахуванням висновку Комісії з питань розгляду заперечень від 24.12.2024 № 439/Ж7/31-00-04-02-04-28, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2024 № 2608/Ж5/31-00-04-02-04-31, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 205 046 грн.
На підставі акта перевірки від 20.11.2024 №2702/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464, з урахуванням висновку Комісії з питань розгляду заперечень від 24.12.2024 № 440/Ж7/31-00-04-02-04-28, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2024 № 2610/Ж5/31-00-04-02-04-31, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 403 799 грн.
На підставі акта перевірки від 15.11.2024 №2677/Ж5/31-00-04-02-04-26/31513464, з урахуванням висновку Комісії з питань розгляду заперечень від 24.12.2024 № 438/Ж7/31-00-04-02-04-28, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2024 № 2611/Ж5/31-00-04-02-04-31, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 427 953,30 грн, з яких за податковими зобов'язаннями - 389 043 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 38 904,30 грн.
Вважаючи, що податкові повідомлення-рішення є такими, що суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 ПК України правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, крім правил оподаткування товарів митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Ввезення товарів на митну територію України, вивезення товарів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України (п.п. 14.1.21-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з пунктом 41.5 статті 41 ПК України повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Згідно з абзацом другим пункту 46.1 статті 46 ПК України митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.
Підпунктом 3 пункту 180.1 статті 180 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є: будь-яка особа, яка ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України.
За правилами підпункту «в» пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку із ввезення товарів на митну територію України.
Згідно із пунктом 187.8 пункту 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Відповідно до підпункту 191.1.4 пункту 191.1 статті 191 ПК України сплата податку, нарахованого у митних деклараціях, що подаються фізичними особами, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями або уповноваженими ними особами, здійснюється в загальному порядку, визначеному Митним кодексом України.
Згідно з пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України визначено, що для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з приписами пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
За змістом абзацу п'ятого пункту 198.3 статті 198 ПК України нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 статті 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 201.12 статті 201 ПК України у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.
Отже, у разі наявності фактів ввезення товарів на митну територію України, сплати податку на додану вартість до державного бюджету, наявності митної декларації, оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку та яка посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, платник податку має право на податковий кредит.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V ПК України.
Згідно з абзацом 3 пункту 200-1.1 статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 200-1.2 статті 200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.
Приписами пункту 200-1.5 статті 200-1 ПК України визначено, що кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до: державного бюджету; на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України; на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.
Згідно з пунктом 200-1.6 статті 201-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.
Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість (пункт 200-1.7 статті 201-1 Податкового кодексу України).
Аналізуючи вищенаведені норми статті 200-1 ПК України, слід дійти висновку, що на електронному рахунку платника ПДВ обліковуються, у тому числі суми податку, сплачені при ввезенні товарів на митну територію України.
Отже, врахування ПДВ, сплаченого за митними деклараціями в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, здійснюється у автоматичному режимі протягом операційного дня, у якому було зареєстровано відповідну митну декларацію, а коригування такої суми (збільшення або зменшення) здійснюється після реєстрації відповідної додаткової митної декларації.
За змістом пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі Наказ № 21), до розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ (далі декларація) включаються обсяги товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1, 11.2 та 11.3 декларації).
Таким чином, зі змісту наведених норм слідує, що в разі, коли після митного оформлення товарів, поміщених у митний режим імпорту, у декларанта виникає необхідність виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу, митним органом вносяться змін до митної декларації за формою єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування, електронна копія якого зберігається в локальних базах даних митних органів та Єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України. В разі зміни величини митної вартості товарів (зменшення митної вартості за рішенням суду або митним органом прийнято рішення про коригування (зменшення) заявленої митної вартості товарів), коригування податкового кредиту, що проводиться у зв'язку зі зміною митної вартості товарів, на дату набуття рішення суду законної сили або на дату прийняття відповідного рішення, відображається на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1, 11.2 чи 11.3 (в залежності від ставки) декларації зі знаком «мінус».
Як вбачається з матеріалів справи, що не заперечується сторонами, ТОВ «Штраус Україна» подано до контролюючого органу декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період вересень 2024 року (№9311673445 від 21.10.2024), в якій у колонці «А» рядку 11.1 «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» задекларовано обсяг придбання товару в сумі 88 994 834 грн.
Протягом звітного податкового періоду - вересень 2024 року ТОВ «Штраус Україна» сплачено податкові зобов'язання за наступними митними деклараціями: UA100330/2024/517862, UA100330/2024/517801, UA10033 0/2024/517452, UA100330/2024/517453, UA100330/2024/517277, UA100330/2024/517276, UA100330/2024/517205, UA100330/2024/517204, UA100330/2024/516965, UA100330/2024/517049, UA100330/2024/516963, UA100330/2024/516964, UA100330/2024/516769, UA100330/2024/516354, UA100330/2024/516355, UA100330/2024/516278, UA100330/2024/516277, UA100330/2024/516221, UA100330/2024/516220, UA100330/2024/516219, UA100330/2024/516218, UA100330/2024/516049, UA209190/2024/021418.
Разом з тим, контролюючий орган в акті перевірки зазначив, що договірна вартість товарів за вказаними митними деклараціями становила 87 049 619 грн, у зв'язку з чим дійшов висновку, що позивач завищив обсяг придбання ввезених на митну територію України товарів на суму 1 945 215 грн, що призвело до завищення податкового кредиту на суму 389 043 грн (20%).
Крім того, в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період серпень 2024 року (№9311604663 від 21.10.2024) задекларовано обсяг придбання в сумі 127 165 467 грн.
Протягом звітного податкового періоду -серпень 2024 року ТОВ «Штраус Україна» сплачено податкові зобов'язання за наступними митними деклараціями: UA100330/2024/515715, UA100330/2024/515523, UA209190/2024/020753, UА100330/2024/515446, UA100330/2024/515444, UA100330/2024/515447, UA100330/2024/515445, UA100330/2024/515443, UA209230/2024/077767, UA100330/2024/515262, UA100330/2024/515250, UA100330/2024/515211, UА100330/2024/514972, UA209190/2024/019785, UA100330/2024/514944, UA100330/2024/514883, UA100330/2024/514546, UA100330/2024/514545, UA100330/2024/514544, UA209190/2024/019340, UA209190/2024/019341, UA100330/2024/514477, UA100330/2024/514437, UA100330/2024/514435, UA100330/2024/514380, UA100330/2024/514046, UA100330/2024/513955, UA100330/2024/513956.
Разом з тим, контролюючий орган в акті перевірки зазначив, що договірна вартість товарів за вищевказаними митними деклараціями становила 125 146 470 грн, у зв'язку з чим дійшов висновку, що позивач завищив обсяг придбання ввезених на митну територію України товарів на суму 2 018 997 грн, що призвело до завищення податкового кредиту на суму 403 799 грн (20%).
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період липень 2024 року (№9311584689 від 21.10.2024) задекларовано обсяг придбання в сумі 155 100 642 грн.
Протягом звітного податкового періоду - липень 2024 року ТОВ «Штраус Україна» сплачено податкові зобов'язання за наступними митними деклараціями: UA100330/2024/513712, UA100330/2024/513711, UA100330/2024/513710, UA100330/2024/513709, UA209190/2024/018015, UA100330/2024/513505, UA100330/2024/513444, UA100330/2024/513442, UA100330/2024/513362, UA100330/2024/513128, UA209190/2024/017361, UA209190/2024/017360, UA100330/2024/513079, UA100330/2024/513078, UA100330/2024/513010, UA100330/2024/512972, UA100330/2024/512797, UA100330/2024/512796, UA209190/2024/016855, UA209190/2024/016726, UA100330/2024/512592, UA100330/2024/512595, UA1 00330/2024/512593, UA100330/2024/512536, UA100330/2024/512249, UA100330/2024/512248, UA100330/2024/512177, UA100330/2024/512176, UA100330/2024/509727, UA100330/2024/512088, UA209190/2024/015587, UA100330/2024/511931, UA209190/2024/015485.
Разом з тим, контролюючий орган в акті перевірки зазначив, що договірна вартість товарів за вищевказаними митними деклараціями становила 152 156 908 грн, у зв'язку з чим дійшов висновку, що позивач завищив обсяг придбання ввезених на митну територію України товарів на суму 1 025 228 грн, що призвело до завищення податкового кредиту на суму 205 046 грн (20%).
Поряд з цим, варто вказати, що жодних зауважень до наданих документів акти перевірки не містять, реальність здійснених операцій та факт отримання товарів відповідачем не заперечується.
Підтвердження сплати податкового кредиту, сформованого за рахунок імпортного ПДВ та відображеного у податковій декларації і уточнюючих розрахунках, відображається в електронній базі СЕА ПДВ.
Проте, на думку контролюючого органу, операції з ввезення на митну територію є окремим об'єктом оподаткування порядок, ставки, терміни та розмір оподаткування окремо визначається МК України та ПК України, а митна вартість використовується виключно у напрямах, передбачених статтею 50 МК України.
Однак, суд зазначає, що з аналізу викладених вище норм податкового законодавства вбачається, що з моменту подання платником податків митної декларації для митного оформлення ввезених на митну територію України товарів у останнього виникають відповідні податкові зобов'язання зі сплати податку на додану вартість. Після сплати цього податку до бюджету платник податків набуває право на віднесення таких сум до податкового кредиту відповідного періоду.
Таке розуміння норм Податкового кодексу України відповідає характеру і змісту правового регулювання податку на додану вартість та суті його адміністрування, оскільки право на податковий кредит перебуває у прямій залежності саме від факту сплати відповідної суми податку на додану вартість до бюджету.
При цьому, у випадку формування податкового кредиту з податку на додану вартість за рахунок сплати такого податку внаслідок ввезення товарів на митну територію України основним і належним документом, який підтверджує як факт вчинення такої господарської операції, так і сплату відповідних сум податку, є саме митна декларація.
Варто також зазначити, що вказані правила оподаткування податком на додану вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України визначаються виключно саме Податковим кодексом України.
Щодо посилань контролюючого органу на положення пункту 190.1 статті 190 ПК України, відповідно до яких база оподаткування товару, що ввозиться на митну територію України, обраховується виходячи з договірної (контрактної) вартості суд зазначає таке.
Вказаним пунктом 190.1 Кодексу передбачено, що базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Тобто, на основі митної вартості, зазначеної в митній декларації фіксується податковий кредит під час митного оформлення (п. 201.12 ПК України).
Отже, митна вартість має значення саме для сплати ПДВ на митниці, під час ввезення товарів (імпорту) і якщо митна вартість більша за договірну, то саме з неї розраховують суму ПДВ при розмитнені.
Таким чином, враховуючи факт сплати ТОВ «Штраус Україна податку на додану вартість при імпорті товарів у відповідний податковий період підтверджений належним чином оформленими митними деклараціями та не заперечувався контролюючим органом, беручи до уваги те, що положення пункту 201.12 Податкового кодексу України не обмежує платника у праві сформовати податковий кредит на підставі митних декларацій, суд приходить до висновку про помилковість та необґрунтованість висновків контролюючого органу, а податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятих ним рішень.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Штраус Україна» (03045, Київ, вул. Новопирогівська, буд. 56А, код ЄДРПОУ 31513464) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3; код ЄДРПОУ 44082145) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27 грудня 2024 року №2608/Ж5/31-00-04-02-04-31, від 27 грудня 2024 року № 2610/Ж5/31-00-04-02-04-31, від 27 грудня 2024 року № 2611/Ж 10/31-00-04-02-04-31.
3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Штраус Україна» (03045, Київ, вул. Новопирогівська, буд. 56А, код ЄДРПОУ 31513464) сплачений судовий збір у розмірі 15 551,88 грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят одна гривня, вісімденят вісім копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3; код ЄДРПОУ 44082145).
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.