про залишення позовної заяви без руху
16 грудня 2025 року м. Київ № 320/61108/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут до ОСОБА_1 про стягнення збитків,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут з позовом до ОСОБА_1 про стягнення матеріальних збитків, завданих державі, що рахуються за Військовим інститутом телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут з ОСОБА_1 - на суму 593 729,55 грн..
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон №3674-VI) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 03.11.2022 2710-IX встановлено у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 3028,00 грн.
З автоматизованої системи документообігу “КП ДСС» вбачається, що представником позивача подано до суду позовну заяву, в якій позивачем заявлено 1 (одну) окрему вимогу майнового характеру з ціною в 593 729,55 грн..
Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 7124,75 грн. (1,5% від 593 729,55 з урахуванням 0,8 коефіцієнту у зв'язку із поданням позову в електронному вигляді із застосуванням підсистеми "Електронний Суд").
У матеріалах справи наявне клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, проаналізувавши яке суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 8 ЗУ "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. При цьому заявником розстрочення або відстрочення сплати судового збору може бути виключно фізична особа, зазначена у пунктах 1-3 частини 1 статті 8 ЗУ "Про судовий збір", або сторона справи із предметом позову, означеним пунктом 4 частини статті.
Крім того, суд зауважує, що підставою для розстрочення, відстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати судового збору є складне матеріальне становище позивача, що, відповідно до частини 3 статті 8 ЗУ "Про судовий збір" може бути підтверджене інформацією про розмір доходів позивача за календарний рік, що передував року звернення із позовом. З огляду на відсутність таких доказів та неналежність позивача до вищеозначеного переліку можливих заявників такого клопотання, суд вирішив залишити клопотання про відстрочення сплати судового збору без розгляду.
Водночас, у матеріалах справи відсутній платіжний документ на підтвердження сплати судового збору у вказаному розмірі, у зв'язку із чим суд рекомендує позивачеві сплатити збір у вказаному розмірі з метою усунення виявленого недоліку позовної заяви.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
1. Позовну заяву Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут до ОСОБА_1 про стягнення збитків, - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Марич Є.В.