17 грудня 2025 року Справа № 640/29927/20 ЗП/280/238/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Тернопільської дирекції АТ "Укрпошта" до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Акціонерне товариство "Укрпошта" в особі Тернопільської дирекції АТ "Укрпошта" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області від 13 листопада 2020 року №6 про нарахування Акціонерному товариству "Укрпошта" штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн (сто двадцять дев'ять тисяч шістсот шістдесят дві гривнi 28 копійок) за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2020 року у справі №640/29927/20 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 січня 2021 року у справі №640/29927/20 клопотання Акціонерного товариства "Укрпошта" по розгляд справи №640/29927/20 за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст.ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
24 лютого 2025 року матеріали адміністративної справи № 640/29927/20 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.02.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Черновій Ж.М.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/29927/20 (ЗП/280/238/25) та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 24.12.2019 між відповідачем та позивачем укладено Договір про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти №206/4800462. У період з 28.09.2020 по 30.09.2020 відповідачем проведено перевірку поза графіком щодо виплати пеній по поштових відділеннях №48441, №48461, №48450, №48451, №48440, №48433, №48432 Бучацького району Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» за період з 01.08.2020 до 31.08.2020. За результатами перевірки відповідачем складено Акт перевірки від 30.09.2020 №6 та оформлено висновок про порушення Тернопільської дирекцією АТ «Укрпошта» п.5.1. Договору та п.1.11. Інструкції, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики від 28.04.2009 №464/156, Постнавою правління ПФУ від 28.04.2009 №14-1. З висновками про порушення, викладеними в Акті, Тернопільська дирекція АТ «Укрпошта» не погодилась та подала Заперечення до Акту від 30.09.2020 №370059. Проте, пояснення, викладені в Запереченні, відповідачем не прийнято до уваги. 08.10.2020 на адресу позивача надійшло рішення відповідача від 06.10.2020 №4 про нарахування штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн за несвоєчасну виплату та доставку сум пенсійних виплат одержувачам, на підставі частини 11 статті 106 Закону України №1058. За розглядом скарги ПФУ прийнято рішення від 12.11.2020 №2800-0601-9/3908, яким скаргу АТ «Укрпошта» задоволено частково, а саме рішення відповідача від 06.10.2020 №4 скасовано по причині безпідставності застосування фінансової санкції до Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта», яка не є стороною за Договором; надано розпорядження ГУ ПФУ в Тернопільській області винести нове рішення з урахуванням вищенаведеного у відповідності до чинного законодавства. 16.11.2020 позивачем отримано рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 13.11.2020 №6 про застосування до АТ «Укрпошта» штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, на підставі ч.11 ст.106 Закону №1058. Позивач не погоджується з вказаним рішенням, вважає його протиправним, оскільки з моменту надходження пенсійних коштів на рахунок Товариства (20.08.2020) до закінчення виплатного періоду відділення поштового зв'язку (25.08.2020) мали лише один робочий день для здійснення пенсійних виплат - 21.08.2020. Тобто, АТ «Укрпошта» було повністю правомріно здійснено виплату пенсій останній робочий день ВПЗ - 21.08.2020, тобто до закінчення виплатного періоду - 25.08.2020, визначеного в п.5.1. Договору та ст.47 Закону, п.1.7 Інструкції. Згідно Акту перевірки було також підтверджено відповідачем, що виплати пенсій проводились у виплатний період. Отже, АТ «Укрпошта» не порушила жодним чином строки виплати пенсій одержувачам, а тому й не можуть бути застосовано до підприємства штрафні санкції в розмірі 129662,28 грн згідно з ч.11 ст.106 Закону, оскільки ця норма закону передбачає накладення штрафу за несвоєчасно виплачені пенсії, порушення виплатного періоду, тобто після 25 числа місяця. Своїми діями АТ «Укрпошта» не завдала жодних збитків ані ПФУ, ані державі, законні права пенсіонерів не були порушені. В акті перевірки відповідачем визначено, що під час перевірок нецільового використання коштів ПФУ порушень зі сторони позивача також не виявлено, що повністю доводить правомірність дій позивача при виплаті пенсій. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що відповідно до Акту перевірки виплата одержувачам пенсії за серпень 2020 року за визначеною у відомості датою 25.08.2020 здійснена 21.08.2020. Оскільки виплата зазначеної пенсій здійснена раніше зазначеної на відомості дати, то така виплата могла здійснюватися виключно з письмового дозволу керівника органу ПФУ. Однак такий дозвіл не надавався, що не спростовується позивачем. Позивач не наводить жодних доказів того, що ним відповідно до вимог п.1.9 Інструкції вчинялися дії щодо отримання дозволу керівника Головного управління на дострокову виплату песній. Даний факт вказує на те, що позивачем не вжито залежних від нього та необхідних заходів для дотримання вимог Договору та Інструкції. Таким чином позивачем порушено п.1.9 Інструкції та п.5.1 Договору. Режим роботи відділень поштового зв'язку Бучацького району Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» з чотирма вихідними днями на тиждень, не узгоджуться з КЗпП України та не був обумовлений Договором, не може звільнити позивача від відповідальності за порушення строків, встановлених Договором та Інструкцією. Як вбачається з відомостей на виплату пенсій та соціальних допомог за формою В1-М, суми пенсій, дата виплати яких зазначена у відомості - 25.08.2020, були виплачені 21.08.2020, тобто 4 дні до встановленої дати, що не відповідає п.1.11 Інструкції. Твердження позивача про те, що виплата пенсії проведена у межах виплатного періоду, не спростовує факту вчинення порушення умов Договору та Інструкції. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив зазначено, що виплата пенсій раніше зазначеної на відомостях дати, в даному випадку, відбулася не з вини АТ «Укрпошта», а через збіг святкових та вихідних днів й враховуючи, що виплата була проведена в межах виплатного періоду, що вцілому повністю виключає факт порушення строків здійснення АТ «Укрпошта» пенсійних виплат та як наслідок виключає застосування відповідачем штрафних санкцій відповідно до ст.106 Закону. Крім того зазначено, що враховуючи несвоєчасне фінансування пенсійних виплат, у відповідача відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій.
У запереченнях на відповідь на відзив зазначено, що фінансування виплати і доставки пенсій у серпні 2020 року здійснювалося органами ПФУ своєчасно та в повному обсязі. Не заслуговують на увагу суду посилання позивача на можливість розпочинати достроково при наявності фінансування та виплатних документів виплату пенсій, тому що це дозволено, коли 4 число (початок виплатного періоду) припадає на неділю, святковий або неробочий день, оскільки фінансові санкції застосовані за виплату раніше зазначеної на відомості дати у кінці виплатного періоду.
Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.
24.12.2019 між Головним управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області та Акціонерним товариством "Укрпошта" в особі Тернопільської дирекції АТ "Укрпошта" укладено Договір про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти №206/4800462.
Відповідно до пункту 5.1. Договору №206/4800462, строк надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання: щомісяця протягом виплатного періоду, а при пересиланні пенсій, інших відрахувань з пенсій поштовими переказами - не пізніше одного місяця з дня їх надходження. Виплатним періодом є: для виплати пенсій за відомостями - щомісяця з 4 по 25 число включно (від зазначеної у відомості на виплату пенсій дати та до кінця виплатного періоду); для виплати пенсій, допомоги на поховання за разовими дорученнями - щомісяця з 1 по 30 (31) число (для лютого 28 (29) число). Виплатний період може змінюватись з урахуванням вимог Інструкції. У разі якщо початок виплатного періоду (4 число місяця) припадає на неділю, святковий або неробочий день відділення поштового зв'язку, виплата пенсій зазначеного початку виплатного періоду розпочинається на наступний робочий день відділення поштового зв'язку, або може розпочатися достроково при наявності фінансування та виплатних документів.
На виконаня наказу Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області №503 від 24.09.2020, відповідно до направлення від 24.09.2020 №731/КПР, проведено перевірку виплатних документів відділень поштового зв'язку Бучацького району: №48451 Золотий Потік, №48433 Ріпинці, №48450 Стінка, №48461 Новосілка, №48441 Зубрець, №48432 Жизномир, №48440 Сороки, за період з 01.08.2020 по 31.08.2020. Перевірка проводилась з 28.09.2020 по 30.09.2020.
За результатами перевірки Головним управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області складено Акт від 30.09.2020 №6 перевірки поза графіком щодо виплати пенсій по поштових відділеннях №48441, №48461, №48450, №48451, №48440, №48433, №48432 Бучацького району Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» за серпень 2020 року.
Перевіркою встановлено, зокрема, порушення пункту 5.1. Договору про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти №206/4800462 від 24.12.2019, п.1.6. та п.1.11 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку.
Як вбачається з відомостей на виплату пенсій та соціальних допомог за формою В1-М, суми пенсій, дата виплати яких зазначена у відомості - 25.08.2020, були виплачені 21.08.2020.
Не погодившись з висновками про порушення викладеними в Акті, Тернопільська дирекція АТ «Укрпошта» подала заперечення від 30.09.2020 №370059.
06.10.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області прийнято рішення №4 про застосування до Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта» штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн за несвоєчасну виплату та доставку сум пенсійних виплат одержувачам, на підставі частини 11 статті 106 Закону України №1058.
За результатами розгляду скарги позивача, Пенсійним Фондом України прийнято рішення від 12.11.2020 №2800-0601-9/3908, яким скаргу АТ «Укрпошта» задоволено частково, а саме рішення відповідача від 06.10.2020 №4 скасовано по причині безпідставності застосування фінансової санкції до Тернопільської дирекції АТ «Укрпошта», яка не є стороною за Договором, надано розпорядження ГУ ПФУ в Тернопільській області винести нове рішення з урахуванням вищенаведеного у відповідності до чинного законодавства.
13.11.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області прийнято рішення №6 про застосування до АТ «Укрпошта» штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, на підставі ч.11 ст.106 Закону №1058.
Позивач, не погодившись з рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області від 13.11.2020 №6 про нарахування штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області є органом державної виконавчої влади, який здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2.
Пунктом 2 цього Положення передбачено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VI, який набрав чинності 01 січня 2004 року, розроблено Інструкцію про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої спеціальним наказом Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства праці та соціальної політики України від 28 квітня 2009 року №464-156 (далі по тексту - Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв'язку (далі - національний оператор) пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі (далі - пенсії, соціальні допомоги).
Абзацами 1, 2 пункту 1.4. Інструкції передбачено, що виплата та доставка пенсій, соціальних допомог виплатними об'єктами поштового зв'язку здійснюється за відомостями на виплату пенсій, соціальних допомог за формою В1-М (додаток 1) (далі - відомості за формою В1-М), а виплата допомоги на поховання - за разовими дорученнями на виплату допомоги на поховання за формою В2-М (додаток 2) (далі - разові доручення за формою В2-М).
Виплата пенсій, соціальних допомог може здійснюватися за разовими дорученнями за формою В3-М (додаток 3) (далі - разові доручення за формою В3-М), за рішенням керівників органів Пенсійного фонду, органів праці та соціального захисту населення, у зв'язку зі зміною місця проживання пенсіонера (одержувача), від'їздом до оздоровчих та лікувальних закладів, а також у разі виплати недоотриманих у зв'язку зі смертю пенсій, соціальних допомог.
У пункту 1.9. Розділу 1 Інструкції зазначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В1-М здійснюється відповідно до зазначеної на відомості дати та до кінця виплатного періоду.
Виплата пенсій, соціальних допомог до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення.
Дата виплати пенсій повідомляється одержувачу органом Пенсійного фонду, який здійснював нарахування, а також працівниками поштового зв'язку при першій виплаті.
У разі зміни дати виплати пенсій працівники поштового зв'язку за місяць до настання таких змін повідомляють про це одержувача із зазначенням причини зміни дати виплати.
Спільним наказом Пенсійного фонду України та Державного комітету зв'язку України від 17 лютого 1998 року № 13/25 затверджено Порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду України на підприємствах поштового зв'язку (надалі - Порядок).
Пунктом 1.1 Порядку передбачено, що цей документ встановлює порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду на підприємствах поштового зв'язку.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку основні питання, що підлягають перевірці на підприємствах поштового зв'язку:
1. своєчасність і повнота надходження коштів ПФУ на субрахунок банківського рахунку № 2604 для виплати пенсій та допомоги.
2. законність та обґрунтованість проведених операцій на субрахунку банківського рахунку № 2604.
3. своєчасність і повнота виплати пенсій та допомоги.
4. цільове використання коштів Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм чинного законодавства, а також умови укладеного договору дозволяють суду дійти висновку, що виплата пенсії до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, а самі кошти на таку виплату органом Пенсійного фонду України мають бути перераховані за два робочих дні до початку виплатного періоду.
В свою чергу, слід зазначити, що частиною 11 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.
Пунктом 1.7 Інструкції визначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В 1-М здійснюється з 4 по 25 число кожного місяця (далі - виплатний період) у виплатних об'єктах поштового зв'язку та з доставкою додому.
Так, судом установлено та вбачається з матеріалів справи, що 20.08.2020 о 16 годині 26 хвилин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області на виконання вимог законодавства та умов укладеного договору перераховано на рахунок позивача кошти на виплату пенсій.
Дати виплати пенсій у серпні 2020 року (дати зазначені на відомостях) в межах спірних правовідносин припадали на 24 та 25 серпня 2020 року.
При цьому, в період з 22 по 25 серпня 2020 року в Україні були вихідні та святкові дні у відділеннях позивача, які були перевірені, що не спростовано матеріалами справи.
Таким чином, щоб отримати дозвіл керівника органу Пенсійного фонду України для виплати пенсії до зазначеної на відомості дати, тобто, не 24 та 25 серпня 2020 року, а 20 та 21 серпня 2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області мало перерахувати кошти на рахунки позивача 19 серпня 2021 року, а не 20 серпня 2020 року наприкінці робочого дня.
Наведене свідчить, що надані відповідачем відомості на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2020 року, що стали підставою для нарахування штрафних санкцій, видані з порушенням умов договору на доставку пенсій та інших соціальних допомог за державні кошти.
З огляду на вищевикладене, суд не погоджується з позицією відповідача щодо порушення позивачем умов договору в цій частині, оскільки судом установлено, що саме на відповідача покладено обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі перерахування коштів на рахунки позивача, зважаючи на те, що 24 та 25 серпня 2020 року є святковим та вихідним днем, тобто, не робочими днями.
При дослідженні спірних відомостей судом установлено, що виплата пенсій одержувачам була здійснена підприємством поштового зв'язку 21 серпня 2020 року, тобто у межах виплатного періоду згідно умов договору та Інструкції.
Також, суд зазначає, що пунктом 1.11 Інструкції передбачено, якщо встановлена дата виплати пенсій, соціальних допомог збігається зі святковими або вихідними днями, то виплата може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за три дні до встановленої дати виплати".
Як вже зазначалось судом 22 та 23 серпня 2020 року є вихідними днями (субота та неділя), 24 серпня 2020 року - святковим днем (День незалежності України), а 25 серпня 2020 року - вихідний день у відділенні поштового зв'язку, яке підлягало перевірці.
Про вказані обставини було відомо відповідачу та зазначалось позивачем у запереченнях на акт перевірки від 30.09.2020 №6 та в скарзі на рішення відповідача, однак цей факт було проігноровано як відповідачем, так і Пенсійним фондом України.
Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що підприємство поштового зв'язку належним чином виконало свої зобов'язання за договором №206/4800462 від 24 грудня 2019 року про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, не порушило вимог законодавства, відповідно оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 13 листопада 2020 року №6 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
Позовні вимоги Акціонерного товариства "Укрпошта" (01001, м.Київ, вул.Хрещатик, буд.22, код ЄДРПОУ 21560045) в особі Тернопільської дирекції АТ "Укрпошта" (46012, м.Тернопіль, вул.Бригадна, 17) до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області (46001, Тернопільська область, м.Тернопіль, майдан Волі, буд.3, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області від 13 листопада 2020 року №6 про нарахування Акціонерному товариству "Укрпошта" штрафних санкцій в сумі 129662,28 грн (сто двадцять дев'ять тисяч шістсот шістдесят дві гривнi 28 копійок) за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укрпошта" понесені ним судові витрати у розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривнi 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.М. Чернова