18 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/17322/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, який ним був уточнений (а.с.30-39) і в якому просить:
- визнати протиправними рішення відповідача Міністерство Оборони України від 30.05.2025 року № 41/д , оформлене протоколом від 30.05.2025 року № 41/д в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з метою надання документів (рішення суду), якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що дають право на отримання одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , дружині (без реєстрації шлюбу) загиблого військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , передбачену ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), військовослужбовця, у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму доходів громадян встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата.
В обґрунтування позову зазначає, що вона спільно проживала у незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який загинув та його смерть пов'язана із захистом Батьківщини, у зв'язку із чим вона має право на виплату одноразової грошової допомоги, яку відповідачем не було сплачено з підстав її проживання з ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу; повернення позивачці документів є необґрунтованим та наявні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.
Ухвалою від 08.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву (41-47), в якому просив відмовити в задоволенні позову оскільки, позивачка не надала документів про належність її до кола осіб, визначених статтею 16-1 Закону №2011-XII, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, тому Комісія МОУ повернула їй документи на доопрацювання, з метою, щоб вона подала додаткові документи.
Позивач подала відповідь на відзив (а.с.48-54), в якому просила позов задовольнити в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
23.12.2022 на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено сповіщення (а.с. 14) про загибель її цивільного чоловіка старшого солдата ОСОБА_2 21.12.2022 від отриманих поранень в результаті здійснення противником обстрілу протитанковими керованими ракетами, отримавши поранення, не сумісні з життям у районі н.п. Павлівка Волноваського району Донецької області.
В зазначеному сповіщенні також вказано, що воно є підставою для порушення клопотання про призначення пенсії (допомоги) і надання пільг установленмх законодавством.
Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10.02.2025 у справі № 279/6256/24, яке набрало законної сили, встановлено що ОСОБА_3 проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_2 у період з січня 2019 року по 23.12.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16-17).
26.03.2025 позивач звернулась із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просила виплатити їй одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю цивільного чоловіка старшого солдата ОСОБА_2 (а.с. 11-13).
Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 41/д від 30.05.2025 (а.с.9-10), затвердженого заступником Міністра оборони України 09.06.2025, розглянувши подані документами, комісія дійшла висновку про повернення ОСОБА_3 на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно доданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя і з поданих документів не можливо встановити, чи є вона непрацездатною (особою з інвалідністю) і перебувала на утриманні загиблого.
Вважаючи вказане рішення про повернення на доопрацювання документів протиправним, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Порядок та умови виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців врегульовані Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" в редакції, яка діяла на момент загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_3 військовослужбовця ОСОБА_2 (далі - Закон 2011-XII).
В ст. 16 Закону 2011-ХІІ зазначено:
"1. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
2. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;".
Статтею 16-1 Закону 2011-ХІІ передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (п. 3 ст. 16-2 Закону 2011-ХІІ).
Суд звертає увагу, що ОСОБА_2 загинув в період дії воєнного стану - 21.12.2022.
В пункті 2 постанови КМ України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в редакції, яка діяла на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 військовослужбовця ОСОБА_2 (далі - Постанова № 168), зазначено:
"2. Установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть."
Тобто у осіб, які згідно з Законом 2011-ХІІ мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , право на отримання передбаченої п. 2 Постанови № 168 одноразової грошової допомоги виникло 21.12.2022 (а.с.15).
Суд зауважує, що відповідно до приписів Закону 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у розмірі, передбаченому пп."а" п. 1 ст. 16-2 Закону 2011-ХІІ (750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року), виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця не в період дії воєнного стану.
В статті ст. 16-3 Закону 2011-XIІ зазначено:
"6. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
7. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
8. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
9. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України."
Відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 25.12.2013 №975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
В порядку № 975 зазначено:
"23. Керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.
Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.
Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів."
Як вбачається зі спірного рішення, документи повернуті позивачу на доопрацювання, оскільки відповідно доданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя і з поданих документів не можливо встановити, чи є вона непрацездатною (особою з інвалідністю) і перебувала на утриманні загиблого.
Суд звертає увагу, що відповідно до п.1 ст. 16-1 Закону 2011-ХІІ, у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Позивачем ні відповідачу ні суду не надано доказів, що вона є особою, зазначеною в п.1 ст. 16-1 Закону 2011-ХІІ, а тому у відповідача були підстави для повернення документів на доопрацювання.
Щодо рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10.02.2025 у справі № 279/6256/24, яким встановлено що ОСОБА_3 проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_2 у період з січня 2019 року по 23.12.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16-17), то з нього не вбачається, що позивач є особою, зазначеною в п.1 ст. 16-1 Закону 2011-ХІІ.
Відповідно до ст. 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану; проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Статтею 27 "Значення державної реєстрації шлюбу" Сімейного кодексу України передбачено, що державна реєстрація шлюбу, яка засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України, встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Суду не надані документи, передбачені Сімейним кодексом України, які б свідчили, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на день смерті останнього були подружжям.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірне рішення на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог та приписи ст. 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в сумі 1211,20 грн (а.с.8), не підлягають стягненню на його користь з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , номер НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03168, код 00034022) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк