Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 грудня 2025 року Справа№200/7872/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (адреса м. Львів, вул. Митрополита Андрія, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якій позивач просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення №914210171548 від 14.08.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) від 07.08.2025 року, зарахувавши періоди його роботи на підземній роботі повний робочий день на шахті ім. Ф.Е. Дзержинського в/о “Дзержинськвугілля» (зараз шахта ВП “Шахта “Центральна» ДП "Торецькувугілля") з 12.07.1989 по 31.08.1989, з 20.12.1989 по 30.04.1990, з 16.06.1990 по 23.07.1990, з 29.04.1992 по 12.09.1995, з 02.07.2002 по 14.05.2004, з 07.12.2004 по 13.11.2008 до його пільгового стажу роботи за Списком №1-шахтарі відповідно до ПКМУ №202 та період його роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 року до його страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1-шахтарі відповідно до ПКМУ №202.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він з 01.07.2009 року отримую пенсію по інвалідності 3 гр. згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058 від 09.07.2003.
07.08.2025 року позивач звернувся до ПФУ через Веб-портал с заявою про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) та додав всі необхідні документи які підтверджують наявність пільгового стажу роботи за Списком №1.
Головне управління пенсійного фонду України в Львівській області рішенням №914210171548 від 14.08.2025 року відмовило позивачу в проведені перерахунку пенсії “оскільки при переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058 від 09.07.2003р. на пільгових умовах за Списком №1 розмір пенсійної виплати зменшується і становить 3498 грн. 23 коп., а пенсія по інвалідності становить - 3628 грн. 18 коп.».
Вважає такі дії відповідача незаконними та рішення протиправними, просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 17 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотання позивач про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, за відсутності позивача та його представника - задоволено.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідачем наданий відзив на адміністративний позов, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка від 07.08.2025 про перехід на інший вид пенсії та пакетом документів.
На підставі вказаної постанови, за принципом екстериторіальності, документи ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії розглядалися і, відповідно, рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії №914210171548 від 14.08.2025 приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області№914210171548 від 14.08.2025 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки, при переході на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 на пільгових умовах за Списком №1 розмір пенсійної виплати зменшується і становить - 3498 грн. 23 коп., а пенсія по інвалідності становить - 3628грн. 18 коп.
Згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж становить 23 роки 4 місяці 7 днів (в тому числі додаткові роки за список 1 - 9 років).
Пільговий стаж становить: 9 років 9 місяців 14 днів. Не враховано до стажу роботи на пільгових умовах період з 15.05.2004 по 06.12.2004 у зв'язку з тим, що даний період не підтверджено атестацією робочих місць. (До електронної пенсійної справи не долучено накази “Про результати атестації робочих місць за умовами праці» шахти ім. Ф. Є. Дзержинського від 29.03.1993 №371/о, від 07.12.2004 №561/о).
Звертає увагу суду, що періоди з 12.07.1989 по 31.08.1989, з 20.12.1989 по 30.04.1990, з 16.06.1990 по 23.07.1990, з 29.04.1992 по 12.009.1995, з 02.07.2002 по 14.05.2004, з 07.12.2004 по 13.11.2008 про які зазначає позивач, зараховані до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №1, що підтверджується формою РС-право.
До пільгового стажу роботи за Списком №1 не зараховано період з 15.05.2004 по 06.12.2004 на підприємстві ВП “Шахта “Центральна» ДП “Торецьквугілля», оскільки в уточнюючих довідках, які знаходяться в пенсійній справі позивача та доданих до заяви від 08.08.2025 виявлено розбіжності. Крім цього, даний період не підтверджено наказами “Про результати атестації робочих місць за умовами праці» шахти ім. Ф. Є. Дзержинського від 29.03.1993 №371/о, від 07.12.2004 №561/о, які були додані позивачем до заяви від 08.08.2025.
Враховуючи вищенаведене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та стажу роботи на пільгових умовах.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійному фонді України в Донецькій області з 01.07.2009, як отримувач пенсії по інвалідності, як особа з інвалідністю 3 групи загального захворювання відповідно до Закону №1058.
07.08.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ПФУ через Веб-портал із заявою про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) та додав всі необхідні документи які підтверджують наявність в нього пільгового стажу роботи за Списком №1.
Зазначена заява позивача була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №914210171548 від 14.08.2025 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зазначено, що оскільки, при переході на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 на пільгових умовах за Списком №1 розмір пенсійної виплати зменшується і становить - 3498 грн. 23коп., а пенсія по інвалідності становить - 3628грн. 18коп. (розпорядження підвантажено в ЕПС) в перерахунку пенсії відмовлено.
З розрахунку стажу позивача (форма РС-право) судом встановлено, що зараховано позивачу періоди (в межах спірних правовідносин):
з 12.07.1989 по 31.08.1989 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 20.12.1989 по 30.04.1990 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 16.06.1990 по 23.07.1990 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 29.04.1992 по 12.09.1995 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 02.07.2002 по 14.05.2004 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 07.12.2004 по 13.11.2008 до страхового стажу та пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;
з 15.05.2004 по 06.12.2004 до страхового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до положень статті 5 Закону України №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Положення аналогічного змісту містяться у статті 14 Закону №1788-XII.
За правилами ч.5 ст.114 Закону №1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований статтею 62 Закону №1788-ХІІ.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Згідно з п.1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядок №637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду Верховного Суду від 25.06.2020 у справі №520/10521/19 та від 09.07.2020 у справі №235/7688/16-а, зокрема: "чіткість та однозначність записів трудової книжки найманого працівника, котрі указують на те, що виконувана робота підлягає включенню до спеціального страхового стажу за Списком №1, призводить до відсутності правових підстав для витребування уточнюючих довідок".
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.
Щодо пільгового стажу (в межах заявлених позовних вимог) за періоди роботи з 12.07.1989 по 31.08.1989, з 20.12.1989 по 30.04.1990, з 16.06.1990 по 23.07.1990, з 29.04.1992 по 12.009.1995, з 02.07.2002 по 14.05.2004, з 07.12.2004 по 13.11.2008 судом встановлено наступне.
З розрахунку стажу позивача (форма РС-право) вбачається, що періоди роботи з 12.07.1989 по 31.08.1989, з 20.12.1989 по 30.04.1990, з 16.06.1990 по 23.07.1990, з 29.04.1992 по 12.009.1995, з 02.07.2002 по 14.05.2004, з 07.12.2004 по 13.11.2008 зараховані до пільгового “Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в».
Отже, періоди роботи (в межах спірних правовідносин) з 12.07.1989 по 31.08.1989, з 20.12.1989 по 30.04.1990, з 16.06.1990 по 23.07.1990, з 29.04.1992 по 12.009.1995, з 02.07.2002 по 14.05.2004, з 07.12.2004 по 13.11.2008 зараховані управлінням до страхового та пільгового стажу позивача, у зв'язку з чим вимога про зобов'язання зарахувати до пільгового підземного стажу за Списком №1-шахтарі відповідно до ПКМУ №202 є безпідставною.
Разом з цим, період роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 не зарахований до пільгового стажу.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що до пільгового стажу роботи за Списком №1 не зараховано період з 15.05.2004 по 06.12.2004 на підприємстві ВП “Шахта “Центральна» ДП “Торецьквугілля», оскільки в уточнюючих довідках, які знаходяться в пенсійній справі позивача та доданих до заяви від 08.08.2025 виявлено розбіжності. Крім цього, даний період не підтверджено наказами “Про результати атестації робочих місць за умовами праці» шахти ім. Ф. Є. Дзержинського від 29.03.1993 №371/о, від 07.12.2004 №561/о, які були додані позивачем до заяви від 08.08.2025.
Під час розгляду справи судом встановлено, що в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 наявні, зокрема, такі записи про роботу:
у шахті ім. Ф.Е. Дзержинського - запис №17 - 02.07.2002 - прийнятий гірничим ма йстром підземним з повним робочим днем на підземній роботі; запис № 18 - 13.11.2008 - звільнений за ст. 40 КЗпП.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 10100000 “Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. “Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені: 10101000 1. “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» - 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 1. “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. “Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені: 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 1. “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. “Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд) Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені: Працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202). До розділу І “Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до довідки ДП “Торецьквугілля» №16/251-1 від 30.07.2025 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, позивач, працював на ВП “Шахта “Центральна» ДП “Торецьквугілля» виконував роботи в гірничому виробництві з повним робочим днем під землею з 02.07.2002 по 13.11.2008 в якості підземного гірничого майстра дільниці ВТБ, що передбачено Списком 1, розділом 1.
Водночас, як свідчать Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), позивачу підтверджений пільговий стаж за кодом підстави ЗПЗ013А1 за спірний період.
Доводи відповідача про відсутність атестації робочих місць, суд не бере до уваги з огляду на наступне.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01 серпня 1992 року (далі Порядок №442) та розробленими на виконання вказаної постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як вбачається із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до пункту 10 Порядку №442 результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Тобто, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
В той же час, за приписами пункту 4 Порядку №442 відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Таким чином, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, що є неправомірним. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці. У свою чергу особа, яка працює на посаді, та по якій має, бути проведена атестації робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов'язками) за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Отже, можна дійти висновку, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1, за якими документи з атестації робочих місць відсутні з незалежних від них причин, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенси за віком на пільгових умовах. При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Такого правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові у справі № 520/15025/16-а від 19 лютого 2020 року.
Беручи до уваги зазначені правові висновки Верховного Суду, позивач не може бути позбавлений права на пенсію внаслідок відсутності підтвердження проведення атестації робочих місць, на яких набув пільговий стаж.
Враховуючи викладене, та те, що у трудовій книжці позивача наявні записи про роботу у період з 02.07.2002 по 13.11.2008 на посаді “гірничий майстрер підземний з повним робочим днем під землею», які віднесені як до Списку №1, так і передбачені Постановою КМУ № 202, та дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3ст. 114 Закону № 1058, суд дійшов висновку, що не зарахування періодів з 15.05.2004 по 06.12.2004 до пільгового стажу за Списком №1-шахтарі відповідно до ПКМУ №202 є протиправним.
Щодо зарахування періоду роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 до страхового стажу, суд зазначає наступне.
З розрахунку стажу позивача (форма РС-право) вбачається, що період роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 зарахований до страхового стажу позивача, у зв'язку з чим вимога про зобов'язання зарахувати цей період до страхового стажу є безпідставною.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково, а саме:
- визнати протиправним і скасувати рішення №914210171548 від 14.08.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) від 07.08.2025 року, зарахувавши період з 15.05.2004 по 06.12.2004 до пільгового стажу роботи за Списком №1-шахтарі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
За подання позовну немайнового характеру позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, суд зазначає, що за подання цього позову позивачу з урахування коефіцієнту пониження слід було сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Судовий збір у розмірі 484,48 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 242,24 грн., суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (адреса м. Львів, вул. Митрополита Андрія, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення №914210171548 від 14.08.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії) від 07.08.2025 року, зарахувавши період з 15.05.2004 по 06.12.2004 до пільгового стажу роботи за Списком №1-шахтарі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (адреса м. Львів, вул. Митрополита Андрія, 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 484,48 грн.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 17.12.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Е. Абдукадирова