Рішення від 17.12.2025 по справі 446/2414/25

Справа № 446/2414/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2025 м.Кам'янка-Бузька

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Котормус Т. І.

секретар судового засідання Карпа Г.М.

Справа №446/1165/25;

Провадження №2-а/446/17/25;

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ;

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_1 у Львівській області;

представник відповідача Костюк Віталій Русланович;

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Кам'янка-Бузька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у Львівській області про оскарження рішення дій суб'єкта владних повноважень,

ВСТАНОВИВ:

16.10.2025 ОСОБА_1 подав до Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області позовну заяву, в якій просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

В обгрунтування позову вказав, що 13.10.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 винесено постанову №21846 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, у вигляді штрафу, що становить 34000,00 грн. З вказаним правопорушенням він не погоджується, оскільки адміністративний протокол було складено із значними порушеннями, зокрема строків його складання, передбачених ст. 254 КУпАП. Більше того, сама позапланова перевірка ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємстві, де він працює, та внаслідок якої, він був звинувачений у вчиненні вказаного вище правопорушення, також була проведена із значними порушеннями закондавства. А тому вважає, що будь-яких доказів, які підтверджували його провину у адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 3 ст. 210 КУпАП не має, і постанова №21846 від 13.10.2025 підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 16.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

07.11.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 у Львівській області - Костюк В.Р. заперечив щодо позову та вказав, що під час складання адміністративного протоколу щодо позивача, представник органу уповноваженого на складання адміністративного матеріалу діяв правомірно, а тому підстав для скасування протоколу не має.

03.12.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначив, що представники ІНФОРМАЦІЯ_4 при складанні відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення діяли неправомірно, і довільно трактували законодавство, яким обгрунтовували притягнення його до відповідальності, а тому постанова №21846 від 13.10.2025 підлягає скасуванню.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, вважаючи їх підставними та обгрунтованими, просив позов задоволити.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 у Львівській області - Костюк В.Р. в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про місце, дату й час розгляду справи, причин неявки суду не повідомив.

Заслухавши сторону позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності та взаємозв'язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Так, судом встановлено, що 02.10.2025 головним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 складено протокол №410 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Згідно обставин справи, 25.08.2025, близько 13 год. 00 хв. уповноважена комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 (м. Кам?янка-Бузька) прибула на ТОВ « Ріо Шампіньйон» з метою позапланової перевірки ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів згідно Припису начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 25.08.2025 № 8117. В ході проведення повторної перевірки були виявлено низку недоліків, що суперечать вимогам Порядку ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 - стан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку незадовільний, списки в наявності ( не відповідають Постанові КМУ від 30.12.2022 року N? 1487), затверджені не належним чином, відомості в списках не повні та не точні, відомість оперативного військового обліку відсутня, оповіщення здійснюється не належним чином, правила військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу не доводяться. На час проведення перевірки п?ять працівників військовозобов?язаних порушники військового обліку (знаходяться в розшуку). За результатами проведення позапланової перевірки комісією було складено Акт позапланової перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів в ТОВ «Ріо Шампіньйон» від 25.08.2025 року № 20. За пропозиціями комісії відповідальну особу за ведення військового обліку на даному підприємстві притягнути до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 статті 210-1 КУпАП. У зв'язку з вищенаведеним, ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП (а.с.4-6).

Разом з тим, у зазначеному вище протоколі від 02.10.2025 №410, ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14:00 год 13.10.2025, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , з яким ОСОБА_1 ознайомленний, про що свідчить його підпис (а.с.4-6).

Як видно з акту позопланової перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів №20 від 25.08.2025, під час повторної перевірки ТОВ «Ріо Шампіньйон», комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 виявлено низку недоліків, зокрема стан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку незадовільний. Комісією запропоновано притягнути відповідальну особу за ведення військового обліку ТОВ «Ріо Шампіньйон» - ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 статті 210-1 КУпАП.

Згідно постанови №21846 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 210-1 КУпАП від 13.10.2025, на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 34000,00 грн. (а.с.21-22).

Одночасно, як видно з листа ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.08.2025 №7203, керівника ТОВ «Ріо Шампіньйон» було повідомлено про позапланові проведення перевірок стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Посадовій особі, яка відповідає за ведення військового обліку, бути в готовності представити керівні документи (а.с.57).

Також, відповідно до повідомлення про завершення позапланової перевірки від 15.09.2025, повідомлено особу відповідальну за ведення військового обліку у ТОВ «Ріо Шампіньйон» прибути не пізніше 3 робочих днів для отримання даного повідомлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 для складання адміністративного протоколу (а.с.58).

Посилаючись на неправомірність постанови №21846 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 210-1 КУпАП від 13.10.2025, позивач звернувся до суду для її скасування.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами ч.2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Предметом оскарження у справі, що розглядається, є постанова по справі про адміністративне правопорушення №21846 від 13.10.2025, що передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 210-1 КУпАП України є бланкетною, та відсилає до законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників,і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.

За приписами ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» підприємства, установи і організації, щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідних органам державної влади, іншим держаним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Згідно абз.3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

У відповідності до ч.5 ст.34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпекиУкраїни, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого: уточнити протягом 60днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональнідані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з ч.1 ст. 42 вказаного Закону керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до п.82 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевірка стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів проводиться за питаннями, визначеними у додатку 31.

Питання перевірки доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку.

Згідно до п. 83 Порядку, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях внаслідок обставин непереборної сили проводиться документальна перевірка шляхом надсилання до таких органів, підприємств, установ та організацій письмових запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено пунктом 17 додатка 31.

За результатами документальної перевірки складаються акти, які в тридцятиденний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям, а також відповідним органам військового управління Збройних Сил для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством.

Відповідно до п. 85 Порядку, голови комісій (заступники голови комісії), що проводять перевірку, на початку її проведення доводять до відома керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій плани роботи, а після завершення оголошують результати перевірки, які вносять до журналів обліку результатів перевірки.

Згідно п. 86 вказаного Порядку, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у тридцятиденний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, підприємства, установи та організації, який проводив перевірку.

Згідно п. 87 цього ж Порядку, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

В даному випадку відповідно до оскаржуваної постанови позивач, будучи посадовою особою, відповідальною за ведення військового обліку в ТОВ "Ріо Шампіньйон" допустив порушення ведення військового обліку, зокрема: Порядку ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 - стан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку незадовільний, списки в наявності ( не відповідають Постанові КМУ від 30.12.2022 року N? 1487), затверджені не належним чином, відомості в списках не повні та не точні, відомість оперативного військового обліку відсутня, оповіщення здійснюється не належним чином, правила військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу не доводяться. На час проведення перевірки п?ять працівників військовозобов?язаних порушники військового обліку (знаходяться в розшуку)

Суд вказує, що під час розгляду даної справи по суті стороною позивача так і не було спростовані (шляхом надання суду відповідних доказів, які б відповідали критеріям належності, достатності та допустимості) обставини того, що позивачем, не було здійснено звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку, а також інших порушень, які зазначені у спірній постанові.

Навпаки, з матеріалів справи вбачається, що позивач частково вказані порушення визнав, зокрема, як було вказано ним у позовній заяві, що відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів дійсно велася нерегулярно, але пізніше коригувалася.

Таким чином суд доходить висновку, що під час судового розгляду знайшло свої підтвердження порушення позивачем належної організації та порядку ведення документів з питань військового обліку.

Згідно ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Судовим розглядом також встановлено, що винесенню спірної постанови передувало складання уповноваженою особою відповідного протоколу у справі про адміністративне правопорушення в якому було повідомлялося про розгляд справи про адміністративне правопорушення, а також, що у разі неявки без поважної причини, або не пред'явлення посвідчення особи, справу буде розглянуто без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , про що останній поставив свій особистий підпис та отримав другий примірник протоколу, також, під підпис.

В даному випадку судом також встановлено, що позивач у вказані в протоколі день та час розгляду справи про адміністративне правопорушення не з'явився, без надання поважних причин такої неявки. Також ОСОБА_1 не було подано до ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-яких клопотань щодо заперечення вищевказаних обставин про притягнення його до відповідальності.

Санкція статті 210-1 КУпАП передбачає відповідальність громадян та посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань за скоєне правопорушення, і згідно вимог КУпАП участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.

Відтак суд доходить висновку, що позивач не прибув на розгляд означеної справи без поважних причин, що надало право суб'єкту владних поводжень здійснити розгляд справи без участі позивача, про що такій особі прямо роз'яснювалось у протоколі про адміністративне правопорушення.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, судом не встановлено будь-яких порушень вимог закону при розгляді справи та винесенні оскаржуваної постанови, оскільки остання містить логічний виклад обставин вчиненого правопорушення. Зокрема, у ній зазначено, коли, де і ким вчинено правопорушення, викладено його суть, дотримано інші вимоги, встановлені ст. 283 КУпАП.

Самі протоколи та спірна постанова за своїм змістом та формою в повній мірі відповідають вимогам Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року № 3, та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 січня 2024 р. за № 36/41381.

Приймаючи до уваги наведене, суд не встановлює наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови, а тому доходить висновку, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити.

У відповідності до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до змісту ст. 288 КУпАП оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП. Відповідно до приписів ст. 293 КУпАП в разі оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності орган (посадова особа) при перевірки законності та обґрунтованості винесеної постанови може прийняти рішення про залишення постанови без змін.

Враховуючи приписи ст.139 КАС України судові витрати необхідно залишити за позивачем.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 8, 9, 72-77, 242-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у Львівській області про оскарження рішення дій суб'єкта владних повноважень відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення суду складено 17.12.2025.

Суддя Т.І. Котормус