Справа №461/9279/25
Провадження №3/461/3246/25
18 грудня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б., представника особи, яка притягається до відповідальності Кобеляцького Д.М., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіка Польща, місце народження - Польща, місце проживання - АДРЕСА_1 . Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 19.09.2022, виданий KOMAROWKA,
за ч.3 ст. 471 Митного Кодексу України, -
01.11.2025 близько 12 год., 23 хв. в пункт пропуску "Нижанковичі- Мальховіце", митного поста "Нижанковичі" Львівської митниці, в напрямку «в'їзд в Україну» прибув автомобіль марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_2 у якості водія слідував громадянин Республіки Польща ОСОБА_1 , обравши для слідування смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим заявив про відсутність будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню або які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження. Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянки про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Згідно з ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України. У ході митного контролю автомобіля марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_2 , виникла підозра щодо наявності в ньому товарів, які належать до категорії товарів, що підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню. Автомобіль було переведено зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого огляду транспортних засобів та товарів, де під час проведення огляду в у багажному відділенні автомобіля а саме в автомобільній аптечці, без ознак приховування було виявлено Таблетки з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) З упаковки по 28 таблеток. Загальна кількість 84 шт., що згідно постанови КМУ № 770 таблиці 2 списку 1 відноситься до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено. Громадянин Республіки Польща ОСОБА_1 дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вказаних лікарських засобів не надав. Також було направлено повідомлення № 359/25 в Самбірський РВП ГУНП України у Львівській області про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 309 КК України. Вищевказані медичні препарати були вилучені працівниками Самбірського РВП ГУНП України у Львівській області «протоколом огляду місця події».
Таким чином гр. Республіки Польща ОСОБА_1 вчинив недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення з митної території України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.471 Митного кодексу України.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Кобеляцький Д.М. пояснив, що ОСОБА_1 є громадянином Республіки Польща і після 24.02.2022 року здійснював доставку гуманітарної допомоги як волонтер, зокрема і гуманітарної допомоги медичного призначення. Гуманітарну допомогу медичного призначення, а саме ліки, у тому числі таблетки з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) та інші медикаменти та засоби, Staszewski Gregory неодноразово доставляв як волонтер у Медичні підрозділи Збройних Сил України. Окрім того, крім доставки гуманітарної допомоги у вигляді засобів медичного призначення, Staszewski Gregory після 24.02.2022 року здійснював доставку в Україну транспортних засобів, зокрема, такий окрім іншого, здійснював доставку автомобіля марки MERCEDES моделі ML 320 CDI SPORT A у чорному кольорі. При цьому, такий не здійснював свою офіційну реєстрацію як волонтера, оскільки є іноземцем, який здійснював в'їзд в Україну на нетривалий час, а саме виключно для доставки гуманітарної допомоги в Україну - після чого повертався у Республіку Польщу Відповідно, у даному контексті, Staszewski Gregory, будучи іноземцем, займався волонтерством, мала досвід частих перетинів митниці без порушень,відповідно у такого була наявна суспільно корисна мета поїздок та відсутність умислу на приховування.
Вказує на те, що ОСОБА_2 визнає факт виявлення у його автомобілі Таблеток з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) 3 упаковки по 28 таблеток. Загальна кількість 84 шт. Одночасно вказані таблетки «Codeine Phosphate 30 mg» були протерміновані станом на момент проходження митного контролю, що вбачається із копії відповідного упакування, де вказано NOV 23, тобто листопад 2023 року. Тобто, прострочений (протермінований) препарат після закінчення строку придатності: втрачає свою належну та передбачувану фармакологічну дію, відтак такі таблетки та інші лікарські засоби не можуть розглядатися як ефективний лікарський засіб. Прострочені таблетки не продаються, не мають вартості, у тому числі фармацевтичної та не представляють собою товарну одиницю тобто, не підпадають під предмет декларування як товар.
У зв'язку з наведеним, просить суд звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового розгляду, вважаю, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.3 ст.471 МК України.
Згідно ч.3 ст.471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1584/UA209000/2025 від 01.11.2025 року, паспортом, контрольним талоном, свідоцтвом про реєстрацію т/з, актом про проведення огляду, доповідною запискою, описом предметів та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
З огляду на викладені правові норми та дослідженні в судовому засіданні матеріали справи, суд враховує наступне.
Як вбачається із протоколу про порушення митних правил № 1584/UA209000/2025 від 01.11.2025 року, що складений головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Львівської митниці Шпинтою Тарасом Івановичем, установлено, що: «01.11.2025 близько 12 год. 23 хв. в пункт пропуску "Нижанковичі - Мальховіце", митного поста "Нижанковичі" Львівської митниці, в напрямку «В'їзд в Україну» прибув автомобіль марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_3 у якості водія слідував громадянин Республіки Польща ОСОБА_1 , обравши для слідування смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим заявив про відсутність будь яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню або які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження.
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законами заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Згідно з ч. 4 категорії статті громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений кордон», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
У ході митного контролю автомобіля марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_4 , виникла підозра щодо наявності в ньому товарів, які належать до категорії товарів, що підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню. Автомобіль було перевезено зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого огляду транспортних засобів та товарів, де під час проведення огляду в у багажному відділенні автомобіля, де під час автомобільної аптечки, без ознак приховування було виявлено Таблетки з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) 3 упаковки по 28 таблеток. Загальна кількість 84 шт., що згідно постанови КМУ № 770 таблиці 2 списку 1 відноситься до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено.
ОСОБА_1 як зазначено у протоколі, є громадянином Республіки Польща.
Встановлено, що ОСОБА_1 після 24.02.2022 року здійснював доставку гуманітарної допомоги як волонтер, зокрема і гуманітарної допомоги медичного призначення.
Гуманітарну допомогу медичного призначення, а саме ліки, у тому числі таблетки з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) та інші медикаменти та засоби, Staszewski Gregory неодноразово доставляв як волонтер у Медичні підрозділи Збройних Сил України.
Окрім того, крім доставки гуманітарної допомоги у вигляді засобів медичного призначення, Staszewski Gregory після 24.02.2022 року здійснював доставку в Україну транспортних засобів, зокрема, такий окрім іншого, здійснював доставку автомобіля марки MERCEDES моделі ML 320 CDI SPORT A у чорному кольорі що підтверджується накладною із відміткою «Гуманітарна допомога. ПРОДАЖ ЗАБОРОНЕНО».
При цьому, такий не здійснював свою офіційну реєстрацію як волонтера, оскільки є іноземцем, який здійснював в'їзд в Україну на нетривалий час, а саме виключно для доставки гуманітарної допомоги в Україну - після чого повертався у Республіку Польщу.
Тривалий в'їзд та виїзд ОСОБА_2 після 24.02.2022 року до України підтверджується також відмітками у його паспорті.
Staszewski Gregory визнає факт виявлення у його автомобілі Таблеток з маркуванням «Codeine Phosphate 30 mg» (діюча речовина - Кодеїн) 3 упаковки по 28 таблеток. Загальна кількість 84 шт.
Разом із цим, вказані таблетки «Codeine Phosphate 30 mg», станом на момент проходження митного контролю автомобіля марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_4 , були протерміновані, що вбачається із копії відповідного упакування, де вказано NOV 23, тобто листопад 2023 року.
Відповідно до Правил утилізації та знищення лікарських засобів, що затверджено Наказом Міністерства охорони здоров'я України 24.04.2015 № 242, забороняється подовження терміну придатності лікарських засобів з будь-яких підстав. Ці Правила визначають загальні вимоги поводження з лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню, з метою недопущення їх подальшого обігу і попередження негативного впливу на здоров'я людини та навколишнє природне середовище.
Прострочені таблетки не продаються, не мають вартості, у тому числі фармацевтичної та не представляють собою товарну одиницю тобто, не підпадають під предмет декларування як товар.
При цьому, вказані таблетки «Codeine Phosphate 30 mg», які були протерміновані станом на момент проходження митного контролю автомобіля марки «VOLKSWAGEN» модель «TOURAN» реєстраційний номер НОМЕР_4 , були виявлені під час митного контролю без ознак приховування.
Staszewski Gregory вказує, що не знав та добросовісно помилявся щодо наявності у нього в автомобілі лікарських препаратів, строк придатності яких сплив.
Відтак, ОСОБА_2 після 24.02.2022 року тривалий час перевозив гуманітарні вантажі, у тому числі медичного призначення, тому протерміновані таблетки залишилися в аптечці випадково, без жодної мети їх приховати - що підтверджується їх виявленням без приховування.
Із зазначеного слідує, що дії ОСОБА_2 не були спрямовані на спричинення шкоди громадським або державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
Наведене істотно зменшує рівень суспільної небезпеки зазначеного вище порушення митних правил.
Одним із принципів реалізації гуманістичних проявів у правовому регулюванні суспільних відносин в Україні є можливість звільнення правопорушника від юридичної відповідальності на підставі визнання уповноваженими посадовими особами вчиненого ним протиправного діяння малозначним для суспільства.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому, в кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Згідно з п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005року №8 зі змінами «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, Суд звертає увагу, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
З огляду на зазначені обставини та практику Європейського Суду з прав людини вбачаються підстави для висновку, що застосування штрафу і конфіскації предметів порушення митних правил, що передбачено санкцією ст.472 МК України як безальтернативне стягнення, в даному випадку буде порушенням положень ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки буде непропорційним, не відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника і буде очевидно неспіврозмірним практичній ролі «правопорушення та відповідальності».
Таким чином, враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, малозначимість та невисоку суспільну небезпеку, особу ОСОБА_2 , який після 24.02.2022 року перевозив гуманітарні вантажі, у тому числі медичного призначення, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не спричинили істотної шкоди державним чи суспільним інтересам, приходжу до переконання, що ОСОБА_2 слід звільнити від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі слід закрити і обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 36, 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 519, 522, 527, 528 МК України,
провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.471 Митного кодексу України - закрити у зв'язку з малозначністю вчиненого ним діяння, обмежившись усним зауваженням.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р. Волоско