Справа № 314/5795/25
Провадження № 3/314/2884/2025
18.12.2025 м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Швець О.В., розглянула матеріал, який надійшов із військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби та посада: військова частина НОМЕР_1 , номер обслуги гранатометного відділення взводу вогневої підтримки 5 гірсько-штурмової роти 2 гірсько-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
за військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП,
згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення А1556 № 429 від 10.12.2025, 08.12.2025 солдат ОСОБА_1 не прибув з щорічної основної відпустки у розташування підрозділу.
Станом на 10.12.2025 солдат ОСОБА_1 самостійно повернувся у розташування підрозділу. Неправомірні дії військовослужбовця полягають у відсутності на службі без поважних причин в період з 08.12.2025 по 10.12.2025.
Після повернення солдат ОСОБА_1 не надав командуванню відповідні документи, що підтверджують законність та поважність його відсутності у період з 08.12.2025 по 10.12.2025. Чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився і доставлений не був. У матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 , в якій правопорушник свою провину визнає, просить розгляд справи проводити без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до такого висновку.
З об'єктивної сторони недбале ставлення до військової служби характеризується: невиконанням або неналежним виконанням військовою службовою особою обов'язків, визначених законами, військовими статутами, положеннями, інструкціями, директивами, наказами, настановами тощо.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується необережністю: військова службова особа: або передбачає можливість настання шкідливих наслідків своєї бездіяльності, але легковажно розраховує на їх відвернення, або не передбачає можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Суб'єктом правопорушення може бути лише військова службова особа.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа)встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Судом встановлено, що до протоколу про військове адміністративне правопорушення не надано жодного доказу на підтвердження вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП. До матеріалів справи долучено лише заяву ОСОБА_1 , копію паспорта та військового квитка ОСОБА_1 , які жодним чином не доказують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
Сам факт визнання особою вини у вчиненні адміністративного правопорушення не звільняє уповноважену особи збирати відповідні докази.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, провадження в справі про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП слід закрити.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя
Закрити провадження в справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Суддя О.В. Швець
18.12.2025