17 грудня 2025 року
Справа № 642/5692/25
Провадження № 2/642/1960/25
Іменем України
17 грудня 2025 року м. Харків
Холодногірський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Цибульської С.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Карпухіна Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Департаменту реєстрації Харківської міської ради, про поновлення реєстрації місця проживання,
19.09.2025 до Холодногірського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради про поновлення реєстрації місця проживання, в якій позивач просив суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 щодо зняття позивача з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зобов'язати ОСОБА_2 поновити реєстрацію місця проживання за вказаною адресою.
Ухвалою суду від 24.09.2025 вказану позовну заяву залишено без руху, надано позивачеві п'ятиденний строк на усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині такої ухвали.
13.10.2025 до суду від позивача ОСОБА_1 надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Департаменту реєстрації Харківської міської ради, про поновлення реєстрації місця проживання, в якій позивач просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_3 щодо зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради поновити реєстрацію місця проживання позивача за вказаною адресою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є військовослужбовцем у спеціальному званні «старший солдат», проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . З 20.09.1995 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . У травні 2025 році позивачці стало відомо, що її було знято з реєстрації місця проживання за вказаною адресою без її відома та з порушенням встановленого порядку. Позивач вважає, що реєстрація місця проживання не може бути скасована без особистої присутності особи або без подання нею відповідної заяви, а також не допускається примусове зняття з реєстрації військовослужбовців без їх згоди та посилається на ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до якої органи реєстрації місця проживання чи перебування осіб зобов'язані здійснювати зняття з реєстрації призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише за наявності в їхніх військово-облікових документах відповідних позначок про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за новим місцем проживання, а також зазначає, що відповідно до пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі заяви особи або її представника, рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права користування житловим приміщенням або про виселення, свідоцтва про смерть, водночас жодна з перелічених підстав у випадку позивачки не мала місця. Позивач вказує у позовній заяві, що вона зверталася до відповідача із заявою про поновлення реєстрації місця проживання, проте їй було відмовлено. З огляду на викладене позивач просить суд поновити її реєстрацію місця проживання.
Ухвалою суду від 17.10.2025 провадження у цій справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідачам надано строк на подання відзиву на позовну заяву.
05.11.2025 до суду від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Вініцького М.В. надійшов відзив на позовну заяву, в якій представник відповідача просить суду відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Так, представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 07.11.2003, на праві приватної власності належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Станом на 04.11.2025 за вказаною адресою, зареєстровані та проживають власник житлового будинку ОСОБА_2 , її онука ОСОБА_4 та до 24.03.2025 була зареєстрована донька ОСОБА_1 .. Представник відповідача вказує у позовній заяві, що ОСОБА_1 весь час влаштовувала сварки зі своєю матір'ю, що негативно вплинуло на здоров'я відповідачки, а також викликало негативний психологічний стан онуки відповідачки. В зв'язку з цим 24.03.2025 ОСОБА_2 звернулася до Департаменту реєстрації виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області з заявою про зняття з місця реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . 24.03.2025 Департаментом реєстрації виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області було прийняте законне рішення про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" та Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, не передбачені такі підстави для відмови у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання осіб, як заборона зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаних осіб за заявою власника під час дії воєнного стану. Відповідно до ч. 1 п. 54 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12. 2022р. № 1487 (далі Порядок) органи реєстрації здійснюють реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог щодо реєстрації (зняття з місця реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 16). Відповідно до додатку 16 до Порядку зазначеними вимогами, щодо реєстрації (зняття з місця реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів не передбачені обмеження чи заборони, щодо зняття військовозобов'язаних осіб з реєстрації місця проживання за заявою власника житлового будинку.
12.11.2025 до суду від представника відповідача Департаменту реєстрації Харківської міської ради - Сергієнко Н., надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначає, що при здійсненні своїх повноважень у сфері реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб Департамент реєстрації Харківської міської ради керується Конституцією України, Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон), Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 (далі - Порядок), іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до п. 50 Порядку до Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради 24.03.2025 надійшла заява власника житла з відповідними документами (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 408697380 від 18.12.2024; паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру) про зняття позивачки з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, передбачених п. 61 Порядку, 24.03.2025 органом реєстрації прийнято рішення про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Законом та Порядком не передбачені такі підстави для відмови у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) осіб, як заборона зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаних осіб за заявою власника під час дії воєнного стану. Законних підстав для відмови заявнику у знятті позивача з реєстрації місця проживання у органу реєстрації не було. Отже ОСОБА_1 була знята з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі заяви власника квартири та поданих ним документів, які підтверджують право власності та у відповідності до вимог чинного законодавства України. Рішення про зняття з реєстрації місця проживання позивача від 24.03.2025 прийнято посадовою особою Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
18.11.2025 до суду від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 19.11.2025 відповідь на відзив позивача ОСОБА_1 повернуто позивачу без розгляду.
25.11.2025 до суду від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якому позивач просить суд визнати відзив відповідача неаргументованим та таким, що не спростовує правову позицію позивача, задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Так, позивач зазначає у відповіді на відзив, що відзив відповідача ґрунтується на помилковому тлумаченні п. 16 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016, стверджуючи нібито власник житла має подавати заяву про зняття з реєстрації будь-якої особи, включно військовослужбовця. Така позиція, на думку позивача, є необґрунтованою і суперечить нормам законодавства, зокрема ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 16 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016, а тому орган реєстрації не мав жодного законного права приймати заяву від третьої особи (власника житла чи іншої особи) для ініціювання зняття. Будь-яке зняття особи з реєстрації без її присутності або без її власної заяви порушує прямі норми закону та тягне за собою визнання дій органу реєстрації протиправними. У контексті військової служби діє особливий правовий режим, що гарантує стабільність місця проживання військовослужбовців. Крім того дії щодо зняття позивача з місця реєстрації були здійснені таємно та без жодного повідомлення, що свідчить про навмисне приховування як самого факту звернення третьої особи, так і наслідків прийнятого рішення, позивача не було поінформовано ані про подану заяву, ані про будь-які наміри органу реєстрації перевірити правові підстави для такого втручання у конституційні права позивача. Також, на думку позивача, реєстраційні дії щодо неї можуть здійснюватися виключно за наявності військово-облікових документів та відомостей про зняття з обліку або постановку на новий облік, а тому службові особи не виконали передбачений законом обов'язок через те, що їм не було відомо про військовий статус ОСОБА_1 , який унеможливлював будь-яке зняття останньої з місця реєстрації, оскільки чинним законодавством прямо заборонено зміну реєстрації без дотримання вимог обліку військовозобов'язаних.
Відповідачі ОСОБА_2 , Департамент реєстрації Харківської міської ради правом на подання заперечень на відповідь на відзив не скористалися.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з розглядом справи в порядку спрощеного провадження за відсутністю всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, як кожен окремо так і у їх сукупності, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з копії витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання № 6316-1739822-2018 від 22.06.2018 місце проживання ОСОБА_1 20.09.1995 було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 06.09.2003, виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції м. Харкова, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 одружились 06.09.20203, про що в книзі реєстрації актів про одруження 06 вересня 2003 року зроблено запис за № 350. Після одруження ОСОБА_6 змінила прізвище на: « ОСОБА_7 ».
Відповідно до копії повідомлення головного спеціаліста відділу реєстрації місця проживання Управління реєстрації Харківської міської ради № 11-002149-2025 від 13.05.2025 до Реєстру територіальної громади міста Харкова 24.03.2025 внесено відомості про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
Як вбачається з витягу з реєстру територіальної громади № 2025/008778164 від 01.07.2025 місце проживання ОСОБА_1 у період з 20.09.1995 по 24.03.2025 було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією довідки від 31.08.2025 № 1656/9917, виданої начальником штабу - заступником командира військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_1 , що також підтверджується копією довідки від 16.05.2025 № 1656/4610, виданої т.в.о. начальника штабу - заступником командира військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2023, ОСОБА_1 26.12.2023 призвана у Збройні Сили України за призовом під час мобілізації. У період з 18.01.2024 по 23.04.2025 ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді бухгалтера, у період з 23.04.2025 по теперішній час ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді солдата резерву.
Також позивачем надано копії платіжних інструкцій, виданих АТ КБ «Приватбанк», відповідно до яких у період з 10.02.2024 по 24.03.2025 ОСОБА_1 сплачено грошові кошти у загальній сумі 25 189,23 грн із призначенням платежу: сплата за комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд не надає оцінку наданим позивачем копії висновку фахівця з питань судово-медичної експертизи № 187-2025 від 09.05.2025, а також копіям платіжних інструкцій, виданих АТ КБ «ПриватБанк» про перерахування ОСОБА_1 грошових коштів на рахунок ОСОБА_4 з огляду на те, що вказані документи ані підтверджують, ані спростовують обставини, які відносяться до предмету доказування у цій справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).
Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01 грудня 2021 року набув чинності Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон №1871-IX), який регулює відносини у сфері надання публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання.
Частиною другою статті 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» визначено, що порядок декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання, скасування декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), форми декларацій (заяв), що подаються для декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування), а також порядок ведення реєстру територіальної громади, надання та передачі інформації з та до такого реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 256 затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування).
Згідно з пунктами 50, 61 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, підставою зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла є подання останнім заяви установленої форми згідно з додатком 6, документа, що посвідчує особу (у разі особистого звернення) та документа, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла без згоди на те зареєстрованої особи.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 26 січня 2024 року у справі № 161/5576/23, від 08 травня 2024 року у справі № 127/21333/22.
Згідно з копією державного акту на право власності на земельну ділянку від 05.10.2005, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди за № 72348 та підписаного головою Харківської міської ради та начальником Харківського міського управління земельних ресурсів, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,0932 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Цільове призначення земельної ділянки - обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 07.11.2003, посвідченого державним нотаріусом Другої Харківської державної нотаріальної контори Азімовою М.Ч. та зареєстрованого в реєстрі за № 4-1216, спадкоємицею майна ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його дружина ОСОБА_2 , оскільки дочки померлого - ОСОБА_9 та ОСОБА_3 - відмовилися від своє частки спадщини на користь ОСОБА_2 . Спадкове майно, на яке видане це свідоцтво, складається з жилого будинку АДРЕСА_1 .
Отже ОСОБА_2 є одноосібним власником житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
24.03.2025 ОСОБА_2 як власник житла за адресою: АДРЕСА_1 , звернулась до Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявою про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . До вказаної заяви ОСОБА_2 додала копію свого паспорту громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів Департамент реєстрації Харківської міської ради 24.03.2025 прийняв рішення про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначене підтверджується копією листа Департаменту реєстрації Харківської міської ради від 27.05.2025 № 1670/0/50-25.
Крім того Департамент реєстрації Харківської міської ради відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 18 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та підпункту 5 пункту 50 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, 13.05.2025 повідомив ОСОБА_1 про те, що до Реєстру територіальної громади міста Харкова 24.03.2025 внесено відомості про зняття ОСОБА_1 із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за адресою: АДРЕСА_1 на підставі заяви власника житла.
Нерелевантними є посилання позивача на недотримання Департаментом реєстрації Харківської міської ради вимог п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 та ч. 2 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», оскільки як на момент розгляду цієї справи, так і на момент виникнення спірних правовідносин - 24.03.2025 (дата зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання) - вказані нормативно-правовий акт та норма закону є нечинними.
Щодо посилання позивача на те, що відповідачем не було дотримано вимоги, передбачені ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», суд зазначає, що відповідно до вказаної норми закону органи реєстрації місця проживання чи перебування осіб (крім випадків, передбачених Кабінетом Міністрів України) зобов'язані здійснювати реєстрацію за місцем проживання або перебування призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише в разі наявності в їхніх військово-облікових документах позначок районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України про перебування на військовому обліку за місцем проживання, що реєструється, а у разі декларування місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, органи реєстрації місця проживання чи перебування осіб здійснюють декларування місця проживання зазначених осіб відповідно до Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні".
З аналізу змісту вказаної норми закону вбачається, що обов'язок органу реєстрації місця проживання чи перебування осіб в частині здійснювати реєстрацію за місцем проживання або перебування призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише в разі наявності в їхніх військово-облікових документах позначок районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України про перебування на військовому обліку за місцем проживання, що реєструється, виникає у органу реєстрації саме при здійсненні останнім реєстрації місця проживання чи перебування за певною адресою, а не при здійсненні зняття особи з реєстрації місця її проживання. При здійсненні зняття особи з реєстрації місця її проживання відповідний обов'язок органу реєстрації законодавством не передбачений.
Крім того вказаною нормою закону передбачено, що такий обов'язок містить винятки, а саме: випадки, передбачені Кабінетом Міністрів України.
Як вже було зазначено судом, ані Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», ані «Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, не передбачено обов'язку власника житла при поданні заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання надавати відомості щодо наявності у військово-обліковому документі такої особи позначок районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України про перебування на військовому обліку за місцем проживання, так само як і не передбачено обов'язку органу реєстрації отримувати чи перевіряти зазначені відомості під час прийому та розгляду заяви власника житла про зняття особи з реєстрації місця проживання.
Щодо вказівки позивача про заборону зняття її з місця проживання з урахуванням того, що вона є діючим військовослужбовцем, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.
Водночас з аналізу змісту чинного законодавства у сфері гарантій правового і соціального захисту військовослужбовців вбачається, що чинним законодавством не передбачено обмежень чи заборон щодо зняття діючих військовослужбовців з реєстрації місця проживання за заявою власника житла.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19) сформульовано висновки про те, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину потрібно доказувати так, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_2 , будучи законним власником житла за адресою: АДРЕСА_1 , правомірно скористалася своїм законним правом щодо зняття позивача з реєстрації місця проживання за вказаною адресою, подавши до Департаменту реєстрації Харківської міської ради відповідну заяву встановленої форми із необхідними додатками, а Департамент реєстрації Харківської міської ради з дотриманням вимог Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», у спосіб, передбачений «Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування)», та у межах наданих йому повноважень, прийняв законне рішення щодо зняття позивача з реєстрації місця проживання.
З огляду на вказане відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Департаменту реєстрації Харківської міської ради про поновлення реєстрації місця проживання.
Згідно з ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 12, 76-82, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 277-279, 352, 354 ЦПК України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Департаменту реєстрації Харківської міської ради про поновлення реєстрації місця проживаннявідмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17.12.2025.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , остання відома адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 2 - Департамент реєстрації Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 40214227, адреса місцезнаходження: м. Харків, майдан Павлівський, буд. 4
Головуючий суддя Світлана ЦИБУЛЬСЬКА