Справа №638/25414/25
Провадження № 2-а/638/575/25
18 грудня 2025 року м.Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова у складі головуючого Зінченка О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області Романенка Максима Миколайовича про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії протиправними та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області Романенко Максима Миколайовича від 20 червня 2025 року № 79544317 про відмову в проведенні реєстраційних дій. Крім того, зобов'язати Державного реєстратора Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області здійснити за ОСОБА_1 державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська область, Балаклійський район, Вишнівська сільська рада, кадастровий номер 6320282000:02:000:0163 (рілля - 5,0363 га), шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Разом із тим, даний позов не підсудний Шевченківському районному суду м. Харкова, виходячи з наступного.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Всі інші адміністративні справи, крім визначених ч. 1, 3 ст. 20 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, позовна вимога про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно не входить до вичерпного переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України ухвалення судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказана справа не відноситься до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного, а тому її слід передати для розгляду за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 19, 20, 29, 30, 248, 294, 295 КАС України, суд
Адміністративну справу № 638/25414/25 за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області Романенка Максима Миколайовича про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя О. В. Зінченко