Справа № 558/156/25
номер провадження 3-в/558/9/25
18 грудня 2025 року селище Демидівка
Демидівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Феха Т.С., розглянувши подання Дубенського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року,
До Демидівського районного суду Рівненської області надійшло подання Дубенського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області про припинення виконання постанови Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Подання мотивоване тим, постанова Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року відносно ОСОБА_1 надійшла та була прийнята до виконання сектором пробації 14 квітня 2025 року. Однак, під час виконання постанови встановлено, що порушник ОСОБА_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 №95 від 3 квітня 2025 року був мобілізований на підставі Указу Президента України №65/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію».
2 червня 2025 року із військової частини НОМЕР_1 надійшов витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 по строковій частині від 3 квітня 2025 року №95 про те, що солдат ОСОБА_1 приступив до виконання службових обов'язків за посадою, прийнятий на військову службу за призовом під час мобілізації, зарахований до списків особового складу військової частини.
У зв'язку з викладеним, в клопотанні порушується питання про припинення виконання постанови Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року відносно ОСОБА_1 у зв'язку з наявністю підстав що унеможливлюють її виконання.
В судовому засіданні представник уповноваженого органу з питань пробації Цимбалюк В.Б. підтримав вимоги подання.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За приписами ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Встановлено, що постановою Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк 120 годин. Постанова суду набрала законної сили та 14 квітня 2025 року сектором пробації прийнята до виконання.
Як зазначено в статті 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування.
Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачений статтею 325-1 КУпАП та регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 (далі - Порядок).
Згідно п. 11.1 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Відповідно до ч. 2 ст. 325-1 КУпАП, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Питання припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення чітко врегульоване статтею 302 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
У пунктах 5, 6 і 9 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Можливості припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення в інших випадках КУпАП не передбачено.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вказані обставини справи та правові норми, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання.
Керуючись ст.ст. 23, 298, 304, 305, 352-1 КУпАП, Порядком виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5, суд, -
У задоволенні подання Дубенського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Демидівського районного суду Рівненської області від 28 березня 2025 року відносно ОСОБА_1 , відмовити.
Матеріали особової справи №03/2025 стосовно ОСОБА_1 повернути до Дубенського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя Т.С. Феха.