Справа № 560/18374/24
Головуючий у 1-й інстанції: Козачок І.С.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
10 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Шидловського В.Б. Капустинського М.М.
за участю:
секретаря судового засідання: Роїк Т. С.,
представника позивача: Хомяка О.М.
експерта: Діденко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 №4936 від 04.11.2024.
В обґрунтування позову зазначає, що прийнята відповідачем постанова ВЛК, оформлена довідкою військово-лікарської комісії №4936 від 04.11.2024 щодо придатності його до військової служби, є протиправною, оскільки до первинної медичної документації лікарем-членом ВЛК були внесені недостовірні відомості.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників учасників справи, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, Тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 направленням №2295 від 10.10.2024 ОСОБА_1 скеровано на медичний огляд військово-лікарською комісією до Військової частини НОМЕР_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
4 листопада 2024 гарнізонною ВЛК військової частини НОМЕР_1 проведений медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого складена довідка №4936. У довідці відображений діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): наслідки вибухової травми (21.06.2024) (...) Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
Позивач, вважаючи постанову протиправною, звернувся до суду.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості вимог позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України Про військову службу і військовий обов'язок від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII у редакції на час спірних відносин).
За змістом частин першої, другої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
За змістом частини першої статті 2 Закону №2232-XII проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями (частина третя статті 2 Закону №2232-XII).
За змістом частини 12 статті 2 Закону №2232-XII кожен громадянин України, вперше вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, інших військових формувань, особисто складає Військову присягу на вірність Українському народу і скріплює її власноручним підписом. Іноземець або особа без громадянства, який (яка) вперше приймається на військову службу до Збройних Сил України, бере офіційне зобов'язання неухильно додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати обов'язки військової служби.
Згідно зі статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначає Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402).
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до пункту 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно з підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, гарнізонні ВЛК.
У силу пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування),у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я; потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Так, пунктом 6.8 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Відповідно до пунктів 20.1-20.2 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв). Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК. Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.
Згідно з пунктом 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови, зокрема, такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; б) «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).
За результатами медичного огляду, ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність особи до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.
Зокрема, абзацом п'ятим пункту 2.4.5 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пункт 2.4.10 глави 2 розділу І Положення № 402).
У свою чергу, згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Судом встановлено, що 04.11.2024 військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 проведений медичний огляд позивача, за результатами якого прийнята постанова, оформлена довідкою №4936 від 04.11.2024 про придатність позивача до військової служби.
В судовому засіданні досліджено матеріали обстеження та медичного огляду, відповідно до яких позивач був індивідуально оглянутий такими лікарями: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лор-лікарем (отоларингологом).
Зі змісту досліджених матеріалів встановлено, що діагноз позивача та ступінь придатності його до військової служби, зазначені у довідці ВЛК від 04.11.2024 №4936, встановлені шляхом аналізу наданої ним медичної документації а також безпосереднього його огляду лікарями позаштатної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 з урахуванням скарг на стан здоров'я, про що зроблені відповідні записи у карті обстеження та медичного огляду окремо кожним лікарем із зазначенням ступеня придатності до військової служби.
Водночас позивач зазначає про те, що лікарем-невропатологом були внесені виправлення до картки обстеження та медичного огляду, що вплинуло на прийняття постанови в частині діагнозу.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення про придатність позивача до військової служби прийняте за результатами медичного огляду колегіальним органом - позаштатною ВЛК. У той же час, належні докази незгоди лікаря невролога з думкою інших членів комісії позивачем не надані і судом не встановлені. Як встановлено раніше, позивач не оскаржував висновок вказаної ВЛК у визначеному порядку до уповноваженої ВЛК вищого рівня. З огляду на це, суд не може переоцінювати висновок колегіального органу в цілому лише на підставі припущення про зміну лікарем висновку щодо діагнозу особи.
Колегія суддів вважає необгрунтованим висновок суду першої інстанції з урахуванням наступного.
Разом із апеляційною скаргою позивачем було подано клопотання про призначення судової технічної експертизи документів.
Ухвалою від 29 вересня 2025 року клопотання ОСОБА_1 про призначення у справі №560/18374/24 судової технічної експертизи документів задоволено:
-призначено у справі №560/18374/24 судову технічну експертизу документів, а саме: Картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , проведення якої доручити експертам Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (21021, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Василя Порика, буд. 8).
На вирішення судової технічної експертизи документів поставлено наступні питання:
-чи вносились зміни у текст Картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024р., а саме у текст, який заповнювався у стрічці "Невропатолог" (графа із назвою лікаря, дата, діагноз, підпис лікаря) та частково у стрічці "Офтальмолог" (графа діагноз і підпис), зокрема чи змінювався текст "ст.23 б" на "ст.23 в" (над написом Невропатолог) та чи змінювався (замальовувався) текст "в частинах забезпечення" (верхня права частина графи діагноз та графи підпис у стрічці Офтальмолог)? Якщо вносилися, то яким чином (підчистка, дописка, травлення, виправлення тощо) і який зміст первинного тексту?
-який первинний зміст тексту, що міститься у Картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., а саме всього тексту у стрічці "Невропатолог" (графи з назвою лікаря, дата, діагноз, підпис лікаря) та частково у стрічці "Офтальмолог" (графа діагноз і підпис), що було виконано лікарем невропатологом ОСОБА_2 ?"
Направлено матеріали справи №560/18374/24 до Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (21021, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Василя Порика, буд. 8).
02 грудня 2025 року до суду надійшли матеріали справи з висновком експерта Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Діденко О.О.
Відповідно до ст.77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
2. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Отже, висновок експерта Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Діденко О.О. від 25.11.2025 року №СЕ-19/102-25/21917-ДД за результатами судової технічної експертизи документів, проведеної у справі №560/18374/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про скасування постанови є належним та допустимим доказом в межах розгляду даної справи з урахуванням норм чинного законодавства.
Відповідно до висновку експерта від 25.11.2025 року №СЕ-19/102-25/21917-ДД у картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., у стрічці «Невропатолог» (над друкованим текстом ОСОБА_3 ) вносились зміни у рукописний запис «ст. 23. в» шляхом виправлення букви «в». У стрічці «Невропатолог» (над друкованим текстом Невропатолог) у картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., першочергово був наявний рукописний запис «ст. 23. б».
У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., у стрічці «Невропатолог» у графі «Дата» у рукописний цифровий запис «31.10» вносились зміни шляхом виправлення цифри «31» та обведення цифри «10». У стрічці «Невропатолог» у графі «Дата» у картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., першочергово було нанесено рукописний цифровий запис «17.10.».
У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., у стрічці «Офтальмолог» у верхній правій частині графи «Діагноз» та у верхній частині графи «Підпис лікаря» вносились зміни шляхом закреслення («замальовування») основного рукописного запису. У стрічці « ОСОБА_4 » у верхній правій частині графи «Діагноз» та у верхній частині графи «Підпис лікаря» у картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., першочергово було нанесено рукописний запис «в частин забезпечення».
2. У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., наявні рукописні цифрові записи сірого кольору, а саме: у стрічці «Невропатолог» графа з назвою лікаря є рукописні цифрові записи «17.10-1б»; у стрічці «Невропатолог» у графі «Дата» є рукописний цифровий запис «30 »
У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., наявні рукописні цифрові записи чорного кольору, а саме: у стрічці «Невропатолог» у графі «Дата» є цифровий рукописний запис «2024».
У картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., наявні рукописні записи синього кольору, а саме: у стрічці «Невропатолог» графа з назвою лікаря є рукописний запис «ст.23.б»; у стрічці «Невропатолог» у графі «Дата» є рукописний запис «17.10.»; у стрічці «Невропатолог» графі «Діагноз» і графі «Підпис лікаря» та частково у стрічці «Офтальмолог» графі «Діагноз» і графі «Підпис лікаря» є рукописний текст із частковим встановленням змісту: «....» (не підлягає цитуванню).
Встановити в повній мірі первинний зміст рукописного тексту синього кольору у стрічці «Невропатолог» графі «Діагноз» і графі «Підпис лікаря» та частково у стрічці «Офтальмолог» графі «Діагноз» і графі «Підпис лікаря» в картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р. не виявилось можливим у зв'язку із причин, які вказані в примітках, а саме: пошкодження документа в місці розміщення букв, варіаційністю та спрощенням почерку виконавця записів, накладенням штрихів різних приладів.
Отже, висновками судової технічної експертизи документів, проведеної у справі №560/18374/24 підтверджується внесення змін в первинний зміст тексту, що міститься у Картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , що датована 04.11.2024 р., а саме всього тексту у стрічці "Невропатолог" (графи з назвою лікаря, дата, діагноз, підпис лікаря) та частково у стрічці "Офтальмолог" (графа діагноз і підпис), що було виконано лікарем невропатологом ОСОБА_2 .
В порядку адміністративного судочинства суд не надає оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, однак суд вправі перевіряти законність постанови ВЛК в межах дотримання процедури її прийняття.
Верховний Суд у своїй практиці розробив низку важливих позицій щодо оскарження постанов військово-лікарських комісій. Зокрема, у постанові від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 Верховний Суд висловив такі ключові положення:
1. судовий контроль за рішеннями ВЛК здійснюється в межах компетенції адміністративних судів. Суд не може підміняти собою ВЛК та самостійно визначати ступінь придатності до військової служби, однак має право оцінити повноту й об'єктивність проведеного медичного огляду та встановлення причинного зв'язку захворювання.
2. суд зобов'язаний перевірити дотримання процедури проведення медичного огляду та прийняття рішення ВЛК, а також проаналізувати наявність усіх необхідних документів, на підставі яких приймалося рішення.
3. у випадку встановлення судом недоліків у процедурі проведення медичного огляду або прийняття рішення ВЛК, постанова ВЛК може бути визнана незаконною та скасована із зобов'язанням провести повторний медичний огляд.
4. суд не має права самостійно встановлювати причинний зв'язок хвороби з проходженням військової служби або визначати ступінь втрати працездатності. Це належить до компетенції ВЛК. Необхідно підкреслити, що й судова практика щодо оскарження постанов ВЛК є досить суперечливою. Наприклад, корисним для з'ясування правових підходів до оскарження рішень ВЛК є аналіз двох судових рішень у справах № 420/5300/23 та № 480/6410/23.
Відповідно до п.22.17 Наказу Міноборони від 27.02.2025 № 153, зі змінами від 28.02.2025 ВЛК за власною ініціативою або за заявою особи, яка проходила медичний огляд, або її уповноваженого представника, викладеною в довільній формі, виправляє технічні помилки, допущені в документах, якими оформлена постанова ВЛК. Технічною вважається помилка, яку допустили під час письмово-вербального викладу (помилка у правописі), а саме написання прізвищ, імен, по батькові, адрес, дати народження та інших дат, реквізитів документів, що посвідчують особу, та інших документів.
Як уже зазначалось вище, суди оцінюють обґрунтованість медичних висновків при прийнятті певного рішення, оскільки не є спеціалізованими установами в медичній сфері, суди перевіряють законність висновку в межах дотримання порядку його прийняття, а оцінка підстав висновків виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального та процесуального права.
Так, згідно з абз.9 п.2.1. Розділу 2 Положення № 402 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Доброчесність є одним з визначальних принципів військовослужбовців, державних службовців, працівників, які є членами ВЛК. Їх діяльність спрямована на забезпечення національних інтересів України під час виконання завдань та функцій держави, сприяння та реалізації прав та законних інтересів людини і громадянина, підтримання позитивного іміджу держави та Збройних Сил України.
До доброчесної поведінки відноситься: пріоритет службових інтересів, компетентність, прозорість, нерозголошення конфіденційної інформації (конфіденційність), коректність та ввічливість.
Пріоритет службових інтересів - передбачає виявлення абсолютної відданості державним інтересам країни, свідоме підпорядкування власних інтересів суспільним вимогам та державним пріоритетам, обов'язок старанно діяти виключно в інтересах служби (роботи).
Неупередженість - члени ВЛК мають діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-якого громадянина або групи громадян, незалежно від своїх політичних, ідеологічних, релігійних та інших особистих поглядів чи переконань, зокрема: ніколи не вдаватися до несправедливої дискримінації, виявляючи особливу прихильність чи віддаючи перевагу будь-кому; однаково рівно відноситись до усіх громадян, не допускати, щоб особиста упередженість або тиск збоку могли позначитися на об'єктивності зроблених оцінок і прийнятих рішень.
Компетентність - включає сумлінне, своєчасне та результативне виконання службових обов'язків, наказів і розпоряджень керівництва, постійне підвищення професійної кваліфікації, досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Члени ВЛК повинні:
добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки;
постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності;
не ухилятися від прийняття рішень;
не допускати зловживань та неефективного використання державної власності;
знати вимоги нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
Коректність та ввічливість - у своїй поведінці члени ВЛК повинні дотримуватись правил коректності та ввічливості, прийнятних в українському суспільстві. Поведінка членів ВЛК не повинна провокувати виникнення конфліктних ситуацій.
Прозорість - члени ВЛК не повинні обмежувати доступ до інформації, що не є таємною чи конфіденційною. Члени ВЛК не повинні надавати будь-яку завідомо неповну або неправдиву інформацію з метою введення в оману.
Конфіденційність - члени ВЛК, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина або будь-яку конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала відомою у зв'язку з виконанням ним своїх повноважень, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законом випадків.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та висновок експерта Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Діденко О.О. від 25.11.2025 року №СЕ-19/102-25/21917-ДД за результатами судової технічної експертизи документів, колегія суддів дійшла висновку, що постанова (оформлена у виді довідки) військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 №4936 від 04.11.2024 року складена на підставі медичної документації з виправленнями, які в розумінні п.22.17 Наказу Міноборони від 27.02.2025 № 153 не можуть вважатися технічними помилками.
Колегія суддів виходить з того, що постанова військово-лікарської комісії не може ґрунтуватись на медичній документації, яка містить виправлення та/або дописування, зокрема в частині встановлення діагнозу та/або визначення ступеня придатності військовослужбовця за станом його здоров'я, оскільки, як акт індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, така постанова має юридичні наслідки для цього військовослужбовця щодо подальшого проходження ним військової служби.
Отже, оскаржена постанова військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 №4936 від 04.11.2024 року винесена з порушенням норм чинного законодавства щодо порядку її винесення, є підставою для скасування такої постанови.
З урахуванням досліджених матеріалів справи, правового регулювання спірних правовідносин, зібраних у справі доказів колегія суддів дійшла висновку про підтвердження доводів апеляційної скарги про невідповідність висновків суду першої інстанції по суті спору, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення, у відповідності до статті 317 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною і скасувати Постанову ( оформлену у виді довідки) військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 №4936 від 04.11.2024 року.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст. 328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 17 грудня 2025 року
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Шидловський В.Б. Капустинський М.М.