Справа № 240/193/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Леміщак Д.М.
Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.
17 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіс Плюс" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
товариство з обмеженою відповідальністю «Авіс Плюс» звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.08.2024: № 11604754/39657804 щодо податкової накладної № 75 від 07.02.2023, № 11604752/39657804 щодо податкової накладної № 76 від 07.02.2023, № 11604755/39657804 щодо податкової накладної № 167 від 14.03.2023, № 11604758/39657804 щодо податкової накладної № 238 від 08.04.2023, № 11604759/39657804 щодо податкової накладної № 239 від 08.04.2023, № 11604760/39657804 щодо податкової накладної № 240 від 08.04.2023, № 11604756/39657804 щодо податкової накладної № 241 від 08.04.2023, № 11604757/39657804 щодо податкової накладної № 242 від 08.04.2023, № 11604761/39657804.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 75 від 07.02.2023, № 76 від 07.02.2023, № 167 від 14.03.2023, № 238 від 08.04.2023, № 239 від 08.04.2023, № 240 від 08.04.2023, № 241 від 08.04.2023, № 242 від 08.04.2023, № 243 від 08.04.2023, подані товариством з обмеженою відповідальністю "Авіс Плюс", датою їх подання на реєстрацію.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіс Плюс" (код ЄДРПОУ 39657804) є платником податків, у тому числі й податку на додану вартість, та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Житомирській області.
01.01.2021 товариство з обмеженою відповідальністю «Авіс Плюс» уклало договір купівлі-продажу № 79 з приватним підприємством «Вавітал» щодо постачання продовольчих товарів. Умови договору передбачали здійснення поставок товарів, що стало підставою для подальшого оформлення податкових накладних.
Протягом 2021-2022 років ТОВ «Авіс Плюс» регулярно здійснювало поставки продовольчих товарів на адресу ПП «Вавітал» відповідно до умов договору № 79. Поставки супроводжувалися видатковими накладними, транспортними документами та актами приймання-передачі, які підписувалися уповноваженими представниками обох сторін.
У січні 2023 року сторони узгодили додаткову специфікацію до договору № 79, яка передбачала постачання продовольчих товарів, зокрема круп, борошна та олії, у період з лютого по квітень 2023 року. Відповідно до цієї специфікації, ТОВ «Авіс Плюс» зобов'язалося поставити товари на загальну суму, погоджену сторонами, з подальшим оформленням податкових накладних для відображення податкового кредиту покупцем. ПП «Вавітал» підтвердило свою згоду на прийняття товарів шляхом підписання відповідного додатку до договору.
07.02.2023 ТОВ «Авіс Плюс» здійснило поставку партії товарів, зокрема круп та олії, на адресу ПП «Вавітал». Поставка супроводжувалася видатковою накладною, транспортною накладною, а також актом приймання-передачі, підписаним представником ПП «Вавітал». На підставі цієї операції позивач склав податкові накладні № 75 та № 76 від 07.02.2023, які були подані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних через електронний кабінет платника податків. Оплата за поставлені товари надійшла на рахунок ТОВ «Авіс Плюс» 15.02.2023, що підтверджується платіжним дорученням ПП «Вавітал».
14.03.2023 ТОВ «Авіс Плюс» здійснило чергову поставку товарів, передбачену специфікацією, до складу ПП «Вавітал» у місті Житомирі. Поставка включала борошно та інші продовольчі товари, що підтверджується видатковою накладною, транспортною документацією та актом приймання-передачі. На підставі цієї операції позивач склав податкову накладну № 167 від 14.03.2023 та подав її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Оплата за цю поставку була здійснена ПП «Вавітал» 22.03.2023, що відображено у банківських виписках ТОВ «Авіс Плюс».
08.04.2023 ТОВ «Авіс Плюс» здійснило серію поставок продовольчих товарів, зокрема круп, борошна та олії, на адресу ПП «Вавітал». Кожна поставка супроводжувалася окремими видатковими накладними, транспортними документами, а також актами приймання-передачі, підписаними обома сторонами. На підставі цих операцій позивач склав податкові накладні № 238, № 239, № 240, № 241, № 242, № 243 від 08.04.2023, які були подані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних через електронний кабінет. Оплата за ці поставки надійшла на рахунок ТОВ «Авіс Плюс» 17.04.2023, що підтверджується платіжними документами.
10.03.2023 Головне управління Державної податкової служби України в Житомирській області зупинило реєстрацію податкових накладних № 75, № 76 від 07.02.2023 та № 167 від 14.03.2023. Підставою для зупинення стало віднесення ТОВ «Авіс Плюс» до платників податків, які відповідають пункту 8 критеріїв ризиковості, визначених нормативними актами. 05.05.2023 аналогічне рішення було прийнято щодо податкових накладних № 238-243 від 08.04.2023 на тих самих підставах.
01.08.2024 Головне управління ДПС у Житомирській області направило ТОВ «Авіс Плюс» повідомлення про необхідність надання додаткових документів для підтвердження реальності господарських операцій, пов'язаних із поданими податковими накладними.
З квитанцій про доставку вбачається, що реєстрація податкових накладних зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Підставою для зупинення реєстрації стало те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показники "D" та "Р".
У відповідь на зупинення реєстрації ТОВ «Авіс Плюс» подало пояснення та частину документів через електронний кабінет, включаючи копії договору № 79, специфікацій, видаткових накладних, актів приймання-передачі та банківських виписок, намагаючись підтвердити реальність господарських операцій з ПП «Вавітал». Позивач стверджує, що повний пакет документів, зокрема транспортні документи та додаткові розрахункові документи, не був поданий через технічний збій у системі М.е.Док, який мав місце у липні-серпні 2024 року, що також унеможливило отримання повідомлень від податкового органу.
08.08.2024 комісія Головного управління ДПС у Житомирській області прийняла рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 75, № 76, № 167, № 238-243. Рішення № 11604754/39657804, № 11604752/39657804, № 11604755/39657804, № 11604758/39657804, № 11604759/39657804, № 11604760/39657804, № 11604756/39657804, № 11604757/39657804, № 11604761/39657804 прийнято у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Вважаючи рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області протиправними, ТОВ «Авіс Плюс» звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За змістом п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
За приписами п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
У п.12 зазначеного вище Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться відповідні перевірки.
У п.13 Порядку № 1246 закріплено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
За положеннями п.201.16. ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах. визначених Кабінетом Міністрів України.
П.п.10,11 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165) встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що останні не відповідають вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і тому позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Відповідно до п. 8 Додатку 1 до Порядку № 1165 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість критерієм ризиковості, який визначено відповідачем, як підстава зупинення реєстрації податкових накладних, є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Проте, відповідачем не вказано, яка саме податкова інформація стала підставою для застосування до позивача критерію ризиковості та не визначено чіткого переліку документів, які необхідно було подати позивачеві для здійснення реєстрації поданих податкових накладних.
За положеннями п.п. 4-6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019р. за №1245/34216 (далі-Порядок № 520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів згідно п. 5 цього Порядку платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Так, колегією суддів з'ясовано, що позивачем подано відповідачу письмові пояснення та копії документів, які, на його переконання, підтверджують реальність господарських операцій, за результатами яких подано податкові накладні.
Оскільки, податковим органом не було визначено переліку документів, які необхідно подати на підтвердження реальності господарської операції, то підприємством подано відповідачу перелік таких документів на власний розсуд, які були долучені до пояснень, наданих останнім у зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних.
Однак, спірними рішеннями позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, як свідчить зміст оскаржуваних рішень, контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не зазначено конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Слід також враховувати, що останнім не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначені в додатку 1 Порядку № 1165, критерієм ризиковості є наявна у контролюючих органах податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Як вбачається зі змісту квитанцій про реєстрацію податкових накладних, відповідачем сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам п. 8 Критеріїв.
Варто зауважити, що п.8 Критеріїв є загальним та неконкретизованим, оскільки не містить чітко визначених підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, а вживання слів- "наявна податкова інформація" є неконкретизованою та незрозумілою. Посилання відповідачем у квитанції на п. 8 Критеріїв без зазначення конкретної податкової інформації прямо впливає на можливість надання у подальшому платником податків відповідних документів, оскільки незрозуміло у чому полягає ризиковість здійснення господарської операції.
Порядком № 1165 не передбачено конкретного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
У п. 6 Порядку № 1165 наводиться перелік документів, необхідних для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем надавалися ГУ ДПС у Житомирській області документи на підтвердження реальності господарських операцій, про що свідчать відповідні повідомлення з поясненнями та квитанціями про отримання цих документів.
В той же час, податковим органом не наведено та не підтверджено, що надані товариством документи, оформлені в рамках договору, мали дефекти форми, змісту або походження.
Вказане свідчить, що дане рішення містить лише формальну підставу для його прийняття, оскільки в останньому не зазначено, якими мотивами керувалася Комісія вважаючи, що надані позивачем документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зауважив, що хоча затверджена Порядком №1165 форма рішення і не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, вказана обставина не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Слід звернути увагу, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18.
Поряд з цим, у межах спірних правових відносин, які виникли щодо відмови у реєстрації податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо "товарності (реальності)" операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
За встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в тій частині, що ГУ ДПС у Житомирській області, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду достатніх та належних доказів на спростування тверджень позивача та не наведено обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2020 року у справі № 340/474/20, від 16 лютого 2021 року у справі № 280/3235/20 та від 23 червня 2022 року у справі № 640/6130/20.
З огляду на вищевикладене суд доходить висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 08.08.2024 № 11604754/39657804 щодо податкової накладної № 75 від 07.02.2023, № 11604752/39657804 щодо податкової накладної № 76 від 07.02.2023, № 11604755/39657804 щодо податкової накладної № 167 від 14.03.2023, № 11604758/39657804 щодо податкової накладної № 238 від 08.04.2023, № 11604759/39657804 щодо податкової накладної № 239 від 08.04.2023, № 11604760/39657804 щодо податкової накладної № 240 від 08.04.2023, № 11604756/39657804 щодо податкової накладної № 241 від 08.04.2023, № 11604757/39657804 щодо податкової накладної № 242 від 08.04.2023, № 11604761/39657804, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
При цьому, колегія суддів вважає, що з врахуванням вимог пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 КАС України, суд першої інстанції з метою відновлення прав та інтересів позивача, обгрунтовано зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 75 від 07.02.2023, № 76 від 07.02.2023, № 167 від 14.03.2023, № 238 від 08.04.2023, № 239 від 08.04.2023, № 240 від 08.04.2023, № 241 від 08.04.2023, № 242 від 08.04.2023, № 243 від 08.04.2023, подані товариством з обмеженою відповідальністю "Авіс Плюс", датою їх подання на реєстрацію.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.