Постанова від 28.11.2025 по справі 160/26801/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/26801/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків"

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 року (головуючий суддя Маковська О.В.)

в адміністративній справі №160/26801/24 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до відповідача Акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, звернувся 07.10.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків», в якому просив:

- стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень 2023 - вересень 2024 року

за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та

за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп.

на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп. (два мільйони двісті шістнадцять тисяч п'ятсот сорок три гривні 36 коп.) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач в порушення ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не відшкодовує витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у зв'язку з чим утворилась заборгованість за період жовтень 2023 - вересень 2024 року за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп. на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 року позов задоволено.

Стягнуто з Акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків» заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень 2023 - вересень 2024 року

за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та

за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп.

на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп. на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень 2023 - вересень 2024 року за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп. на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп.

Відповідачем (АТ «Дніпропетровський завод прокатних валків») подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати частково рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за січень-вересень 2024 року за Списком № 2 в сумі 307 131, 25грн.

Вказує, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають

відшкодуванню (Список 2) за формою Додатку 6 до Інструкції на 2024 рік взагалі відсутній, відтак належними документами підтверджено здійснення ГУ ПФУ розрахунку за 2023 рік (лютий, серпень) лише для 8 осіб на суму 30 814,93 грн. на місяць 2023 року (а позовні вимоги за Списком 2 заявлені на суму 398 277 грн. 64 коп.).

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Вказує, що докази направлення розрахунків були надані, але відсутні супровідні листи до надісланих розрахунків. Тому, управління надає докази направлення розрахунків з супровідними листами, а саме:

- розрахунки № 68/Р від 04.01.2024, № 1606/Р від 15.01.2024, № 2373/Р від 17.01.2024,

№1301/Р від 11.01.2024, №2890/Р від 18.01.2024, №479/Р від 09.01.2024, №2624/Р від

18.01.2024 було направлено разом із супровідним листом № 0400-010606-8/13229 від

19.01.2024;

- розрахунки № 3645/Р від 29.01.2024 було направлено разом із супровідним листом

№0400-010606-8/28018 від 09.02.2024 року;

- розрахунки № 5283/Р від 04.03.2024, № 7118/Р від 11.03.2024, № 7046/Р від 11.03.2024, № 5761/Р від 05.03.2024, №5757/Р від 05.03.2024, №6272/Р від 06.03.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400-010606-8/49263 від 12.03.2024 року;

- розрахунки № 7652/Р від 01.04.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400-010606-8/68024 від 04.04.2024 року;

- розрахунки № 9014/Р від 06.05.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400-010606-8/93504 від 07.05.2024 року;

- розрахунки № 10615/Р від 17.06.2024, № 10618/Р від 17.06.2024, № 10576/Р від 13.06.2024, № 10412/Р від 11.06.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400010606-8/125665 від 18.06.2024 року;

- розрахунки № 11012/Р від 03.07.2024, № 11134/Р від 04.07.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400-010506-8/141859 від 08.07.2024 року;

- розрахунки № 12131/Р від 06.08.2024 було направлено разом із супровідним листом

№0400-010506-8/165052 від 12.08.2024 року;

- розрахунки № 12965/Р від 07.09.2024, № 12964/Р від 07.09.2024 було направлено разом із супровідним листом №0400-010506-8/211983 від 24.10.2024.

Щодо доводів Відповідача стосовно відсутності річних розрахунків у матеріалах справи позивач зазначив, що предметом позову є стягнення заборгованості за період жовтень 2023 - вересень 2024 року, тому було долучено ті розрахунки, які стосуються даного періоду, і за якими робився розрахунок позову. Всі річні розрахунки направлялися разом із супровідним листом №0400-010606-8/13229 від 19.01.2024 та були отримані представником Відповідача 30.01.2024 року.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та доводи відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що Акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків» (код ЄДРПОУ 00187375) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як платник страхових внесків.

За обліковими даними позивача заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період жовтень 2023 - вересень 2024 року за Списком №1 складає 1 818 265 грн 72 коп. та за Списком №2 - 398 277 грн. 64 коп. загальна сума 2 216 543 грн. 36 коп.

Вказана заборгованість виникла відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2-8 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та до п.п. «а» та «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідні розрахунки направлено позивачем на адресу відповідача та отримано відповідачем. Доказів оскарження даних розрахунків матеріали справи не містять.

Позивач вважає, що наявні підстави стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень 2023 - вересень 2024 року за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп. на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп.

Суд першої інстанції позов задовольнив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Особливості відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (Інструкція), що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 4 п.1 ст.2 Закону №400/97-ВР визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах:

для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 пункту 1 статті 2 цього Закону (абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону №400/97-ВР).

Положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом №1058-IV.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Таким чином, на відповідача покладено обов'язок покривати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до п.п. а, б-з частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2-8 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1,2).

Згідно із п. 6.1 ч. 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 №64/8663 (Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV в таких розмірах:

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).

Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції №21-1).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції №21-1).

Відповідно до матеріалів справи відповідачем не сплачено кошти, призначені на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на підприємстві відповідача за Списком № 1,2 на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп. за період жовтень 2023 - вересень 2024 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій для відшкодування пільгових пенсій за спірний період, що підтверджено матеріалами справи.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона Крим).

Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції №21-1).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «а», «б-з» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2-8 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV за Списком №1 покриваються підприємствами та організаціями.

При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).

За таких обставин, з урахування того, що відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень 2023 - вересень 2024 року

за Списком №1 у розмірі 1 818 265 грн 72 коп. та

за Списком №2 у розмірі 398 277 грн. 64 коп.

на загальну суму 2 216 543 грн. 36 коп.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.

Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" -залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 28.11.2025 та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова