28 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/10441/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 року (головуючий суддя Златін С.В.)
в адміністративній справі №160/10441/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 10.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 як не працюючому пенсіонеру та виплачувати в розмірах відповідно ст. 27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення - 21.01.2022 року на визначений пенсіонером банківській рахунок відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити компенсацію втрати частини доходу з дати звернення - 21.01.2022 року по дату фактичної виплати.
В обґрунтування позову зазначено, що до вересня 1998р. позивач проживав в м. Полтава, надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль. Неодноразово представник позивача за нотаріально засвідченою довіреністю Акерман О.М. звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії. Однак, відповідач відмовляв у прийнятті документів для призначенні пенсії за віком. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 як не працюючому пенсіонеру та виплачувати в розмірах відповідно ст. 27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення - 21.01.2022 року на визначений пенсіонером банківській рахунок відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам;
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що за заявою позивача від 21.01.2022р. не було прийнято жодного рішення ні щодо призначення пенсії, ні щодо відмови в такому призначенні. Отже, право позивача порушується бездіяльністю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в частині не розгляду поданої позивачем заяви від 21.01.2022року. За таких обставин, звернення з позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення пенсії за віком та зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком ОСОБА_1 як не працюючому пенсіонеру виплачувати в розмірах відповідно ст. 27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення звернення - 21.01.2022 року та виплачувати на визначений пенсіонером банківській рахунок за заявою поданою представником підлягають задоволенню.
Разом з тим, вимоги позивача в частині компенсації йому втрати частини доходів задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вказує, що для розгляду питання призначення пенсії, ОСОБА_1 необхідно звернутись з відповідною заявою та документами, особисто, через вебпортал або Портал Дія.
В частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до лютого 1996р. проживав в АДРЕСА_1 , надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
21.01.2022р. представник ОСОБА_1 за нотаріально засвідченою довіреністю - Богач В.І. особисто звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою призначити пенсію за віком, як не працюючому пенсіонеру, відповідно до чинного пенсійного законодавства України, здійснити запити відповідно записів у трудовій книжці щодо отримання довідок по заробітній платі, що враховується при обчисленні пенсії, довідок про перейменування (реорганізацію) підприємств, інших недостатніх для призначення пенсії документів, врахувати найвигідніший період, пенсійні виплати здійснювати на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП Банк».
Спеціалістом ГУПФУ в Дніпропетровській області було відмовлено у прийняті документів.
23.01.2022 року представник ОСОБА_1 за нотаріально засвідченою довіреністю - Акерман О.М. за допомогою поштового зв'язку звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через Відділ обслуговування громадян № 8 (сервісний центр) із нотаріально засвідченою заявою та всіма нотаріально засвідченими необхідними документами для призначення пенсії за віком.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №4183-2250/Б-01/8-0400/22 від 03.02.2022р. відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком. В обґрунтування прийнятого рішення управлінням зазначено, що ОСОБА_1 повинен особисто надати заяву про призначення пенсії за віком разом зі сканованими копіями документів.
31.10.2024 року представник ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та просив: пенсію виплачувати в АТ "Ощадбанк" відповідно зазначеним банком реквізитам, виплатити компенсацію втрати частини доходу за невиплату пенсії з 21.01.2022 року, відповідь надати протягом 5 днів.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 29.11.2024 року повідомлено, що для розгляду питання призначення пенсії, ОСОБА_1 необхідно звернутись з відповідною заявою та документами, особисто, через вебпортал або Портал Дія.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення позивачу пенсії за віком.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Отже, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.
Відповідно до п.1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (Порядок), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Згідно п. 1.1 Порядку, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем, проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Також, право особи звернутися до управління ПФУ із заявою про призначення пенсії через свого представника прямо передбачено статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 1.7 Порядку визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Положеннями п. 4.1 Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно п. 4.3 Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналізу наведених норм дає підстави для висновку, що територіальним органом Пенсійного фонду, за наявності або відсутності умов для призначення виплати пенсії, приймається відповідно рішення про її призначення або відмову у такому призначенні.
Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що за заявою позивача від 21.01.2022р. не було прийнято жодного рішення ні щодо призначення пенсії, ні щодо відмови в такому призначенні.
Отже, право позивача порушується бездіяльністю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в частині не розгляду поданої позивачем заяви від 21.01.2022року.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що підлягають задоволенню вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення позивачу пенсії за віком.
Як наслідок, наявні підстави для зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком як не працюючому пенсіонеру виплачувати в розмірах відповідно ст. 27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення - 21.01.2022 року та виплачувати на визначений пенсіонером банківській рахунок за заявою поданою представником.
Ураховуючи те, що в частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, тому в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 28.11.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова