17 грудня 2025 року справа №200/8072/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Геращенка І.В., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 р. у справі № 200/8072/24 (головуючий І інстанції Молочна І.С.) за позовом Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Дружківське комунальне автотранспортне підприємство 052805 Дружківської міської ради (далі - позивач, ДКАП) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі -відповідач, ГУДПС), в якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20 серпня 2024 року №3603/05-99-04-08/03343404 про застосування штрафних санкцій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року відмовлено у задоволені позову.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, з підстав зазначених в позові.
В обґрунтування зазначено, що Законом України від 12.05.2022 за № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, встановлено особливості для справляння податків і зборів.
Згідно з підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
29.07.2022 Наказом Міністерства фінансів України № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225).
Скаржник звертає увагу про наявність звернень позивача до Головного управляння ДПС у Донецькій області з відповідними листами від 06.03.2024 № 66 та від 27.03.2024 № 86 на виконання положень Порядку № 225, з наданням доказів на підтвердження існування таких обставин.
Неможливість своєчасно сплатити суму грошового зобов'язання) в період фінансово- господарської діяльності Позивача з 01.02.2022р. по 30.08.2022р. року була обумовлена існуванням об'єктивних обставин, які знаходилися поза межами впливу Позивача, а саме віднесенням Дружківської міської територіальної громади, у складі якої є місто Дружківка, до території, на якій проводяться бойові дії; регулярними повітряними тривогами та погрозами артобстрілів, постійними обстрілами Російською Федерацією (був пошкоджений дах Підприємства), відсутністю електроенергії та мережі Інтернет в період, коли настав строк сплати грошових зобов'язань.
Також настання форс-мажорних обставин засвідчила Торгово-промислова палата України у своєму листі від 28.02.2022р. № 2024/02.0-7.1 повідомив, що з 24.02.2022р. в Україні настали форс-мажорні обставини у зв'язку із збройною агресією російської федерації (копія листа додається).
Тому позивач вважає факт запровадження воєнного стану в Україні, віднесення територій, на яких платником податків здійснюється господарська діяльність, до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії поважними причинами для звільнення його від відповідальності за порушення строків сплати податкових зобов'язань, враховуючи норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, які передбачають звільнення від відповідальності у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Крім того, у розрахунку штрафних санкцій за порушення правил сплати грошового зобов'язання, який є додатком до податкового повідомлення-рішення від 20.08.2024р. № 3603/05-99-04-08/03343404 про застосування штрафних санкцій та є його частиною, загальна сума штрафних санкцій до позивача складає 47676,66 грн., що відрізняється від загальної суми штрафних санкцій до позивача, вказаної у самому податковому повідомленні-рішенні- 47676,70грн.. Також, у розрахунку штрафних санкцій за порушення правил сплати грошового зобов'язання вказана загальна сума податкового боргу (сума грошового зобов'язання) без урахування 476766,58 грн., що відрізняється від загальної суми податкового боргу у оскаржуємому податковому повідомленні-рішенні - 476766,60 грн.
Від відповідача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.
В обґрунтування зазначено, зокрема, що починаючи з 27.05.2022 до платників податків, які мали можливість виконувати свої податкові обов'язки, щодо подання звітності та сплати податків та зборів, але не виконали їх у строки, визначені пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу, з урахуванням змін, внесених Законом № 2836, застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260), який набрав чинності 27.05.2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, установлено особливості для справляння податків і зборів та відновлено податковий обов'язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов'язки, зокрема, в частині щодо дотримання термінів сплати податків, подання податкової звітності, реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Законом № 2836 встановлено нові граничні строки, які застосовуються з 27.05.2022, щодо подання звітності та сплати податків, зборів, платежів, для платників податків, які мали можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, при дотриманні яких такі платники звільняються від відповідальності: 1 серпня 2022 року вважається останнім (граничним) днем сплати податків, зборів, платежів для місячного звітного (податкового) періоду, за звітні (податкові) періоди січень - травень 2022 року (ПДВ, єдиний податок третьої групи зі ставкою 2 відсотки, рентна плата, плата за землю, податку на прибуток (платниками податків, які застосовують місячний податковий (звітний) період, відповідно до пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПКУ)).
Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (зі змінами, внесеними Законом № 2260-ІХ), визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконання яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COV1D-I9), не застосовуються.
Судом проаналізовані норми чинного законодавства та зроблено висновок, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52.1. підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Аналогічний висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 02 травня 2024 року у справі №420/11020/23 та від 22 травня 2024 року у справі №500/5361/23.
Перевіркою повноти та своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість встановлено, що ДРУЖКІВСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ АВТОТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО 052805 ДРУЖКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ в порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України несвоєчасно сплачена сума податкового зобов'язання у розмірі 476 766,58 грн.
Складено податкове повідомлення-рішення від 20.08.2024року № 3603/05-99-04 08/03343404 на суму ШС 47676,70 грн., яке було направлено платнику засобами поштового зв'язку 20.08.2024 року (№ відправлення 8431300011381) та вручено 21.08.2024.
Сума в податковому-рішенні вказана з врахуванням правила округлення десяткових дріб.
Платником було надано до ГУ ДПС скарга від 16.09.2024 №14616/6 на податкове повідомлення рішення. Згідно рішення про результати розгляду скарги (вх. до ГУ ДПС у Донецькій області від 08.11.2024 №3166/8). ДПС залишило без змін ППР від 20.08.2024 № 3603/05-99-04-08/03343404, а скаргу без задоволення.
Також в наданій скарзі підприємство зазначає місцезнаходження м. Дружківки на території, на якій проводяться бойові дії.
Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (п. 2831.2 ст. 2831, п. 286.1 ст. 286, п. 288.8 ст. 288, п.п. 69.14 п. 69, п.п.69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі - Наказ № 309), використовується для визначення територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно положень Наказу № 309 Дружківська міська територіальна громада Краматорського району відноситься до території можливих бойових дій з 24 лютого 2022 року по теперішній час.
Також відповідач звертає увагу на те, що платником відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 була надана заява до Головного управління ДПС у Донецькій області про неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 п.69 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ( лист від 06.03.2024 №3814/6).
Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято рішення від 10.04.2024 №34/05-99-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Платником адміністративне або судове оскарження даного рішення не здійснювалось.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Дружківське комунальне автотранспортне підприємство 052805 Дружківської міської ради є юридичною особою.
Видами економічної діяльності позивача є: код КВЕД 38.11 збирання безпечних відходів (основний), 81.29 інші види діяльності із прибирання, 49.41 вантажний автомобільний транспорт, 37.00 каналізація, відведення й очищення стічних вод.
Рішенням Головного управління ДПС у Донецькій області від 10 квітня 2024 року №34/05-99-04-08 розглянуто заяву платника та відповідні документи за вх.номером Головного управління ДПС у Донецькій області від 06 березня 2024 року №3814/6 та вх.номером Головного управління ДПС у Донецькій області від 27 березня 2024 року №4905/6 та прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
15 липня 2024 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області за результатами камеральної перевірки Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів складено акт №2846/05-99-04-08/3343404 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Відповідно до вказаного акту, перевіркою встановлено, що Дружківським комунальним автотранспортним підприємством 052805 Дружківської міської ради подано податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2022 року, березень 2022 року, серпень 2022 року, липень 2022 року, червень 2022 року, травень 2022 року, лютий 2022 року, по яким несвоєчасно сплачено суму податкового зобов'язання. Відомості щодо декларацій з податку на додану вартість та дати їх подання позивачем не оскаржуються.
Перевіркою повноти та своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість встановлено, що Дружківське комунальне автотранспортне підприємство 052805 Дружківської міської ради в порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України несвоєчасно сплачена сума податкового зобов'язання у розмірі 476766,58 грн.
20 серпня 2024 року на підставі висновків, викладених в акті №2846/05-99-04-08/03343404 від 15 липня 2024 року, Головним управлінням ДПС у Донецькій області сформоване податкове повідомлення-рішення №3603/05-99-04-08/03343404, яким до Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради згідно з пунктом 124.1 статті 124 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 47676,70 грн. за порушення правил сплати (перерахування) податку на додану вартість.
Заперечення, письмові пояснення, додаткові документи щодо обставин виявлених порушень, інформація, яка спростовує наявність вини підприємства, позивачем не надавались. Інформація щодо наявності обставин, які відповідно до Податкового кодексу України пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансовою відповідальності, відсутня.
Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно до статті 124 Податкового кодексу України містить реквізити податкових декларацій з податку на додану вартість, розшифровку по кількості днів затримки сплати сум грошового зобов'язання та детальний розрахунок сум штрафних санкцій.
Позивач, не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, подав до Державної податкової служби України скаргу від 28 серпня 2024 року №238 на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 20 серпня 2024 року №3603/05-99-04-08/03343404 про застосування штрафних санкцій.
08 листопада 2024 року Державною податковою службою України прийнято рішення №33574/6/99-00-06-03-01-06 рішення про результати розгляду скарги відповідно до якого податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 20 серпня 2024 року №3603/05-99-04-08/03343404 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 31.1 статті 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Як визначено п. 36.5 ст. 36 ПК України, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно п.38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем.
Згідно із пунктом 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 124.2 статті 124 ПК України діяння, передбачені пунктами 124.1, 124.1-1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.
Діяння, передбачені пунктом 124.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або які призвели до прострочення сплати грошового зобов'язання на строк більше 90 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання (пункт 124.3 статті 124 ПК України).
Відповідно до положень підпунктів 19-1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1.статті 19-1 ПК України контролюючі органи, що визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
За положенням підпункту 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.61.1, 61.2 ст.61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, визначено у статті 111 ПК України, відповідно до якої за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (пункт 111.2 статті 111 ПК України).
Особа вважається такою, що вчинила правопорушення повторно, якщо вона була притягнута до відповідальності у встановленому цим Кодексом порядку (111.4 статті 111 ПК України).
Відповідно до пункту 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Як передбачено у пункті 112.7 статті 112 ПК України у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.
Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.
У постановах від 16 березня 2023 року у справі № 600/747/22-а, від 3 серпня 2023 року у справі №520/22505/21, від 22 серпня 2023 року у справі №520/18519/21, від 5 жовтня 2023 року у справі №520/14773/21, від 16 листопада 2023 року у справі №160/24147/21 Верховний Суд сформулював висновки, які дають можливість розмежувати обставини, які утворюють склад правопорушення, за яке платник податків може бути притягнутий до відповідальності на підставі пунктів 124.1, 124.2 або 124.3 статті 124 ПК України.
Така позиція Верховного Суду, якщо її систематизувати, полягає в тому, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов'язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання. Водночас обов'язковою умовою, з якою законодавець пов'язує настання відповідальності у вигляді штрафу за пунктами 124.2 і 124.3 статті 124 ПК України, є доведення контролюючим органом вини платника податків у формі умислу, а саме, - що платник податків мав можливість вжити заходи щодо дотримання правил та норм ПК України, але умисно не вчиняв певні дії щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.
При цьому, пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
У підпункті 69.1. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено нові строки для погашення податкових зобов'язань для платників, що мають можливість виконувати свої податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, а саме вказано що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
Аналіз наведених норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52.1. підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02 травня 2024 року у справі №420/11020/23 та від 22 травня 2024 року у справі №500/5361/23.
Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29 липня 2022 року “Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та переліків документів на підтвердження» (зі змінами) (далі - Наказ №225) затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, який набрав чинності 06 вересня 2022 року.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225, до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Згідно з абзацом восьмим пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 225, обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за відповідною формою, що додається.
За приписами абзацу другого пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225, у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання/несвоєчасне виконання.
Отже, у разі наявності підстав неможливості виконання податкових обов'язків, позивач, в межах встановленого порядку, мав право подати відповідну заяву не пізніше 30 вересня 2022 року, з переліком документів затверджених Наказом №225, що підтверджують неможливість платника - юридичної особи своєчасно виконувати свій податковий обов'язок.
Тобто діючим законодавством передбачений механізм звільнення від відповідальності на час дії військового стану разі неможливості вчасного виконання платником податків своїх податкових зобов'язань, проте позивач такими нормами не скористався.
Іншого механізму звільнення від відповідальності чинні норми податкового законодавства не містять.
Відповідно до акту Головного управління ДПС у Донецькій області за результатами камеральної перевірки Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 15 липня 2024 року №2846/05-99-04-08/3343404 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість відповідачем встановлено, що Дружківським комунальним автотранспортним підприємством 052805 Дружківської міської ради подано податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2022 року, березень 2022 року, серпень 2022 року, липень 2022 року, червень 2022 року, травень 2022 року, лютий 2022 року, по яким несвоєчасно сплачено суму податкового зобов'язання.
За результатом розгляду заяви позивача та відповідних документів за вх.номером Головного управління ДПС у Донецькій області від 06 березня 2024 року №3814/6 та вх.номером Головного управління ДПС у Донецькій області від 27 березня 2024 року №4905/6 Головним управлінням ДПС у Донецькій області від 10 квітня 2024 року №34/05-99-04-08 прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, що не є спірним питанням у справі.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №225, у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена як Податковим кодексом України, так і іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання/несвоєчасне виконання.
Позивач не оскаржував дії або рішення відповідача прийнятого за результатами розгляду заяви.
Пасивна поведінка позивача не свідчить про те, що він зі свого боку вчинив всі необхідні, можливі та залежні від нього дії для недопущення порушення строків погашення грошових зобов'язань.
Таких же висновків прийшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 19.04.2024 (справа №580/5283/23).
Аналізуючи зазначені вище норми чинного законодавства та встановивши у цій конкретній справі фактичні обставини, врахувавши Рішення ДПС щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про правомірність застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за затримку сплати позивачем узгоджених податкових зобов'язань.
Подібний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2025 року справа № 200/858/25, від 16 жовтня 2025 року справа № 320/46342/23, від 16 жовтня 2025 року справа № 320/46342/23
Щодо тверджень представника позивача про наявність у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні та у розрахунку штрафних санкцій за порушення правил сплати грошового зобов'язання різних сум, суд зазначає , що зі змісту спірного податкового повідомлення-рішення від 20 серпня 2024 року №3603/05-99-04-08/03343404 судом вбачається, що суму нарахованого штрафу прописано словами: “сорок сім тисяч шістсот сімдесят шість грн. сімдесят коп.», а грошового зобов'язання: “чотириста сімдесят шість тисяч сімсот шістдесят шість грн. 60 коп.». Разом із цим, у розрахунку до зазначеного податкового повідомлення-рішення, що є невід'ємною частиною такого рішення, вказано суми “ 47676,66» та “ 476766,58» відповідно. Враховуючи зазначене, суми в податковому повідомленні-рішенні вказані з врахуванням правила округлення десяткових дріб.
У своїх висновках суд враховує загальні підходи до оцінки недоліків форми рішення сформульовані Верховним Судом у постановах від 19 травня 2020 року у справі №820/2300/18, від 30 квітня 2020 року у справі №810/384/16, від 17 березня 2020 року у справі №808/4140/15, від 25 січня 2019 року у справі №812/1112/16, від 23 листопада 2023 року у справі №815/3358/15, в яких Верховний Суд звертає увагу, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів. Технічні помилки не є істотними недоліками форми оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
За таких обставин, спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, колегія суддів вважає правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.
З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Дружківського комунального автотранспортного підприємства 052805 Дружківської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 р. у справі № 200/8072/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 17 грудня 2025 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.В. Гайдар
І.В. Геращенко