01 грудня 2025 року справа № 580/10899/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання І.В.Могили розглянув за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/10899/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) [представник позивача - адвокат Гудзь О.С., діє на підставі ордеру серії СА №1136809] до Сільського голови Слобідської сільської ради Литвиненка Олександра Петровича [представник відповідача - адвокат Крушельницька М.Р., діє на підставі ордеру серії СА №1141626], Виконавчого комітету Слобідської сільської ради (вул.Соборна 2/1, село Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, ЄДРПОУ 04408778) [представник відповідача - Ткач І.О., діє на підставі виписки з ЄДР], третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунальне підприємство «Виробниче підприємство «Агроекологія» Слобідської сільської ради» (вул. Чигиринський Шлях 135 А, с. Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, ЄДРПОУ 31448741) [представник не прибув] про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
29.09.2025 вх.№48804/25 представник позивача Гудзь Олександр Сергійович у позовній заяві просить: визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови Слобідської сільської ради Литвиненка Олександра Петровича від 17.09.2025 №247-ОС «Про оголошення догани ОСОБА_1 ». Додатково просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань витрати на правничу допомогу у сумі 15000 грн.
06.10.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сільського голови Слобідської сільської ради Литвиненка Олександра Петровича, Виконавчого комітету Слобідської сільської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, розгляд справи вирішив здійснювати за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання для вирішення завдань ст.180 КАС України 30.10.2025 у приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду, роз'яснив про можливість ВКЗ (ст.195 КАС України).
29.10.2025 суд клопотання представника позивача задовольнив щодо участі у судовому засідання у адміністративній справі №580/10899/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду власними засобами.
12.11.2025 відкладений розгляд справи №580/10899/25, судове засідання призначене на 19.11.2025 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунальне підприємство «Виробниче підприємство «Агроекологія» Слобідської сільської ради» (вул. Чигиринський Шлях 135 А, с. Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, ЄДРПОУ 31448741).
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обгрунтуванні позовних вимог вказано, що розпорядження №247-ОС не конкретизовано роботодавцем щодо суті допущених порушень трудової дисципліни і коли саме відбулися, не встановлена вина Позивача; порушена процедура притягнення до дисциплінарної відповідальності - відповідно до ст.69 Закону України «Про державну службу» не створена Комісія з розгляду дисциплінарних справ, не відібрані пояснення; Позивачем не вчинений дисциплінарний проступок - з оскаржуваного розпорядження не вбачається, що Відповідачем враховано усі обставини за яких вчинений проступок; не взято до уваги попередню поведінку Позивача, преміювання; не надано оцінки причинам та умовам, що призвели до порушення та обставинам, за яких вчинений проступок і у чому він полягав.
07.11.2025 вх.№55632/25 представник Позивача вказує: КП «ВП «Агроекологія» не є бюджетною установою і не є розпорядником бюджетних коштів, належить до одержувачів бюджетних коштів, за нецільове використання відповідає керівник. Повноваження щодо контролю фінансовим управлінням Слобідської сільської ради за використанням бюджетних коштів КП «ВП «Агроекологія» закінчуються на етапі бюджетних асигнувань.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА і ТРЕТЬОЇ ОСОБИ
Представник - адвокат у судовому засіданні наголосила, що у зв'язку з виявленими недоліками не забезпечений дієвий контроль з боку Позивача під час бюджетного процесу, до КП «ВП «Агроекологія» не застосовані жодні заходи впливу протягом півроку відповідно до ч.1 ст.117 КЗпП України за порушення бюджетного законодавства та відсутності обліку, наказу про облікову політику, оприлюдненої інформації про використання отриманих з бюджету коштів, проте після складання довідки від 23.05.2025 продовжувались складенння пояснювальних записок без застережень (без пропозицій призупинення чи зменшення бюджетних асигнувань з міського бюджету) щодо подальшого надання фінансової допомоги третій особі.
24.10.2025 вх.№53283/25, №53285/25 у відзиві представник виконавчого комітету зазначив: сільський голова наділений правом видавати розпорядження з основної діяльності, про відпустки та відрядження, з особового складу. За наявних недоліків згідно довідки від 23.05.2025 фінансове управління, знаючи ситуацію, не вчинило жодних дій для усунення і продовжило безконтрольно надавати інформацію для здійснення подальшого фінансування КП «ВП«Агроекологія» з міського бюджету, окремі недоліки процедури прийняття оскарженого індивідуального акта не впливають на встановлену безконтрольність начальника фінансового управління у нездійсненні контролю за використанням коштів, виділених з бюджету сільської територіальної громади по всіх напрямках і видах витрат та виконання завдань щодо витрачання коштів розпорядниками бюджетних коштів КП «ВП«Агроекологія». Виконавчий комітет вважає витрати на правничу допомогу завищеними. Позивач не є державним службовцем, позаяк є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
26.11.2025 вх.№58715/25 представник КП «ВП «Агроекологія» зазначив: рішенням від 17.11.2023 №37-10/VIII затверджена Програма фінансової підтримки комунальних підприємств Червонослобідської сільської ради та порядок здійснення внесків до статутних фондів на 2024-2026 роки - реалізацію покладено на Виконавчий комітет сільської ради. Згідно Програми з бюджету Червонослобідської сільської територіальної громади надається для КП «ВП «Агроекологія» фінансова підтримка. У довідці від 23.05.2025 №58/02-14 відображений стан ведення бухгалтерського обліку та зазначений ряд порушень: виявлена відсутність інформації по використанню коштів, наданих з бюджету. Фінансове управління достовірно знаючи про ситуацію не застосувало до КП «ВП «Агроекологія» заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначених п 205 та ч.1 ст.117 Бюджетного кодексу України, тому 17.09.2025 сільським головою у межах повноважень ст.42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі розпорядження №247-ОС в.о. начальника фінансового управління ОСОБА_1 оголошена догана (проведення службового розслідування Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не передбачено).
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Відповідно до рішення Червонослобідської сільської ради від 10.12.2020 №1-02/VIII «Про початок повноважень Червонослобідського сільського голови» заслухали складання присяги посадової особи місцевого самоврядування Червонослобідським сільським головою ОСОБА_2 , який вступив на посаду.
Суд установив, що 01.08.2023 згідно з розпорядженням сільського голови №178-ОС ОСОБА_1 призначена на посаду заступника начальника управління - начальника відділу планування видатків та фінансування бюджету фінансового управління Червонослобідської сільської ради до призначення на посаду переможця конкурсу, але не довше ніж 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану; з 01.08.2023 згідно з розпорядженням сільського голови №179-ОС «Про покладення обов'язків» на період увільнення фахівця на ОСОБА_1 покладені обов'язки начальника фінансового управління.
Відповідно до Положення про фінансове управління Слобідської сільської ради, затвердженого рішенням від 07.02.2025 №51-69/VIII з урахуванням рішення від 26.03.2021 №06-04/VIII завданням фінансового управління є здійснення та забезпечення контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов'язані з управлінням коштами бюджету сільської територіальної громади (п.2.1.8); здійснення контролю за використанням коштів, виділених з бюджету сільської територіальної громади по всіх напрямках і видах витрат (п.3.1.11); проведення фінансування, ведення обліку і складання звітності, аналіз використання коштів та подача відповідних звітів (п.3.1.36); начальник управління забезпечує якісне та своєчасне виконання покладених на фінансове управління завдань і доручень керівництва сільської ради (п.5.7.2).
Згідно з розпорядженням Слобідського сільського голови від 07.05.2025 №129 «Про проведення аналізу та вивчення стану ведення бухгалтерського обліку та звітності у комунальному підприємстві «Виробниче підприємство «Агроекологія» Слобідської сільської ради» залучена ОСОБА_1 - складена довідка від 23.05.2025 №58/02-14 з виявленою відсутністю інформації з використання коштів КП «ВП «Агроекологія», наданих з бюджету Червонослобідської сільської територіальної громади.
Учасники визнають, що засновником КП «ВП «Агроекологія» є Червонослобідська сільська територіальна громада в особі Слобідської сільської ради.
Відповідно до довідки від 23.05.2025 №58/02-14 (наявний запис: з довідкою ознайомлений, заперечення будуть надані протягом десяти робочих днів) проведення аналізу та вивчення стану ведення бухгалтерського обліку та звітності КП «ВП«Агроекологія» Слобідської сільської ради за період з 01.01.2012 до 31.03.2025 у висновках і пропозиціях вказано, зокрема:п.1 видати наказ про облікову політику - чітко визначити форми ведення бухгалтерського обліку і правила документообігу та технологію обробки облікової інформації; п.2 ввести головну книгу; п.3 оформляти та подавати до обліку первинні документи відповідно до вимог законодавства; п.6 розробити штатний розпис; п.7 вести облік майна підприємства відповідно до вимог законодавства;п.8 не допускати виникнення дебіторської та кредиторської заборгованостей; п.9 забезпечувати оприлюднення необхідної інформації відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» на єдиному веб-потралі використання публічних коштів.
17.09.2025 згідно з розпорядженням сільського голови Слобідської сільської ради Литвиненка Олександра Петровича від 17.09.2025 №247-ОС «Про оголошення догани ОСОБА_1 » оголошена догана за неналежний контроль за використанням бюджетних коштів КП «ВП «Агроекологія» відповідно до п.20 ч.4 ст.42, ч.1 ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.147, 147-1 КЗпП України.
Згідно з Порядком здійснення внесків до статутних фондів на 2024-2026 роки (а.с.215 т.1) фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється засновником за рахунок коштів бюджету сільської територіальної громади в обсягах, передбачених рішенням за Програмою. Комунальне підприємство, що потребує отримання фінансової підтримки готує клопотання головному розпоряднику коштів бюджету громади з обгрунтуваннями та відповідними розрахунками. Фінансова підтримка може виділятися якщо витрати покриваються доходами підприємства. Мета Програми - забезпечення стабільної та беззбиткової роботи комунальних підприємств відповідно до функціонального призначення, щодо надання громаді послуг в галузі житлово-комунального господарства.
В.о. начальника управління Н.Кріпак підписала пояснювальну записку до рішення виконавчого комітету від 27.07.2022 №122 «Про внесення змін до рішення сільської ради від 23.12.2021 №16-27/VIII «Про бюджет Червонослобідської сільської територіальної громади на 2022 рік» у зв'язку з розподілом додаткового фінансового ресурсу, перерозподілом коштів у межах головного розпорядника, змінами в частині міжбюджетних трансфертів на проведення водопровідних та сантехнічних робіт по водозабірній свердловини в с.Червона Слобода (КП «ВП «Агроекологія»); рішення ради від 28.04.2023 №30-21/VIII «Про внесення змін до рішення сільської ради від 22.12.2022 №28-37/VIII «Про бюджет Червонослобідської сільської територіальної громади на 2023 рік (2355100000)» зі змінами від 10.03.2023 №29-44/ VIII на закупівлю необхідних інструментів, матеріалів, тощо для забезпечення працівників із благоустрою (КП «ВП «Агроекологія») та інші пояснювальні записки до рішень (а.с.235-238 т.1). В.о. начальника управління Ганна Шокот підписала пояснювальні записки до рішень Червонослобідської сільської ради від 29.02.2024, 19.04.2024, 21.06.2024, 31.04.2024, 12.09.2024, 30.10.2024, 22.11.2024, 23.12.2024, 12.03.2025, 28.03.2025, 30.04.2025, 27.05.2025, 20.06.2025, 12.09.2025, 28.10.2025 (а.с.1, 2, 7, 13, 16, 19, 23, 27, 33, 34, 39, 42, 46, 51, 56-58 т.2).
Відповідно до Програми проведення аналізу та вивчення стану ведення бухгалтерського обліку та звітності в комунальному підприємстві «ВП «Агроекологія» (а.с.136-137 т.3) передбачений, зокрема: аналіз стану складання та подання бухгалтерської, фінансової, податкової, статистичної звітності, аналіз стану розрахункової дисципліни, дотримання вимог Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» (стан оприлюднення інформації на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів Е-data).
Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши повідомлені доводи, аргументи учасників щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 43 Конституції України закріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Відповідно до Бюджетного кодексу України від 8 липня 2010 року № 2456-VI бюджети місцевого самоврядування - бюджети сільських, селищних, міських територіальних громад, а також бюджети районів у містах (у разі утворення районних у місті рад) (п.2 ч.1 ст.2); бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження (п.6 ч.1 ст.2); бюджетні кошти (кошти бюджету) - належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету (п.11 ч.1 ст.2); видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом (п.13 ч.1 ст.2); міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого (п.32 ч.1 ст.2); одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету (п.38 ч.1 с.2); програмно-цільовий метод у бюджетному процесі - метод управління бюджетними коштами для досягнення конкретних результатів за рахунок коштів бюджету із застосуванням гендерно орієнтованого підходу та здійсненням оцінки ефективності використання бюджетних коштів на всіх стадіях бюджетного процесу (п.42 ч.1 ст.2); субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції (п.48 ч.1 ст.2); управління бюджетними коштами - сукупність дій учасника бюджетного процесу відповідно до його повноважень, пов'язаних з формуванням та використанням бюджетних коштів, здійсненням контролю за дотриманням бюджетного законодавства, які спрямовані на досягнення цілей, завдань і конкретних результатів своєї діяльності та забезпечення ефективного, результативного і цільового використання бюджетних коштів (п.49 ч.1 ст.2); управлінська відповідальність та підзвітність - відповідальність та підзвітність розпорядників бюджетних коштів за досягнуті цілі державної політики у відповідній сфері діяльності, функціонування внутрішнього контролю, управління бюджетними коштами, об'єктами державної (комунальної) власності та іншими ресурсами, включаючи свої рішення, дії, виконання повноважень, у тому числі делегованих (п.49-2 ч.1 ст.2). Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень (ч.6 ст.48). Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: 1) включення недостовірних даних до бюджетних пропозицій та бюджетних запитів; 7) прийняття рішення про місцевий бюджет з порушенням вимог цього Кодексу чи закону про Державний бюджет України (в тому числі щодо складання бюджету в частині міжбюджетних трансфертів); 12) здійснення державних (місцевих) запозичень, надання державних (місцевих) гарантій з порушенням вимог цього Кодексу;14) розміщення тимчасово вільних коштів бюджету з порушенням вимог цього Кодексу; 16) порушення порядку або термінів подання, розгляду і затвердження кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, затвердження у кошторисах показників, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями; 20) взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; 23) здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Казначейства України; 24) нецільове використання бюджетних коштів (с.116). Відповідно до ч.1 ст.117 КЗпП України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу, зокрема: 2) зупинення операцій з бюджетними коштами - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 1-3, 10, 11, 14-29, 32-36, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 120 цього Кодексу; 3) призупинення бюджетних асигнувань - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 20, 22-29, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу. Призупинення бюджетних асигнувань передбачає припинення повноважень на взяття бюджетного зобов'язання на відповідну суму на строк від одного до трьох місяців у межах поточного бюджетного періоду шляхом внесення змін до розпису бюджету (кошторису) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України; 4) зменшення бюджетних асигнувань - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктом 24 (стосовно розпорядників бюджетних коштів), пунктом 29 та пунктом 38 частини першої статті 116 цього Кодексу. Зменшення бюджетних асигнувань передбачає позбавлення повноважень на взяття бюджетного зобов'язання на відповідну суму на строк до завершення поточного бюджетного періоду шляхом внесення змін до розпису бюджету (кошторису) та у разі необхідності з подальшим внесенням змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 5) повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначене пунктом 24 (щодо субвенцій та коштів, наданих одержувачам бюджетних коштів) частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 6) зупинення дії рішення про місцевий бюджет - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначене пунктом 7 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 122 цього Кодексу.
Для забезпечення оперативного доступу до інформації про використання публічних коштів в Україні функціонує Єдиний веб-портал використання публічних коштів (далі - Портал), що містить відкриту базу даних про використання бюджетних коштів. Умови та порядок забезпечення доступу до інформації про використання публічних коштів на Порталі визначає Закон України «Про відкритість використання публічних коштів» (далі - Закон № 183-VIII). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 р. № 911-р адміністратором порталу визначено державну установу «Відкриті публічні фінанси». Порядок адміністрування єдиного веб-порталу використання публічних коштів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 р. № 694. Законом України «Про відкритість використання публічних коштів» передбачено: розпорядникам та одержувачам коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, органами Пенсійного фонду, підприємствами, а також фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування як і до запровадження правового режиму воєнного стану, потрібно оприлюднювати відповідну інформацію про використання публічних коштів у строки, визначені Законом № 183-VIII, зокрема: інформація щодо використання коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів інформація (п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону № 183-VIII), коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів Пенсійного фонду (п. 3, ч. 1, ст. 3 Закону № 183-VIII) підлягає оприлюдненню щоквартально, не пізніше як за 35 днів після закінчення звітного кварталу, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення; інформація щодо використання коштів суб'єктів господарювання державної і комунальної власності, отримані ними від їхньої господарської діяльності оприлюднюється щорічно, не пізніше 31 січня року, наступного за звітним роком, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.
Відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах, зокрема: служіння територіальній громаді; поєднання місцевих і державних інтересів; професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі; підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; дотримання прав місцевого самоврядування; правової і соціальної захищеності посадових осіб місцевого самоврядування; захисту інтересів відповідної територіальної громади; фінансового та матеріально-технічного забезпечення служби за рахунок коштів місцевого бюджету; самостійності кадрової політики в територіальній громаді (ст.4); посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ст.7); основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави (ст.8); посадова особа місцевого самоврядування має право, зокрема:на повагу особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників і громадян; вимагати проведення службового розслідування з метою спростування безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри щодо неї (ст.9); особливості дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов'язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом (19); джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет (ст.21); матеріальна шкода, завдана територіальній громаді незаконними рішеннями сільських, селищних, міських голів, голів районних у місті, районних та обласних рад, їх заступників, керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів місцевого самоврядування, діями чи бездіяльністю посадових осіб місцевого самоврядування під час здійснення ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок місцевого бюджету в порядку, встановленому законом (ст.24).Повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Відповідно до ч.1 ст.42 повноваження сільського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону. Згідно статті 54 Закону № 2493-ІІІ рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Згідно з частиною третьою статті 7 Закону № 2493-ІІІ на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» від 12 травня 2022 року № 2259-IX передбачено: п.9 у період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в органах місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного органу місцевого самоврядування, у порядку, визначеному частинами п'ятою, шостою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» 12 травня 2015 року № 389-VIII (ст.1 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
Відповідно до ст.147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення. Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність згідно із статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищими у порядку підлеглості щодо органів, зазначених у частині першій цієї статті (ст.147-1 КЗпП України). Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку (ст.148 КЗпП України). Відповідно до статті 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Під час обрання виду стягнення роботодавець повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинений проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 (далі - Порядок № 950). Відповідно до пункту 1 Порядку № 950 стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування у визначених цим пунктом випадках. Згідно з пунктом 2 Порядку № 950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює, зокрема особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. За приписами пункту 7 Порядку № 950 особа, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право: 1) отримувати інформацію про підстави проведення такого розслідування; 2) надавати усні або письмові пояснення, робити заяви, подавати документи, необхідні для проведення службового розслідування; 3) звертатися з клопотанням про опитування інших осіб, яким відомі обставини, що досліджуються під час проведення службового розслідування, а також про залучення до матеріалів розслідування додаткових документів, інших матеріальних носіїв інформації стосовно предмета службового розслідування; 4) подавати у письмовій формі зауваження щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які його проводять; 5) звертатися до керівника органу у письмовій формі з обґрунтованим клопотанням про виведення із складу комісії з проведення службового розслідування осіб, в яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів. Про прийняте за результатами розгляду клопотання рішення письмово повідомляється особа, стосовно якої проводиться службове розслідування. Згідно з пунктом 8 Порядку № 950 за результатами службового розслідування члени комісії складають акт.
Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 р. № 2073-IX (далі - Закон № 2073) адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21 Закону № 2073). Адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 року № 2073-IX). У науково-практичному коментарі до Закону України «Про адміністративну процедуру» зазначено: принципи добросовісності та розсудливості корелюються насамперед з п.5 та п.6 частини 2 ст.2 КАС України як критеріями для оцінки правомірності рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п.19 ч.1 ст.4 КАС України).
Верховний Суд 11 вересня 2023 року у справі №420/14943/21 (адміністративне провадження №К/990/8225/23) сформулював правовий висновок про те, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять легітимну основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих заявником документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення суб?єкта владних повноважень; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, що не ґрунтуються на нормах права.
Верховний Суд у постанові від 31.08.2018 у справі № 822/1815/16 вказав на те, що у разі визнання незаконним (протиправним), індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 січня 2023 року у справі №826/10888/18 висновує: саме по собі порушення процедури прийняття акту не повинно породжувати правових наслідків для його правомірності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи з міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акту необхідно розуміти не як вимоги до самого акту, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на його прийняття. Дефектні процедури прийняття адміністративного акту, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Не кожен дефект акту робить його неправомірним. Фундаментальне порушення - це таке порушення суб'єктом владних повноважень норм права, допущення суттєвої, істотної помилки при прийнятті певного рішення, яке мало наслідком прийняття незаконного рішення. Стосовно ж процедурних порушень, то залежно від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акту, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його правомірність. Порушення такої процедури може бути підставою до скасування рішення суб'єкта владних повноважень лише за тієї умови, що воно вплинуло або могло вплинути на правильність рішення.
Верховний Суд у справі №380/7934/23 висновує: дисциплінарне стягнення - це передбачена законом міра примусу, що застосовується роботодавцем до працівника, який порушив трудову дисципліну, тобто вчинив дисциплінарний проступок. Для застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність всіх елементів складу дисциплінарного проступку - об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкта, суб'єктивної сторони, а також врахувати інші обставини, що мають значення: ступінь тяжкості, наявність шкоди, особу працівника. Об'єктивна сторона дисциплінарного проступку складається з протиправної поведінки суб'єкта (працівника), шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ними й поведінкою особи, що притягається до відповідальності. Протиправність поведінки полягає у порушенні трудових обов'язків, закріплених нормами загального та спеціального законодавства про працю: КЗпП України, Законом №2493-ІІІ, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, а також у порушенні або невиконанні наказів і розпоряджень власника, уповноваженої ним адміністрації. За порушення трудової дисципліни, у тому числі за неналежне виконання посадових обов'язків, посадова особа органу місцевого самоврядування може бути притягнута до дисциплінарної відповідальності із застосуванням одного з видів стягнення. Факт протиправної винної дії або бездіяльності такої посадової особи, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених законодавством, повинен бути підтверджений достатніми матеріалами.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29 травня 2019 року у справі №452/970/17 вказує, що роботодавець не може ставити у вину працівникові та притягати його до дисциплінарної відповідальності у випадку невиконання обов'язків, що не були обумовлені трудовим договором і про які працівник не був проінформований належним чином.
ВС 31.01.2019 №753/21967/15-ц зазначає, що принцип добросовісності передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів під час виконання своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно із ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку твердженню представника позивача, що повноваження щодо контролю фінансовим управлінням Слобідської сільської ради за використанням бюджетних коштів КП «ВП «Агроекологія» закінчуються на етапі бюджетних асигнувань, суд зазначає про таке.
До статутного фонду Комунального підприємства «ВП «Агроекологія» належить майно, у тому числі грошові кошти, що отримані за рішенням Власника. Підприємство веде податковий, управлінський, оперативний, аналітичний, бухгалтерський облік результатів діяльності (п.10.1 Статуту). Майно закріплене Власником за КП «ВП «Агроекологія» на праві господарського відання є власністю Червонослобідської сільської територіальної громади (ЄДРПОУ 26323717). Власник майна має право втручатися в оперативну та господарську діяльність (п.6.2 Статуту).
Оскільки у довідці від 23.05.2025 №58/02-14 відображені недоліки і вказано про неоприлюднення необхідної інформації відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» на єдиному веб-потралі використання публічних коштів КП «ВП «Агроекологія», але за результатом другого кварталу 2025 року не здійснене оприлюднення публічної інформації фінансового характеру і не забезпечений контроль з боку фінансового управління щодо публічності використання коштів як власності Червонослобідської сільської територіальної громади, проте 28.03.2025, 30.04.2025, 27.05.2025, 20.06.2025, 12.09.2025 підписані ОСОБА_1 пояснювальні записки до рішень про подальше безперервне/беззастережне фінансування КП «ВП «Агроекологія» без застосування відповідальності та без забезпечення виконання п.6.2 Статуту, що підтверджує правомірність рішення про оглошення догани Позивачеві за дії, що шкодять авторитету служби в органах місцевого самоврядування у контексті забезпечення національної безпеки під час дії режиму воєнного стану за обгрунтованим розпорядженням сільського голови під час реалізації повноважень в інтересах громади.
Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» облікова політика визначається як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Питання встановлення облікової політики належать до компетенції власника (власників) підприємства (лист МФУ від 21.12.2005 №31-34000-10-5/27793 «Про облікову політику»). За визначенням п.3 НП(С)БО 1 облікова політика - це сукупність принципів, методів і процедур, які використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансовоі? звітності. Установлення і зміни облікової політики підприємства здійснюється підприємством, яке визначає її за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів» (п.5 НП(С)БО 1). Наказ про облікову політику - це постіи?но діючий документ, що не потрібно оновлювати кожного року - за виключенням підстав для зміни облікової політики, наведених у пп.9 - 14 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».
Суд перевірив доводи сторін і встановив, що ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за невиконання обумовлених обов'язків з урахуванням управлінської відповідальності та підзвітності сільському голові за наявного програмно-цільового методу у бюджетному процесі під час підготовки документів на розгляд депутатами після складання довідки від 23.05.2025 без урахування неусунутих недоліків КП «ВП «Агроекологія» за відсутності наказу про облікову політику та за відсутності оприлюдненої інформації відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» для обізнаності громади у контексті суспільного інтересу та інтересу Власника утвореного комунального підприємства за підсумками другого кварталу 2025 року щодо використання публічних фінансових ресурсів під час дії режиму воєнного стану.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки ОСОБА_1 допустила дисциплінарний проступок шляхом невиконання передбачених посадових обов'язків щодо функцій, пов'язаних з управлінням коштами бюджету сільської територіальної громади за відсутності наказу про облікову політику КП «ВП «Агроекологія» погодженого з Власником, з огляду на відповідне розпорядження від 07.05.2025 №129 з Програмою, що прийняті у межах повноважень сільського голови, то через безконтрольність керівника фінансового управління за використанням коштів, виділених з бюджету сільської територіальної громади по всіх напрямках і видах витрат та забезпечення витрачання коштів КП «ВП«Агроекологія» з оприлюднення публічної інформації для обізнаності громади та за відсутності наказу про облікову політику третьої особи КП «ВП «Агроекологія» щодо здійснення бухгалтерського обліку як основи податкового обліку та звітності, то застосування міри відповідальності не пізніше шести місяців з дня вчинення проступку - з дня фіксації недоліків і формування висновків у довідці від 23.05.2025 є правомірним і пропорційним.
За результатом оцінених доказів і перевірених доводів суд не встановив протиправності розпорядження сільського голови Слобідської сільської ради Литвиненка Олександра Петровича від 17.09.2025 №247-ОС «Про оголошення догани ОСОБА_1 », що є логічним та обгрунтованим у спірних правовідносинах за невиконання обумовлених обов'язків та за відсутності наказу про облікову політику КП «ВП «Агроекологія» погодженого з Власником, тому у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Згідно з частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не належать розподілу.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати не належать розподілу.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21.
Копію рішення суду направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідачі: Сільський голова Слобідської сільської ради Литвиненко Олександр Петрович; Виконавчий комітет Слобідської сільської ради (вул.Соборна 2/1, село Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, ЄДРПОУ 04408778);
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунальне підприємство «Виробниче підприємство «Агроекологія» Слобідської сільської ради» [вул. Чигиринський Шлях 135 А, с. Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, 31448741].
Рішення суду складене 16.12.2025 (протягом 10 робочих днів з урахуванням службового відрядження 11-12.12.2025).
Суддя Лариса ТРОФІМОВА