Рішення від 17.12.2025 по справі 500/5243/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5243/25

17 грудня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів

ОСОБА_1 (далі - позивачка), в інтересах якої діє адвокат Жеребецька Ірина Орестівна, звернулася до суду із позовом до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач 2), у якому просила ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправним та скасувати повідомлення (рішення) Відділу соціального забезпечення № 3 Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації від 29.04.2025 № 01-15/108 про припинення/перерахунок виплати державної соціальної допомоги;

- зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату державної соціальної допомоги з моменту її припинення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка отримувала соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Однак, отримала Повідомлення № 01-15/108 про припинення/перерахунок виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з нібито виявленим порушенням - здійсненням купівлі іноземної валюти на суму, що перевищує 50 000,00 грн, протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою та зобов'язано її повернути зайво виплачену допомогу на суму 104 479,66 грн за період з 01.11.2024 по 30.04.2025, в строк до 01.06.2025, що й слугувало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнало та просило відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування заперечень представник вказав, що ОСОБА_1 із заявами та деклараціями про доходи та майновий стан, за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги зверталась до відділу соціального забезпечення № 3 управління соціального захисту населення Тернопільської РДА 15.05.2024, та 08.11.2024. 29.04.2025 позивачці відділом соціального забезпечення № 3 надіслано повідомлення № 01-15/108 про припинення /перерахунок/ виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з нововияленим порушенням здійснення купівлі іноземної валюти на суму, що перевищує 50 000,00 грн. Дане порушення виявлено Міністерством фінансів України, яке здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" та інших нормативно-правових актів Уряду за лютий місяць. Одним із документів, що додається до заяви про надання державної соціальної допомоги, передбачених пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, є декларація про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї. При зверненні за допомогою в листопаді місяці, ОСОБА_1 у декларації про доходи та майновий стан, в розділі VI "Інформація про купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед кінцем звернення за призначенням допомоги не вказала факту купівлі валюти безготівкової та/ або готівкової іноземної валюти. Тому відповідач незаконно отримала державні кошти в сумі 104479,66 грн, які необхідно повернути до державного бюджету (арк. справи 56 - 61).

Представником позивачки надіслано до суду відповідь на відзив, у якій вона зазначає, що як стало відомо з відзиву на позовну заяву, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним Фондом України" від 11.06.2025 № 695 до Пенсійного фонду України перейшли функції щодо призначення та виплати низки соціальних допомог, які раніше були у віданні Міністерства соціальної політики. Таким чином, виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та інше перейшло до повноважень Пенсійного Фонду України, у даному випадку - Головного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області. З огляду на що, просила залучити до розгляду справи Головне управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області в якості другого відповідача (співвідповідача) (арк. справи 62 - 64).

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області також подало відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнало та просило відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування заперечень представник вказав, що у зв'язку з тим, що відділом соціального забезпечення № 3 Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації було отримано інформацію про купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти в період з 04.07.2024 по 09.09.2024 у сумі, що перевищує 50 тис. грн, було припинено нарахування та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 та встановлено факт зайво виплаченої допомоги в сумі 104479,66 грн., яка підлягає поверненню, згідно Повідомлення про припинення/перерахунок виплати допомоги № 01-12/108 від 29.04.2025 (арк. справи 68 - 74).

Представником позивачки надіслано до суду відповідь на відзив, у якій вона заперечує щодо викладених у відзиві доводів, в обґрунтування чого зазначає, що придбання іноземної валюти позивачка здійснила на проханням сина, який несе службу у лавах Збройних Силах України щодо захисту Батьківщини та є учасником бойових дій, ОСОБА_2 не одружений, тому перераховував свої кошти на банківський рахунок матері для подальшої купівлі іноземної валюти та зберігання, допоки повернеться з військової служби. Вказаними коштами позивачка не розпоряджалася, це заробітна плата (бойові заощадження) її сина, у зв'язку з чим в декларації про її доходи та майновий стан не була вказана інформація про купівлю іноземної валюти. Додатковим підтвердженням, що позивачка немала фінансової можливості придбати іноземну валюту свідчить довідка ОК-5, яку формує відповідач ГУ ПФУ в Тернопільській області, відповідно до якої дохід позивачки не змінювався (75 - 80).

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 09.09.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання до суду доказів сплати судового збору. У вказаний строк позивач виконала в повному обсязі вимоги ухвали суду, подала до суду документ про сплату судового збору.

Ухвалою суду від 18.09.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали суду від 18.09.2025 про відкриття спрощеного провадження отримано відповідачем 1 18.09.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 08.10.2025 клопотання представника позивачки адвоката Жеребецької І.О. про залучення до участі у справі співвідповідача задоволено. Залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Копію ухвали суду від 08.10.2025 про залучення до участі у справі співвідповідача отримано відповідачем 2 08.10.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 17.12.2025 продовжено процесуальний строк розгляду справи на період воєнного стану з урахуванням розумних строків розгляду, як це передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є багатодітною матір'ю, що підтверджується довідкою № 139 про склад сім'ї, виданою 26.08.2025 Кальнянським старостинським округом Зборівської міської ради (арк. справи 11 - 12).

З 1999 року ОСОБА_1 отримувала соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Вказані обставини не заперечуються відповідачами.

У квітні 2025 року позивачка звернулася до відділу соціального забезпечення №3 Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

29.04.2025 позивачка отримала Повідомлення № 01-15/108 про припинення/перерахунок виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з нібито виявленим порушенням - здійсненням купівлі іноземної валюти на суму, що перевищує 50 000,00 грн., протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою та зобов'язано її повернути зайво виплачену допомогу на суму 104 479,66 грн за період з 01 листопада 2024 по 30 квітня 2025 років, в строк до 01 червня 2025 року (арк. справи 7).

Позивачка не погодилася із рішенням у формі Повідомлення про припинення/перерахунок виплати допомоги, у зв'язку з чим 30.05.2025 подала заперечення на Повідомлення про припинення/перерахунок виплати допомоги до Відділу соціального забезпечення № 3 Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації з усіма підтверджуючими документами (арк. справи 8 - 9).

Однак Відділ соціального забезпечення № 3 не відновив нарахування та виплату державної соціальної допомоги, не надав відповіді на вимогу про відновлення такої допомоги, а відтак позивачка змушена звернутися до суду за захистом прав та інтересів. У зв'язку з тим, що відповідачем припинено виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, неповнолітні діти позивачки позбавлені належного фінансового утримання, догляду та забезпечення.

Не погодившись з оскаржуваним повідомлення (рішення) Відділу соціального забезпечення № 3 Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації від 29.04.2025 № 01-15/108 про припинення/перерахунок виплати державної соціальної допомоги та вважаючи його протиправним та таким, що порушує її право на соціальний захист, позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Мотивувальна частина

Предметом спору у даній справі по суті є рішення відповідача 1 щодо припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, в цій справі суд має надати оцінку на предмет правомірності таких дій відповідача, оцінивши їх через призму верховенства права та критеріїв законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказана норма Основного Закону означає, що діяльність суб'єктів владних повноважень здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом.

Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій (бездіяльності) та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону № 1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (стаття 1 Закону № 1768-III).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац 7 статті 1 Закону № 1768-III).

Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення".

Відповідно до частини першої статі 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначені Порядком призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250).

Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану".

За правилами пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 із заявами та деклараціями про доходи та майновий стан, за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги зверталась до відділу соціального забезпечення № 3 управління соціального захисту населення Тернопільської РДА 15.05.2024, та 08.11.2024.

29.04.2025 позивачці відділом соціального забезпечення № 3 надіслано повідомлення № 01-15/108 про припинення /перерахунок/ виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з нововияленим порушенням здійснення купівлі іноземної валюти на суму, що перевищує 50000,00 грн.

Дане порушення виявлено Міністерством фінансів України, яке здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" та інших нормативно-правових актів Уряду за лютий місяць.

Оскаржувана відмова мотивована тим, що на підставі підпункту 2 пункту 10 Постанови № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: 2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів.

З даного приводу суд зазначає, що пунктом 10 Порядку № 250 визначено перелік підстав, за наявності яких державна соціальна допомога не призначається.

Зокрема, відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема, купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, в тому числі, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" від 03.12.2019 № 324-IX органи, що здійснюють державні виплати, мають такі повноваження: 1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат; 3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.

Частина третя статті 16 зазначеного Закону передбачає, що за результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: 1) призначення (перерахунку) державної виплати; 2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; 3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; 4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати. Прийняття рішення про припинення державних виплат, а також про перегляд розміру або строку їх призначення приймається органом, що здійснює державні виплати, відповідно до законодавства, що регламентує здійснення державних виплат.

У разі виявлення недостовірної інформації, наданої реципієнтом, на підставі якої було призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, органи, що здійснюють державні виплати, надсилають таким реципієнтам вимогу щодо повернення неправомірно або надміру отриманої державної виплати (частина п'ята статті 16 Закону № 324-IX).

Пунктом 25 Порядку № 250 передбачено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Таким чином, законодавець встановив обмеження не призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яке полягає в тому, що особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням цієї допомоги не можуть купляти іноземну валюту на суму, що перевищує 50 тис. грн.

Як слідує з матеріалів справи, згідно з результатами верифікації державних виплат Мінфіну встановлено здійснення позивачем 19.07.2024 операції з купівлі готівкової іноземної валюти, що перевищує 50 тис грн. протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги.

Суд зазначає, що звертаючись із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивачка подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги.

У розділі ІV декларації міститься графа, яку необхідно заповнити "Інформація про купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти/банківських металів на загальну суму, що на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн, протягом 12 місяців перед місяцем звернення з призначенням пенсії".

Разом з тим, вказана графа позивачкою не заповнювалась.

При зверненні в Управління із заявою про призначення соціальної допомоги на наступний період позивач не задекларувала проведення зазначеної операції, що могло вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги.

За результатами рекомендацій Мінфіну виплату допомоги малозабезпеченим сім'ям припинено у квітні 2025 року та визначено суму надміру отриманих коштів.

У позові позивачка зазначає, що кошти, як вона обміняла, були не її особистими доходами, а придбання іноземної валюти позивачка здійснила на проханням сина, який несе службу у лавах Збройних Силах України щодо захисту Батьківщини та єучасником бойових дій, ОСОБА_2 не одружений, тому перераховував свої кошти на банківський рахунок матері для подальшої купівлі іноземної валюти та зберігання, допоки повернеться з військової служби. Вказаними коштами позивачка не розпоряджалася, це заробітна плата (бойові заощадження) її сина, у зв'язку з чим в декларації про її доходи та майновий стан не була вказана інформація про купівлю іноземної валюти. Додатковим підтвердженням, що позивачка немала фінансової можливості придбати іноземну валюту свідчить довідка ОК-5, яку формує відповідач ГУ ПФУ в Тернопільській області, відповідно до якої дохід позивачки не змінювався.

Суд такі доводи відхиляє, оскільки Порядок № 250 не ставить в залежність відмову на призначення допомоги від того, з якою метою здійснювалась купівля валюти та чи є кошти, за які вона придбана особистими доходами. Визначальним в даному випадку є факт купівлі валюти на суму, що перевищує 50 тис. грн, незалежно від джерела походження коштів, за які вона придбана.

Більше того, якщо особа здійснює купівлю валюти від свого імені та зазначає свої персональні дані, то вона здійснює розпорядження коштами як своїми.

Вказане свідчить на користь висновку, що позивачка протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям купила іноземну валюту на суму, що перевищує 50 тис. грн, що має наслідком відмову у її призначенні.

Крім того, суд зазначає, що позивачкою у декларації про доходи та майновий стан, поданій разом із заявою було приховано факт купівлі валюти протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, тобто подано недостовірні дані.

Системний аналіз фактичних обставин справи та їх правового регулювання, дає підстави для висновку, що позивачка не має право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому рішення Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації від 29.04.2025 № 01-15/108 про припинення/перерахунок виплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї є правомірним.

При цьому, залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання, що у спірних правовідносинах відповідачем 1 не порушено прав позивачки, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачкою не доведено. Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати

Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.

Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 грудня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідачі:

- Управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації (місцезнаходження: вул. Кривоноса, 10, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46015, код ЄДРПОУ: 03195518).

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Юзьків М.І.