16 грудня 2025 р. № 400/12306/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005
треті особиВоскресенська селищна рада Вітовського району Миколаївської області, вул. Соборна, 86,с-ще Воскресенське,Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,57210,
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.05.2024 року № 0361658-2407-1403-UA48060050000074873,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, третя особа Воскресенська селищна рада Вітовського району Миколаївської області з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0361658-2407-1403-UA48060050000074873.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що дійсно має об'єкт нерухомості в с. Воскресенське площею 664,2 кв.м., а саме гаражі. Натомість, рішення Воскресенської селищної ради ставка податку на гаражі для фізичних осіб не вводилася, а тому обрахований відповідачем податок у розмірі 47158,20 гривень є протиправний.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Надав відзив, в якому свою позицію аргументував тим, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 ПК України). Згідно інформації, наявної в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, а саме: нежитловий об'єкт, загальною площею 664, 20 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 . Для визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік застосовано ставки податку, встановлена рішенням Воскресенської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області №3 від 05.07.2022 у розмірі 1% від мінімального розміру заробітної плати встановленої на 2024 рік для Нежитлових будівель код 12. Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000. Відповідно до технічного паспорту на виробничий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , складовою вказаного об'єкта є гаражі, кімната відпочинку та побутове приміщення. Крім того, відсутнє коректне визначення об'єкту нерухомого майна відповідно до ДК 018-2000 з урахуванням того технічних характеристик. Керуючись зазначеним та на виконання підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПКУ, Головним управлінням ДПС у Миколаївській області сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ф», яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:- за 2024 рік від 27.05.2025 №0361658-2407-1403-UA48060050000074873 в сумі 47158,20 грн.
В судовому засіданні в режимі відеоконференції позивач підтримав позицію, викладену у позовній заяві, звернув увагу, що у рішенні Воскресенської селищної ради №3 від 25.07.2022 не визначено ставку податку для фізичних осіб для об'єктів нерухомості - гараж. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити. На запит суду, представник відповідача пояснив, що оскільки дійсно селищної радою не визначено ставку податку для фізичних осіб для гаражів, то контролюючим органом визначено ставку податку за позицією 1241.1 «Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту».
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2003 року володіє на праві приватної власності нежитловим об'єктом - гаражі, загальною площею 664,2 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 .
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зазначений об'єкт нерухомості зареєстрований під №4243989, як «нежитловий об'єкт». При цьому, в Реєстрі відсутні відомості про площу зазначеного об'єкту, а також його функціональне призначення чи будь-яке інше конкретизацію його типу.
25.07.2022 Воскресенська селищна рада ухвалила Рішення №3 «Про встановлення ставок та пільг при сплаті податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Воскресеньскої селищної ради».
Додаток №1 до цього рішення передбачає ставки податку відповідно до класифікації будівель та споруд за класифікатором відповідно до ДК 018-2000, а також в залежності від виду платника податків (фізична чи юридична особа).
У графі « 1241.1 Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорт» встановлений розмір податку для юридичних та фізичних осіб у розмірі 1,000 % від розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м.
У графі « 1242.1 Гаражі наземні» встановлений розмір податку для юридичних осіб у розмірі 0,1 % від розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м, розмір податку для фізичних осіб не встановлений.
Додатком №2 цього Рішення затверджені пільги зі сплату податку на нерухоме майно. Зокрема, в останньому абзаці таблиці встановлено: «Об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб (крім суб'єктів підприємницькою діяльності) - надвірні будівлі, особисті гаражі, підвали тощо», розмір пільги « 100%».
В травні 2025 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській області обраховано розмір податку на нерухомість за об'єктам нежитлова будівля за адресою АДРЕСА_2 , за ставкою податку 1,000%, відповідно до « 1241.1 Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорт» в розмірі 47158,20 гривень.
27.05.2022 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0361658-2407-1403-UA48060050000074873 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з податку на нерухомість в розмірі 47158,20 гривень.
Відповідно до ст.10 ПК України, до місцевих податків належать - податок на майно.
Відповідно до ст.265 ПК України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до п.266.1.1. ст.266 ПК України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до п.266.2.1. ст.266 ПК України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до п. 266.3.1. ст.266 ПК України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
266.3.2. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до п. 266.4.2. К України, сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.
Відповідно до п. 266.5.1. ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Таким чином, відповідно до ст.ст.10, 266 ПК України, податок на майно, зокрема податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є місцевим видом податку, ставку якого встановлюється за рішенням місцевої ради, та щодо якого у органу місцевого самоврядування є повноваження на встановлення пільг.
У цьому випадку, Воскресенською селищною радою встановлено пільгу у розмірі 100% щодо оподаткування гаражів фізичних осіб (додаток 2) https://voskr-rada.gov.ua/wp-content/uploads/2022/07/Dodatok-2-do-rishennya-3-vid-05.07.2022.pdf .
Розмір зазначеної пільги не суперечить обмеженням, встановленим у пункті 266.4.3 ст.266 ПК України.
З технічного паспорту на спірний об'єкт нерухомості чітко можливо зрозуміти, що це наземні гаражі, а не автовокзал. При цьому, об'єкт поіменований як «гаражі» і в цілому у назві технічного паспорту, так і окремі його складові у експлікації (всього 7 окремих гаражів). Також, з технічного паспорта можливо зрозуміти, що зазначений об'єкт належав попередньому власнику також під такою же назвою «гаражі». В судовому засіданні з'ясовано, що відповідачу було відомо про наявність цього технічного паспорту, оскільки позивачем він надавався свого часу до контролюючого органу. При цьому, оскільки в Реєстрі речових прав на нерухоме майно взагалі не визначена площа цього об'єкту, інформацію щодо його площі необхідну для обрахунку податку, контролюючий орган взяв саме з цього технічного паспорту.
За таких обставин, суду незрозуміло, з яких причин контролюючий орган приймає до уваги площу об'єкту, зазначену в технічному паспорті, але не приймає його класифікацію за ДК, як гараж. У будь-якому випадку, з цього технічного паспорту жодним чином неможливо було зробити висновок що ця будівля є автовокзалом та розрахувати податок за ставкою для автовокзалу.
Суд дійшов висновку, що позивач є власником гаражів (7 шт) загальною площею 664,2 кв.м. розташованих в смт. Воскресенське, на які відповідно до рішення №3 Воскресенької селищної ради від 05.07.2022 розповсюджуються пільги у 100% в оподаткуванні податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а тому визначення відповідачем йому грошового зобов'язання за ставкою для автовокзалу є протиправним.
Позов належить задовольнити у повному обсязі, а податкове повідомлення-рішення №0361658-2407-1403-UA48060050000074873 визнати протиправним та скасувати.
Сума сплаченого позивачем судового збору в сумі 1211,20 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області № 0361658-2407-1403-UA4806005000007487 від 27.05.2025.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 17.12.2025