про залишення позову без розгляду
12 грудня 2025 р.№ 400/10843/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О., розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2 Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 позовну заяву було залишено без руху, надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.
Суд ухвалою від 04.11.2025 відкрив провадження у справі, призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та витребував у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області докази ознайомлення ОСОБА_1 із розрахунком сум грошового забезпечення при звільненні.
14.11.2025 відповідач надіслав відзив на позовну заяву. Також зазначає, що при звільненні ОСОБА_1 був наданий грошовий атестат від 04.03.2025 № 5, у якому зазначене грошове забезпечення, що було йому встановлено та виплачено.
20.10.2025 позивач надіслав до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Суд ухвалою від 28.11.2025 у задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду відмовив, позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху, надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати інші підстави поважності пропуску строку звернення до суду.
02.12.2025 позивач надіслав заяву про поновлення строку звернення до суду. У заяві зазначає, що грошовий атестат йому не надавався. Тільки 20.03.2025 отримав на карту заробітну плату без деталізації.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Частина 2 ст. 122 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів, за захистом яких вона звертається до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 КЗпП України, у редакції, яка діяла до 19.07.2022, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник мав право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, до 19.07.2022 звернення до суду з позовом про стягнення належної заробітної плати не було обмежено строками.
19.07.2022 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" № 2352, яким внесено зміни до законодавства про працю.
Відповідно до ст. 233 КЗпП України в редакції Закону України № 2352, працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Позивачем разом з позовом надано заяву про поновлення строку звернення до суду.
Причин поважності пропуску строку у своїй заяві позивач не надає.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки позов подано позивачем після закінчення строку, встановленого КАС України, а із матеріалів позову не вбачається підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, позовні заява підлягає залишенню без розгляду.
На підставі вищезазначеного, керуючись п. 8) ч. 1 ст. 240, ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні заяви про поновлення пропущеного строку відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.О. Бульба