Рішення від 16.12.2025 по справі 380/18422/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18422/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;

- зобов'язати Головне управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Позивач звернувся до Відповідача із заявою про виготовлення та направлення до пенсійного органу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, розрахованого виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Проте, листом від 29.08.2025 № 63/10-838/2025 Відповідач відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для видачі такої довідки, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо зміни розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або перерахунку пенсій.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки з 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатних осіб збільшився, що є підставою для перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням, а отже, і для видачі нової довідки.

Ухвалою від 12 вересня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду. У відзиві Відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні повністю.

В обґрунтування своєї позиції зазначає, що у 2023 році Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про зміну розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або про перерахунок пенсій. Вказує, що пунктом 4 Постанови КМУ № 704 встановлено розрахункову величину для визначення посадових окладів - прожитковий мінімум станом на 01.01.2018 (1762 грн), і ця норма є чинною.

Крім того, посилається на статтю 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", якою обмежено зростання грошового забезпечення у бюджетній сфері.

Відповідач також стверджує, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки Позивач проходив службу та звільнявся з Управління урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку в м. Львові, яке є окремою юридичною особою.

Додатково Відповідач вказує про пропуск Позивачем місячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін від учасників справи не надходило, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України із заявою щодо підготовки та направлення до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.

Листом від 28.08.2025 № 01/04-9069/2025 Адміністрація повідомила про перенаправлення заяви до Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку (Відповідача) для розгляду.

Листом від 29.08.2025 № 63/10-838/2025 Відповідач відмовив Позивачу у видачі довідки, посилаючись на те, що постановою КМУ № 704 визначено прожитковий мінімум для розрахунку окладів станом на 01.01.2018, а рішень про перерахунок пенсій Урядом не приймалося.

Вважаючи такі дії Відповідача протиправними, Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) встановлювалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704. Відповідно до змін, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Таким чином, з 29.01.2020 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18) відновила дію первинна редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачала визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2684 гривні.

Суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21. Верховний Суд вказав, що з 29.01.2020 відновлено дію пункту 4 Постанови № 704 у редакції, що діяла до внесення змін Постановою № 103.

Отже, з 29.01.2020 розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовими званнями є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Оскільки у 2023 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб зріс порівняно з 2018 роком (2684 грн проти 1762 грн), це призвело до підвищення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Підвищення грошового забезпечення є безумовною підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Для реалізації цього права пенсіонеру необхідна довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Щодо посилань Відповідача на статтю 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", суд зазначає, що обмеження бюджетних призначень не може бути підставою для обмеження конституційного права особи на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Конституційний Суд України неодноразово наголошував, що держава не може відмовлятися від виконання своїх зобов'язань щодо соціального захисту громадян з мотивів відсутності фінансових ресурсів. Бюджетні обмеження стосуються порядку формування бюджету, але не скасовують прав, встановлених спеціальними законами.

Щодо твердження Відповідача про те, що він є неналежним відповідачем, суд зазначає наступне. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, довідки видаються уповноваженим органом.

Як встановлено з матеріалів справи, Позивач звертався до Адміністрації Держспецзв'язку, яка перенаправила заяву саме до Відповідача - Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку.

Відповідач прийняв заяву до розгляду та надав відповідь по суті порушеного питання, відмовивши у видачі довідки з мотивів відсутності правових підстав (посилаючись на законодавство), а не з мотивів відсутності у нього повноважень або особової справи Позивача.

Крім того, Головне управління є органом вищого рівня по відношенню до регіональних управлінь, а за змістом відзиву Відповідач фактично визнає, що органи Держспецзв'язку діють в єдиній системі. Оскільки саме Відповідач своєю відмовою створив перешкоди у реалізації права Позивача на перерахунок пенсії, він є належним відповідачем у спорі щодо оскарження цієї відмови.

Щодо пропуску строку звернення до суду, Суд відхиляє доводи Відповідача про пропуск строку звернення до суду. Відповідно до сталої практики Верховного Суду (зокрема, у справі № 240/12017/19), право на пенсійне забезпечення є триваючим. Ненадання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є порушенням, яке триває до моменту виконання обов'язку.

Крім того, Позивач дізнався про порушення свого права на отримання оновленої довідки саме з листа-відмови Відповідача від 29.08.2025.

Позов подано до суду у вересні 2025 року, тобто в межах розумного строку після отримання відмови.

Застосування шестимісячного або місячного строку у спорах про видачу довідок для перерахунку пенсії, коли саме право на перерахунок не реалізоване, суперечить суті соціального захисту.

Стосовно вимоги про зазначення у довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Суд враховує правову позицію Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23.

Верховний Суд дійшов висновку, що у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такі складові, як надбавка за особливості проходження служби та премія, мають зазначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки право на перерахунок пенсії у Позивача виникло з 01.01.2023 (у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму), то у довідці мають бути зазначені премія та інші додаткові види грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачувались за відповідною посадою у січні 2023 року, розраховані з урахуванням нового посадового окладу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Відповідача щодо відмови у підготовці та наданні довідки є протиправними. Для ефективного захисту прав Позивача необхідно зобов'язати Відповідача підготувати та подати до пенсійного органу відповідну довідку, в якій основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням) будуть розраховані виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684 грн), а додаткові види грошового забезпечення та премії - відповідно до чинного законодавства та правових висновків Верховного Суду.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Ця сума підлягає стягненню на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Мала Житомирська, 19, код ЄДРПОУ 14292513) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01 січня 2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", врахувавши для обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням розрахункову величину - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2023 року, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Мала Житомирська, 19, код ЄДРПОУ 14292513) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 16 грудня 2025 року.

Суддя Коморний О.І.