Ухвала від 17.12.2025 по справі 360/1594/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1594/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича про заміну боржника по справі № 360/1594/24 за адміністративним позовом адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.12.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича про заміну боржника по справі № 360/1594/24 за адміністративним позовом адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, з Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (Код ЄДРПОУ 03193643, адреса для листування: вул. Ярослава Мудрого, 2, м. Біла Церква, Київська область, 09100) на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ 22933548, юридична адреса: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500 поштова адреса: вул. Варшавська, 3-Б, смт Макарів, Київська область, 08001) в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 08.08.2024.

В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду зобов'язано Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 08.08.2024.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 року № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» з 1 липня 2025 р. призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, здійснюється органами Пенсійного фонду України.

На підставі вищевикладеного, виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 року в частині зобов'язання призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 08.08.2024 має виконуватися територіальним органом Пенсійного фонду України.

В зв'язку з тим, що відповідно до довідки від 20.07.2015 №3248-2344 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 фактично проживає перебуває за адресою: Київська область, місто Біла Церква, то вважаємо за доцільне замінити сторону виконавчого провадження Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою суду від 09.12.2025 заяву призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши заяву про заміну боржника по справі № 360/1594/24, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 812/926/15, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2025, позов адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (код за ЄДРПОУ 03193643, місцезнаходження: Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради від 08.08.2024 № 1078795891-2024-1 про відмову ОСОБА_1 в призначенні допомоги переміщеним особам на проживання. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 08.08.2024.

Згідно із частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (стаття 52 КАС України). Оскарження такої ухвали варто розуміти як оскарження судового рішення.

Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26 червня 2019 року (справа № 905/1956/15).

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15).

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі №2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому, виділяються дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13 грудня 2018 року у справі №2-а-1710/11, від 14 лютого 2019 року у справі №2-а-2727/11/2209.

Як встановлено судом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 765), з 01.07.2025 призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з Переліком, затвердженим цією постановою, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, здійснюють органи Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 765 Обласним і Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:

1) координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування з передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи)/центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри з нарахування), головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі:

пакетів документів щодо звернень за призначенням державних соціальних допомог, соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою (далі - державні соціальні допомоги, соціальні стипендії), за якими не прийнято рішень станом на 30 червня 2025 р., - до 15 липня 2025 р.;

особових справ одержувачів державних соціальних допомог, соціальних стипендій в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме:

- особових справ в електронній формі - до 25 червня 2025 р.;

- особових справ в паперовій формі, за якими здійснюється виплата державних соціальних допомог, соціальних стипендій, та архівних особових справ в паперовій формі, крім особових справ в паперовій формі, знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації (у разі знищення - засвідчених копій відповідних актів), - до 1 червня 2026 р., або протягом місяця після відновлення роботи (у разі, коли структурний підрозділ не виконує своїх функцій), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві;

сформованих відомостей на виплату державних соціальних допомог, соціальних стипендій для проведення виплати у липні 2025 р. - до 25 червня 2025 р.;

Відповідно до Порядку дій при організації процесу передачі баз даних до Пенсійного фонду, наданого листом Міністерства соціальної політики України від 26.06.2025 №3918/13/2-25/56, доступ працівників органів соціального захисту населення до відповідних функцій Єдиної інформаційної системи соціальної сфери з 30.06.2025 заблоковані.

Підпунктом 6 пункту 7 Постанови №765 встановлено, що Пенсійному фонду України забезпечити прийняття рішень про виплату сум державних соціальних допомог, соціальних стипендій, не отриманих своєчасно з вини структурних підрозділів, закладів фахової передвищої та вищої освіти.

З огляду на вказані норми Постанови № 765 та враховуючи, що з 01 липня 2025 року у Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради відсутній доступ до відповідних функцій Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та Автоматизованої системи обробки документації отримувачів пенсії та допомог на базі комп'ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ) та одночасно з 1 липня 2025 року питання призначення, виплати державних соціальних допомог, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, здійснюють органи Пенсійного фонду України, суд погоджується з заявником, що в даному випадку повноваження щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб перейшли від Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до органів Пенсійного фонду України, а тому Пенсійний орган компетенційно набув статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені за Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради.

Відповідно до довідки від 20.07.2015 №3248-2344 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: Київська область, місто Біла Церква.

Отже, в спірних правовідносинах належним боржником повинне бути Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, як правонаступник Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною п'ятою статті 15 Закону № 1404 визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Оскільки судове рішення у вказаній адміністративній справі не виконане, а виконання судового рішення є завершальною стадією судового провадження, суд вважає за необхідне замінити боржника у виконавчому листі у справі № 360/1594/24 з Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича про заміну боржника по справі № 360/1594/24 за адміністративним позовом адвоката Чекменьова Дениса Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому листі у справі № 360/1594/24 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання як внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 08.08.2024, з Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун