17 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа №340/4311/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправною та скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправною та скасування довідки ВЛК №2025-0430-1612-5927-3 від 30.04.2025 р., видану ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 направити ОСОБА_1 , який проходить службу у в/ч НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , на повторне проходження військово-лікарської комісії у ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем реєстрації ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.04.2025 р. ним було пройдено медичний огляд у складi вiйськово-лiкарської комiсiї при ІНФОРМАЦІЯ_2 . За результатами огляду йому видано довiдку №2025-0430-1612-5927-3 згiдно з якою визнаний «здоровим» (дiагноз Z02.3) та «придатним до вiйськової служби». На пiдставi цiєї довiдки позивач був мобiлiзований i наразi проходить службу у вiйськовiй частинi А4979. Позивач вважає оскаржуване рiшення ВЛК протиправним та винесеним з порушенням порядку, оскiльки: огляд проведено без повного обсягу обов'язкових дослiджень, зокрема без ЕКГ; не враховано хронiчний розлад зору - позивач постiйно носить окуляри, без яких не орiєнтується у просторi; не надавав згоди на проходження ВЛК, про що подав письмову заяву 30.04.2025 р. до РТЦК; 06.06.2025 р. позивачем отримано консультацiйний висновок невролога, який встановив наявнiсть остеохондрозу попереково-крижового вiддiлу хребта з грижею L5-S1 та радикулопатiєю. Симптоми включають хронiчнi болi, порушення ходи, обмеження рухливостi, оніміння. Зазначенi факти не були врахованi ВЛК при винесеннi висновку, що є порушенням п.2.6 Положення про ВЛК (наказ МОУ №402 вiд 14.08.2008 р.).
Представником ІНФОРМАЦІЯ_5 подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується із позовом (а.с.27-36). У відзиві вказано, що оскільки позаштатна постійна діюча ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_7 та не має повноважень щодо самостійного представництва у судах, тому належною стороною по справі є ІНФОРМАЦІЯ_8 . Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей (абзац 4 пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402). Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації. Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки (пункт 3.4 глави 3 розділу II Положення №402). До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю. Військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 є військовозобов'язаним, та на виконання п.3.1 глави 3 розділу II наказу МОУ 402 йому було проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 та рішенням, що оформлене довідкою (пр. №110/1722 від 30.04.2025 р.) позивача, на підставі графи ІІ Розкладу хвороб було визнано придатним до військової служби. У відзиві зауважено, що позовна заява не містить жодних обґрунтованих та допустимих підтверджень того, що медичний огляд проводився за спрощеною процедурою. Звернуто увагу на те, що відповідно до Картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 встановлено, що позивача було оглянуто всіма лікарями-спеціалістами у відповідності до вимог абзацу 4 пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402, що підтверджується особистими підписами лікарів та засвідчено їх печатками та спростовує доводи позивача про неповне проведення медичного огляду щодо нього. Крім того документи медичного огляду щодо позивача підтверджують факт здачі ним відповідних аналізів, визначених у наказі МОУ №402. У відзиві наголошено на тому, що у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він має право звернутися до ВЛК вищого рівня. Зауважено, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. У разі наявності сумніву щодо правильності висновку позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо придатності до військової служби, позивач відповідно до абз.3 п.3.3 глави 3 розділу ІПоложення №402 має право звернутись до штатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 . Оскільки наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про призов та відправку військовозобов'язаних під час проведенням мобілізації» №574 від 21.05.2025 р., як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а ОСОБА_1 , який наразі перебуває у статусі військовослужбовця та не оскаржує дії чи бездіяльність Військової частини щодо свого ненаправлення для проходження ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби, відтак позовні вимоги в частині призначення повторного медичного огляду та прийняття відповідного рішення щодо визначення ступеня придатності ОСОБА_1 у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України є неналежним та неефективним способом захисту прав позивача, та з огляду на це не можуть бути задоволені.
Позивачем подано додаткові пояснення у яких зазначено, що у данній справі відповідачем є Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 , а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки залучений у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Разом із тим, поданий до суду документ від ІНФОРМАЦІЯ_12 названо «відзивом на позовну заяву». Звернуто увагу, що відповідно до ст.162 КАС України право подання відзиву належить виключно відповідачу. Третя особа згідно зі ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України має право подавати письмові пояснення, але не відзив. Таким чином, поданий ІНФОРМАЦІЯ_13 документ підлягає оцінці судом саме як письмові пояснення третьої особи, а не як відзив відповідача. У картці Вiйськово-лiкарської комiсiї при ІНФОРМАЦІЯ_1 проставлені відмітки про проходження позивачем флюрографії та лабораторних аналізів у день 30.04.2025 р. Однак у дійсності зазначені обстеження в цей день позивачем не проводилися. Флюорографія органів грудної клітки проведена позивачем лише 23.07.2025 р. в КНП БМР ХО «БКБЛЛ» (№22710), що підтверджується відповідним висновком з описом. Лабораторні аналізи крові та сечі були здані позивачем у липні 2025 року і вони відображають фактичний стан здоров'я позивача. Таким чином, картка обстеження Вiйськово-лiкарської комiсiї при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку долучила третя особа, містить відомості, що не відповідають дійсності. Вона не може вважатися належним і допустимим доказом у справі, оскільки не підтверджує фактичного проходження позивачем обстежень. Вiйськово-лiкарська комiсiя при ІНФОРМАЦІЯ_1 не врахувала результати реальних обстежень і винесла висновки без належних підстав, що є порушенням вимог наказу МОУ №402 від 14.08.2008 р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ» (а.с.48-49).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.14).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).
06.08.2025 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.22).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 р. залишено без розгляду заяву позивача про забезпечення позову (а.с.65).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі військової частини НОМЕР_1 як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (а.с.66).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 р. відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову (а.с.85-86).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
30 квітня 2025 року ОСОБА_1 подано на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про не надання згоди на проходження військово-лікарської комісіїпри ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо визначення ступеня придатності за станом здоров'я до військової служби (а.с.9). У заяві ОСОБА_1 повідомив, що у нього наразі відсутні медичні документи, які підтверджують стан його здоров'я, а тому він позбавлений можливості надати повну інформацію про стан його здоров'я (а.с.9).
30 квітня 2025 року Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд молодшого сержанта (запасу) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , відомості внесені до картки обстеження та медичного огляду для визначення придатності до військової служби (а.с.38).
Постановою ВЛК, оформленою довідкою військово-лікарської комісії №2025-0430-1612-5927-3 від 30.04.2025 р., встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 здоровий та на підставі графи ІІ розкладу хвороб придатний до військової служби (а.с.8, 40).
30.04.2025 р. о 16.25 год. посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 складено акт фіксування відкритої відмови військовозобов'язаного від ознайомлення з рішеннм ВЛК (а.с.39).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (з адміністративно-господарської діяльності) від 21.05.2025 р. №574 «Про призов та відправку військовозобов'язаних під час проведення мобілізації» призвано та направлено для проходження військової служби за мобілізацією з ІНФОРМАЦІЯ_5 молодшого сержанта ОСОБА_1 , 1968 року народження (а.с.43-44).
Статтею 65 Конституцією України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. №2232-ХІІ (далі за текстом - Закон №2232) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає, зокрема проходження військової служби.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.2 Закону №2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом;
Зі змісту ч.6 ст.2 Закону №2232 встановлено, що одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Частиною 14 статті 2 Закону №2232 визначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі за текстом - Положення №402), яким визначена процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.
Згідно з п.1.2 гл.1 р.І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п.2.1 гл.2 Р.І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
З огляду на пп.2.5.1 п.2.5 гл.2 р.І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.
Згідно з пп.2.5.2, 2.5.3 п.2.5 гл.2 р.І Положення №402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).
Пунктом 2.8 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Головою ВЛК районного (міського) ТЦК та СП призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підвищення кваліфікації) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров'я (установи), головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
Пунктом 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з п.1.2 гл.1 р.ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
З огляду на п.3.1 гл.3 р.ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
На підставі абз.3 п.3.2 гл.3 р.ІІ Положення №402 під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до п.3.4 гл.3 р.ІІ Положення №402 під час огляду військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень здійснюється лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Згідно з абз.2 п.3.4 гл.3 р.ІІ Положення №402 військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974 (далі - форма №025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення).
Відповідно до п.п.20.1, 20.2 гл.20 р.ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог цього Положення.
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.
З огляду на абз.2 пп.«а» п.20.3 гл.20 р.ІІ Положення №402, при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: «Придатний» до військової служби.
Судом встановлено, що оскаржувана постанова прийнята штатною ВЛК у межах повноважень.
В силу приписів абз.4 п.3.4 гл.3 р.ІІ Положення №402, члени ВЛК під час проведення медичного огляду військовозобов'язаного мають технічну можливість ознайомлюватися з медичними записами в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ). При цьому відповідно до абз.2 п.3.4 гл.3 р.ІІ Положення №402 у військовозобов'язаного під час проведення медичного огляду виникає обов'язок надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Матеріали справи містять картку обстеження та медичного огляду для визначення придатності до військової служби (а.с.38, 42-43), довідку психіатра від 30.04.2025 р. (а.с.41), відомості про проведення аналізу крові на реакцію РПГА (а.с.41, зі зворотного боку), результат вімунохроматографічного дослідження (а.с.41, зі зворотного боку).
Дослідженими судом матеріалами підтверджується дотримання відповідачем вимог п.3.2, 3.4 гл.3 р.ІІ Положення №402 щодо переліку лікарів, якими проводиться огляд військовозобов'язаних під час дії правового режиму воєнного стану та переліку досліджень, які належить провести під час такого огляду.
Позивач категорично заперечує проведення стосовно нього 30.04.2025 р. ЕКГ , флюрографії та лабораторних досліджень, однак такі твердження не підтверджені жодними доказами та спростовуються медичними документами, складеними під час проведення медичного огляду.
Стосовно твердження позивача про те, що він не надавав згоди на проходження ВЛК, суд зауважує, що Положенням №402 не передбачено одержання згоди військовозобов'язаного на проведення його медичного огляду.
Верховний Суд сформував усталену практику, відповідно до якої суди при розгляді справ, пов'язаних з медичною оцінкою стану здоров'я особи, вправі оцінювати процедури прийняття тих чи інших індивідуальних актів спеціалізованими медичними установами, але суди не вправі здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованою установою в медичній сфері.
Аналогічна позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 29.12.2021 р. у справі №638/2723/16-а та від 12.10.2021 р. у справі №280/4820/19.
Так, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 р. у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 р. у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК і ці повноваження базуються на спеціальних знаннях, якими суд не володіє і володіти не може, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як вище зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Таким чином, під час розгляду даної справи, як і зазначено в наведених вище правових висновках, суд має право оцінити дотримання відповідачем процедури надання висновку та винесення постанови ВЛК. У той же час, суд не вправі оцінювати обґрунтованість встановлення і врахування чи неврахування діагнозів стану здоров'я позивача.
Суд враховує, що Положенням №402 визначено порядок оскарження постанов позаштатних ВЛК до відповідних штатних ВЛК.
Позивачем до позову не додано доказів звернення зі скаргою про протиправність дій/бездіяльності членів позаштатної ВЛК при проведенні його медичного огляду ані до ВЛК регіону, ані до ЦВЛК та з проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення №402.
Тобто, позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.
Зважаючи на досліджені судом докази та беручи до уваги компетенцію суду, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не підтверджується порушення відповідачем порядку проведення медичного огляду молодшого сержанта ОСОБА_1 , а тому судом не встановлено протиправності оскаржуваної постанови, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню повінстю.
Позаяк у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем.
Відповідачами не надано доказів понесення судових витрат у даній справі, які б підлягали розподілу відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 17 грудня 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ