Рішення від 17.09.2025 по справі 640/28237/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/28237/21

провадження № 2-іс/340/493/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.09.2021 №6837526-15-24-15/2850214035.

11.10.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі.

22.11.2021 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва замінено Головне управління ДПС у м. Києві на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС (код ЄДРПОУ ВП 44116011; місцезнаходження: 04116, м.Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).

Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований, утворений Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. На виконання вимог Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджений Порядок передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (ОАСК).

Згідно з пунктами 4-7 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам належать передачі судові справи, що не розглянуті ОАСК та передані до Київського окружного адміністративного суду, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ належать передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, що належать передачі судам, мають бути зареєстровані у базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.

На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акта приймання-передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 05.03.2025, згідно супровідного листа Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 №01-19/3049/25 до Кіровоградського окружного адміністративного суду передано 689 судових справ (у тому числі дану адміністративну справу).

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями дана адміністративна справа передана судді А.В. Сагуну, у зв'язку з чим суддя прийняв справу до свого провадження.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно застосовано штрафні санкції за порушення строку сплати земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік.

Відповідач проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що камеральною перевіркою встановлено порушення строків сплати позивачем земельного податку з фізичних осіб визначених п.287.5, ст.287 ПК України. На підставі висновків перевірки відповідно до ст. 124 ПК України винесено податкове повідомлення рішення від 10.09.2021 р. №6837526-15-24-15/2850214035 у розмірі 10% грошового зобов'язання на суму штрафу 3 221,86 грн.

Позивачем подано відповідь на відзив.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ГУ ДПС м. Києва винесено податкове повідомлення -рішення від 23.04.2019 р. № 2649758-1305-2615 про сплату земельного податку за 2019 рік, яким визначено суму податкового зобов'язання 128,86 грн.

Позивачем 26.06.2019 сплачено земельний податок у розмірі 128,86 грн. ( а.с.10).

ГУ ДПС м. Києва відкликано податкове повідомлення -рішення від 23.04.2019 р. № 2649758-1305-2615 ( а.с.11).

ГУ ДПС м. Києва винесено податкове повідомлення -рішення від 13.09.2019 р. №1894-3313-2615, яким визначено суму податкового зобов'язання за податковим платежем: Земельний податок з фізичних осіб на суму податкового зобов'язання 32 218, 62 грн., отримано платником 04.10.2019 р. ( а.с.66).

Позивачем сплачено земельний податок з фізичних осіб на суму податкового зобов'язання 32 218, грн. 09.12.2020 ( а.с.30).

ГУ ДПС у м. Києві розглянула заяви позивача, відкликала попередні повідомлення - рішення та винесла нові повідомлення - рішення з перерахованими сумами податку відповідно, а саме:

- податкове повідомлення - рішення від 21.01.2021 року № 1205-2409-2615, період платежу 2019 рік сума 26848,85 грн.

- податкове повідомлення - рішення від 21.01.2021 року № 1204-2409-2615, період платежу 2020 рік сума 26848,85 грн( а.с.31-32)

ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку за землю з фізичних осіб, за результатами якої винесено акт від 13.07.2021 р. №54367/26-15-24-15-13/2850214035 ( а.с.63).

Перевіркою встановлено порушення строків сплати земельного податку з фізичних осіб визначених п.287.5, ст.287 ПК України.

Так, позивачем порушено строк сплати податкового зобов'язання визначеного податковим повідомленням -рішенням від 13.09.2019 р. №1894-3313-2615 у сумі 32 218, 62 грн. на 372 дні з 04.12.2019 по 09.12.2020 ( а.с.65,зв).

На підставі висновків перевірки винесено податкове повідомлення рішення від 10.09.2021 р. №6837526-15-24-15/2850214035 у розмірі 10% грошового зобов'язання на суму штрафу 3 221,86 грн.

Податкове повідомлення-рішення направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано платником - 16.09.2021 р. ( а.с.64-65).

Вважаючи, що відповідач протиправно сформував податкове повідомлення рішення від 10.09.2021 р. №6837526-15-24-15/2850214035, позивач звернувся до суду.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 36 Податкового кодексу України ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачає, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання; або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 269 Податкового кодексу України встановлено, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно із підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.

Положеннями статей 270, 271 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності. Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (стаття 285 Податкового кодексу України).

Згідно із пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.5 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Статтею 56 Податкового кодексу України встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

У разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Згідно з визначенням, наведеним в підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Абзацами другим-третім п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному п. 42.4 ст. 42 ПКУ.

Якщо згідно з нормами ст. 54 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому ПКУ.

Плата за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України).

Суд зазначає, що позивачем порушено строк сплати податкового зобов'язання визначеного податковим повідомленням - рішенням від 13.09.2019 р. №1894-3313-2615 у сумі 32 218, 62 грн. на 372 дні з 04.12.2019 по 09.12.2020 ( а.с.65,зв).

Позивачем не надано доказів оскарження вказаного податкового повідомлення - рішення.

Посилання позивача на вжиття заходів щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру та подальше відкликання податкового повідомлення -рішення від 13.09.2019 р. №1894-3313-2615 у сумі 32 218, 62 грн. не є поважними причинами порушення строку сплати узгодженого податкового зобов'язання.

Підсумовуючи наведене вище податкове повідомлення-рішення від 10.09.2021 №6837526-15-24-15/2850214035 прийнято відповідачем в межах чинного законодавства в порядок та у спосіб ним передбачений.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених вимог не спростовують. При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити повністю.

В зв'язку з відмовою у позові в частинні визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.09.2021 №6837526-15-24-15/2850214035, також не підлягає задоволенню вимога щодо стягнення моральної шкоди.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, стягнення моральної шкоди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН