Рішення від 16.12.2025 по справі 420/19366/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року № 420/19366/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати у сумі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, до розміру пенсії позивача.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області установити позивачу, з дати призначення пенсії, щомісячну доплату у сумі 2000 гривень до розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, провести перерахунок (індексацію) розміру пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, врахувавши встановлену щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, та виплатити виниклу внаслідок цього заборгованість.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання рішення суду від 10.10.2023 позивачу призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262. Позивач вважає, що має право на отримання додатково до пенсії 2000 грн щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021. Однак, така доплата позивачу не встановлена та не виплачена. Позивач вважає протиправними дії відповідач щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 вказану справу ухвалено передати на розгляд за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Постановою від 11.09.2024 П'ятого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 залишено без змін.

Справу направлено до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського окружного адміністративного суду справу розподілено судді Дісці А. Б.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А. Б. відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив про відсутність підстав для нарахування щомісячної доплати.

На виконання вимог ухвали про витребування доказів, відповідачем надано суду матеріали пенсійної справи позивача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу командувача Національної гвардії України від 26.02.2018 № 44, припинено контракт про проходження військової служби у Національній гвардії України та виключено позивача зі списків особового складу Головного управління Національної гвардії України та всіх видів забезпечення з 28.02.2028.

Позивач є пенсіонером та з 16.11.2023 перебуває на обліку в територіальному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Пенсію позивачу призначено на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 у справі № 420/5595/23.

Відповідно до грошового атестату № 38 Головного управління Національної гвардії України, позивач отримував основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за ВОВЗ, інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацію, надбавку за знання іноземної мови та премію.

Відповідно до довідки № 121 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу враховано для призначення пенсії додаткові види грошового забезпечення за період з 23.05.2016 по 28.02.2018.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії, позивачу призначено пенсію з урахуванням вищевказаних основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.01.2024, пенсія позивачу виплачується у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при призначенні пенсії позивачу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 до розміру пенсії позивача передбачено встановлення щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн.

Позивачу не було встановлено таку доплату.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати у сумі 2000 грн, передбаченої постановою № 713, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

На виконання частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

14.07.2021 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713).

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Виходячи із наведених норм слідує, що Постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ після 01.03.2018 з грошового забезпечення станом на вказану дату чи до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22, від 26.04.2023 у справі № 380/4510/22 та від 17.05.2023 у справі № 620/5518/22.

Суд зазначає, що в цій справі позивачу було призначено пенсію з 16.11.2023 з грошового забезпечення станом до 01.03.2018.

При цьому, матеріали справи не містять доказів щодо проведення будь-яких перерахунків пенсії позивача після призначення йому пенсії, у тому числі на виконання рішення суду.

Таким чином, оскільки пенсію позивачу призначено в 2023 році на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/5595/23 від 10.10.2023 з грошового забезпечення станом на 28.02.2018, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети зазначеної постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, обираючи належний та достатній спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 з 16.11.2023 та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713 з 16.11.2023 у розмірі 2000 грн, з урахуванням проведених виплат.

При цьому, суд зазначає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок (індексацію) розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, врахувавши встановлену щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, та виплатити виниклу внаслідок цього заборгованість. задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до п. 2 вказаної постанови, з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Суд зазначає, що позивач у 2023 році не набув право на індексацію пенсії згідно постанови № 168, оскільки пенсію йому було призначено лише з 16.11.2023. Тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо проведення індексації з врахування постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, суд зазначає, що п. 2 постанови визначено установити, що з 1 березня 2024 р.: 1) розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Таким чином, суд зазначає, що при перерахунку пенсії на виконання постанови № 185 від 23.02.2024, вказане підвищення встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Водночас, у цій справі спір виник щодо не встановлення та не виплати позивачу щомісячної доплати, передбаченої постановою № 713. Про наявність спору щодо нарахування та виплати індексації не зазначається ані позивачем у позовній заяві, ані відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Станом на час розгляду справи судом, позивач не надав доказів щодо порушення його прав на отримання індексації за 2024 рік, а відтак позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 з 16.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 з 07.05.2024 у розмірі 2000 грн., з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.