16 грудня 2025 року Справа № 280/8624/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, "Поділля" район, вул. Зодчих(пн), буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
30.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №084050022681 від 29.08.2025р. про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), що дає право на пенсію на пільгових умовах за списком №1, періоди його роботи з 28.10.2004 по 31.03.2005, з 01.01.2013 по 22.01.2013, з 01.04.2022 по 29.06.2022, з 01.01.2023 по 28.03.2023, з 01.01.2024 по 17.03.2024, з 10.07.2025 по 22.08.2025 за частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику провідних професій на відповідних роботах, який має право на пенсію незалежно від віку, та який був зайнятий на таких роботах не менше 20 років, і призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком №1 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 22 серпня 2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звертався до відповідача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1. Проте позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вважає, що прийнятим рішенням відповідач порушив його законні права та інтереси, оскільки воно ґрунтується на безпідставних мотивах і не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню. До того ж посилається на безпідставне не зарахування відповідачем його страхового та пільгового стажу за спірні періоди. Просить задовольнити позовні вимоги.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що за результати розгляду документів, доданих до заяви визначено: Страховий стаж позивача становить - 47 років 3 місяці 18 днів (з урахуванням періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах). До страхового стажу роботи зараховано всі періоди згідно наданих документів. Стаж роботи на пільгових умова -19 років 6 місяців 6 днів. Стаж роботи на пільгових умовах зараховано з урахуванням довідки №387 від 30.07.2025, в тому числі інформації щодо відпусток без збереження заробітної плати та простоїв. З огляду на вищевикладене Головним управлінням прийнято правомірне та обґрунтоване рішення про відмову в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону 1058, в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 06.10.2025 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач 22.08.2025 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності зазначена заява розглянута Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №084050022681 від 29.08.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. За результати розгляду документів, доданих до заяви визначено: Страховий стаж позивача становить - 47 років 3 місяці 18 днів (з урахуванням періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах). До страхового стажу роботи зараховано всі періоди згідно наданих документів. Стаж роботи на пільгових умова -19 років 6 місяців 6 днів. Стаж роботи на пільгових умовах зараховано з урахуванням довідки №387 від 30.07.2025, в тому числі інформації щодо відпусток без збереження заробітної плати та простоїв.
Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно із ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч .3 ст. 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Положення аналогічного змісту містяться у статті 14 Закону № 1788-XII.
За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований статтею 62 Закону № 1788-ХІІ.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Згідно із п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядок № 637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка, тому лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (уточнюючі довідки, відомості Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування тощо).
Відповідно до записів №№6-9 трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.2000, позивач працював:
з 28.10.2004 по 31.03.2005 у ВАТ "Запорізький завод феросплавів" на посаді учня горнового феросплавної печі по 3 розряду плавильного цеху №1;
з 01.04.2005 по 30.06.2006 у ВАТ "Запорізький завод феросплавів" на посаді горнового феросплавної печі по 4 розряду плавильного цеху №1;
з 01.07.2006 по 11.05.2007 у ВАТ "Запорізький завод феросплавів" на посаді горнового феросплавної печі по 5 розряду плавильного цеху №1;
з 12.05.2007 у ВАТ "Запорізький завод феросплавів" на посаді учня горнового феросплавної печі по 6 розряду плавильного цеху №1.
Відповідно до довідки акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» №387 від 30.07.2025 Про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній:
« ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 працює повний робочий день на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці у виробництві чорної металургії В ПЛАВИЛЬНОМУ ЦЕХУ №1
з 01.04.2005 по 09.07.2025 (20р.3міс.09дн.) - за професією горновий феросплавних печей, що дає право на пенсію, за Списком №1,незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня в чорної металургії не менше 20 років
Список №1 розділ 3 підрозділ 2 позиція 3.2а Постанова КМУ №36 від 16.01.2003
Список №1 розділ 3 підрозділ 2 8122/11702/40 Постанова КМУ №461 від 24.06.2016
Стаття 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991.
Стаття 114 п.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 (зі змінами з 01.01.2018)
Додаткові відомості: відпустка без збереження заробітної плати більше 30 днів на рік не надавалась.
За період з 01.04.2008 по 31.12.2008 простоїв - 14 к.дн.; За період з 01.12.2012 по 28.02.2013 простоїв - 53 к.дн.; За період з 01.01.2016 по 31.01.2016 простоїв - 14 к.дн.; За період з 01.11.2019 по 30.11.2019 простоїв - 2 к.дн.; За період з 01.01.2021 по 31.01.2021 простоїв-1 к.дн.; За період з 01.04.2022 по 31.12.2022 простоїв - 120 к.дн.; За період з 01.01.2023 по 31.12.2023 простоїв - 117 к.дн.; За період з 01.01.2024 по 30.04.2024 простоїв - 106 к.дн. Всього . 427 к.дн.
Наказом №97 від 18.04.2011 Відкрите Акціонерне Товариство "Запорізький завод феросплавів" перейменовано у Публічне Акціонерне Товариство "Запорізький завод феросплавів".
Наказом №27 від 02.05.2018 Публічне Акціонерне Товариство "Запорізький завод феросплавів" перейменовано у Акціонерне Товариство "Запорізький завод феросплавів"».
Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005(далі - Порядок №383).
Відповідно до п.3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Суд зазначає, що робота позивача на посаді учня горнового феросплавної печі по 3 розряду плавильного цеху №1 відноситься до посади за списком №1 розділ 3 підрозділ 2 позиція 3.2а Постанови КМУ №36 від 16.01.2003.
Протягом робочого дня на учнів впливають всі ті ж самі негативні і шкідливі фактори, які впливають і на робітників, зайнятих протягом повного робочого дня у плавильному цеху.
У цей період позивач повний робочий день виконував роботу у повному обсязі що відповідала професії Списку №1 - 3. розділ 3 підрозділ 2 позиція 3.2а Постанови КМУ №36 від 16.01.2003, отримував за це заробітну плату та здійснювалися відповідні відрахування єдиного внеску до державного бюджету.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 27.06.2025, в період роботи позивача з 28.10.2004 по 31.03.2005 у ВАТ "Запорізький завод феросплавів" страхові внески сплачені у повному обсязі.
Таким чином, матеріали справи містять належні усі передбачені законодавством документи щодо підтвердження пільгового стажу за період з 28.10.2004 по 31.03.2005, з 01.01.2013 по 22.01.2013, з 01.04.2022 по 29.06.2022, з 01.01.2023 по 28 03.2023, з 01.01.2024 по 17.03.2024, з 10.07.2025 по 22.08.2025, а тому вказані періоди роботи повинні бути зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача.
Отже, стаж позивача за період роботи з 01.04.2005 по 09.07.2025 за частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (20 років) складає: 20 років 3 місяця 09 днів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що орган який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак, відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на отримання додаткових відомостей, на підтвердження обґрунтованості та достовірності, або уточнення даних, що містяться у поданих позивачем документах, в яких зазначені періоди роботи, зокрема, у записах трудової книжки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №084050022681 від 29.08.2025 про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки позивач на момент звернення із заявою про призначення пенсії від 22.08.2025 року досягнув 45 років, мав загальний страховий стажу понад 47 роки, у тому числі на роботах за списком № 1 - більше 20 років, тому останній має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.08.2025.
Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, "Поділля" район, вул. Зодчих(пн), буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403)-задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №084050022681 від 29.08.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи з 28.10.2004 по 31.03.2005, з 01.01.2013 по 22.01.2013, з 01.04.2022 по 29.06.2022, з 01.01.2023 по 28 03.2023, з 01.01.2024 по 17.03.2024, з 10.07.2025 по 22.08.2025 та призначити з 22.08.2025 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот дев'яносто шість гривень 96 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, "Поділля" район, вул. Зодчих(пн), буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 16.12.2025.
Суддя О.В. Конишева