16 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6678/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі представника Пересоляка Олександра Сергійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 навчальний центр) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
18 серпня 2025 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Пересоляка Олександра Сергійовича звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якою просить: 1) визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення від 13.08.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування відстрочки по бронюванню ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса АДРЕСА_1 , Код РНОКПП: НОМЕР_1 ) передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 2) визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення від 13.08.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування відстрочки по бронюванню ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса АДРЕСА_1 , Код РНОКПП: НОМЕР_1 ) передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 3) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо незаконного утримання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса АДРЕСА_1 , Код РНОКПП: НОМЕР_1 ), у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 .
25 серпня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судовий розгляд призначено на 25 вересня 2025 року.
02 вересня 2025 року представником позивача подано до суду через систему «Електронний суд» заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої просить суд: 1) залучити у якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 ; 2) залучити у якості співвідповідача військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 навчальний центр); 3) задовільнити заяву про зміну позовних вимог у справі за № 260/6678/25 що перебуває на розгляді у Закарпатському окружному адміністративному суді шляхом долучення до прохальної частини позовної заяви, позовної вимоги: 1) визнати протиправним та скасувати наказ від 18.08.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації; 2) визнати протиправним та скасувати наказ Командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) в частині що стосується зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_2 .
25 вересня 2025 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 20 жовтня 2025 року. Прийнято до розгляду заяву представника позивача про зміну предмету позову від 02 вересня 2025 року. Залучено до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_6 та Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 навчальний центр) в якості співвідповідачів.
08 жовтня 2025 року представником позивача подано до суду заяву про зміну предмету позову, в якій просить змінити предмет позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії шляхом доповнення позовних вимог новою позовною вимогою, а саме: «Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести запис про ОСОБА_1 до бази даних інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» про взяття (відновлення) на військовий облік як «військовозобов'язаного».
20 жовтня 2025 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 07 листопада 2025 року. Прийнято до розгляду заяву представника позивача про зміну предмету позову від 08 жовтня 2025 року. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_4 рішення про скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ); документи, що стали підставою для скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) та витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 .
03 листопада 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 подано додаткові пояснення, в яких зазначають, що гр. ОСОБА_1 не повідомляв про наявність у нього права на відстрочку від мобілізації в особливий період, а інформація про його бронювання в установленому порядку була скасована 15.08.2025 р. Регіональною філією «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» акціонерного товариства «Українська залізниця» код ЄДРПОУ 40081195.
07 листопада 2025 року ухвалою суду витребувано від Регіональної філії «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» акціонерного товариства «Українська залізниця» відомості щодо скасування бронювання ОСОБА_1 15 серпня 2025 року та документи, що стали підставою для скасування бронювання.
01 грудня 2025 року, на виконання вимог ухвали суду від 07 листопада 2025 року, Регіональною філією «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» надано документи щодо скасування бронювання ОСОБА_1 15 серпня 2025 року, а саме: 1) лист щодо оформлення розбронювання від 15.08.2025 на 2 арк.; 2) результат анулювання бронювання за заявою від 18.08.2025 на 2 арк.; 3) лист від 18.08.2025 № 02.1/П-1622/1672 на 1 арк.; 4) протокол про адміністративне правопорушення від 12.08.2025 на 2 арк.
Однак, відповідно до частини 9 статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Крім того, надані докази не засвідчені належним чином.
03 грудня 2025 року ухвалою суду витребувано повторно від Регіональної філії «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» акціонерного товариства «Українська залізниця» належним чином засвідчені докази щодо скасування бронювання ОСОБА_1 15 серпня 2025 року та документи, що стали підставою для скасування бронювання з доказами надіслання витребуваних доказів учасникам справи. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_4 відомості щодо ОСОБА_1 із системи «Оберіг» станом на 15 серпня 2025 року.
12 грудня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 подав клопотання про долучення доказів, в якому зазначив, що надання відомостей із Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є порушенням законодавства.
16 грудня 2025 року Регіональною філією «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» акціонерного товариства «Українська залізниця» подано докази на виконання вимог ухвали суду.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент звернення до суду ОСОБА_1 , продовжує працювати у АТ «Укрзалізниці», яке здійснило його бронювання, що підтверджується записами у трудовій книжці НОМЕР_4 , а також довідкою виданою ВСП «Мукачівська дистанція сигналізації і зв'язку» АТ «Укрзалізниці» № 5/13 від 15.08.2025 року, згідно якої Позивач, з 25.09.2000 року продовжує працю в пiдроздiлi «Мукачiвська дистанцiя сигналізації i зв'язку» регiональнiй фiлiї «Львiвська залiзниця» Акцiонерного товариства «Укрзалізниця» по теперішній час. Важливо зауважити, про повну відсутність будь-яких підстав, для скасування, анулювання, втрати (зміни) підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Позивачем не змінювались підстави для відстрочки, а також не вчинялись будь-які дії за наслідками яких наявна у нього відстрочка, підлягала б скасуванню. Згідно військово-облікового документу у застосунку «Резерв +» сформованого 14.08.2025 року ОСОБА_1 (номер в реєстрі Оберіг: 060720236166633600022): у розшуку не перебуває; користується відстрочкою, тип відстрочки «Бронювання» (передбаченою п. 1 ч. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»); - термін дії відстрочки до 27.01.2026 року; перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Виноградів); згідно постанови ВЛК від 11.12.2024 року, придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони; - дані уточнено вчасно. Таким чином, на момент звернення до суду, співробітниками Відповідачів № 1, № 3 незаконно скасовано відстрочку по бронюванню передбачену п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» незважаючи на відсутність підстав для втрати (зміни), наданої Позивачу відстрочки.
09 вересня 2025 року представником відповідача 1 до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач 15.08.2025 року був взятий на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_9 та призваний на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 . Оскаржувані позивачем рішення відповідачів є актами індивідуальної дії, тобто актами одноразового застосування, які станом на час вирішення справи вичерпали свою дію внаслідок мобілізації позивача та зарахування його до особового складу Військової частини НОМЕР_2 .
10 вересня 2025 року представником відповідача 2 до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що відповідно до наявної в Реєстрі інформації, ані ІНФОРМАЦІЯ_10 , ані ІНФОРМАЦІЯ_11 не приймали рішення від 13.08.2025 року про скасування відстрочки по бронюванню ОСОБА_1 , передбаченої п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Даний факт спростовується самим представником позивача, який надав в додатках (додаток №6) до позовної заяви копію військово-облікового документу, сформованого в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста у застосунку «Резерв+» (дата формування 14.08.2025 о 06:21). Водночас повідомляють, що у відповідності до ч.2 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. У витязі з Реєстру відображена інформація щодо неприйняття оскаржуваного рішення про скасування відстрочки позивача ані ІНФОРМАЦІЯ_10 , ані ІНФОРМАЦІЯ_11 . Ніяких доказів перебування ОСОБА_1 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_12 , а тим більш незаконного утримання останнього, за період з 13.08.2025 по теперішній час позивачем не надано. Тобто, ОСОБА_1 не перебував, та відповідно не утримувався в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_12 . Ніяких записів в журналах відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо ОСОБА_1 , або інших відомостей підтверджуючих факт відвідування останнім ІНФОРМАЦІЯ_12 не встановлено.
14 жовтня 2025 року представником Військової частини НОМЕР_2 до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що Військова частина НОМЕР_2 , видаючи наказ про зарахування позивача до списків особового складу, діяла на підставі іменного списку, наданого ІНФОРМАЦІЯ_7 , та виходила з презумпції належного виконання цим органом обов'язку щодо перевірки наявності або відсутності підстав для надання відстрочки. Перевірка таких підстав та надання відстрочок не належать до компетенції військової частини. Згідно з п. 14 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міноборони, затвердженої наказом МО України №280 від 15.09.2022, зарахування військовозобов'язаного до списків особового складу здійснюється в день прибуття на підставі іменних списків команд, приписів та документів, що посвідчують особу. У межах повноважень військова частина НОМЕР_2 , на підставі наказу №239 від 16.08.2025, зарахувала позивача, направленого з ІНФОРМАЦІЯ_13 , до списків особового складу для проходження базової та фахової підготовки, поставила його на всі види забезпечення та призначила на посаду курсанта. Відтак протиправних дій військової частини НОМЕР_2 щодо зарахування позивача до списків особового складу - немає. Призов позивача ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням установленої процедури. У зв'язку з цим зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 на підставі наказу командира частини від 16.08.2025 № 239 є правомірним. Таким чином, відсутні правові підстави для визнання зазначеного наказу протиправним та його скасування.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Виноградів) та був заброньований до 27 січня 2026 року, відповідно до відомостей з «Резерв +» станом на 14 серпня 2025 року, (а.с. 10).
15 серпня 2025 року об 13:57 год ОСОБА_1 взятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , (а.с. 61).
15 серпня 2025 року ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією при обласному тимчасовому мобілізаційному пункті ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до довідки № 2025 - 0815 - 1628 - 3639 - 3, (а.с. 81).
15 серпня 2025 року наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 № М1111 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_5 , (а.с. 70).
16 серпня 2025 року наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 239 з 16 серпня 2025 року зараховано до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 , (а.с. 79).
10 вересня 2025 року наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 266 ОСОБА_1 , який 10 вересня 2025 року самовільно залишив військову частину, з 10 вересня 2025 року знято з усіх видів забезпечення, (а.с. 102).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.08.2025 року про скасування відстрочки по бронюванню ОСОБА_1 передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», судом встановлено наступне.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі - Закон №3543-XII), який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
У відповідності до статті 24 Закону №3543-ХІІ бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
За змістом частини 2 статті 25 Закону №3543-ХІІ порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 затверджений Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану (далі - Порядок № 76).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 76 цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи); в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - критично важливі підприємства); на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи); у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України; у Товаристві Червоного Хреста України, інших українських неурядових організаціях, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів; в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
Дія цього Порядку не поширюється на військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 76 бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
Відповідно до пункту 31 Порядку № 76 надана відстрочка підлягає анулюванню в разі: 1) закінчення строку її дії; 2) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань; 3) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого підприємства, критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою; 4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи; 5) звільнення військовозобов'язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи); 6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою; 7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія; 8) обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на п'ять календарних днів засобами Порталу Дія; 9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 10) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України; 11) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності; 12) невідповідності військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку; 13) звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією); 14) виключення суб'єкта господарювання з переліку, зазначеного в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку, або працівника суб'єкта господарювання із складу бригади, зазначеної в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку; 15) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи у разі перевищення встановлених пунктами 8 і 9 цього Порядку обмежень щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню; 16) припинення укладеного договору (контракту), закінчення строку призначення або звільнення з посади, та/або закінчення строку реалізації гуманітарних проектів за кошти міжнародних партнерів, виключення з переліку, зазначеного в абзаці п'ятому пункту 9 цього Порядку, - для військовозобов'язаних працівників Товариства Червоного Хреста України, інших українських неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів.
Відповідно до пункту 32 Порядку № 76 керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особа, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, може подати засобами Порталу Дія заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника (далі - заява про анулювання бронювання), в якій містяться такі відомості щодо: 1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи: повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності); місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Міноборони); 2) військовозобов'язаного: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); причина анулювання відстрочки.
Формування заяви про анулювання бронювання завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в автоматичному режимі здійснюється анулювання відстрочки та переведення військовозобов'язаного на загальний військовий облік у разі, коли військовозобов'язаний:
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою, зазначеними в заяві про анулюванню бронювання;
має бронювання за державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою, зазначеними в заяві про анулюванню бронювання.
Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення даних позовних вимог, оскільки анулювання бронювання відбулося з ініціативи Регіональної філії «Львівська залізниця АТ «Укрзалізниця», а не внаслідок дій чи бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Щодо позовних вимог визнати протиправним та скасувати наказ від 18.08.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та визнання протиправним та скасування наказу Командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) в частині що стосується зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_2 , судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 1 статті 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
За приписами частини 6 статті 2 цього Закону №2232-XII одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №69/2022 «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Абзацом 4 статті 1 Закону №3543-XII передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону №3543-XII зміст мобілізаційної підготовки становить, зокрема, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
Відповідно до приписів частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, серед іншого, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 22 Закону №3543-XII).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Частиною 1 статті 33 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Стаття 35 Закону № 2232-ХІІ визначає загальний і спеціальний облік військовозобов'язаних та резервістів.
На загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час;
На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Згідно з частиною 1 статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що існує пряма заборона призивати на військову службу резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації, якщо вказані особи є заброньованими в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України на період мобілізації.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених на них завдань (серед іншого): оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Постанова № 560 від 16.05.2024 року регулює Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період зокрема п. 49 визначено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Пунктами 50 та 52 цієї Постанови визначено право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки .
Під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Виноградів) та був заброньований до 27 січня 2026 року, відповідно до відомостей з «Резерв +» станом на 14 серпня 2025 року, (а.с. 10).
В матеріалах справи відсутні докази анулювання відстрочки, наданої позивачу на момент мобілізації, тобто станом на 15 серпня 2025 року, з підстав передбачених Порядком № 76.
Слід сказати, що Закони про мобілізаційну підготовку та мобілізацію регулюють загальні правила мобілізації, статуси військовозобов'язаних і резервістів, зокрема визначення, хто може бути мобілізований, і які винятки.
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Тобто, правовою підставою для залучення громадян України до військової служби у порядку призову під час мобілізації в особливий період є: 1) перебування на обліку військовозобов'язаних (або резервістів); 2) відсутність діючого бронювання чи відстрочки.
Однак, 15 серпня 2025 року наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 № М1111 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_5 , (а.с. 70).
Таким чином, на переконання суду, ІНФОРМАЦІЯ_6 не було належним чином з'ясовано та перевірено, що позивач, як заброньована особа, не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, та що позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 27 січня 2026 року. Отже, у спірних правовідносинах порушеною є процедура призову позивача на військову службу під час мобілізації.
Разом з тим, з наданих суду доказів Регіональною філію «ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» акціонерного товариства «Українська залізниця» судом встановлено, що дії щодо анулювання бронювання вчинялися 18 серпня 2025 року, тобто вже після мобілізації ОСОБА_1 .
Відтак, виходячи з наданих статтею 245 КАС повноважень, з метою належного та ефективного захисту прав позивача та з огляду на встановлені обставини, суд приходить висновку, що наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № М1111 від 15 серпня 2025 року «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_1 є протиправним, не узгоджується із вимогами ст. 2 КАС України та підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог позивача про скасування наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) в частині, що стосується зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_2 , суд зазначає наступне.
Як встановлено судом під час розгляду справи позивач із 10 вересня 2025 року самовільно залишив військову частину та з цієї дати знятий з усіх видів забезпечення, (а.с. 102).
Отже, Позивач наразі має статус військовослужбовця та має місце самовільне залишення ним військової частини.
Суд зазначає, що накази керівника ТЦКСП та командира військової частини про призов /прийняття на військову службу є актами індивідуальної дії, тобто актами одноразового застосування, які вичерпали свою дію внаслідок їх реалізації. Після видання цих наказів виникли нові правовідносини, пов'язані зі вступом позивача на військову службу до Збройних Сил України, які регулюються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Цими актами законодавства не передбачено звільнення військовослужбовця з військової служби шляхом скасування наказів про призов (прийняття) на військову службу або про призначення до військової частини.
Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, звільняються з військової служби під час воєнного стану на підставах, визначених пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
На наявність таких підстав позивач у позові не посилається.
Суд вважає, що оскільки оскаржуваний наказ вже реалізований, тому його скасування у судовому порядку не відновить початкове становище і не призведе до захисту прав та інтересів позивача, про які він просить у позові, оскільки не тягне за собою припинення відносин військової служби.
Крім того, Законодавство України не передбачає закінчення військової служби у спосіб скасування наказів про призначення на військову службу, а також не надає суду право визнавати нечинними на майбутнє рішення суб'єктів владних повноважень - індивідуальні акти про прийняття чи проходження особою публічної (військової) служби.
Тому суд відмовляє у задоволенні цієї вимоги як безпідставної.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі представника Пересоляка Олександра Сергійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 навчальний центр) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15 серпня 2025 року № М1111 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 .
3. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 грудня 2025 року.
СуддяТ.В.Скраль