Рішення від 16.12.2025 по справі 240/20638/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/20638/25

категорія 112010205

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати з 09.06.2025 року пенсії відповідно довідки Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) від 16.07.2025 року №31/35-16-П-3446/08-95-2025 про розмір грошового забезпечення та зобов'язання вчинити такі дії. Також просить допустити до негайного виконання рішення в частині сплати заборгованості за один місяць.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що Відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки про грошове забезпечення, чим порушено законні права на отримання пенсії у належному розмірі.

Ухвалою від 29.08.2025 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії з 09.06.2025 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) від 16.07.2025 року №31/35-16-П-3446/08-95-2025 відсутні, оскільки Урядом будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення прийнято не було. При цьому, наголошує, що Регіональний сервісний центр не є належним державним органом, який має право видавати довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, оскільки саме на Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» покладено такий обов'язок, а відповідно довідка видана неуповноваженим органом.

Також Відповідач заявив клопотання про залучення Міністерство соціальної політики України до участі в цій справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон України №2262-XII).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).

Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" набрали чинності.

Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, який містив механізм перерахунку пенсій, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Вказане судове рішення набрало чинності відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року.

Більш того, вказаний пункт 3 постанови № 103 виключено постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1088.

Одночасно суд враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови №103, який, окрім іншого, вносилися зміни до Порядку № 45 щодо форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18 Позивач отримала право на перерахунок пенсії з 09.06.2025 року.

З набранням чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі №826/6453/18 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Позивачу зазначена в додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008 року.

Зазначене свідчить, що в розумінні вимог Порядку № 45 така оновлена довідка Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Житомирській області (філія ГСЦ МВС) є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 09.06.2025 року.

Така оновлена довідка відповідає вимогам додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008 року, а підставою для її видачі правомірно зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

У зв'язку з цим, суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві на позов, щодо невідповідності довідки, поданої Позивачем для проведення перерахунку пенсії з 09.06.2025 року.

Позивач 28.07.2025 року звернулася до Відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі такої довідки.

Листом від 04.08.2025 року ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило Позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, оскільки рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України після 21.02.2018 року не приймав, а Пенсійний фонд України не повідомляв про підстави для проведення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 09.06.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) від 16.07.2025 року №31/35-16-П-3446/08-95-2025 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.

Щодо клопотання Позивача про негайне рішення в межах суми платежу за один місяць, суд зауважує на таке.

Згідно з вимогами пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Зважаючи на те, що предмет судового розгляду в цій справі не стосується стягнення з Відповідача на користь Позивача конкретної суми доплати до пенсії, то відсутні правові підстави для допуску рішення суду до негайного виконання.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів представника Відповідача щодо залучення Міністерство соціальної політики України до справи в якості Третьої особи, а тому в задоволенні такого клопотання відмовляє.

Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України витрати Позивача на сплату судового збору відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 09.06.2025 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) від 16.07.2025 року №31/35-16-П-3446/08-95-2025 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 09.06.2025 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) від 16.07.2025 року №31/35-16-П-3446/08-95-2025 про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

16.12.25