Рішення від 16.12.2025 по справі 240/7576/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/7576/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі нового грошового атестата та довідки про розмір грошового забезпечення, перерахованого та виплаченого за останні 24 місяці перед звільненням, у розмірах встановлених та виплачених сум на виконання рішення суду та зобов'язати відповідача видати новий грошовий атестат та довідку про розмір грошового забезпечення, перерахованого та виплаченого за останні 24 місяці перед звільненням, у розмірах встановлених та виплачених сум на виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив військову службу у Житомирському військовому інституті імені С.П.Корольова, з якої згідно з наказом начальника від 02 вересня 2022 року № 790 звільнився та при цьому набув право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року у справі № 240/4563/23 відповідач перерахував та доплатив грошове забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 02 вересня 2022 року, а відтак, позивач вважає, що збільшене грошове забезпечення підлягає включенню у виданий при звільненні з військової служби грошовий атестат та довідку для перерахунку пенсії.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи провадити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач позов не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому, посилаючись на пункти 2.6, 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31 грудня 2014 року № 937, наполягає на тому, що на обласні військові комісаріати покладається складання та подання до органів, що призначають пенсії, грошових атестатів та довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунку пенсій. Більше того, як стверджує відповідач, чинним законодавством не передбачено видачу колишнім військовослужбовцям оновлених грошових атестатів з урахуванням сум виплат, призначених їм через деякий час після звільнення з військової служби. З таких підстав просить суд відмовити у позові.

Розглянувши доводи та заперечення сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 01 жовтня 2022 року отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне, забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року у справі № 240/4563/23, яке набрало законної сили 15 червня 2023 року, зобов'язано Житомирський військовий інститут ім. С.П.Корольова здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення з 29 січня 2020 року по 02 вересня 2022 року а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ на 01 січня 2020 року, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15 грудня 2020 року № 1085-ІХ на 01 січня 2021 року та Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ на 01 січня 2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

10 січня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати оновлений грошовий атестат із зазначенням виплаченого на день звільнення грошового забезпечення, визначеного у розмірах відповідно до судового рішення у справі № 240/4563/23.

Листом від 26 січня 2025 року № 519/867 відповідач повідомив про відсутність підстав для видачі нового грошового атестату та довідки про грошове забезпечення, оскільки особову справу позивача передано до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, натомість видача оновлених грошових атестатів колишнім військовослужбовцям законодавством не передбачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так, у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (частина друга статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою вказаної статті встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260.

Відповідно до пункту 2 розділу 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (в редакції на час виникнення правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Пунктом 3 розділу 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам визначено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Розділом ХХХІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам врегульована виплата грошового забезпечення у разі звільнення з військової служби.

Суд бере до уваги, що за змістом заяви від 10 січня 2025 року позивач просив видати оновлений грошовий атестат та довідку про розміри грошового забезпечення з урахуванням перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року у справі № 240/4563/23. Водночас, як підтверджено позивачем не заперечується відповідачем, на виконання вказаного судового рішення відповідачем було нараховано та виплачено позивачу доплату грошового забезпечення за 2020-2022 роки.

На переконання суду, при здійсненні перерахунку та виплати грошового забезпечення позивача відповідно до судового рішення у справі № 240/4563/23 та на виконання вимог розділів 11.2-11.3 наказу Міноборони України від 22 квітня 2021 року № 104 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 22 квітня 2021 року № 280" відповідач зобов'язаний був внести зміни до свого екземпляру грошового атестату на ОСОБА_1 , що залишився на зберіганні в діловодстві фінансового органу військового інституту, та направити його оновлений грошовий атестат до відповідного територіального центру комплектації.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (до змін згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) передбачалось, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про розмір грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Отже, Порядком № 3-1 у зазначеній редакції не передбачалась форма довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а така форма затверджена була Департаментом фінансів Міністерства оборони України листом від 28 березня 2018 року № 248/3/6/855.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1 внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким викладено зазначений Порядок у новій редакції.

Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у новій редакції) до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).

Отже, після внесення змін до цього Порядку згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України затверджено форму довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перераховуються, для чого державний орган, з якого особа була звільнена із служби, видає довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Суд також враховує й те, що дійсно в силу приписів абзацу 6 пункту 2.6 розділу II Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні ТЦКСП покладається, з-поміж іншого:

оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).

Проте, в обласних ІНФОРМАЦІЯ_1 є відсутніми відомості щодо грошового забезпечення колишніх військовослужбовців за останні 24 місяці служби і такі зберігаються виключно у органах, звідки військовослужбовець звільнився. У дійсності саме ці органи формують довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії військовослужбовців.

З такими висновками погодився й Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 23 травня 2024 року у справі № 240/774/24 за подібних зі спірними відносин.

Таким чином, з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні у справі № 240/4563/23 про перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу, суд вважає, що до грошового атестату та довідки за відповідні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії відповідачу належить внести зміни до грошового атестату та довідки про розміри грошового забезпечення для подальшого направлення до територіального центру комплектації для подальшого їх скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Крім того суд враховує, що після 01 січня 2018 року Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодної постанови про підвищення/зміну розмірів грошового забезпечення, а в січні 2020 року відбулось підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (через збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік). Вказане підвищення відбулось на підставі пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в первісній її редакції).

Враховуючи вимоги вищезазначеного нормативно-правового акту, відповідач зобов'язаний підготувати та надати грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпеченням та премії на звільненого у відставку ОСОБА_1 , оскільки це випливає з вимог розділів 11.2-11.3 Наказу Міноборони України від 22 квітня 2021 року № 104 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280", яким затверджені Правила організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, де визначено порядок заповнення грошового атестату, внесення до нього змін в т.ч. на виконання рішення суду та скерування оновленого атестату до військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), який і направляє його до відповідного органу пенсійного фонду за місцем отримання пенсії, оскільки даний наказ № 104 не передбачає безпосереднє направлення військовим інститутом зокрема (як і військовими частинами) оновлених грошових атестатів та довідок до територіальних органів пенсійного фонду, де отримують пенсію звільнені з військової служби.

Відтак, посилання відповідача як на підставу відмови у видачі грошового атестату з урахуванням здійсненого перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду звільненому з військової служби ОСОБА_1 та довідки розмір грошового забезпечення, оскільки непередбачено, як стверджує відповідач, внесення змін до грошового атестату на виконання рішення суду, не відповідає вимогам законодавства.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки у межах спірних у цій справі правовідносин. Натомість доводи позивача ґрунтуються на матеріальному законі та відповідають фактичним обставинам цієї справи, тому визнаються судом обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність понесених позивачем судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова (пр. Миру, буд. 22, м. Житомир, 10004, код ЄДРПОУ 08183359) щодо відмови у видачі нового грошового атестата та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), перерахованого та виплаченого за останні 24 місяці перед звільненням, у розмірах встановлених та виплачених сум на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року у справі № 240/4563/23.

Зобов'язати Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова видати новий грошовий атестат та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , перерахованого та виплаченого за останні 24 місяці перед звільненням, у розмірах встановлених та виплачених сум на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року у справі № 240/4563/23.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Г. Приходько

16.12.25