16 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/3094/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивачка просить суд:
- визнати протиправним дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01 лютого 2021 року пенсії у повному обсязі;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 листопада 2024 року № X362774 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат;
- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення нарахування та виплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713);
- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплачувати з 01 вересня 2024 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн відповідно до вимог Постанови № 713.
В обґрунтування позову позивачка зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Покликаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, яким визнано протиправним та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок - № 45), позивачка стверджує про відновлення дії пункту 4 Постанови № 704. Із урахуванням цього позивачка вважає, що у відповідача відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачки за відповідною (аналогічною) посадою.
Також позивачка зазначає, що на виконання судового рішення від 12 липня 2024 року у справі № 240/7254/24 відповідачем було проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року без врахування доплати у сумі 2000 грн. Посилаючись на висновки Верховного Суду у постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 позивачка стверджує, що перерахунок пенсії на виконання судового рішення з метою усунення порушення права на належний розмір пенсії не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, а відтак, на переконання позивачки, відповідачем безпідставно припинено нарахування та виплату щомісячної доплати у сумі 2000 відповідно до Постанови № 713.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців. На реалізацію цих положень пунктом 1 Постанови № 103 було передбачено проведення перерахунку пенсій згідно із Законом № 2262-ХІІ у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704). Оскільки згідно з пунктом 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням обчислюються із розрахунку від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня календарного року, зміна цієї величини зумовлює і збільшення грошового забезпечення, а відтак є і підставою для перерахунку пенсії, в тому числі і позивачки. Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправним і скасовано пункт 1 Постанови № 103, у якому передбачався перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Тому відповідач вважає, що станом на 01 січня 2023 року відсутнє в розумінні статті 63 Закону № 2262-ХІІ рішення Кабінету Міністрів України щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, відтак вимоги позивачки щодо перерахунку пенсії є безпідставними.
Щодо нарахування доплати у розмірі 2000 відповідно до Постанови № 713, відповідач зазначає про те, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивачки на перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2021 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 листопада 2024 року за особовою справою № ХЗ62774, й оскільки перерахунок пенсії на підставі нової довідки натепер не проведено, а отже, як переконує відповідач, спір про нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000 грн між сторонами відсутній, тому вимоги заявлено передчасно. У той же час відповідач зазначає, що перерахунок пенсії з підвищеного грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року утворює обґрунтовані підстави для припинення нарахування доплати за Постановою № 713, що відповідає правовим висновкам Верховного Суду в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24.
Ухвалою від 10 березня 2025 року суд залишив без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у цій справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Розглянувши доводи позовної заяви та заперечення у відзиві на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково виходячи з такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 05 вересня 2004 року отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлено довідку від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774 про розмір грошового забезпечення позивачки станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року та надано зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На заяву позивачки щодо перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 13 грудня 2024 року № 30162-30256/Д-02/8-0600/24 повідомило, що відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі поданої довідки, оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій.
На іншу заяву позивачки щодо нарахування щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою № 713 у розмірі 2000 грн Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 13 грудня 2024 року № 30161-30254/Д-02/8-0600/24 повідомило, що відповідно до Постанови № 713 позивачці було призначено з 01 липня 2021 року доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, яка припинена з 01 вересня 2024 року, оскільки основний розмір пенсії у результаті перерахунку після 01 березня 2018 року на виконання судового рішення збільшився більше, аніж на 2000 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Частина перша статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон № 2011-ХІІ) визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
01 березня 2018 набрала чинності Постанова № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд зробив таких висновки:
"(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням."
Як встановлено судом і сторонами не заперечується, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У постанові від 24 травня 2023 року у справі № 160/19847/21 за подібних правовідносин Верховний Суд зазначив про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
З огляду на викладене колегія суддів КАС ВС наголосила на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Виходячи із встановлених обставин у цій справі, за наведеного правового регулювання та з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774, а відтак позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В частині позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача виплачувати пенсію з 01 вересня 2024 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою № 713, суд враховує таке.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 240/7254/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за номером особової справи ХЗ62774 від 01 березня 2024 року, виданої станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704.
Це рішення суду набрало законної сили 12 серпня 2024 року.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 240/7254/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01 квітня 2019 року.
Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду з 01 березня 2018 року збільшився більше, аніж на 2000 грн, доплата згідно з Постановою № 713 з 01 вересня 2024 року відповідачем не нараховується.
Визначаючись у цій частині спору суд погоджується з відповідачем у тому, що у зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
Оскільки у межах спору у цій справі судом вирішено питання проведення перерахунку пенсійної виплати позивачки у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет на 2021 рік, з 01 лютого 2021 року, то такий перерахунок, право на який у позивачки виникло після 01 березня 2018 року, на переконання суду, є правовою підставою для припинення щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713, вимоги щодо виплати якої заявлено позивачкою з 01 вересня 2024 року й поглинаються перерахунком на підставі довідки зі збільшеним грошовим забезпеченням станом на 01 січня 2021 року у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Такі висновки за подібних правовідносин зроблено Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові 03 червня 2025 року у справі № 240/19739/24, який, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині вирішених на користь позивача позовних вимог в частині щомісячної доплати за Постановою № 713, припиненої внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на виконання судового рішення щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань 22 березня 2023 року № 9/3-368 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, тобто за подібних зі справою, що розглядається, правовідносин, вказав на те, що у такому спорі слід застосовувати правові висновки Верховного Суду у рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24.
Тому, з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції за подібних зі спірними правовідносин, оскільки в рамках даної справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , зумовлений зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет на 2021 рік, відсутні підстави для здійснення позивачці щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713, з 01 вересня 2024 року.
Таким чином, у цій частині заявлених у справі позовних вимог належить відмовити, тому позов підлягає задоволенню частково.
Щодо негайного виконання рішення суду в частині сплати заборгованості за один місяць, суд звертає увагу позивачки на те, що відповідно пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки суд при вирішенні спору у цій справі не приймав рішення про стягнення присуджених сум, відсутні підстави для звернення цього рішення до негайного виконання.
На підставі положень частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачкою судовий збір підлягає відшкодуванню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеними немайновим вимогам.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 лютого 2021 року пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у повному обсязі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 листопада 2024 року за особовою справою № X362774 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
16.12.25