16 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/7192/24
категорія 111030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Деборо" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Деборо" із позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №0002370710 від 05.01.2024 занижено податкові зобов'язання внаслідок не нарахування податкових зобов'язань в результаті використання товарно-матеріальних цінностей не у господарській діяльності. Сума грошового зобов'язання згідно вказаного податкового повідомлення рішення складає - за податковими зобов'язаннями - 320753,00 грн, за штрафними санкціями - 80188,25 грн, загальна сума грошового зобов'язання - 400941 грн 25 коп.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №0002380710 від 05.01.2024 не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за операціями з умовного продажу матеріалів на загальну суму ПДВ 331219 грн. Сума грошового зобов'язання згідно вказаного податкового повідомлення рішення складає - 15479 грн 25 коп.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №0002350710 від 05.01.2024 занижено дохід на суму 615024 грн по безоплатно отриманим ПММ; занижено фінансовий результат на витрати не підтверджені первинними бухгалтерськими документами, обов'язковість ведення яких передбачено правилами бухгалтерського обліку на загальну суму 1939221 грн. Сума грошового зобов'язання згідно вказаного податкового повідомлення рішення складає - за податковими зобов'язаннями 459765 грн 00 коп., за штрафними санкціями - 114941 грн 25 коп., загальна сума грошового зобов'язання - 574706 грн 25 коп.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №00002110902 від 05.01.2024, відсутність позитивного результату повірки та/або оцінки відповідності трьох витратомірів - лічильників, що вважаються необладнаними, у період з 08.11.2021 - 15.11.2021, на підставі п.128.1.1 ст.128.1 Податкового кодексу України, сума штрафних санкції складає - 60000 грн 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податкове повідомлення - рішення №00002110902 від 05.01.2024 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на час проведення перевірки встановлено наявність рівнемірів-лічильників на акцизних складах та їх реєстрацію в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не може бути підставою для застосування до платника податків пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що у ході перевірки контролюючим органом було встановлено наявність на акцизних складах позивача витратомірів/рівнемірів-лічильників рівня нафтопродуктів, які були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, що свідчить про безпідставність притягнення позивача до відповідальності передбаченої пунктом 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України, оскільки на момент фактичної перевірки обладнання було встановлено та зареєстровано.
Стосовно скасування податкових повідомлень-рішень №0002370710 від 05.01.2024, №0002380710 від 05.01.2024 та №0002350710 від 05.01.2024 позивач вказує, що під час проведення перевірки надавалися усі, на думку позивача, необхідні первинні документи для підтвердження реальності господарських операцій з контрагентами позивача: ТОВ "Продагротрейд" та ТОВ "Балмора". Крім того, позивач зазначає, що зазначені на стор. 29-33 в акті перевірки операції та віднесення відповідачем до безтоварних операцій ґрунтуються виключно на відповідних базах даних ДПС України, які є внутрішніми реєстрами ДПС, та не є відкритими для загального користування, що напряму суперечить Податковому кодексу України, так як ці дані, їхні методологічні рекомендації, це все є для внутрішнього користування працівниками ДПС і не можуть бути застосовані до платника для визначення безтоварних операцій. Також позивач зазначає, що операції з вказаними в акті перевірки контрагентами відбувалися в період повномасштабного вторгнення та введення військового стану в Україні, в період, коли були закриті всі реєстри, як ДПС так і інших владних органів, було призупинено подачу та реєстрацію податкових накладних, звітності, акцизних накладних. Також працівниками ДПС не враховано той факт, що деякі підприємства і до цього часу не мають можливості провести звітування та реєстрацію своїх зобов'язань.
Більшість рішень про відповідність критеріям ризиковості платника зазначені в акті перевірки на сторінці 31-32 винесено від 24.11.2022 та від 12.10.2023.
Висновок про те, що операція не була здійснена на підставі помилок в ТТН не може прийматися до уваги, виходячи з того, що податковим законодавством не передбачено обов'язкове зберігання ТТН для підтвердження обставин щодо правомірності віднесення на витрати вартості придбаних ТМЦ.
Дефектність ТТН може свідчити лише про недотримання правил перевезення товару автомобільним транспортом, що не пов'язано з виконанням вимог податкового законодавства, тобто підприємство не обмежене у праві на формування витрат при реальності господарської операції.
Крім того, Податковий кодекс України не містить норм, відповідно до яких виходило б, що наявність документів про перевезення, або наявність таких документів, але складених з помилками, позбавляє права на отримання податкового кредиту у складі вартості такого товару. Навпаки, єдиною підставою для формування податкового кредиту є наявність податкової накладної, яка складена відповідно до закону.
Наявність або відсутність окремих документів, а також помилок в їх оформленні, не можуть бути підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух товару, зміни у власному капіталі або зобов'язаннях платника податків, у зв'язку з його господарською діяльністю, мали місце.
Надання податковому органу документів, які передбачені законодавством, для підтвердження податкової вигоди, є підставою для її визнання, якщо податковий орган не доведе, що такі відомості, що містяться у відповідних документах, є неповними, не вірогідними або суперечливими, є наслідком укладення нікчемних угод.
Крім того, представник позивача з посиланням на ст.16 Податкового кодексу України, зазначає, що навіть за умови порушення попередніми постачальниками ланцюга постачання товару податкового законодавства, дані обставини несуть негативні наслідки тільки для таких постачальників і не впливають на право платника податків, який є добросовісним. Крім того, відповідачем не було проведено зустрічної перевірки контрагентів позивача.
Підтвердженням реальності господарських операцій, на думку позивача, можуть бути також і документи щодо якості товару, наприклад сертифікати відповідності, висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, паспорти якості. Позивач стверджує, що ним під час перевірки на підтвердження реальності господарських операцій надавалися сертифікати відповідності пального, відповідно до зазначеного виду пального у видаткових накладних, рахунках, акцизних накладних з зазначенням коду УКР ЗЕД.
Позивач також вважає помилковими висновки податкового органу щодо необхідності довіреностей на отримання ТМЦ відповідно до вимог Інструкції від 16.05.1996 №99, оскільки вказана Інструкція втратила чинність.
Також позивач зазначає, що позивачем було подано відповідачу уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток підприємства у періоди: за 2020 рік, отримано квитанцію №9374273769 від 21.10.2023; за 2021 рік отримано квитанцію №9435151235 від 22.10.2023; 2022 рік, отримано квитанцію №9313954722 від 23.10.2023, але без вмотивованих на те причин уточнюючі декларації податковим органом відхилено.
Також позивач вказує, що на сторінках 9 та 10 акта перевірки інспектори відповідача посилаючись на статті 44, 134 та 135 Податкового кодексу України, в частині заниження об'єкта оподаткування шляхом безпідставного зменшення фінансового результату на витрати не підтверджені первинними бухгалтерськими документами, обов'язковість ведення яких передбачено правилами бухгалтерського обліку на загальну суму 400127,00 грн, у т.ч. за 2021 рік. В той же час на ст.9 акта перевірки перераховано акти про надання послуг, копії подорожніх листів, які фактично було надано на отриманий запит від 31.10.2023 листом від 02.11.2023 №17-10/23Ю, та на думку перевіряючих відповідача, перерахованні бухгалтерські документи не мають ділової мети. На сторінці 10 акта перевірки зазначено, що у договорі про надання послуг ТОВ «НІТ ГРУП» від 15.01.2021 №1, надавалися послуги автонавантажувачем, а про надання послуг вантажним автомобілем інформація у вказаному договорі відсутня. Позивач погоджується, що дійсно інформація про надання послуг вантажним автомобілем у договорі №1 від 15.01.2021 відсутня, оскільки про надання послуг вантажним автомобілем було укладено окремий договір №2 від 15.01.2021, який також був укладений між ТОВ «НІТ ГРУП» та позивачем (копія договору №2 від 15.01.2021, калькуляція додаток до Договору №1 від 15.01.2021, рапорти додаються до матеріалів справи).
Поряд з цим було зазначено, що місцем здійснення діяльності підприємства є АЗС, що розташована на території Хмельницька обл., м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні, 1/1, хоча це лише місце фактичного розміщення АЗС, яка знаходиться в оренді у позивача, та інспектори відповідача зі свого боку не зазначили, що підприємство орендує приміщення в м.Бердичів, Житомирської області по вул.Максима Залізняка, 12, де розміщено головний офіс і у свою чергу саме за цією адресою проводилася податкова перевірка.
Позивач стверджує, що усі господарські операції ним належним чином відображені в регістрах бухгалтерського обліку, за отриманими первинними бухгалтерськими оформленими належним чином, без порушень (копії яких було надано перевіряючим згідно запитів, які були оформленні та завірені належним чином).
З приводу залучення до роботи вантажного автомобіля для перевезення матеріалів, позивач вказує. що частина матеріалів придбавалася в м.Бердичів, м.Вінниця та в м.Киів і першопочатково зберігалися в орендованому приміщенні по вул.М.Залізняка, 12 у м.Бердичів, Житомирської обл., з подальшим транспортуванням цих матеріалів до м.Старокостянтинів, Хмельницької області для проведення поточного ремонту, який за умовами договору оренди АЗС є необхідною умовою. Щодо навантажувача який використовувався як для розвантаження матеріалів так і їх переміщення, для вивезення сміття, ґрунту, іншого непотрібу з орендованого об'єкта при проведенні поточного ремонту приміщення, в т.ч. доставки матеріалів та конструкцій (вікна, двері), використання навантажувача було необхідно для подачі матеріалів на висоту, так як він має висувні лапи і висоту підйому до 4-х м. (приміщення орендується на 2 поверсі), відведення води від будівлі, де знаходиться орендоване приміщення, шляхом влаштування траншеї, та підсипка щебенем для дренажу, з метою запобігання замулення.
Крім того, позивач вказав, що як підставу для неврахування витрат перевіряючі відповідача протиправно та на власний розсуд зазначили, що позивач у перевіряємому періоді не здійснював свою діяльність, через відсутність працюючих/оформлених працівників. Тобто, на думку позивача, інспектори відповідача дійшли хибної думки, що поки підприємство здійснює отримання дозволу на роботу об'єкта з підвищеної небезпеки, отримує ліценції на право продажу пального, алкоголю та тютюну, проводить випробування посудин і ємностей під тиском, організовує нормальні і безпечні умови для праці працівників, здійснює відбір кадрів, готує різноманітні проекти на узгодження меж, дозволів на викиди в навколишнє середовище, всі ці підготовчі етапи не є господарською діяльністю.
Крім того, на сторінці 22 акта перевірки інспекторами відповідача зазначено, що відповідно до запиту від 31.10.2023 у позивача вимагалися письмові пояснення стосовно того, якими силами проводилися ремонтні роботи по благоустрою території орендованої АЗС, яка розташована за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні, буд. №1/1 та на підставі яких первинних документів здійснювалося списання матеріалів. Оскільки, надана позивачем письмова відповідь від 02.11.2023 №18-10/23Ю не містить будь-якої інформації щодо наведених вище запитань, а складається з копій накладних на придбання матеріалів, банківських виписок та карток рахунку бухгалтерського 1522. Відповідно на момент проведення перевірки придбані матеріали, перелік яких наведено на стор.14, 20-21 акта в бухгалтерському обліку позивача не обліковується та будь яких первинних документів щодо їх списання та використання в господарській діяльності підприємства не надано.
На вказані доводи контролюючого органу позивач вказує, що дійсно проведення будь-яких ремонтних робіт вимагає належно документального оформлення, чи то за умови проведення власними силами чи із залученням відповідних організацій. Разом із тим перелік документів, які необхідно скласти, напряму залежить від виду робіт, їх складності та обсягу, способу виконання, а також порядку розрахунків з контрагентами.
Для одержання позивачем майбутніх економічних вигод при здійсненні господарської діяльності було проведено благоустрій території та поліпшення об'єкту оренди власними силами.
Підставою для списання витрат на проведення поліпшень та благоустрою власними силами можуть бути не акти приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (форма №КБ-ЗХ), а звичайні накладні або інші розрахункові документи, які підтверджують придбання будівельних матеріалів.
Таким чином, очевидна протиправність на думку позивача, винесених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень слугувала підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
17.06.2024 а адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що перевіркою встановлено, що ПП "Деборо" занижено податок на додану вартість на загальну суму 320753 грн, в тому числі по періодам: за жовтень 2020 року - на суму 9562 грн; за листопад 2020 року - на суму 51373 грн; за грудень 2020 року - на суму 17866 грн; за січень 2021 року - на суму 32874 грн; за лютий 2021 року - на суму 21000 грн; жовтень 2022 року - на суму 36667 грн; за листопад 2022 року - на суму 38513 грн; за грудень 2022 року - на суму 112898 грн, а також завищено суму від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду по рядку 21 Декларації за грудень 2023 року на суму 88840 грн; випадки несвоєчасної реєстрації ПП "Деборо" акцизних накладних. Перевіркою відображених у рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» показників за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації палива (бензин А-92, А-95, дизельне паливо, газ скраплений), алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Перевіркою повноти визначення задекларованих ПП «Деборо» показників у рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 встановлено їх заниження на загальну суму 615024 грн. По суті, даний факт засвідчує безоплатне отримання ПП «Деборо» товару - палива дизельного та бензину від невідомих контрагентів, з невідомих джерел, а не від ТОВ «Продагротрейд», ТОВ «Балмора» та ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс», як це зазначено в супровідних документах, і, як наслідок, у підприємства відповідно до законодавчих вимог виникають доходи по безоплатно отриманим ТМЦ. Згідно висновків акта перевірки, фактично, ПП «Деборо» з ТОВ «Продагротрейд», ТОВ «Балмора» та ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» здійснено безпідставне документальне оформлення нереальної господарської операції і складено первинні документи всупереч норм ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пп.2.1 і 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704. Оскільки відсутній факт формування згідно з абзацом другим ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідного активу, як ресурсу контрольованого у результаті минулих подій внаслідок реального придбання у інших суб'єктів господарювання або власного виробництва. Тобто, відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу п'ятого ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу. Крім того, при перенесенні ПП «Деборо» інформації з неправомірно складеного первинного документа до облікових регістрів порушено норми ведення бухгалтерського обліку.
Таким чином, ГУ ДПС у Житомирській області вважає, що винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 05.01.2024 №0002370710, №0002380710, №0002350710 та №00002110902 є обґрунтованими та правомірними, а позовні вимоги є необґрунтованими та непідтверджені належними доказами.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ГУ ДПС в Житомирській області на підставі наказу від 09.10.2023 №2262-п було проведено документальну планову виїзну перевірку ПП "Деборо" з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період діяльності з 31.07.2020 по 31.12.2022 та законодавства по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період діяльності з 31.07.2020 по 31.12.2022.
За результатами проведення перевірки складено акт перевірки від 17.11.2023 №19212/06-30-07-10/43742193 (Том №1 а.с.32-72).
Згідно висновків акта перевірки встановлено, що ПП "Деборо" порушено:
- п.44.1 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, ст.135 Податкового кодексу України, ст.3, ст.4 та ст.9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями), Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Доходи», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 «Про затвердження Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку» та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153 (із змінами та доповненнями), Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №11 «Зобов'язання», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20 «Про затвердження Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку» та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за №85/4306 (із змінами та доповненнями), Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, в результаті чого ПП "Деборо" занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму загальну суму 459765 грн, у тому числі по періодах: за 2021 рік - 124705 грн та за 2022 рік - 335060 грн;
- п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, абзацу «г» п.198.5, п.198.6 ст.198 п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого ПП "Деборо" занижено податок на додану вартість на загальну суму 320753 грн, в тому числі по періодам: за жовтень 2020 року - на суму 9562 грн; за листопад 2020 року - на суму 51373 грн; за грудень 2020 року - на суму 17866 грн; за січень 2021 року - на суму 32874 грн; за лютий 2021 року - на суму 21000 грн; жовтень 2022 року - на суму 36667 грн; за листопад 2022 року - на суму 38513 грн; за грудень 2022 року - на суму 112898 грн, а також завищено суму від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду по рядку 21 Декларації за грудень 2023 року на суму 88840 грн;
- пп.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України внаслідок не складання та не реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 331219 грн, в тому числі по періодам: за жовтень 2020 року - на суму 34954 грн; за листопад 2020 року - на суму 72448 грн; за грудень 2020 року - на суму 31751 грн.; за січень 2021 року - на суму 33422 грн; за лютий 2021 року - на суму 21000 грн; за травень 2021 року - на суму 85186 грн; за червень 2021 року - на суму 29967 грн; за липень 2021 року - на суму 7261 грн; за серпень 2021 року - на суму 2384 грн; за вересень 2021 року - на суму 12459 грн; за жовтень 2021 року - на суму 387 грн;
- пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, п.223.2 ст.223, пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України декларації акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2021 року не подані до ГУ ДПС у Житомирській області, ст.231 Податкового кодексу України наявні випадки несвоєчасної реєстрації акцизних накладних;
- п.1, 2, 11 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).
Вказане стало наслідком того, що за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 ПП «Деборо» задекларовано в рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» у сумі 41096953 грн.
Перевіркою відображених у рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» показників за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації палива (бензин А-92, А-95, дизельне паливо, газ скраплений), алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Перевіркою повноти визначення задекларованих ПП «Деборо» показників у рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 встановлено їх заниження на загальну суму 615024 грн.
Передумовою виникнення вказаних порушень є те, що ПП «Деборо» було занижено доходи всього в сумі 615024 грн за рахунок не включення до їх складу вартості безоплатно отриманих товарів (р.2240 Форми №2-м «Інші доходи»). При проведеному аналізі постачальників на предмет реальності здійснення вказаних операцій поставки ТМЦ встановлено, що по ряду контрагентів не встановлено фактів їх придбання по ланцюгах поставок, тобто такі СГД фактично не могло поставити зазначені в документах ТМЦ, а саме: ТОВ «Продагротрейд» на суму 39817 грн; ТОВ «Балмора» на суму 294833 грн; ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» на суму 280374 грн.
По суті, даний факт засвідчує безоплатне отримання ПП «Деборо» товару - палива дизельного та бензину від невідомих контрагентів, з невідомих джерел, а не від ТОВ «Продагротрейд», ТОВ «Балмора» та ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс», як це зазначено в супровідних документах, і, як наслідок, у підприємства відповідно до законодавчих вимог виникають доходи по безоплатно отриманим ТМЦ.
Фактично, ПП «Деборо» з ТОВ «Продагротрейд», ТОВ «Балмора» та ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» здійснено безпідставне документальне оформлення нереальної господарської операції і складено первинні документи всупереч норм ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пп.2.1 і 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704. Оскільки відсутній факт формування згідно з абзацом другим ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідного активу, як ресурсу контрольованого у результаті минулих подій внаслідок реального придбання у інших суб'єктів господарювання або власного виробництва.
Тобто, відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу п'ятого ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу.
При перенесенні ПП «Деборо» інформації з неправомірно складеного первинного документа до облікових регістрів порушено норми частини 5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, абзацу другого розділу І Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 №291, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 21.12.1999 за №893/4186.
При перенесенні ПП «Деборо» неправомірно відображеної інформації у регістрах бухгалтерського обліку до фінансової звітності порушено норми п.3 розділу ІІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868.
Вищезазначені документи не можуть за змістом п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності.
Не погодившись із висновками акта перевірки, ПП "Деборо" 13.12.2023 надавались заперечення до акта перевірки від 17.11.2023 №19212/06-30-07-10/43742193 (Том №1 а.с.73-80).
ГУ ДПС у Житомирській області у відповідності до чинного законодавства було надано відповідь на заперечення від 29.12.2023 №26921/6/06-30-07-10, згідно зі змістом якої в задоволенні заперечень на акт перевірки відмовлено (Том №1 а.с.81-82).
ГУ ДПС у Житомирській області винесені податкові повідомлення-рішення (форми «Р») від 05.01.2024 №0002370710, №0002380710, №0002350710 та №00002110902 (Том №1 а.с.22-30).
Позивач, вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у даній справі регулюються нормами Податкового кодексу України у редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин.
Зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов'язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому. Не обов'язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об'єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі.
Водночас, із визначеного в Податковому кодексі України поняття ділової мети випливає, що обов'язково повинен бути намір платника податку отримати відповідний економічний ефект, тобто, господарська операція принаймні теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) має передбачати можливість приросту або збереження активів чи їх вартості. Якщо ж та чи інша операція не зумовлена розумними економічними причинами (позбавлена ділової мети), то такі операції не є вчиненими в межах господарської діяльності.
З'ясування наміру платника податку на отримання економічного ефекту від господарської операції передбачає аналіз умов та обставин її здійснення. При цьому, економічний ефект не повинен полягати виключно в зменшенні податкового навантаження на хоча б одного з учасників операції. Відповідно, економічний ефект відсутній в операціях, які призводять до збільшення задекларованих витрат платника та зменшують об'єкт його оподаткування без можливості отримання додаткового приросту активів чи збереження їх вартості. Варто виходити з того, якою в тій чи іншій ситуації має бути поведінка добросовісного суб'єкта господарювання, що за звичайних умов ведення господарської діяльності зацікавлений у найбільшому скороченні своїх витрат.
Документальне обґрунтування наявності ділової мети передбачає наявність документів управлінського обліку, первинних документів, які платник податків використовує в господарській діяльності, зокрема, у перспективі, або коли наявна потреба в здійсненні збиткових операцій з огляду на стратегічні цілі чи несприятливі обставини. Такі документи мають містити загальноприйняті реквізити, такі як дата складання та підписи уповноважених осіб, і можуть бути використані під час перевірки або затребувані в установленому Податковим кодексом України порядку.
Таким чином, ділова мета може бути відсутня лише в таких операціях: головною ціллю або однією з головних цілей операції є несплата (неповна сплата) суми податків та/або зменшення обсягу оподатковуваного прибутку платника податків; у зіставних умовах особа не була б готова придбати (продати) такі товари, роботи (послуги), нематеріальні активи, інші предмети господарських операцій, відмінні від товарів, у непов'язаних осіб.
Враховуючи принцип превалювання сутності над формою, перевага має надаватися економічній сутності господарських операцій.
Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання у власній господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому, в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат чи податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.
При вирішенні спорів щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, зокрема, якщо предметом спору є достовірність первинних документів та підтвердження інших обставин реальності відображених у податковому обліку господарських операцій, необхідно враховувати, що відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать про те, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини 2 статті 9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон №996-XIV) первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Правилу цієї норми Закону №996-ХIV кореспондує зміст пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 (далі - Положення).
Відтак, підтвердженням господарської операції виходячи з визначення Закону №996-ХIV, є саме рух матеріальних активів та коштів між контрагентами, натомість первинна документація є відображенням такої операції. При цьому, Податковий кодекс України та Закон №996-ХIV, не розглядають невідповідність цивільно-правових повноважень особи на те, щоб діяти від імені юридичної особи, як самостійну підставу неналежності оформлених первинних документів, а складені нею первинні документи не позбавляють правового значення у випадку фактичного руху активів.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що господарські операції для визначення податкового кредиту та витрат, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими відповідно до вимог частини 2 статті 9 Закону №996-ХIV та пункту 2.4 Положення первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Отже, будь-який документ, виданий від імені суб'єкта господарювання (платника податків), що не був позбавлений відповідного статусу на час складення цього документа, має силу первинного документа та згідно зі статтею 44 Податкового кодексу України та статтею 9 Закону №996-ХIV, підтверджує дані податкового обліку суб'єкта господарювання та/або його контрагентів у тому разі, якщо цей документ містить, зокрема: достовірні дані про фактично здійснену господарську операцію та відображає її економічну суть; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Водночас інший платник податків під час використання такого документа у своєму податковому обліку повинен діяти розумно, добросовісно та з належною обачністю, а також не мати достатніх підстав для сумніву в достовірності даних, внесених до відповідного документа своїм контрагентом, у тому числі стосовно даних щодо можливих дефектів правового статусу такого контрагента, а також щодо підпису та інших засобів ідентифікації представників контрагента, які брали участь у господарській операції.
Відповідальність, зокрема, за недостовірність відображених у первинних документах даних покладена саме на ту особу, яка склала та підписала ці документи. Відтак, кожен з учасників господарської операції відповідає лише за ті відомості, які до первинного документа вносив він сам. Таким чином, у приписах частини 8 статті 9 Закону №996-ХIV, знайшов відображення принцип індивідуальної відповідальності платника податків.
Водночас, немає жодних підстав перекладати на платника податків відповідальність за внесення до первинних документів недостовірних даних іншою особою. Інакше, це буде суперечити принципу індивідуальної відповідальності та визначеним у статті 16 Податкового кодексу України, обов'язкам платника податків, до яких не віднесено те, що останній повинен дбати про правомірність податкового обліку контрагента.
При цьому, важливо враховувати фактичну можливість платника податків усвідомлювати той факт, що від імені задекларованого в первинних документах суб'єкта господарювання діють не уповноважені особи. Мають бути наявні докази того, що законними заходами добросовісний платник податків міг перевірити правдивість відповідних первинних документів, а також мав достатні підстави, діючи з належною обачністю, для обґрунтованих сумнівів у достовірності складених іншими особами первинних документів. Інакше тлумачення норм податкового законодавства фактично перекладає обов'язок здійснення податкового контролю на самих платників податків.
Абзацом першим п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вище в цьому пункті.
Відповідно до п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до п.п.134.1.1, п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України об'єктом-оподаткування податку на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу. Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України).
Згідно з п.192.2 ст.192 Податкового кодексу України норма пункту 192.1 цієї статті не поширюється на випадки, коли постачальник товарів/послуг не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок. Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
До податкового кредиту, згідно з п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Відповідно до п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
За нормами пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Приписами пунктів 201.1, 201.4 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну. Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товару (послуг).
Відповідно до ст.1 Закону №996-ХIV господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Частиною 1 статті 9 Закону №996-ХIV передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, як документи, що містять відомості про господарську операцію.
Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі (Абзац перший підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України).
Положенням (Стандартом) бухгалтерського обліку №15 «Доходи», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 «Про затвердження Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку» та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153 (із змінами та доповненнями) передбачено порядок визначення та відображення у регістрах бухгалтерського обліку доходів підприємства, зокрема:
- дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена - в даному випадку вартість безоплатно отриманих матеріальних цінностей ПП "Деборо" фактично збільшує його активи або зменшує зобов'язання і визнається доходом.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, ПП "Деборо" занижено доходи від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначені за правилами бухгалтерського обліку, за рахунок не включення до їх складу вартості безоплатно отриманих ТМЦ, всього в сумі 615024 грн.
Під час проведення перевірки встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку ПП «Деборо» надходження товарів на рахунок 281 «Товари на складі» від ТОВ «Продагротрейд», за наступними документами: видаткова накладна від 23.12.2021 №1464 на загальну суму 47780 грн, в тому числі ПДВ 7963,33 грн, паливо дизельне ДП-Е-К5, кількість - 2000 літрів; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 23.12.2021 №0000-001464/1754, автопідприємство ФОП ОСОБА_1 , автомобіль DAF XF105.510, державний номер НОМЕР_1 , напівпричіп-цистерна державний номер НОМЕР_2 , замовник ПП «Деборо», вантажоодержувач ПП «Деборо», назва товару - паливо дизельне ДП-Е-К5, кількість - 2000 літрів, місце завантаження - м.Коростень, вул.Білокоровицьке шосе, 24, місце розвантаження - Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні,1/1.
Стосовно зазначеного питання на підприємство було направлено запит від 03.11.2023, на який ПП «Деборо» надано відповідь від 07.11.2023 №21-10/23Ю з завіреними копіями перерахованих первинних документів.
Відповідно до баз даних ДПС України, а саме за даними форми 20 ОПП у ТОВ "Продагротрейд" відсутні складські приміщення, паливний склад чи інші об'єкти нерухомості, що можуть бути задіяні при реалізації ПММ за адресами: м.Старокостянтинів, вул.Залізнична, 6/1; Хмельницька обл. Дунаєвецький р-н, смт.Дунаївці, вул.Гагаріна, 26, які зазначенні в ТТН, що також не підтверджує факт реалізації ПММ.
Детальна інформація по ТОВ "Продагротрейд": адреса: Україна, 30602, Хмельницька область, Теофiполь Р-Н, смт.Теофіполь, вул.Небесної Сотні, буд.37-В; державна реєстрація - 04.10.2006 №1070102000002280, Теофіопільська РДА Хмельницької області, на обліку з 05.10.2006 в ГУ ДПС у Хмельницькій області, Теофіпольська ДПІ (Теофіпольський район); стан 0, платник податків за основним місцем обліку; - основний вид діяльності - 46.71 - Оптова торгiвля твердим, рiдким, газоподiбним паливом i подiбними продуктами; директор (головний бухгалтер) - Лейві Дмитро Вадимович; засновники - ОСОБА_2 (50%), ОСОБА_3 (50%); статутний фонд - 37500 грн; зареєстровано платником ПДВ 01.09.2020 №200571063; cередньоспискова чисельність за 4 квартал 2021 року та за 1 квартал 2022 року складає 6 осіб (3 жінки, 3 чоловіка); за даними форми 20 ОПП: з 14.08.2020 орендується офіс за адресою: Україна, Хмельницька обл., Теофiпольський район, смт.Теофіполь, вул.Небесної Сотні, 37-В.
Також наявна інформація щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме: вiдсутнiсть необхiдних умов та/або обсягів матеріальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування, вiдсутнє придбання послуг оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матерiальних цiнностей, послуг оренди місць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо), вiдповiдно до поданої до контролюючих органів звiтностi; недостатня кiлькiсть трудових ресурсiв, необхiдних для здiйснення господарської операцiї в обсягах, зазначених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (за вiдсутностi iнформацiї щодо придбання послуг з виконання робiт, якi необхiднi для здiйснення господарської операцiї); постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстраційного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарiв, не пов'язаних з господарською дiяльнiстю платника податку; вiдсутня/анульована лiцензiя, видана органами лiцензування, якi засвiдчують право платника податку на виробництво та/або торгівлю пiдакцизними товарами (продукцiєю), визначеними пiдпунктами 215.3.1, 215.3.2, 215.3.3 прим.1 та 215.3.4 пункту 215.3 статтi 215 Податкового кодексу України.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень наявна інформація про кримінальні провадження щодо ТОВ "Продагротрейд", а саме: №12023240000000130 від 17.03.2023 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 Кримінального кодексу України щодо засновника ТОВ «Продагротрейд», який переслідуючи корисливий мотив, шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою з працівниками даного товариства, в умовах воєнного стану, вчинили розтрату майна, чим заподіяли матеріальні збитки.
Згідно аналізу ЄРПН ТОВ "Продагротрейд" у періоді взаємовідносин придбавало у ТОВ "Мар'янівка - МТС" - Бензин А95 в кількості 69000 л. Протягом періоду, в якому відбувались взаємовідносини ТОВ "Продагротрейд" та ПП "Деборо", а саме грудень 2021 року, ТОВ "Продагротрейд" реалізовувало товар з номенклатурою дизельне паливо ДП-Е-К5 по ТОВ "Продагротрейд" у періоді взаємовідносин з ПП "Деборо", згідно аналізу даних ЄРПН, відсутнє придбання, а також імпорт реалізованих ПММ, а саме: бензин АИ-92-К5-Євро; паливо дизельне ULSD 10 PPM; паливо дизельне ДП-З-К5.
Також слід зазначити, згідно даних інформаційних баз ДПС постачальниками ТОВ "Продагротрейд" є контрагенти, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а саме: ТзОВ "Перша подільська енергетична компанія", ТзОВ "Тікіч енерджи", ТзОВ "Татойл", ТзОВ "Оіл-Трейд 2018" та інші в кількості 6 СГД. Всього встановлено придбання ТМЦ у платників, які відповідають критеріям ризиковості на загальну суму 195401,0 тис. грн.
ТзОВ "Перша подільська енергетична компанія" здійснювало документальне оформлення реалізації ПММ на ТОВ "Продагротрейд" на загальну суму 55956,3 тис. грн
Відповідно до баз даних ДПС України даний СГД зареєстрований в ГУ ДПС у Хмельницькій області (Теофіопільський р-н). Стан платника: 0. Вид діяльності: 20.14-Виробництво інших органічних хімічних речовин. Відомості про держреєстрацію: від 16.10.2019 №16671020000000778 Теофіопільська РДА Хмельницької області, юридична адреса: Хмельницька область, Теофіопільський район, смт.Теофіопіль, вул.Соборна, 12, 20-ОПП: офіс, цех, завод, бочки.
За місцем реєстрації платника податковим органом здійснювалось аналіз діяльності платника та прийнято ряд рішень про відповідність ризиковості платника податку, а саме: рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 07.10.2021, від 18.11.2021, 09.12.2021, 16.12.2021, 14.09.2023, 12.10.2023, згідно яких: вiдсутнiсть необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування, вiдсутнє придбання послуг оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi; платник податку задiяний у здiйсненнi групою платникiв податку, у тому числi щодо яких прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, циклу операцiй один з одним щодо придбання/реалiзацiї одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги; постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.
Крім того згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень наявна інформація про кримінальні провадження щодо ТзОВ "Перша подільська енергетична компанія", а саме: №32021240000000009 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1, ч.2 ч.3 ст.204 Кримінального кодексу України.
Станом на момент реєстрації результатів перевірки відповідно до баз даних ДПС ТзОВ "Перша подільська енергетична компанія" перебуває в переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості.
ТзОВ "Тікич Енерджі" Орган ДПС основної реєстрації: 2650. ГУ ДПС у м.Києві (Голосійський район м.Києва), стан платника: 0. Вид діяльності: 47.30 - Роздрібна торгівля пальним. Відомості про держреєстрацію: від 12.06.2020 №10681020000058497 Голосіївська районна в місті Києві Державна адміністрація, юридична адреса: м.Київ, Голосіївський район, вул.М.Грінченка, 18Б, 20-ОПП: АЗС, офіс, склад автоцистерни. Кількість працівників 9 чол.
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 12.09.2023: накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi; постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.
ТзОВ "Татойл", орган ДПС основної реєстрації: 2655. ГУ ДПС у м.Києві (Печерський район м.Києва), стан платника: 0. Вид діяльності: 46.71 - Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Відомості про держреєстрацію: 07.02.2019 №10701020000081033 Печерська районна в м.Києві Державна адміністрація. Юридична адреса: м.Київ Печерський район вул.В.Тютюнника, 28-А, приміщення 322. 20-ОПП: офіс, склад. Кількість працівників 1.
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 24.11.2022: наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій.
ТзОВ "Оіл-Трейд 2018", орган ДПС основної реєстрації: 3500. Північне МУ ДПС по роботі з ВПП, стан платника: 0. Вид діяльності: 46.71 - Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Відомості про держреєстрацію: 10.07.2017 №15851020000010028 Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області. Юридична адреса: м.Київ, Печерський район, вул.В.Тютюнника, 28-А, приміщення 322, 20-ОПП: офіс.
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 24.11.2022.
Також, згідно даних інформаційних баз ДПС ТОВ "Продагротрейд" було здійснено реалізацію палива контрагентам, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на загальну суму 678063,3 тис. грн, а саме: ТзОВ "Магістральсервіс", ПАТ "Теофіопільський цукровий завод", ТзОВ "Алекспром", ТзОВ «Портагротрейд» та інших 51 СГД.
ТзОВ "Магістральсервіс" оформило документальну реалізацію ПММ на загальну суму 210116,6 тис. грн.
Орган ДПС основної реєстрації: 2654. ГУ ДПС у м.Києві (Оболонський район) м.Києва. Стан платника: 0. Вид діяльності: 47.30 - Роздрібна торгівля пальним. Відомості про держреєстрацію: від 12.04.2000 №10691200000004731 Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація. Юридична адреса: м.Київ, Оболонський район, проспект С.Бандери, 8, кв.711. 20-ОПП: АЗС, склад, автомобіль. Кількість працівників 1 чол., середня з/п - 6,7 тис. грн. (дані за 2022 р., в 2023 р. не звітується).
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 19.01.2023, 14.03.2023, 28.03.2023, 26.04.2023, 08.05.2023, 06.10.2023, згідно яких: постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; керiвник та/або особа, яка має право пiдпису (посадова особа платника податку), є особою, яка займає аналогiчну посаду бiльше нiж у п'яти (включно) платникiв податку; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.
ПАТ "Теофіопольський цукровий завод", орган ДПС основної реєстрації: 2217. ГУ ДПС у Хмельницькій області, стан платника: 30. В стані переходу до іншої ДПІ. Вид діяльності: 10.81 - Виробництво цукру, відомості про держреєстрацію: від 02.12.1996 №1667107000 Теофіопольска РДА Хмельницької області, юридична адреса: Хмельницька область, Теофіопольський район, смт.Теофіополь, вул.Жовтнева, 12, 20-ОПП: цех, завод, склад, земельні ділянки.
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 14.09.2023, 12.10.2023, 09.12.2021, згідно яких: постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; платник податку задiяний у здiйсненнi групою платникiв податку, у тому числi щодо яких прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, циклу операцiй один з одним щодо придбання/реалiзацiї одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.
ТзОВ "Алекспром", орган ДПС основної реєстрації: 3200. Східне МУ ДПС по роботі з ВПП, стан платника: 0. Вид діяльності: 19.20 - Виробництво продуктів нафтоперероблення. Відомості про держреєстрацію: від 28.11.2003 №12291200000000129 Новомосковська РДА. Юридична адреса: Днiпропетровська обл., Новомосковський район смт.Губиниха, вул.Берегового, кв.37. 20-ОПП: завод.
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 11.09.2023, згідно якого: постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку.
ТзОВ «Портагротрейд», орган ДПС основної реєстрації: 3200.Східне МУ ДПС по роботі з ВПП, стан платника: 0. Вид діяльності: 46.71 - Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Відомості про держреєстрацію: від 17.08.2021 №1000681020000061779 Голосіївська районна в м.Києві державна адміністрація. Юридична адреса: м.Київ, Голосіївський район, дор.Набережно-Печерська, 7, 20-ОПП: офіс. Кількість працівників 1 чол., з/п - 6,5 тис. грн. в 2022 р. (за 2023 р. відомості відсутні).
Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку від 11.04.2023, згідно якого: керiвник та/або особа, яка має право пiдпису (посадова особа платника податку), є особою, яка займає аналогiчну посаду бiльше нiж у п'яти (включно) платникiв податку; придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку; вiдсутнiсть необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування, вiдсутнє придбання послуг оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi; недостатня кiлькiсть трудових ресурсiв, необхiдних для здiйснення господарської операцiї в обсягах, зазначених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (за вiдсутностi iнформацiї щодо придбання послуг з виконання робiт, якi необхiднi для здiйснення господарської операцiї).
Відсутність придбання даних видів палива свідчить про неможливість поставки його по ланцюгу постачання для ПП "Деборо".
Стосовно господарських операцій з ТОВ «Балмора».
Під час проведення перевірки встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку ПП «Деборо» надходження товарів на рахунок 281 «Товари на складі» від ТОВ «Балмора» за наступними документами: видаткова накладна від 11.09.2022 №25 на загальну суму 315471 грн, в тому числі ПДВ 20638,29 грн, бензин GASOLINE A95H, кількість - 8089 літрів (Том №1 а.с.166); товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 11.09.2022 №БМ00-000025, автопідприємство ФОП ОСОБА_4 , автомобіль Сканія, державний номер НОМЕР_3 , замовник ТОВ «Балмора», вантажоодержувач ПП «Деборо», назва товару - бензин GASOLINE A95H, кількість - 8089 літрів, місце завантаження - КПП Порубне, місце розвантаження - Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні,1/1 (Том №1 а.с.167).
Стосовно зазначеного питання на підприємство було надіслано письмовий запит від 03.11.2023, на який ПП «Деборо» надано відповідь від 07.11.2023 №20-10/23Ю з завіреними копіями перерахованих первинних документів.
Відповідно до баз даних ДПС України, а саме за даними форми 20 ОПП у ТОВ "Балмора" відсутні складські приміщення, паливний склад чи інші об'єкти нерухомості, що можуть бути задіяні при реалізації ПММ, наявний лише офіс за адресою: м.Київ, вул.Академіка Заболотного, буд.37, офіс Б7.
Проведеним аналізом даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено, що протягом 2022 року ТОВ "Балмора" придбано бензину марки GASOLINE A95H всього у кількості 78033 л. в серпні 2022 року у наступних постачальників: ТОВ «Інформ ХХІ» у кількості 29322 л.; ТОВ «Євро-Люкс-Компані» у кількості 48711 л.
Згідно аналізу даних ЄРПН встановлено, що вищезазначені суб'єкти підприємницької діяльності придбавали бензин марки GASOLINE A95H протягом 2022 року у одного постачальника, а саме ТОВ «Технологічна паливна компанія».
У свою чергу, ТОВ «Технологічна паливна компанія» за 2022 рік придбало бензину марки GASOLINE A95H всього у кількості 3025 л. у ТОВ «Адан Бізнес» у листопаді 2022 року.
Таким чином, проведеною перевіркою ланцюгів постачання ПП «Деборо» відповідно до ІС «Податковий блок», ІС «ЄРПН» встановлено обставини, які свідчать про відсутність у контрагентів-постачальників задекларованих власних та залучених ресурсів по ланцюгу постачальників, для постачання бензину GASOLINE A95H, а також про формування для ПП «Деборо» податкового кредиту з податку на додану вартість без реального здійснення господарських операцій. Вищенаведене свідчить про відсутність законного джерела введення товару в обіг, неможливість його руху по ланцюгу постачання та вказує на документальне оформлення безтоварних фінансово-господарських операцій, що суперечить нормам цивільного, податкового законодавства України. Відсутність в Єдиному реєстрі податкових накладних інформації щодо придбання вказаними підприємствами товарно-матеріальних цінностей або послуг, дають можливість зробити висновок щодо нереальності фактичного здійснення операцій з придбання ПП «Деборо» бензину GASOLINE A95H у вищезазначеного суб'єкта господарювання.
Враховуючи вищенаведене, ТОВ «Балмора» не могло поставити бензину GASOLINE A95H на ПП «Деборо», даний факт свідчить про відсутність господарської операції купівлі-продажу товару між ПП «Деборо» та ТОВ «Балмора», а відносини носять лише документальний характер.
Згідно з ч.1 ст.656 Цивільного кодексу України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Аналогічна норма міститься в ст.264 Господарського кодексу України, відповідно до якої матеріально-технічне постачання та збут продукції здійснюється шляхом поставки продукції, придбаної у інших суб'єктів господарювання або власного виробництва.
Відсутність в Єдиному реєстрі податкових накладних інформації щодо придбання вказаними підприємствами товарно-матеріальних цінностей, дають можливість зробити висновок щодо нереальності фактичного здійснення операцій з придбання ПП «Деборо» бензину GASOLINE A95H у ТОВ «Балмора».
Відповідно до п.2.13 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, особи, які в інтересах платника податків одержують продукцію, повинні мати документально оформлені повноваження на здійснення господарської операції, - письмові договори; довіреності; акти керівного органу платника податків тощо.
Відповідно до п.2.5 цього Положення особи, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) майна, повинні визначатися переліком, затвердженим керівником платника податків.
Вказані порушення унеможливлюють встановлення та підтвердження реальності проведення операції з продажу бензину GASOLINE A95H від постачальника ТОВ «Балмора» до покупця ПП «Деборо».
Відсутність придбання даних видів палива свідчить про неможливість поставки його по ланцюгу постачання для ПП "Деборо".
Посадовою особою ПП «Деборо» письмові пояснення щодо встановлених порушень не надавались.
Стосовно господарських операцій з ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс».
Під час проведення перевірки контролюючим органом встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку ПП «Деборо» надходження товарів на рахунок 281 «Товари на складі» від ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» за наступними документами: видаткова накладна від 09.06.2022 №333 на суму без ПДВ 280373,83 грн, паливо дизельне, кількість - 5000 літрів (Том №1 а.с.179); товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 09.06.2022 №АТ00000333, автопідприємство ФОП ОСОБА_5 , автомобіль Рено Магнум, державний номер НОМЕР_4 , напівпричіп-цистерна державний номер НОМЕР_5 , замовник ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс», вантажоодержувач ПП «Деборо», назва товару - паливо дизельне, кількість - 5000 літрів, місце завантаження - м.Рені, Одеська область, місце розвантаження - Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні,1/1 (Том №1 а.с.180).
ПП «Деборо» самостійно було проведено коригування до зменшення суми податкового кредиту по операціях з придбання палива у ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс», а саме подано «Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з випраленням самостійно виправлених помилок» за червень 2022 року від 21.12.2022 №9274827371, в якому зменшено суму ПДВ у податковому кредиті на 19626 грн (Том №1 а.с.195-198).
Таким чином, ПП «Деборо» самостійно визнало, що господарська операція по придбанню дизельного палива у ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» фактично не відбулася.
Відсутність господарської операції з придбання палива у ТОВ «Аккорд Трейд Компаніс» свідчить про неможливість відображення його вартості у надходженні на рахунок 281 «Товари на складі» та відображення його вартості у складі витрат через рахунок 902 «Собівартість реалізованих товарів» у бухгалтерському обліку ПП "Деборо".
Також, під час проведення перевірки встановлено здійснення ПП «Деборо» фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «НІТ Груп» (виконавцем) на підставі договору від 15.01.2021 №1, згідно якого передбачено надання послуг автонавантажувача марки CPCD40 (ТО 2088) (Том №1 а.с.218-221).
Підприємством надано наступні документи щодо придбання послуг, вартість яких у періоді придбання в бухгалтерському обліку ПП «Деборо» відносилась на рахунок 92 «Адміністративні витрати» у загальній сумі 400127 грн: акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 03.03.2021 №27 на загальну суму 24500 грн без ПДВ, послуги вантажного автомобіля RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 , 49 годин) (Том №1 а.с.247) та до нього такі подорожні листи: подорожній лист вантажного автомобіля від 28.02.2021, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів по місту, кількість їздок з вантажем - 10, відстань - 12,3 км.; подорожній лист вантажного автомобіля від 01.03.2021, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів по місту, кількість їздок з вантажем - 8, відстань - 12,4 км.; подорожній лист вантажного автомобіля від 02.03.2021, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів по місту, сміття, кількість їздок з вантажем - 10, відстань - 12,2 км., завдання водієві - Бердичів - Райки, щебінь, кількість їздок з вантажем - 2, відстань - 30 км.; подорожній лист вантажного автомобіля від 03.03.2021 №б/н, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів по місту, сміття, кількість їздок з вантажем - 14, відстань - 12,5 км. (Том №1 а.с.248-250, Том №2 а.с.1); акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 03.03.2021 №26 на загальну суму 219024 грн без ПДВ, послуги автонавантажувача марки CPCD40 (ТО 2088) (земляні роботи по влаштуванню траншеї, 169 мотогодин) (Том №1 а.с.222); акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 11.03.2021 №26 на загальну суму 57261,60 грн без ПДВ, послуги вантажного автомобіля RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 , 1359 км.) (Том №2 а.с.2) та до нього подорожній лист вантажного автомобіля від 11.03.2021, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів - Київ - Вінниця, Житомир - Бердичів, кількість їздок з вантажем - 3, відстань - 1359 км. (Том №2 а.с.3); акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 07.04.2021 №39 на загальну суму 7844 грн без ПДВ, послуги вантажного автомобіля RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 , 185 км. (Том №2 а.с.4) та до нього подорожній лист: подорожній лист вантажного автомобіля від 07.04.2021, автомобіль RENAULT MASTER (державний номер НОМЕР_6 ), завдання водієві - Бердичів по місту, кількість їздок з вантажем - 15, відстань - 12,2 км. (Том №2 а.с.5); акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 27.04.2021 №44 на загальну суму 29289,40 грн без ПДВ, послуги автонавантажувача марки CPCD40 (ТО 2088) (земляні роботи по влаштуванню траншеї, 22,6 мотогодин) (Том №2 а.с.223); акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) від 20.10.2021 №126 на загальну суму 62208 грн (без ПДВ), послуги автонавантажувача марки CPCD40 (ТО 2088) (48 мотогодин).
Стосовно зазначеного питання на підприємство було надано письмовий запит від 31.10.2023, на який ПП «Деборо» надано відповідь від 02.11.2023 №17-10/23Ю з завіреними копіями наведених вище первинних документів.
Згідно даних бухгалтерського обліку ПП «Деборо» вартість послуг по взаємовідносинах з ТОВ «НІТ Груп» було віднесено до адміністративних витрат бухгалтерською проводкою Д-т 92 «Адміністративні витрати» - К-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» на загальну суму 400127 грн, у тому числі по періодах: за 2021 рік - на суму 400127 грн.
Проведеним аналізом первинних документів, а саме договору від 15.01.2021 №1, актів здачі-приймання робіт (наданих послуг) та подорожніх листів вантажного автомобіля встановлено, що в договорі йдеться лише про надання послуг автонавантажувача марки CPCD40 (ТО 2088), про надання послуг вантажним автомобілем інформація у договорі відсутня, в актах наданих послуг відсутня будь-яка інформація про адресу та місце надання послуг, в подорожніх листах вантажного автомобіля у розділі «Завдання водієві» зазначено - Бердичів по місту, хоча у ПП «Деборо» місцем здійснення діяльності є АЗС, розташована за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної сотні, буд.1/1.
Крім того, слід зазначити, що відображення вартості послуг від ТОВ «НІТ Груп» в бухгалтерському обліку ПП «Деборо» відбувалося у періоді, коли ПП «Деборо» не здійснювало діяльності та не мало штатних працівників.
Як визначено ст.1 Закону №996-XIV первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Статтею 9 Закону №996-XIV встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Відповідно до п.1.2 наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» (далі - наказ №88) господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування.
Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Згідно п.2.1 Наказу №88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Відповідно до п.2.2 Наказу №88 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Вимоги до первинного документа встановлені п.2 ст.9 Закону №996-XIV та п.2.4 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», згідно з якими первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Згідно п.2.15 Наказу №88 первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.
Відповідно до п.3.2 Наказу №88 інформація до облікових регістрів переноситься після перевірки первинних документів за формою і змістом.
Згідно п.2 ст.3 Закону №996-XIV бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 4 Закону №996-XIV визначено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на принципі превалювання сутності на формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.
Згідно з п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно з п.44.6 Податкового кодексу України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому п.44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складання такої звітності.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, ПП «Деборо» занижено об'єкт оподаткування шляхом безпідставного зменшення фінансового результату на витрати, не підтверджені первинними бухгалтерськими документами, обов'язковість ведення яких передбачено правилами бухгалтерського обліку на загальну суму 400127 грн.
Наступним порушенням є порушення абзацу «г» п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, оскільки ПП «Деборо» занижено податкові зобов'язання, внаслідок не нарахування податкових зобов'язань в результаті використання товарно-матеріальних цінностей не у господарській діяльності платника податків на загальну суму 1443062,18 грн, що призвело до заниження суми податкових зобов'язань з ПДВ на загальну суму 331219 грн.
Під час проведення перевірки встановлено, що ПП «Деборо» використовує автозаправну станцію, розташовану за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної сотні, буд.1/1, на підставі договору оренди від 25.08.2020 №2, укладеного з ФОП ОСОБА_6 АЗС розташована на земельній ділянці загальною площею 0,1448 га, кадастровий номер 6810800000:03:009:0101.
Відповідно до акта приймання-передачі обладнання до договору оренди від 25.08.2020 №2 ПП «Деборо» отримало в користування наступні об'єкти: будівля операторської АЗК з магазином - 1 шт.; горизонтальні резервуари - комплект; паливно-роздавальна (автозаправна) колонка - 2 шт.; зона техобслуговування автомобілів - 1 шт.; фундамент під АГЗП - 1 шт.; фундамент під ПРК - 1 шт.; резервуар АГЗП - 1 шт.; інформаційне табло (стела) - 1 шт.; резервуар забору води - 1 шт.; земельна ділянка - 0,1448 га.
Під час перевірки ПП «Деборо» було надано проект благоустрою території існуючої АЗС по вул.Героїв Небесної Сотні, 1/1, в м.Старокостянтинові Хмельницької області №592/41-2020-ЕПП, розроблений ПП «Архітектурна майстерня Бердичева», який передбачає наступні роботи по поновленню (заміні) твердого покриття проїздів та майданчиків, встановлення вказівних знаків, оздоблення фасадів існуючих будівель і споруд, нанесення дорожньої розмітки та вказівних позначок (Том №1 а.с.199-217). Зазначений проект узгоджений з власником АЗС, а саме ФОП ОСОБА_6 , про що свідчить лист від 07.10.2020.
Підприємством надано наступні документи щодо придбання матеріалів, вартість яких у періоді придбання в бухгалтерському обліку ПП «Деборо» відносилась на рахунок 1522 «Придбання (виготовлення) основних засобів» та 93 «Витрати на збут» у загальній сумі 1656104,38 грн (найменування СПД, дата, № номенклатура, вартість в грн без ПДВ):
- ФОП ОСОБА_7 , 12.10.2020, 11210, блоки пресовані, цемент, пісок, труби профільні, труби водопровідні та каналізаційні, люки, 114770 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 12.10.2020, 11210, щебінь різних фракцій 202 тонни, 60000, всього за жовтень 2020 року, 174770 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 05.11.2020, 10511, плита гранітна 65 м, 22503 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 06.11.2020, 10611, метало профіль, дошка, штукатурка декоративна, 109314,40 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 12.11.2020, 11211, блоки газобетонні, цемент, 33670 грн;
- ФОП ОСОБА_7 26.11.2020, 12611, щебінь 80 тонн, 28720 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 27.11.2020, 12711, опори трубчасті телескопічні, 15400 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 30.11.2020, 13011, блок газобетон ний, арматура, пінопласт, пароізоляція, гідроізоляція 47731,50 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 02.11.2020, РН-0001003, борт дорожній, 26400 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 04.11.2020, 3546, крани, труба газова, метисні вироби, 19358,87 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 04.11.2020, 3548, крани кульові, 6286,64 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 04.11.2020, 3547, крани газові, 860 грн;
- ТОВ «Укрполипласт», 12.11.2020, 542, переходи пе-сталь, 1680 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 13.11.2020, РН-0001062, плитка дорожня, 25157,44 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 23.11.2020, РН-0001091, плитка дорожня, 25157,44 грн. Всього за листопад 2020 року 362239,29 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 24.12.2020, 12412, щебінь різних фракцій, пісок, цемент, 32868,50 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 09.12.2020, 10912, водостічна система, цемент, труби профільні, сітка армуюча, 74753,20 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 23.12.2020, РН-0002313, плитка дорожня, 25157,44 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 11.12.2020, РН-0001177, плитка дорожня, плитка тротуарна, 25977,28 грн; Всього за грудень 2020 року 158756,42 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 13.01.2021, 59, виводи терморезесторні, 2739,98 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 04.01.2021, 10812, плита гранітна, 100000 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 04.01.2021, 10412, плита гранітна, 64371 грн, всього за січень 2021 року 167110,98 грн;
- ТОВ «Тервікнопласт», 16.04.2021, 7306, металопластикові конструкції 46 кв.м., 105000 грн, всього за лютий 2021 року 105000 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 28.05.2021, 21820, плита гранітна, блок газобетонний, 132690 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 19.05.2021, 21805, цемент, труби профільні, електроди, дошка обрізна, 57598,20 грн;
- ФОП ОСОБА_7 , 28.05.2021, 21821, металопрфіль, кут металевий, труба профільна, арматура, 155444 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 14.05.2021, РН-0000265, плитка тротуарна, 3824,44 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 14.05.2021, РН-0000264, плитка дорожня, 21563,52 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 26.05.2021, 1668, фланці сталеві пласкі, 486,68 грн;
- ТОВ «Бойлер.УА», 18.05.2021, 1656, фланці сталеві пласкі, болти, гайки, 2573,33 грн;
- філія «Ювента-Центр» ТОВ ТК «Ювента», 21.05.2021, 741, муфти, клапани, 16464 грн;
- ТОВ Компанія «Омікс», 26.05.2021, КОНФ-000923, плитка, 6300 грн;
- ТОВ Компанія «Омікс», 26.05.2021, КОНФ-000924, плитка, 17935,03 грн;
- ТОВ «АВ метал груп», 27.05.2021, 5220594, труби профільні, електроди, круги відрізні, 6909,04 грн;
- ТОВ «АВ метал груп», 26.05.2021, 5216833, труби, 4142,84 грн, всього за травень 2021 року 425932,08 грн;
- ТОВ «АВ метал груп», 01.06.2021, 5228309, труби профільні, електроди, 26527,30 грн;
- ТОВ «АВ метал груп», 07.06.2021, 5241866, труби профільні, електроди, круги відрізні, 27219,53 грн;
- ТОВ «Епіцентр К», 11.06.2021, Рнк/SK-0003760, дюбелі, саморізи, гіпсокартон, пароізоляція, піна, кутники, 32015,29 грн;
- ТОВ «Епіцентр К», 15.06.2021, Рнк/SK-0003879, мембрана Ізостуд, саморізи, 1478,30 грн;
- ТОВ «Епіцентр К», 11.06.2021, Рнк/SK-0003798, профілі, пінопласт, 17120 грн;
- ТОВ «Епіцентр К», 11.06.2021, Рнк/SK-0003761, алюмінієвий профіль, 624,40 грн;
- ТОВ «Епіцентр К», 03.06.2021, Рнк/SK-0003593, алюмінієвий профіль, двері металеві, 12489,50 грн;
- ТОВ «Фелмокс», 18.06.2021, РН-0000457, плитка дорожня, 11108,48 грн;
- ТОВ «Оскар Груп», 10.06.2021, 1006-13, полікарбонат, сітка ущільнююча, 21253,34 грн. всього за червень 2021 року 149836,14 грн;
- ТОВ Компанія «Омікс», 05.07.2021, КОНФ-000989, плитка, 36306,76 грн, всього за липень 2021 року 36306,76 грн;
- ТОВ «Лампа УА», 20.08.2021, 1116, люстри, 4919,70 грн;
- ТОВ «Лайт Фокус», 20.08.2021, 3306, світильники світлодіодні, світильники трекові, лампи світлодіодні, шинопроводи, 7001,68 грн, всього за серпень 2021 року, 11921,38 грн;
- ТОВ «Алліс-Трейд», 24.09.2021, РН-0000046, полиці, кронштейни, задні стінки, ніжки, бар'єри, подіуми, 45745,37 грн;
- ТОВ «Тервікнопласт», 28.09.2021, 27596, металопластикові конструкції, 16550, всього за вересень 2021 року 62295,37 грн;
- ТОВ «Лайт Фокус», 29.10.2021, 476, світильники трекові, лампи світлодіодні, 1936,96 грн, всього за жовтень 2021 року 1936,96 грн. Разом 1656104,38 грн.
Також, підприємством надано наказ від 01.11.2021 №1-ОЗ про введення в експлуатацію з 01.11.2021 з метою виробничого використання будівлі операторської АЗК з магазином після поліпшення та з благоустроєною територією та акт введення в експлуатацію АЗС від 01.11.2021 №DB000000002, бухгалтерське проведення Д-т 103 - К-т 1522 на суму 1484523,86 грн.
Матеріали на загальну суму 213042,20 грн віднесено до складу витрат на збут бухгалтерською проводкою Д-т 93 «Витрати на збут» - К-т 209 «Інші матеріали» в листопаді 2021 року.
Стосовно зазначеного питання на підприємство було надано письмовий запит від 31.10.2023, на який ПП «Деборо» надано відповідь від 02.11.2023 №18-10/23Ю з завіреними копіями наведених вище первинних документів.
Проведеною перевіркою наказів про прийняття на роботу працівників ПП «Деборо» та звітів «Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» за перевірений період встановлено, що на підприємстві у період з моменту державної реєстрації до 01.11.2021 були відсутні штатні працівники.
У письмовому запиті від 31.10.2023 у ПП «Деборо» вимагалися письмові пояснення щодо того, яким силами проводилися ремонтні роботи на АЗС, розташованій за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної сотні, буд.1/1, та на підставі яких первинних документів здійснювалося списання матеріалів.
Надана письмова відповідь від 02.11.2023 №18-10/23Ю не містить будь-якої інформації щодо наведених вище запитань, а складається з копій накладних на придбання матеріалів, банківських виписок та карток рахунку бухгалтерського 1522.
Станом на 31.12.2022 придбані матеріали, перелік яких наведено вище, в бухгалтерському обліку ПП «Деборо» не обліковуються, під час перевірки контролюючому органу не надавалися. У матеріалах справи відсутні первинні документи щодо списання та використання вказаних матеріалів у господарській діяльності підприємства не надано.
Таким чином, на порушення абзацу «г» п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України ПП «Деборо» занижено податкові зобов'язання внаслідок не нарахування податкових зобов'язань в результаті використання товарно-матеріальних цінностей не у господарській діяльності платника податків на загальну суму 1656104,38 грн, що призвело до заниження суми податкових зобов'язань з ПДВ на загальну суму 331219 грн.
Період, вартість матеріалів, списаних на рахунок 1522 без наявності актів списання матеріалів та фактичної наявності виконавців ремонтних робіт, сума в грн, нарахована сума ПДВ на умовний продаж матеріалів в грн. (р.2*20%):
- жовтень 2020 року 174770 грн (34954 грн);
- листопад 2020 року 362239,29 грн (72448 грн);
- грудень 2020 року 158756,42 грн (31751 грн);
- січень 2021 року 167110,98 грн (33422 грн);
- лютий 2021 року 105000 грн (21000 грн);
- травень 2021 року 425932,08 грн (85186 грн);
- червень 2021 року 149836,14 грн (29967 грн);
- липень 2021 року 36306,76 грн (7261 грн);
- серпень 2021 року 11921,38 грн (2384 грн);
- вересень 2021 року 62295,37 грн (12459 грн);
- жовтень 2021 року 1936,96 грн (387 грн);
Всього 1656104,38 грн (331219 грн).
ПП «Деборо» письмові пояснення щодо встановленого порушення не надавались.
Стосовно позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення №00002110902 від 05.01.2024 про застосування штрафних санкцій в розмірі 60000 грн, суд зазначає наступне.
За результатами перевірки ПП «Деборо» встановлено, що суб'єкт господарювання за адресою: Хмельницька обл., м.Старокостянтинів, вул.Героїв Небесної Сотні, буд.1/1, АЗС, зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1017322, який в свою чергу, обладнаний резервуарами, а саме: Р-10 інв.№3 зав.№226; Р-10 інв.№4 зав.№227; Р-10 інв.№2 зав. №225; Р-10 інв. №1 зав. №224 які в свою чергу, обладнані рівнемірами-лічильниками: Lavel Gauges VEEDER - ROOT TLS заводські номери №346218; №334768 сертифікат відповідності UA.TR.001 23101 - 20 дата видачі 05.10.2020; №367286 сертифікат відповідності UA.TR.001 23119 - 20 дата видачі 10.12.2020; №346609; №346607 сертифікат відповідності UA.TR.001 2340 - 20 дата видачі 30.04.2020.
Також за вище вказаною адресою встановлено, що акцизний склад з уніфікованим номером 1017322 обладнано витратомірами-лічильниками, а саме: колонка паливороздавальна типу Шельф 200-50-2-1-4, зав. №13755, колонка паливороздавальна типу Шельф 200-50-2-1-4, зав. №13756, колонка паливороздавальна для скрапленого газу Шельф LPG-100-2 зав. №13754, в паспортах - формулярах зазначено відмітки про повірку паливо роздавальних колонок 16.11.2021 та 16.11.2022, згідно первинних документів та баз даних Єдиного державного реєстру акцизних накладних встановлено, що у період 08.11.2021 - 15.11.2021, здійснювалась реалізація пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1017322 на не повірених витратомірах-лічильниках.
Витратоміри - лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників, акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками, чим порушено п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України.
Стосовно скасування податкового повідомлення рішення від 05.01.2024 №0002380710, суд зазначає наступне.
Перевіркою за період з 31.07.2020 по 31.12.2022 граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них ПП «Деборо» в ЄРПН, визначених відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, не встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, які були перевірені в ході камеральних перевірок підрозділами оподаткування юридичних осіб.
Перевіркою встановлено порушення п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: ПП «Деборо» не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за операціями з умовного продажу матеріалів (використаних на ремонт АЗС) на загальну суму ПДВ 331219 грн, в тому числі по періодам: за жовтень 2020 року на суму 34954 грн; за листопад 2020 року на суму 72448 грн; за грудень 2020 року на суму 31751 грн; за січень 2021 року на суму 33422 грн; за лютий 2021 року на суму 21000 грн; за травень 2021 року на суму 85186 грн; за червень 2021 року на суму 29967 грн; за липень 2021 року на суму 7261 грн; за серпень 2021 року на суму 2384 грн; за вересень 2021 року на суму 12459 грн; за жовтень 2021 року на суму 387 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податкові-повідомлення рішення ГУ ДПС у Житомирській області від 05.01.2024 №0002370710, №0002380710, №0002350710 та №00002110902 є правомірними та не підлягають скасуванню.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
У зв'язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову суд не вирішує питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесених позивачем.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог Приватного підприємства "Деборо" (вул.Максима Залізняка, 12, м.Бердичів, Житомирська обл., 13301, код ЄДРПОУ 43742193) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ ВП 44096781) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
16.12.25