Рішення від 17.12.2025 по справі 200/6045/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року Справа№200/6045/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до якої просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, які полягають у включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 нульовим значенням;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2024 року без урахування періоду заробітної плати з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 включеної нульовим значенням.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядженням ГУ ПФУ у Вінницькій облаті від 18.04.2025 року (рішення №914210161822) за рішення суду Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 року по справі №200/7589/24 йому була призначена пенсія з 01.10.2024 року, яка виплачувалась в розмірі 13007,02 грн. з 01.03.2025 року. 10.07.2025 року позивач отримав пенсію за липень 2025 року в розмірі 11751,72 грн. та ознайомившись у своєму пенсійному кабінеті з розпорядженням від 20.06.2025р., встановив що розмір пенсії з 01.03.2025 - 11751,72 грн., в розрахунку змінений розмір середньомісячного заробітку для обчислення з 16071,27 грн. на 14502,15 грн., тому 10.07.2025 я звернувся до Відповідача с заявою №ВЕБ-05001-Ф-С-25-132473 в який просив повідомити чому змінено розмір його середньомісячного заробітку для обчислення та розмір пенсії, додати до відповіді повний розрахунок пенсії. 26.06.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №0500-0216-8/63838 повідомило, що «з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні суду при опрацюванні справи встановлено, що відповідно ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, оскільки відповідно до рішення суду було враховано до страхового стажу періоди роботи: з 01.06.2014 по 12.08.2014, З 01.01.2023 по 31.03.2023 та З 01.08.2023 по 28.02.2024 зазначені періоди зараховані до заробітної плати нульовим значенням, що призводить до зменшення поточного розміру пенсії. Вказане стало підтавою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 18 серпня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/6045/25.

Витребувано від Відповідача:

- матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзив на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

До суду від Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, зокрема, зазначено, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 13.05.2003 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), з 02.09.2024 переведено на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1055. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 року по справі № 200/7589/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 914210161822 від 04.10.2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2024 року з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ № 202 від 31.03.1994 періоди його роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП«ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 року по справі №200/7589/24, залишено без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області відпрацьовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 по справі №200/7589/24 та повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 27.09.2024 року. Заява Позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області, за результатом прийнято рішення для обчислення пенсії відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2024 по справі №200/7589/24. Отже, Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не приймалось рішення по суті заяви Позивача з урахуванням висновків суду відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2024 по справі №200/7589/24, відтак відповідальними за опрацювання заяви позивача та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області.

Ухвалою суду від 17 жовтня 2025 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) до участі у справі №200/6045/25 в якості другого відповідача.

Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області наступні докази по справі:

- протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 по справі №200/7589/24;

- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, зокрема зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі № 200/7589/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуто заяву Позивача від 27.09.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП«ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду. За результатами розгляду даного звернення Позивачу було здійснено перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно п.2 ч. 1 ст. 114 Закону України Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р., зарахувано до підземного стажу по Списку №1 зазначені в рішенні суду періоди роботи, розрахувано розмір пенсії відповідно ст. 8 Закону України №345 від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.10.2024 року та призначено виплату пенсії з 01.03.2025 року.

Зазначає, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Враховуючи вище викладене та норми чинного законодавства Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі № 200/7589/24 та у відповідності до чинного законодавства

Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 частини 1 ст. 114 Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року по справі №200/7589/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №914210161822 від 04.10.2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.09.2024 року з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди його роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Вказане рішення набуло законної сили 03 квітня 2025 року.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №200/7589/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуто заяву Позивача від 27.09.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП«ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду. За результатами розгляду даного звернення Позивачу було здійснено перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно п.2 ч. 1 ст. 114 Закону України Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р., зарахувано до підземного стажу по Списку №1 зазначені в рішенні суду періоди роботи, розрахувано розмір пенсії відповідно ст. 8 Закону України №345 від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.10.2024 року та призначено виплату пенсії з 01.03.2025 року.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26.06.2025 року №0500-0216-8/63838, зокрема, повідомлено, що з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні суду при опрацюванні справи встановлено, що відповідно ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, оскільки відповідно до рішення суду було враховано до страхового стажу періоди роботи: з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 зазначені періоди зараховані до заробітної плати нульовим значенням, що призводить до зменшення поточного розміру пенсії.

Окрім того, ГУ ПФУ в Донецькій області у своєму відзиві на позовну заяву зазначило, що, при врахуванні періодів роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023, з 01.08.2023 по 28.02.2024 до страхового стажу, заробіток враховано автоматично нульовим значенням, оскільки в період з 01.06.2014 по 12.08.2014 відсутня сплата внесків до ПФУ, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 відсутні суми нарахованої заробітної плати в СПОВ.

Вказане підтверджується реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), а також протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , що містяться в матеріалах справи.

На думку позивача дії відповідача щодо включення періоду з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 нульовим значенням в обрахунок середньої заробітної плати для призначення його пенсії є протиправними.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 24 Закону України №1058-IV, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відтак, відповідно до приписів ст. 40 Закону України №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ст. 41 Закону України №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Спірні періоди стажу, які позивач вважає такими, що підлягають виключенню з розрахунку заробітної плати, у нульовому розмірі, набуті ним після 01.01.2004 року - дати набрання чинності Законом України №1058-IV, тобто застосуванню в даному випадку підлягають п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України №1058-IV.

Логічний та текстуальний аналіз вказаної норми свідчить про те, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються тільки ті суми виплат, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, тобто вказане свідчить про те, що у разі відсутності факту нарахування та сплати страхових внесків, сума такої заробітної плати (доходу) не враховується при обчисленні розміру пенсії.

Судом встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №200/7589/24, саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуто заяву Позивача від 27.09.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП«ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду. За результатами розгляду даного звернення Позивачу було здійснено перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно п.2 ч. 1 ст. 114 Закону України Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р., зарахувано до підземного стажу по Списку №1 зазначені в рішенні суду періоди роботи, розрахувано розмір пенсії відповідно ст. 8 Закону України №345 від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.10.2024 року та призначено виплату пенсії з 01.03.2025 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що здійснюючи обчислення розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не мало законних підстав для включення періодів з нульовим значенням, яким є період роботи позивача з роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024.

Врахування до страхового стажу для обчислення розміру пенсії з нульовим показником заробітної плати виходячи з формули обчислення пенсії визначених ч. 2 ст. 40 Закону України №1058-IV призвело до зниження коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи, що вплинуло в свою чергу на зменшення розміру пенсійної виплати.

А тому, враховуючи наведене суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, які полягають у включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 нульовим значенням та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2024 року без урахування періоду заробітної плати з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 включеної нульовим значенням.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, які полягають у включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 нульовим значенням.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2024 року без урахування періоду заробітної плати з 01.06.2014 по 12.08.2014, з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 включеної нульовим значенням.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.

Суддя О.О. Галатіна