Ухвала від 17.12.2025 по справі 200/7685/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 грудня 2025 року Справа №200/7685/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.10.2025 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії з 01.03.2022 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, з 01.03.2024 року індексацію її пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та з 01.03.2025 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) її пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення, у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у розмірі 1,115 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» «з 04 квітня» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 04.04.2025 року.

Позов обґрунтовувала тим, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2022 року у справі 200/1323/22 її пенсійні права були захищені.

Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2022 року у справі 200/1323/22, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконними та скасування рішень, та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.12.2021 року № 056550004092 «Про відмову у призначенні пенсії»; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 01.12.2021 року № 056550004092 «Про відмову у призначенні пенсії»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 28.09.2021 року на підставі пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», зарахувавши до пільгового стажу за списком № 1 періоди роботи з 12.07.1993 року по 06.12.1999 року та з 24.04.2000 року по 28.07.2003 року.

Зазначене судове рішення набрало законної сили 23.01.2023 року, та виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Після - Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області проведено доплату до призначеної їй пенсії (для цілей індексації пенсії) з 01.03.2022 року в сумі 135 грн., з 01.03.2023 року в сумі 100 грн., у 2024 році в сумі 100 грн. та у 2025 році збільшено на коефіцієнт 1,115.

Позивач, не погоджуючись з таким обчисленням розміру своєї пенсії, вважала, що відповідач безпідставно протягом тривалого часу неправильно проводив індексацію її пенсійних виплат.

Вважаючи свої пенсійні права порушеними, звернулася до суду з даним позовом.

З позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що фактично позивач не погоджувалася з бездіяльністю відповідача - з не проведенням перерахунку її пенсії (для забезпечення індексації пенсії), яка призначена згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.03.2022, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року відповідно до ч. 2 ст. 42 цього Закону, що має проводитися:

з 01.03.2022 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;

з 01.03.2023 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;

з 01.03.2024 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796;

з 01.03.2025 року згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2025 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі; вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Щодо строку звернення до суду з позовом

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому частиною 1 статті 122 Кодексу визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Іншими законами строк звернення до адміністративного суду з даним позовом не встановлений.

Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Пенсія є щомісячним платежем, і її отримання відбувається щомісячно.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.01.2023 року № 056550004092 позивачу призначена пенсія з 28.09.2021 довічно; рішенням від 27.02.2023 року № 056550004092 проведено перерахунок пенсії шляхом індексації з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01.03.2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Перерахунок пенсії позивача, згідно із зазначеними нормами мав відбутися у березні 2022 року.

Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2022 року перерахунку (індексації) її пенсії позивач повинна була дізнатися, в даному випадку, у квітні-травні 2023 року після отримання першої пенсійної виплати (після призначення пенсії за рішенням суду і проведенням її індексації в інший спосіб, ніж бажала позивач). І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині вона звернулася 04.10.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Перерахунок пенсії позивача, згідно із зазначеними нормами мав відбутися у березні 2023 року.

Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2023 року перерахунку (індексації) пенсії позивач повинна була дізнатися у квітні-травні 2023 року після отримання пенсійної виплати. І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині вона звернулася 04.10.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Перерахунок пенсії позивача, згідно із зазначеними нормами мав відбутися у березні 2024 року.

Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2024 року перерахунку (індексації) пенсії позивач повинна була дізнатися у квітні-травні 2024 року після отримання пенсійної виплати. І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині вона звернулася 04.10.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Перерахунок пенсії позивача, згідно із зазначеними нормами мав відбутися у березні 2025 року.

Тому про порушення своїх пенсійних прав в частині не проведення відповідачем з 01.03.2025 року перерахунку (індексації) пенсії позивач повинна була дізнатися у квітні-травні 2025 року після отримання пенсійної виплати. І саме з такої дати обчислюється строк звернення до суду з позовом у цій частині. А до суду з позовом в цій частині вона звернулася 04.10.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Такі висновки суду ґрунтуються на правових позиціях Верховного Суду, що викладені, зокрема, в постановах від 17.02.2018 року в справі №522/7721/17, від 08.08.2019 року в справі №813/5002/17, від 08.08.2019 року в справі №127/13736/16-а, від 31.03.2021 року в справі № 240/12017/19.

Між тим, в порушення вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви не додано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та докази поважності причин його пропуску щодо позовних вимог, які стосуються періоду, що виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду з позовом (з 01.03.2022 року по 04.04.2025 року).

Роблячи такий висновок суд виходить з того, що в основній позовній вимозі про визнання протиправними дій відповідача не зазначено дату «04.04.2025 року», яка зазначена в похідних позовних вимогах (задоволення яких залежить від задоволення основних вимог).

Крім того, в похідних позовних вимогах міститься, в тому числі, неповне дата, яку зазначено як «з 04 квітня» (тобто відсутній рік), з огляду на що такі вимоги підлягають уточненню.

Відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

В позовній заяві слід уточнити похідні позовні вимоги, шляхом зазначення в них повної дати (в частині дати «з 04 квітня»).

До позовної заяви потрібно додати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та докази поважності причин його пропуску щодо позовних вимог, які стосуються періоду, що виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду з позовом (з 01.03.2022 року по 04.04.2025 року).

До поданих до суду документів в електронній формі (на виконання даної ухвали суду) слід додати доказ надсилання листом з описом вкладення всім іншим учасникам справи копій поданих до суду документів або докази надсилання таких документів до електронних кабінетів інших учасників справи.

Керуючись ч. 13 ст. 171, ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків - протягом п'яти днів з дня вручення позивачу даної ухвали.

В разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В. Логойда