Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 грудня 2025 року Справа№200/8708/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий засобам поштового зв'язку 30 жовтня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення з 01 жовтня 2022 року та виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року з 85% до 70%;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області поновити з 01 жовтня 2022 року та виплачувати щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_2 відповідно до Постанови КМУ № 713, здійснивши належний перерахунок пенсії, і сплатити різницю невиплачених грошових коштів (заборгованість) за період з 01 жовтня 2022 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області поновити з 01 жовтня 2022 року і виплачувати щомісячну пенсію ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру грошового забезпечення - 85%, здійснивши належний перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року, і сплатити різницю невиплачених грошових коштів (заборгованість) за період з 01 грудня 2019 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
21 листопада 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Питання дотримання позивачем строку звернення до суду, а в разі якщо такий строк пропущений - поважності причин його пропуску і наявності підстав для його поновлення буде вирішено на стадії судового розгляду після з'ясування відповідних фактичних обставин.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
16 грудня 2025 року суд постановив ухвалу про поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Крім того, всупереч вимогам Закону № 2262 пенсійний орган зменшив основний розмір пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713.
Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.
Як наслідок, з 01 жовтня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії.
Доводи позивача про те, що перерахунок пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.
Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року, тобто такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.
Вимоги позивача в частині обчислення основного розміру пенсії виходячи з 85% відповідних сум грошового забезпечення відповідач вважав безпідставними, оскільки згідно зі ст. 13 Закону № 2262 (в редакції Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166)) максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 11 лютого 2012 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою від 28 квітня 2022 року № 1201-5001430354.
Його фактичне місце проживання після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 11 грудня 2009 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 18 лютого 2010 року, та матеріалами пенсійної справи № 0503005113 (МВС).
Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503005113 (МВС) від 11 грудня 2009 року, при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 26 січня 2010 року;
умови призначення - вислуга років - 30 (календарна - 25), у розмірі 70% грошового забезпечення;
військове звання - майор поліції;
посада - начальник сектору, що не входить до складу відділу;
дата і причина звільнення - 10 грудня 2009 року, ст. 65 А - 1 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 900,00 грн;
- оклад за військове звання - 125,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 410,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 33% - 1 479,94 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2 914,94 грн;
основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 2 477,70 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
соціальний захист непрацюючих (з 01 по 10), доплата непрацюючим по Постанові КМУ № 198 від 11 березня 2009 року - 9,16 грн;
соціальний захист непрацюючих (з 11 по 31), доплата непрацюючим по Постанові КМУ № 198 від 11 березня 2009 року - 19,24 грн;
всього призначено - 2 506,10 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 2 506,10 грн;
з 11 грудня 2009 року довічно.
Отже, під час призначення пенсії її основний розмір становив 85% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого були враховані не лише основні, а й щомісячні додаткові види, що також підтверджено повідомленням про призначення пенсії від 08 лютого 2010 року № 673/05.
В подальшому згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- премія 3,7% - 274,73 грн;
всього - 7 699,73 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 5 389,81 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 5 389,81 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103, п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;
з 01 травня 2018 року - 5 389,81 грн.
Також пенсійний орган здійснив розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по квітень 2018 року включно на загальну суму 52 783,36 грн.
Отже, внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі п. 3 Постанови КМУ № 103 пенсійний орган зменшив основний розмір пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення; при цьому перерахунку грошове забезпечення було визначене за нормами Постанови КМУ № 988, без урахування у його складі щомісячних додаткових видів.
В червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
20 серпня 2019 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/7860/19-а, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2016 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга 30 років).
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2019 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/7860/19-а ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 грудня 2019 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- премія 3,7% - 274,73 грн;
всього - 7 699,73 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7 699,73 грн;
основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6 544,77 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 544,77 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 грудня 2019 року - 6 544,77 грн.
Також на виконання цього судового рішення ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило розрахунок на доплату пенсії за період з жовтня 2019 року по листопад 2019 року включно на загальну суму 1 415,76 грн.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 січня 2020 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- премія 3,7% - 274,73 грн;
всього - 7 699,73 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7 699,73 грн;
основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6 544,77 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 544,77 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 січня 2020 року - 6 544,77 грн.
Крім того ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило розрахунок на доплату пенсії за період з січня 2016 року по жовтень 2019 року включно на загальну суму 52 867,36 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 845,04 грн.
Так, відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- премія 3,7% - 274,73 грн;
всього - 7 699,73 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7 699,73 грн;
основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6 544,77 грн;
з урахуванням доплати - 7 389,81 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 5 389,81 грн на 01 березня 2018 року) - 845,04 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 7 389,81 грн;
підстава перерахунку - перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 7 389,81 грн.
Докази, які б свідчили, що внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 позивачеві була встановлена щомісячна доплата в розмірі саме 2 000,00 грн, суду не надані.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2022 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- премія 3,7% - 274,73 грн;
всього - 7 699,73 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7 699,73 грн;
основний розмір пенсії: 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6 544,77 грн;
з урахування індексації - 7 461,04 грн;
з урахуванням доплати - 8 306,08 грн;
індексація базового ОСНП (6 544,77*0,140) - 916,27 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 5 389,81 грн на 01 березня 2018 року) - 845,04 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 8 306,08 грн;
підстава перерахунку - масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;
з 01 березня 2022 року - 8 306,08 грн.
В листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії.
14 грудня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/15704/21, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 належний перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-1147 від 02 червня 2021 року з 01 грудня 2019 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року від 02 червня 2021 року № 33/25-1147, наданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області», з 01 грудня 2019 року.
В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2022 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/15704/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Після цього перерахунку пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, а основний розмір пенсії зменшений з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 жовтня 2022 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 52,62% - 10 655,26 грн;
всього - 18 080,26 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 080,26 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 656,18 грн;
з урахуванням індексації - 14 428,05 грн;
індексація базового ОСНП (12 656,18*0,140) - 1 771,87 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 14 428,05 грн;
підстава перерахунку: рішення суду;
з 01 жовтня 2022 року - 14 428,05 грн.
Також ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання згаданого судового рішення здійснило розрахунок на доплату пенсії за період з грудня 2019 року по вересень 2022 року включно на загальну суму 201 101,54 грн.
При цьому пенсійний орган виходив з того, що загальний розмір пенсії (з надбавками) в період з грудня 2019 року по лютий 2022 року включно становив 12 656,18 грн щомісячно; в період з березня 2022 року по вересень 2022 року включно - 14 428,05 грн щомісячно.
Отже, при здійсненні розрахунку на доплату за період з грудня 2019 року по вересень 2022 року включно ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з того, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2023 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 52,62% - 10 655,26 грн;
всього - 18 080,26 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 656,18 грн;
з урахуванням індексації - 15 928,05 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (12 656,18*0,140) - 1 771,87 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 428,05*0,197) - 1 500,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 15 928,05 грн;
підстава перерахунку - Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01 грудня 2022 року);
з 01 березня 2023 року - 15 928,05 грн.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2024 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 52,62% - 10 655,26 грн;
всього - 18 080,26 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 080,26 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 656,18 грн;
з урахуванням індексації - 17 195,92 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (12 656,18*0,1400) - 1 771,87 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 428,05*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (15 928,05*0,0796) - 1 267,87 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 17 195,92 грн;
підстава перерахунку - ДБУ 2024 року + індексація з березня 2024 року;
з 01 березня 2024 року - 17 195,92 грн.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2025 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 52,62% - 10 655,26 грн;
всього - 18 080,26 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 080,26 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 656,18 грн;
з урахуванням індексації - 18 695,92 грн;
базовий розмір пенсії (18 080,26*70%) - 12 656,18 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (12 656,18*0,1400) - 1 771,87 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 428,05*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (15 928,05*0,0796) - 1 267,87 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (17 195,92*0,1150) - 1 500,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 18 695,92 грн;
підстава перерахунку - ДБУ 2025 року + індексація з березня 2025 року;
з 01 березня 2025 року - 18 695,92 грн.
15 вересня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив:
- надати інформацію про основний розмір його пенсії після її перерахунку на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21; повідомити, чи становить він 85% від грошового забезпечення; в разі перерахунку пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, переглянути основний розмір пенсії відповідно до законодавства і здійснити перерахунок, виходячи з 85% основного розміру пенсії з моменту перерахунку по новій довідці за судовим рішенням та сплатити заборгованість (доплату) за належний період;
- надати інформацію про здійснення доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, в разі, якщо така доплата не проводиться, роз'яснити, з яких підстав та з якого часу, а також поновити виплату цієї доплати з моменту її припинення та виплатити відповідну заборгованість.
У відповідь цю заяву, що зареєстрована 16 вересня 2025 року за № 38774/Х-0500-25, листом, (дату і номер якого неможливо встановити через низьку якість наданої суду копії цього документа), ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило таке:
- в квітні 2018 року позивачеві проведений перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 103 з 01 січня 2016 року;
- п. 23 Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, за якими максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 відсотків грошового забезпечення, передбаченого ст. 43 Закону № 2262;
- як наслідок, перерахунок пенсії позивача на підставі Постанови КМУ № 103 проведений з урахуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ № 713 позивачу встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі, визначеному відповідно до п. 1 цієї постанови;
- на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21 проведений перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 02 червня 2021 року за № 33/25-1147;
- враховуючи, що розмір пенсії позивача з 01 грудня 2019 року переглядався та різниця між розмірами становила більш ніж 2 000,00 грн, за висновком пенсійного органу, відсутні підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, а тому її виплата припинена з 01 жовтня 2022 року.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503005113 (МВС) від 09 грудня 2025 року, на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 26 січня 2010 року;
умови призначення - вислуга років - 30 (календарна - 25), у розмірі 70% грошового забезпечення;
військове звання - майор поліції;
посада - начальник сектору, що не входить до складу відділу;
дата і причина звільнення - 10 грудня 2009 року, ст. 65 А - 1 п., відставку, за віком або за станом здоров'я;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 2 950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 475,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 52,62% - 10 655,26 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 080,26 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 656,18 грн;
з урахуванням індексації - 18 695,92 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (12 656,18*0,1400) - 1 771,87 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (14 428,05*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (15 928,05*0,0796) - 1 267,87 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (17 195,92*0,1150) - 1 500,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31), доплата непрацюючим по Постанові КМУ № 198 - 0,00 грн;
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 18 695,92 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 18 695,92 грн;
з 11 грудня 2009 року довічно.
Таким чином, на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, основний розмір якої становить 70% відповідних сум грошового забезпечення; щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, позивачеві не нараховується і не виплачується.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Щодо щомісячної доплати до пенсії.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону № 2262.
Так, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що передбачено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
При цьому п. 7 Постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Відповідно до ст. 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580), Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), та який набрав чинності 27 травня 2016 року.
Тобто, у встановлений Постановою КМУ № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, у січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.
В подальшому, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Абз. 1 п. 3 Постанови КМУ № 103 Уряд постановив, перерахувати з 01 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Зміст наведеної норми п. 3 Постанови КМУ № 103 свідчить про те, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262 з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.
Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у ст. 43 Закону № 2262.
При цьому п. 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.
Так, п. 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/15704/21, яким ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано з 01 грудня 2019 року здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року від 02 червня 2021 року № 33/25-1147, наданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області».
Разом з цим, законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказане свідчить про суперечність положень п. 3 Постанови КМУ № 103 нормам Закону № 2262, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103.
Водночас, відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, в період чинності п. 3 Постанови КМУ № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, належало застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ № 988.
З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст. 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.
У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.
Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/15704/21 перерахунок призначеної позивачу пенсії відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання судового рішення у справі № 200/15704/21 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а прийняте ним рішення (вчинені дії) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:
1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;
2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;
3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);
4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;
5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;
[…].
У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення (вчинені ним юридично значущі дії індивідуального характеру) - адміністративним актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.
Норми ст. 6 Закону № 2073 розкривають сутність принципу законності в адміністративній процедурі.
Так, згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.
При цьому ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 установлено, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії з 01 жовтня 2022 року свідчить про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності адміністративної процедури.
Порушення принципу законності полягало у тому, що пенсійний орган всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 проігнорував висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, зокрема про те, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, та, як наслідок, не є підставою для припинення щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
При цьому відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом ще в 2022 році, ці висновки послідовно застосовуються судами, в тому числі при розгляді справ, відповідачем у яких є ГУ ПФУ в Донецькій області, і судова практика у подібних справах є однозначною та передбачуваною.
Норми ст. 8 Закону № 2073 розкривають сутність принципу обґрунтованості в адміністративній процедурі.
Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Вимоги до форми і змісту адміністративного акта визначені нормами ст. ст. 69-72 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону № 2073 за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.
Ч. 1 ст. 70 Закону № 2073 установлено, що адміністративний акт, як правило, приймається у письмовій (електронній або паперовій) формі. […]
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Закону № 2073 письмовий адміністративний акт […] складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин.
Адміністративний акт містить підпис та/або печатку (у тому числі електронні), якщо інше не передбачено законом, та повне ім'я відповідальної посадової особи адміністративного органу.
У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані.
Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону.
У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею.
У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов'язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред'явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.
Згідно з ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, […] повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених ч. 6 цієї статті).
Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.
Ч. 5 ст. 72 Закону № 2073 установлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб.
Розпорядження ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року не відповідає вимогам до змісту адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073, зокрема, не містить мотивування (обґрунтування), строку і порядку його оскарження тощо, і є таким, що не відповідає принципу обґрунтованості.
У згаданому розпорядженні відсутнє правове обґрунтування припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) цього розпорядження не забезпечує позивачеві можливість правильно його зрозуміти та ефективно реалізувати своє право на його оскарження.
Умови правомірності адміністративного акта визначені ст. 87 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.
Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:
1) прийнятий адміністративним органом, що:
а) не мав на це повноважень;
б) використав дискреційні повноваження незаконно;
2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;
3) порушує норми матеріального права;
4) не відповідає принципам адміністративної процедури.
Ч. 3 ст. 87 Закону № 2073 передбачено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.
Отже, невідповідність адміністративного акта (як у формі рішення, так і у формі юридично значущої дії індивідуального характеру) одному чи кільком принципам адміністративної процедури, є самостійною і достатньою підставою для визнання його протиправним.
Суд встановив, що щомісячна доплата до пенсії була встановлена позивачеві в розмірі 845,04 грн, а її нарахування та виплата припинені з 01 жовтня 2022 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні з 01 жовтня 2022 року нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 845,04 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, підлягають визнанню протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача в цій частині позовних вимог є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713 в розмірі 845,04 грн, з 01 жовтня 2022 року.
Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії з 01 жовтня 2022 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 жовтня 2022 року), до місяця відновлення її виплати.
Водночас не підлягають задоволення як безпідставні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати щомісячної доплати та зобов'язання поновити таку доплату в розмірі 2 000,00 грн.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн позивачеві ніколи не встановлювалась і не виплачувалася.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС з 01 серпня 2021 року, ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата, передбачена Постановою КМУ № 713, в розмірі 845,04 грн.
Докази визнання протиправними рішень (дій) пенсійного органу, які полягали у встановленні позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 845,04 грн, (а не 2 000,00 грн), суду не надані. Це питання не є спірним і у справі, що розглядається.
Відтак в контексті спірних правовідносин належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання пенсійного органу відновити нарахування і виплату щомісячної доплати з дати її припинення в тому розмірі, що був встановлений первісно, тобто 845,04 грн.
Також не підлягають задоволенню як такі, що заявлені на майбутнє, позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов'язку «виплачувати» щомісячну доплату до пенсії.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що судовому захисту підлягає порушене право, а не право, яке ймовірно може бути порушено у майбутньому.
Щодо зменшення основного розміру пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262.
На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (з 17 липня 2009 року) Закон № 2262 діяв у редакції від 17 липня 2009 року.
П. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. п. «б» - «д» ст. 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу років 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону.
П. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакцій, чинній на час призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд встановив, що з 11 грудня 2009 року ОСОБА_1 , який був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ, маючи вислугу років 30 років, призначена пенсія за вислугу років в розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
Верховний Суд сформулював висновок про те, що відсотковий розмір пенсії по відношенню до грошового забезпечення особи визначається згідно зі ст. 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії. Розміри окремих складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Окремі складові пенсії, рівно як і розміри цих складових, не є сталими і визначаються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з цим відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 Закону № 2262, уже призначеної пенсії до грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
При перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії; тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідна правова позиція наведена в постанові Великої Палати Верховного Суду від в постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, в постановах Верховного Суду від 14 лютого 2023 року у справі № 300/1668/21, від 02 березня 2023 року у справі № 300/5520/21, від 16 березня 2023 року у справі № 580/8568/21, від 23 травня 2023 року у справі № 380/24477/21, від 27 червня 2023 року у справі № 260/3724/22, від 27 серпня 2024 року у справі № 300/596/22, від 23 жовтня 2024 року у справі № 560/2041/22 та інших.
Як було зазначено вище, пенсія за вислугу років призначена позивачу з 11 грудня 2009 року, її основний розмір складав 85% відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зауважує, що після призначення позивачу пенсії до ст. 13 Закону № 2262 неодноразово вносилися зміни в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на підставі пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «90» замінено цифрами «80».
В подальшому п. 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «80» замінено цифрами «70».
Як наслідок, на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд встановив, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21її основний розмір зменшений з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005113-МВС з 01 жовтня 2022 року в частині визначення основного розміру пенсії - 70% грошового забезпечення, свідчить про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності адміністративної процедури.
Порушення принципу законності полягало у тому, що пенсійний орган всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 проігнорував висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, зокрема про те, що при перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії; тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Крім того, розпорядження ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року не відповідає вимогам до змісту адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073, зокрема, не містить мотивування (обґрунтування), строку і порядку їх оскарження тощо, і є таким, що не відповідає принципу обґрунтованості.
У згаданому розпорядженні відсутнє правове обґрунтування зменшення основного розміру пенсії позивача з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) цього розпорядження не забезпечує позивачеві можливість правильно його зрозуміти та ефективно реалізувати своє право на його оскарження.
З огляду на встановлені фактичні обставини і правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що з метою забезпечення повного захисту права позивача на належне пенсійне забезпечення протиправними належить визнати дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/15704/21 виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Протиправне зменшення основного розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в розмірі, що був визначений Законом № 2262 на момент її призначення.
Суд враховує, що на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21 перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 01 грудня 2019 року, тобто зменшення основного розміру пенсії фактично відбулось не з 01 жовтня 2022 року, а з 01 грудня 2019 року.
Такий висновок суду підтверджується розрахунком на доплату за пенсійною справою позивача за період з грудня 2019 року по вересень 2022 року включно, проведеним на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 грудня 2019 року, виходячи з її основного розміру - 85% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому суд зауважує, що таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/15704/21 на ГУ ПФУ в Донецькій області вже покладений обов'язок здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року від 02 червня 2021 року № 33/25-1147, наданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області», з 01 грудня 2019 року.
Розглядаючи цю справу, суд надає правову оцінку правомірності дій пенсійного органу, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при її перерахунку з 01 грудня 2019 року на виконання рішення суду у справі № 200/15704/21, при цьому не вдаючись до оцінки повноти і належності виконання пенсійним органом рішення суду у справі № 200/15704/21.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 27 жовтня 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні з 01 жовтня 2022 року нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в розмірі 845,04 грн.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в розмірі 845,04 грн, з 01 жовтня 2022 року.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/15704/21 виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 грудня 2019 року, виходячи з її основного розміру - 85% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повне судове рішення складено 16 грудня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко