17 грудня 2025 року Справа № 160/29884/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/29884/25 за позовом Керівника Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області Григоряна Самвела Сержиковича в інтересах держави до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
15.10.2025 року через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області Григоряна Самвела Сержиковича в інтересах держави до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338285, адреса: вул. Перемоги, 140, сел. Васильківка Синельниківського району Дніпропетровської області) щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області;
зобов'язати Васильківську селищну раду Синельниківського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338285, адреса: вул. Перемоги, 140, сел. Васильківка Синельниківського району Дніпропетровської області) вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/29884/25 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 20.10.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/29884/25, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.
Також ухвалою суду від 20.10.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
- інформацію/відомості щодо звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області;
- інформацію/відомості/підстави щодо не здійснення відповідних дій;
- всі наявні докази щодо суті спору.
18.11.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву. Долучені додаткові докази по справі.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 17.12.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Керівник Синельниківської окружної прокуратури звертається до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою в інтересах держави, орган повноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, відсутній, до Васильківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а саме на греблю та водоскидну споруду, які розташовані на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, що знаходиться на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Позивач зазначає про те, що Васильківською селищною радою не вжито заходів щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічних споруд.
Стан використання гідротехнічних споруд, основним призначенням яких є забезпечення ефективного використання водних ресурсів та захист навколишнього середовища від шкідливої дії води, є дуже актуальним питанням на даний час.
Вказують, що органом місцевого самоврядування - Васильківською селищною радою протягом тривалого часу допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невчиненні дій, спрямованих на набуття об'єднаною територіальною громадою безхазяйного майна, а саме греблі та водоскидної споруди, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га.
Зазначають також про те, що власник гідротехнічних споруд, розташованих на водному об'єкті - ставку на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, що знаходиться в територіальних межах Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, відсутній, його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів, гідроспоруди не перебувають на балансі органу місцевого самоврядування, а тому являються безхазяйними.
Управління майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, в межах, визначених радою, належить до компетенції Васильківської селищної ради.
Однак, остання жодних дій по набуттю права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди не вчинила.
Тобто, в порушення ст. 2, 3, 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Васильківською селищною радою Синельниківського району не вживалися передбачені законодавством дії до набуття у комунальну власність вказаного безхазяйного майна гідротехнічних споруд (греблі та водоскидної споруди), що знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га. Разом із тим, взяття на облік у комунальну власність селищної територіальної громади безгосподарських гідротехнічних споруд дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов'язаних з водним фактором.
Враховуючи викладене вище, вважають, що Васильківська селищна рада зобов'язана вжити дієві заходи, згідно із вимогами чинного законодавства, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію права власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічні споруди (греблю та водоскидну споруду), що розташовані на водному об'єкті ставку, розмішеному на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050.
Всупереч наведеного, заходи щодо оформлення права власності на спірні гідротехнічні споруди, Васильківською селищною радою дотепер не вжито, чим допущено протиправну бездіяльність.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду із цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що право власності на гідротехнічну споруду, зокрема греблю або водоскидну споруду не може бути зареєстроване ні за ким, оскільки гідротехнічна споруда як окремий об'єкт права власності насправді не існує (подібний висновок викладено у Постанові Верховного Суду від 17.07.2024 року у справі № 918/791/23).
Вказують про те, що окружною прокуратурою встановлено, що на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області на земельній ділянці кадастровим номером з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 знаходиться водний об'єкт - ставок, на якому розташовані «гідротехнічні споруди», а саме гребля та водоскидна споруда, котрі мають ознаки безхазяйного майна.
При цьому, Васильківською селищною радою, на думку позивача, не вжито заходів щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - «гідротехнічних споруд».
Відповідач зазначає про те, що поняття «гідротехнічна споруда», без належності її саме до рибогосподарської технологічної водойми у чинному законодавстві України не застосовується.
Водний об'єкт, розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, згідно з наявними даними, рибогосподарською технологічною водоймою не являється.
При відсутності адреси, у сукупності з наведеними вище обставинами, державна реєстрація об'єкту нерухомого майна (у тому числі «гідротехнічної споруди») не здійснюється, що у свою чергу не дає підстав для взяття на облік «гідротехнічних споруд», розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 як безхазяйного майна з подальшим прийняттям таких об'єктів у комунальну власність.
За даних обставин, приймаючи до уваги той факт, що земельна ділянка з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 перебуває у комунальній власності, вважають, що підстави для представництва інтересів держави з боку Синельниківської окружної прокуратури у даному випадку відсутні.
На підставі викладеного, вказують про те, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог, приймаючи до уваги той факт, що виявлені елементи водного об'єкту, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 хибно класифіковані позивачем як «гідротехнічні споруди», а також той факт, що такі об'єкти не підлягають взяттю на облік у якості безхазяйного майна та державній реєстрації права власності як об'єкти нерухомого майна.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, поблизу села Богданівка, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, знаходиться водний об'єкт - русловий ставок, площею 34,2 га, на якому розташовані гідротехнічні споруди.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 04.06.2007 між Васильківською районною державною адміністрацією Васильківського району Дніпропетровської області та ЗАТ «Васильківський комбікормовий завод» укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, площею 48,1926 га, згідно якого Товариству передано зазначену вище земельну ділянку, яка знаходиться на території Богданівської сільської ради Васильківського району (на даний час Васильківська селищна рада Синельниківського району). Відповідні дані внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 06.10.2014 державним реєстратором Васильківського районного управління юстиції Дубовиком А.О. на підставі договору оренди.
У п.1.2. Договору оренди землі від 04.06.2007 зазначено, що в оренду передається земельна ділянка з земель водного фонду, загальною площею 48,1926 га, у тому числі: землі зайняті водою - 33,8324 га, прибережною захисною смугою - 14,3602 га (з них: під пасовище 13,6583 га, під гідротехнічною спорудою (гребля) 0,7019 га).
Як вбачається з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на момент укладання означеного договору, вищевказана земля водного фонду мала державну форму власності та була зареєстрована в Реєстрі за Державою Україна.
У подальшому, 17.09.2014 року між Васильківською районною державною адміністрацією Васильківського району Дніпропетровської області та ЗАТ «Васильківський комбікормовий завод» підписано угоду про розірвання вказаного договору оренди земельної ділянки, на підставі чого, 06.10.2014 державним реєстратором Васильківського районного управління юстиції Дубовиком А.О. до Реєстру внесено відповідний запис про припинення речових прав.
28.07.2025 року державним реєстратором виконавчого комітету Васильківської селищної ради Побережним С.Є., на підставі прийняття ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021, внесено відомості про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га за Васильківською селищною радою Синельниківського району Дніпропетровської області, водночас, відомості про право власності на гідротехнічні споруди, розташовані на водному об'єкті, що знаходиться в межах вищезазначеної земельної ділянки не зареєстровано.
Таким чином, на цей час фактичним власником земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 (площа 48,1926 га) та розташованого на ній водного об'єкту- ставку, є Васильківська селищна рада.
Окружною прокуратурою з метою встановлення власника гідротехнічних споруд (греблі, водоскидної споруди), розташованих на водному об'єкті, що знаходиться в межах вищезазначеної земельної ділянки скеровано ряд запитів до відповідних органів.
Згідно відомостей Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області № 2448/03-24 від 14.11.2024 встановлено, що в межах вищеозначеного кадастрового номера обліковується русловий ставок з площею водного дзеркала 34,2 га. Інформація про замовника будівництва водного об'єкта - відсутня. Паспорт, розроблений у відповідності до Порядку розроблення паспорта водного об'єкту до Офісу не надходив (інформація про відсутність паспорту водного об'єкта також підтверджується листом Державного агенства водних ресурсів України №4806/5/5/11 25 від 29.08.2025).
Відомостей щодо взяття на баланс гідротехнічних споруд, розташованих в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 до Офісу не надходило.
У відповіді Синельниківської районної військової адміністрації Дніпропетровської області №13-3908/0/114-24 від 24.12.2024 з вказаного питання зазначено, що відповідно до розпорядження голови Васильківської районної державної адміністрацї від 16.06.2020 №Р-159/0/276-20 «Про взяття на облік нерухомого безхазяйного майна» було створено робочу групу та проведено обстеження 34 гідротехнічних споруд. За результатами обстеження безхазяйного майна, робочою групою було складено відповідні акти обстеження та надано рекомендацію органам місцевого самоврядування та об'єднаним територіальним громадам підготувати рішення про адреси об'єкту нерухомого майна та звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Держрайадміністрація також у своєму листі зазначила, що в документах фондів Архівного управління Синельниківської райдержадміністрації акти про результати обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, а також договори оренди земель водного фонду та акти прийому-передачі водних об'єктів відсутні на зберіганні, оскільки не являються документами Національного архівного фонду України.
Синельниківська райдержадміністрація зазначила, що орган виконавчої влади не має права розпоряджатися земельною ділянкою комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, отже і не має повноважень втручатися у земельні відносини Васильківської селищної ради щодо вищевказаної земельної ділянки та споруд на ній.
В той же час Васильківською селищною радою листами від 01.11.2024 №1991, від 03.02.2025 № 263 повідомлено окружну прокуратуру, що рішень щодо прийняття до комунальної власності або визнання безхазяйним майном гідроспоруд, які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 селищною радою не приймалося, відомості щодо власників, технічного стану, наявності документації на гідротехнічні споруди у селищній раді відсутні.
У подальшому, з метою проведення обстеження спірних гідротехнічних споруд окружна прокуратура звернулась на адресу Васильківської селищної ради (лист №65 888вих-25 від 21.03.2025).
Виконавчий комітет Васильківської селищної ради листом №776 від 14.04.2025 надав на адресу окружної прокуратури копію розпорядження голови виконавчого комітету селищної ради №112-Р від 27.03.2025 та копію акту обстеження із фототаблицею.
Згідно акту обстеження земельної ділянки щодо наявності водних об'єктів, гідротехнічних споруд, їх технічного стану, розташованих на території територіальної громади Васильківської селищної ради від 07.04.2025 встановлено, що на вищевказаній ділянці розташований ставок з невеликою кількістю води, стан водойми незадовільний. Вид водокористування водойми згідно класифікатору риборозведення. Земельна ділянка в оренді не перебуває. Також наявні земляна дамба і водоскидна споруда, які не перебувають на балансі та щодо яких відсутня проектна (технічна) документація. Встановлено, що довжина дамби 220 м, ширина по верху 5 м, загальний технічний стан дамби - задовільний.
З фототаблиці, доданої до вказаного акту обстеження, вбачається, що внаслідок неналежного утримання та обслуговування спірні гідротехнічні споруди перебувають у занедбаному стані, заросли чагарниками, що створює ризик їх подальшої руйнації.
Таким чином, окружною прокуратурою встановлено, що на території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, знаходиться водний об'єкт - русловий ставок, на якому розташовані гідротехнічні споруди, а саме гребля та водоскидна споруда, котрі мають ознаки безхазяйного майна.
При цьому, Васильківською селищною радою не вжито заходів щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічних споруд.
Стан використання гідротехнічних споруд, основним призначенням яких є забезпечення ефективного використання водних ресурсів та захист навколишнього середовища від шкідливої дії води, є дуже актуальним питанням на цей час.
На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15.04.2021 «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади», введеного в дію Указом Президента України від 29.04.2021 №180/2021, за результатами проведення у 2021 інвентаризації водних об'єктів, лісових ресурсів, об? єктів державної та комунальної власності, що знаходяться на території територіальних громад, при виявленні безхазяйних гідротехнічних споруд на водних об?єктах, орган місцевого самоврядування, на території якого знаходяться дані об? єкти, з метою впорядкування обліку комунального майна територіальної громади, мав прийняти рішення про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд на водних об'єктах.
Васильківська селищна рада листом від 23.09.2025 №1774 повідомила окружну прокуратуру про те, що заходи спрямовані на набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічні споруди ставка, площею 34,2 га, які розташовані на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050 селищною радою не здійснювались та наразі здійснюватися не будуть.
Таким чином, на думку прокуратури, органом місцевого самоврядування - Васильківською селищною радою протягом тривалого часу допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невчиненні дій, спрямованих на набуття об'єднаною територіальною громадою безхазяйного майна, а саме греблі та водоскидної споруди, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га.
Таким чином, позивач вказує, що Васильківська селищна рада зобов'язана вжити дієві заходи, згідно із вимогами чинного законодавства, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію права власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічні споруди (греблю та водоскидну споруду), що розташовані на водному об'єкті ставку, розмішеному на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050.
Всупереч наведеного, заходи щодо оформлення права власності на спірні гідротехнічні споруди, Васильківською селищною радою дотепер не вжито, чим допущено протиправну бездіяльність.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 121 Конституції України визначено, що на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 КАС України.
Частиною другою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно п. 51 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Орган місцевого самоврядування, маючи відповідні повноваження для захисту інтересів держави у вказаній сфері, захист цих інтересів не здійснив.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
При цьому, досліджуючи чинне законодавство України, судом встановлено, що в даній категорії справ законодавством України не визначено органу, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з позовом до сільської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій.
Враховуючи наведене, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів та комунальної власності.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд керується таким.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди - це об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.
Статтею 1 Закону України «Про аквакультуру» визначено поняття гідротехнічних споруд для цілей аквакультури. Відповідно до абзаців 6, 7 ст. 1 вказаного закону:- гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури;- гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.
Термін «гідротехнічні споруди» наводиться також у Водному кодексі України, Законах України «Про морські порти України», «Про внутрішній водний транспорт» та низці підзаконних нормативних актів.
Відповідно до пункту 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів, затвердженої наказом Держкоммістобудування № 252 від 19.12.1995, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд, Каналів.
Подібне визначення гідротехнічних споруд міститься у Правилах безпеки при експлуатації трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 03.04.2012 № 661, Правилах технічної експлуатації річкових портових гідротехнічних споруд, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 29.03.2004 № 251, Положенні про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, затвердженому наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 № 21, Інструкції щодо заповнення форми звітності № 1-ізт (річна) «Звіт про інженерний захист територій населених пунктів», затвердженій наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.03.2010 № 76, ДБН В.2.4-3:2010 «Гідротехнічні споруди.
Основні положення» та інших нормативних актах. Крім того, згідно з ДБН В.2.4-3: 2010, п. 1.3 Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 №21, гідротехнічна споруда - споруда, що підпадає під вплив водного середовища, призначена для використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту від шкідливого впливу вод.
Як зазначено у п. 1.4.2 ДБН В.2.4-3:2010, гідротехнічні споруди поділяють на постійні і тимчасові. До тимчасових відносяться споруди, які використовуються тільки в період будівництва і ремонту постійних споруд. Відповідно до п. 1.4.3 ДБН В.2.4-3:2010, постійні гідротехнічні споруди (додаток В) залежно від їх призначення поділяють на основні і другорядні.
До основних споруд відносяться гідротехнічні споруди, пошкодження або руйнування яких приведе до порушення або припинення нормальної роботи самих гідротехнічних споруд чи комплексу споруд, до складу яких входять гідротехнічні споруди. До другорядних відносяться гідротехнічні споруди, руйнування або ушкодження яких не спричиняє зазначених вище наслідків.
Відповідно до Додатку В (обов'язковий) ДБН В.2.4-3:2010 «Гідротехнічні споруди. Основні положення», до основних гідротехнічних споруд відносяться: греблі; стояни і підпірні стіни, що входять до складу напірного фронту; дамби обвалування; берегозакріплювальні, регуляційні і огороджувальні споруди; водоскиди, водоспуски і водовипуски; водоприймачі і водозабірні споруди; канали дериваційні, судноплавні, водогосподарських і меліоративних систем, комплексного призначення і споруди на них (наприклад, акведуки, дюкери, мости-канали, труби-ливнеспуски); тунелі; трубопроводи; напірні басейни і зрівнювальні резервуари; будівлі гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій і насосних станції; відстійники; судноплавні споруди (шлюзи, суднопідйомники і судноплавні греблі); рибопропускні споруди, що входять до складу напірного фронту; гідротехнічні споруди портів (причали, хвилеломи, моли, берегозахисні споди), міські набережні суднобудівних і судноремонтних підприємств, поромних переправ, крім віднесених до другорядних; гідротехнічні споруди для маломірних суден; гідротехнічні споруди ТЕС і АЕС; гідротехнічні споруди, що входять до складу комплексів інженерного захисту населених пунктів і підприємств; гідротехнічні споруди інженерного захисту сільгоспугідь, територій санітарно-захисного призначення, комунально - складських підприємств, пам'ятників культури і природи; морські нафтогазопромислові гідротехнічні споруди, резервуари для зберігання вуглецевої сировини, точечні причали; гідротехнічні споруди засобів навігаційного устаткування; споруди (дамби), що огороджують золошлаковідвали і сховища рідинних відходів промислових і сільськогосподарських організацій.
До другорядних гідротехнічних споруд відносяться: льодозахисні споруди; розділювальні стінки; окремо розташовані службово-допоміжні причали; стояни і підпірні стіни, що не входять до складу напірного фронту; берегоукріплювальні споруди портів; рибозахисні споруди.
Згідно з п.1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 661 від 03.04.2012, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.
Тобто, згідно вищенаведених норм, гідроспоруди за їх призначенням, поділяють, зокрема, на такі, що призначені для використання водних ресурсів (риборозведення, рекреація) та захисні.
Вказане узгоджується з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», яка виокремлює захисні гідроспоруди (греблі, дамби, вали, моли, насипи) та гідротехнічні захисні споруди (крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми).
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, на рухоме та нерухоме майно.
Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.
Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про аквакультуру» визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури.
Так, до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать: надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.
Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих виданнях засобів масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
За змістом ч. 5 ст. 335 ЦК України особливості набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди для цілей аквакультури визначаються законом.
У постанові від 21.06.2024 року у справі № 420/19870/21 Верховний Суд сформулював висновок про застосування статті 335 ЦК України у питанні взяття на облік безхазяйних нерухомих речей: (1) безхазяйною нерухомою річчю є нерухоме майно, яке відповідає двом умовам:- відомості про це майно відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;- власник цього майна невідомий органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене; (2) орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено безхазяйну нерухому річ, зобов'язаний звернутися із заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, для взяття безхазяйної нерухомої речі на облік.
Оскільки частина друга статті 335 ЦК України сформульовано імперативно, звернення з відповідною заявою є обов'язком, а не правом органу місцевого самоврядування.
Вказана позиція також викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі № 400/2496/23.
Частиною 5 ст. 14-1 Закону України «Про аквакультуру» визначено, що під безхазяйними гідротехнічними спорудами для цілей аквакультури розуміються гідротехнічні споруди для цілей аквакультури, власник яких відсутній або його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів.
Питання належності гідротехнічних споруд до нерухомого майна, право власності на які та взяття їх на облік як безхазяйного майна підлягає державній реєстрації, неодноразово було предметом правового дослідження Верховного Суду.
Таке дослідження детально викладено в постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у справі №300/3657/22 (пункти 18-36) та від 23.09.2024 у справі № 460/3537/21.
Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтею 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що Державний реєстр прав, серед іншого, повинен містити відомості про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку.
Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості. Окрім того, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна.
Органи місцевого самоврядування, з огляду на ч. ч. 1, 5 ст. 15 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції.
Таким чином, відповідний орган місцевого самоврядування уповноважений визначати юридичну долю об'єктів, що перебувають у комунальній власності, та вирішувати питання щодо прийняття безхазяйного майна у комунальну власність.
Невжиття органом місцевого самоврядування заходів до набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері забезпечення безпеки людей та збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів, що у свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 10 вказаного Закону визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
У відповідності до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п. 51 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають - право власності.
Статтею 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що Державний реєстр прав, серед іншого, повинен містити відомості про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку.
Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, реєстрація та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади з метою захисту економічних основ місцевого самоврядування, недопущення скорочуванню обсягів доходів місцевих бюджетів, зменшення обсягів та погіршування умови надання послуг населенню, а також з метою захисту права комунальної власності територіальної громади у відповідності із законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.
Окрім того, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, що включає в себе:
звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;
публікація органом місцевого самоврядування оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;
звернення органу місцевого самоврядування після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі до суду із заявою про передання відповідного нерухомого майна у комунальну власність (у порядку, визначеному ст.ст. 329-333 ЦПК України);
звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про державну реєстрацію права власності на підставі судового рішення.
Однак, всупереч вимог наведеного законодавства, тривалий час, Васильківською селищною радою Синельниківського району не вживалися передбачені законодавством дії до набуття у комунальну власність вказаного безхазяйного майна гідротехнічних споруд (греблі та водоскидної споруди), що знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га.
Синельниківською окружною прокуратурою під час вивчення питання збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Васильківської об'єднаної територіальної громади, встановлено, що Васильківська селищна рада всупереч інтересам територіальної громади своєчасних та ефективних заходів щодо набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно, а саме гідротехнічні споруди (греблю та водоскидну споруду), що розташовані на водному об'єкті - ставку, розмішеному на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, не здійснює, внаслідок чого створюються умови для безтитульного володіння, використання, управління цим майном іншими суб'єктами на власну користь.
Бездіяльність відповідача створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої представляє селищна рада, реальних ризиків руйнації та знищення гідротехнічних споруд, яке може відбуватися через тривалу відсутність власників, відповідальних за її належне утримання і збереження, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади та, тим самим, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності і, відповідно, інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, що, у свою чергу, є порушенням загальнодержавних інтересів та підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.
При цьому, окружна прокуратура зверталась на адресу Васильківської селищної ради з листами №65-3252вих-24 від 25.10.2024, №65-266вих-25 від 23.01.2025, №65 3186вих-25 від 19.09.2025 з викладенням встановлених обставин та вирішення селищною радою питання щодо взяття даних гідроспоруд на облік як безхазяйне майно.
Однак, згідно з інформацією, наданою Васильківською селищною радою №1991 від 01.11.2024, №263 від 03.02.2025, №1774 від 23.09.2025 жодних заходів сільською радою з вказаного питання не вживалось.
Васильківська селищна рада зобов'язана вжити дієві заходи, згідно із вимогами чинного законодавства, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію права власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічні споруди (греблю та водоскидну споруду), що розташовані на водному об'єкті ставку, розмішеному на земельній ділянці з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050.
Всупереч наведеного, заходи щодо оформлення права власності на спірні гідротехнічні споруди, Васильківською селищною радою дотепер не вжито, чим допущено протиправну бездіяльність.
Таким чином, за наявності підстав та відповідних повноважень, Васильківська селищна рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах Васильківської об'єднаної територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснила жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначені гідроспоруди.
Вказане свідчить про бездіяльність Відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить Васильківській об'єднаній територіальній громаді.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати Васильківську селищну раду Синельниківського району Дніпропетровської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтований, а тому підлягає задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.
Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.
Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову Керівника Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області Григоряна Самвела Сержиковича в інтересах держави до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якими визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Керівника Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області Григоряна Самвела Сержиковича в інтересах держави до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області щодо незвернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Зобов'язати Васильківську селищну раду Синельниківського району Дніпропетровської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйних нерухомих речей, а саме греблю та водоскидну споруду, що знаходяться на водному об'єкті - ставку, площею 34,2 га, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1220781100:02:005:0050, загальною площею 48,1926 га, яка розташована та території Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Керівник Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_1 (52500, Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Музична, 32, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Васильківська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області (52600, Дніпропетровська обл, Синельниківський р-н, с. Васильківка, вул. Перемоги, 140, код ЄДРПОУ 04338285).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 17.12.2025 року.
Суддя В.В. Ільков