Рішення від 15.12.2025 по справі 160/27442/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року Справа № 160/27442/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТулянцевої І.В.

за участі секретаря судового засіданняВолок А.О.

за участі:

представника позивача представника відповідача Бурі О.Є. Ферафонтова Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою АТ "Нікопольський завод феросплавів" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення: № 603/32-00-04-01-02-01-00186520 від 02.09.2025 р. згідно з яким Акціонерному товариству «Нікопольський завод феросплавів» на підставі п.п. 54.3.2 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п.200.14 ст.200 та п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 ПКУ та у відповідності до п. 200.41, 200.121 ст. 200 ПКУ виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період червень 2025 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 86000000 грн., прийняте СМУ ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі висновків акту камеральної перевірки від 06.08.2025 року №574/32-00-04-01-02-01-00186520.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідач за результатами проведеної камеральної перевірки позивача дійшов необгрунтованих та помилкових висновків про порушення останнім приписів п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 ПКУ, в результаті чого, у відповідності до п. 200.41, п. 200.121 ст. 200 ПКУ, підприємство не мало право на отримання бюджетного відшкодування задекларованого в декларації з податку на додану вартість за червень 2025 року в сумі 86000000 грн. Так, позивачем наголошується, що підприємство не було зобов'язано враховувати результати попередніх перевірок при визначенні суми від'ємного значення розрахованої згідно п. 200.1 ст. 200 ПКУ, а також суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню по декларації з ПДВ за червень 2025 року, оскільки висновки вказаних перевірок, так само, як і прийняті на їх підставі ППР, наразі, оскаржуються та, відповідно, є неузгодженими. Крім того, в Акті перевірки зроблено посилання на указ Президента України №81/2025 від 12.02.2025 року, яким було введено в дію рішення РНБО про запровадження спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів відносно фізичних осіб, громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , проте п.200.41 ст. 200 ПКУ не надає право контролюючому органу позбавляти платника податків права на отримання бюджетного відшкодування в тому випадку, коли спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) було введено відносно осіб, яких контролюючий орган вважає «вигодоодержувачами» по відношенню до платника податків. При цьому, в даному випадку указом Президента України №81/2025 від 12.02.2025 року не було введено санкції відносно самого підприємства чи його засновників, учасників чи кінцевих бенефіціарів. Враховуючи вищевикладене, висновки акта перевірки, що стали підставою для винесення контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення на думку позивача, є безпідставними, а податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» та відкрито провадження в адміністративній справі №160/27442/25 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 27 жовтня 2025 року о 10:00 год.

23 жовтня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем було проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2025 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 21.07.2025 №9214659342 за червень 2025 року), за результатами перевірки складено Акт від 06.08.2025 № 574/32-00-04-01-02-01-00186520. Камеральною перевіркою АТ «Нікопольський завод феросплавів» встановлено порушення вимог підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПКУ та у відповідності до пунктів 200.41, 200.121 статті 200 ПКУ, АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) не має права на отримання бюджетного відшкодування задекларованого в декларації з податку на додану вартість за червень 2025 року в сумі 86 000 000 гривень. Акт камеральної перевірки АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2025 року від 06.08.2025 № 574/32-00-04-01-02-01-00186520 оформлено з урахуванням вимог Наказу ДПС від 15.10.2020 №568 «Про затвердження регламенту взаємодії структурних підрозділів ДПС та головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» (зі змінами). При цьому, зазначені в Акті перевірки від 06.08.2025 № 574/32-00-04-01-02-01-00186520 факти на даний час оскаржуються в адміністративному суді, що не відміняє факту їх наявності. Крім того, вони мають інформаційний характер та не впливають на результати перевірки. Також відповідачем зауважувалось, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є вигодоодержувачами АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) з опосередкованим володінням 24,7725 % в статутному капіталі. Відповідно Рішення національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 12 лютого 2025 року № 81/2025, застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . При цьому, в наданих запереченнях підприємством не спростовано інформацію щодо здійснення підсанкційними особами непрямого вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння. Крім того, відповідач також зауважував на ухвалі Вищого антикорупційного суду від 16.07.2025 року, якою накладено арешт на майно ОСОБА_1 та зазначено що належить йому або опосередковано через інші юридичні особи на праві приватної власності, шляхом тимчасового позбавлення права відчуження та розпорядженням майном. В тому числі, арешт накладено на корпоративні права у розмірі 24,7755% частки АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ». Враховуючи вищевикладене, відповідно до пунктів 200.41, 200.121 статті 200 Кодексу та з урахуванням Рішення національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року № 81/2025, АТ «Нікопольський завод феросплавів» не має права на отримання бюджетного відшкодування задекларованого в декларації з податку на додану вартість за червень 2025 року в сумі 86 000 000 гривень.

27 жовтня 2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» надійшла відповідь на відзив, в якій висловлено позицію, аналогічну викладеній в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві. Крім того, додатково зауважено, що ухвалою слідчого судді ВАКС від 16.07.2025 року у кримінальному провадженні №12017040000000531 від 06.03.2017 року накладено арешт на майно підозрюваного ОСОБА_1 та корпоративні права у розмірі 24,7755% в статутному капіталі АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ». Ухвалою Апеляційної палати ВАКС від 18.08.2025 року зазначена Ухвала від 16.07.2025 року була частково скасована. При цьому, вказаною ухвалою ВАКС було тимчасово обмежене право зазначеної фізичної особи розпоряджатися корпоративними правами, якими він опосередковано володіє або володів до ухвалення рішення (вироку) суду у кримінальному провадженні. В свою чергу, факт опосередкованого володіння вказаною фізичною особою корпоративними правами в статутному капіталі АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» не заперечувався позивачем. Крім того, 15.07.2025р. на офіційну адресу електронної пошти надійшов лист, складений англійською мовою. Цим листом було повідомлено та роз'яснено ситуацію про призначення розпорядників в структурі власності компаній - акціонерів. Вказаний Лист підписаний усіма акціонерами заводу (повноважними представниками компаній-акціонерів). За змістом листа від компаній - акціонерів АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» вбачається, що компанія Interpath Ltd повідомила компанії-акціонери АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» про те, що відповідно до Договору застави акцій від 05.11.2015 р., зі змінами та викладеного у новій редакції 23.02.2016 р., пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 були призначені розпорядниками акцій компаній- акціонерів АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», які належать опосередковано пану ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Також, їм були надані копії документів про передачу прав власності, повністю оформлені та датовані 26.07.2024 р., що стосуються їх акцій, компанія Interpath Ltd попросила компанії-акціонери організувати реєстрацію передачі Акцій на ім'я Розпорядників у реєстрі акціонерів Компанії. 10.01.2025 р. були проведені необхідні реєстраційні дії компаніями-акціонерами АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», після чого пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 були зареєстровані власниками часток, які належали пану ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . При цьому у даному листі зазначається, що пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 є кінцевими бенефіціарними власниками АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», які отримали 50 % статутного капіталу, починаючи з 26.07.2024 року. У відкритих реєстрах компаній Кіпру була перевірена наведена інформація щодо зміни власників акцій компаній-акціонерів першої ланки за структурою власності АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ». До теперішнього часу відповідні зміни в структуру власності АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» внесені не були, в зв'язку із обмеженнями, які були запроваджені на підставі Ухвали Вищого антикорупційного суду України від 16.07.2025 року. Враховуючи, що акціонерами позивача є компанії-нерезиденти, а вказані зміни були належним чином зареєстровані за законодавством Республіки Кіпр, проведені зміни є такими, що відбулися ще до запровадження тимчасового арешту майна та корпоративних прав Ухвалою ВАКС. Таким чином, фізичні особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , станом на день винесення оскаржуваного ППР не мали ані прямого, ані опосередкованого відношення до АТ «Нікопольський завод феросплавів», не можуть вважатися акціонерами або кінцевими бенефіціарними власниками відносно АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ».

03 листопада 2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких, зокрема, зазначено, що згідно структури власності, наданої безпосередньо АТ «Нікопольський завод феросплавів» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є власниками компанії Протіас Секретаріал ЛТД. Вищезазначені компанії являються акціонерними власниками Тінола Комерціал ЛТД, Рександ Вентурес ЛТД, Стреттінг Інвестментс ЛТД, Редакс Ентерпрайзес ЛТД, Квайклайн Трейдінг ЛТД, Ромастар Холдінг ЛТД, Росморе Консалтінг ЛТД, Навелл Комерціал ЛТД, Квадко Інвестментс ЛТД, Далком Консалтінг ЛТД, Тамора Трейдінг ЛТД. В свою чергу, вищезазначені компанії є акціонерними компаній Трілон Інвестментс Лімітед, Ругелла Пропертіс ЛТД, Долеміа Консалтінг ЛТД, Софалон Інвестментс Лімітед, Манджомал Лімітед, Демелза Холдінгз Лімітед, Камеас Девелопмент Лімітед, Полістекс Ентерпрайзис Лімітед, Ревеліо Холдінгз ЛТД, Кутенмакс Холдінгз Лімітед, Профетіс Ентерпрайзис Лімітед, Сонеріо Холдінгз ЛТД, які являються власниками «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520). Згідно до додаткових пояснень наданих АТ «Нікопольський завод феросплавів» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 передали права власності 26.07.2024 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , при цьому не зазначається яких саме компаній. Відповідно Сертифікату від 12.06.2025р. № НЕ 206221 Міністерства енергетики, торгівлі та промисловості відділ реєстратора компанії та інтелектуальної власності Нікосія Республіки Кіпр, наданого підприємством до додаткових пояснень, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 є спільними та індивідуальними розпорядниками акцій компанії Тінола Комерціал ЛТД, яка в свою чергу являється акціонерним власником Долеміа Консалтінг ЛТД. Інформація щодо продажу інших компаній відповідно до структури власності відсутня. Компанія Долеміа Консалтінг ЛТД згідно структури власності наданої безпосередньо АТ «Нікопольський завод феросплавів» володіє лише 18,22% акцій підприємства, що свідчить про можливий незначний продаж акцій АТ «Нікопольський завод феросплавів», якими володіли ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки загальна доля акцій АТ «Нікопольський завод феросплавів» у ОСОБА_1 становить 24,7725% та ОСОБА_2 - 24,7725%. Відповідач зазначає, що вищезазначені зміни в структурі власності підприємством не вносились до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань. Отже, зміни у структурі власності позивача, перехід прав власності на акції, навіть якщо вони і відбулись, не мають значення при прийнятті рішення по справі, оскільки вони не зареєстровані у Державному реєстрі України.

У підготовчому судовому засіданні 17 листопада 2025 року, усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання було вирішено закрити підготовче провадження по справі №160/27442/25 та перейти до розгляду справи по суті, а також оголошено перерву до 01.12.2025 року о 13.00 год.

14 листопада 2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків надійшло клопотання про долучення доказів, яким останнім долучено лист Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.11.2025 №10/02/19300.

В судовому засіданні 01 грудня 2025 року представник позивача підтримав пред'явлений позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому та у відповіді на відзив доводи, просив повністю задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні 01 грудня 2025 року пред'явлений позов не визнав та, посилаючись на викладені у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях доводи, просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186520) є юридичною особою зареєстрованою 05.03.1994 року, про що внесено відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.03.2005 року та зроблено відповідний запис №1230 120 0000 000312. Основний вид економічної діяльності: 24.10 Виробництво чавуну, сталі та феросплавів.

Позивач зареєстрований платником податків 24.07.1997 з індивідуальним податковим номером №1865204076 та на момент проведення перевірки АТ «Нікопольський завод феросплавів» перебувало на податковому обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.

Згідно структури власності позивача акціонерами позивача є: TREELON INVESTMENTS LIMITED, SOFALON INVESTMENTS LIMITED, ROUGELLA PROPERTIES LTD, SONERIO HOLDINGS LTD, MANJALOM LIMITED, DEMELZA HOLDINGS LIMITED, CAMEAS DEVELOPMENT LIMITED, POLISTEKS ENTERPRISES LIMITED, REVELIO HOLDINGS LIMITED, COUTTENMAX HOLDINGS LIMITED, PROFETIS ENTERPRISES LIMITED, ALEXTON HOLDINGS LIMITED.

Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідно до пункту 200.10 статті 200 розділу V Податкового кодексу України в порядку, встановленому статтею 76 глави 8 розділу II Кодексу проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2025 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 21.07.2025 № 9214659342 за червень 2025 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.08.2025 № 574/32-00-04-01-02-01-00186520, яким зафіксовано встановлені цією перевіркою порушення АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) вимог підпункту «б» пункту 200.41 статті 200 Податкового кодексу України та у відповідності до пунктів 200.41, 200.121 статті 200 Податкового кодексу України, а саме - АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) не має права на отримання бюджетного відшкодування задекларованого в декларації з податку на додану вартість за червень 2025 року в сумі 86 000 000 гривень».

Не погодившись з висновками, викладеними в акті перевірки від 06.08.2025 №574/32-00-04-01-02-01-00186520, АТ «Нікопольський завод феросплавів» подало до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заперечення вих. №2025.08.14/30-6601/6877 від 14.08.2025 року.

Листом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №3942/6/32-00-04-01-08 від 28.08.2025 року, рішенням Постійної комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок висновки за Актом камеральної перевірки АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2025 року від 06.08.2025 №574/32-00-04-01-02-01-00186520 є об'єктивними, обґрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства. Аргументи наведені у запереченнях підприємства, не надають підстав для їх скасування або перегляду.

На підставі висновків акта перевірки від 06.08.2025 №574/32-00-04-01-02-01-00186520 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В3» від 02.09.2025 року №603/32-00-04-01-02-01-00186520, згідно з яким АТ «Нікопольський завод феросплавів» на підставі п.п. 54.3.2 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п.200.14 ст.200 та п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 ПКУ та у відповідності до п. 200.41, 200.121 ст. 200 ПКУ виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період - червень 2025 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 86000000 гривень.

Незгода позивача з вказаним податковим повідомленням-рішенням стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до приписів пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, регламентовано статтею 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.2 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

За приписами пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до пункту 200.8 статті 200 Податкового кодексу України до податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону.

Згідно з пунктом 200.9 статті 200 Податкового кодексу України форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

За приписами пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 статті 4 Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) реалізація санкцій щодо особи, щодо якої застосовано санкції, у сфері відносин, які регулюються Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, забезпечується контролюючим органом шляхом здійснення заходів, передбачених пунктом 21-1.1 статті 21-1 Податкового кодексу України.

За правилами пункту 21-1.1 статті 21-1 ПК України, контролюючі органи виконують рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийняті у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", шляхом здійснення таких заходів, зокрема, зупинення/відмова в наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість - у разі застосування санкції щодо зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань.

Згідно з п. 200.12-1. ст.200 ПК України з дати прийняття рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України «Про санкції», зупиняються бюджетне відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування та перебіг строків здійснення такого бюджетного відшкодування, визначених цією статтею. Зазначена в абзаці першому цього пункту сума бюджетного відшкодування залишається доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та перераховується цим органом на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачі платіжних послуг та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України, протягом п'яти операційних днів з дати прийняття рішення про скасування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України «Про санкції».

Як визначено пунктом 200.14 статті 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що позивачем задекларовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - рядок 20.2 Декларації за червень2025 року у сумі ПДВ 86 000 000 гривень.

Наведені обставини слугували підставою для проведення камеральної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2025 року.

Статтею 200 ПК України врегульовано порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Зокрема, пунктом 200.1. цієї норми передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно пункту 200.4. цієї норми, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4-1. статті 200 ПК України передбачено, що платники податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій не мають права на отримання бюджетного відшкодування суми від'ємного значення.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно АТ «Нікопольській завод феросплавів», в розділі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи» зазначено: акціонери, згідно реєстру власників цінних паперів, розмір частки засновника (учасника): 418915254,60. В розділі «Інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи» зазначено відсутній.

Згідно з наявною в матеріалах справи структурою власності АТ НЗФ, акціями товариства володіють такі компанії: TREELON INVESTMENTS LIMITED, SOFALON INVESTMENTS LIMITED, ROUGELLA PROPERTIES LTD, SONERIO HOLDINGS LTD, MANJALOM LIMITED, DEMELZA HOLDINGS LIMITED, CAMEAS DEVELOPMENT LIMITED, POLISTEKS ENTERPRISES LIMITED, REVELIO HOLDINGS LIMITED, COUTTENMAX HOLDINGS LIMITED, PROFETIS ENTERPRISES LIMITED, ALEXTON HOLDINGS LIMITED.

Також згідно структури власності АТ «Нікопольський завод феросплавів»:

- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є вигодоодержувачем АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код за ЄДРПОУ 00186520), опосередковане володіння 24,7725 % в статутному капіталі;

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , є вигодоодержувачем АТ «Нікопольський завод феросплавів» опосередковане володіння 24,7725 % в статутному капіталі.

Відповідно Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12.02.2025 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), введеного в дію Указом Президента України від 12 лютого 2025 року № 81/2025, застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до наступних осіб:

1. ОСОБА_1 ( ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Громадянство - Держава Ізраїль. Паспорт громадянина Ізраїлю - НОМЕР_2 , внутрішній паспорт громадянина Ізраїлю - НОМЕР_3 . Відомості згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків України: реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

2. ОСОБА_2 ( ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 . Громадянство - Україна. Паспорт громадянина України - НОМЕР_5 . УНЗР Україна - 1962012005152. Відомості згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків України: реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Види обмежувальних заходів (відповідно до Закону України «Про санкції»), що застосовані до цих осіб:

1. позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення;

2. блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;

3. обмеження торговельних операцій (повне припинення);

4. обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення);

5. запобігання виведенню капіталів за межі України;

6. зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;

7. заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;

8. заборона користування радіочастотним спектром України;

9. обмеження або припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж (повне припинення);

10. заборона здійснення публічних та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб - резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави, а також публічних та оборонних закупівель у інших суб'єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно з цим Законом;

11. заборона або обмеження заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України (повна заборона);

12. заборона збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких резидент іноземної держави, іноземна держава, юридична особа, учасником якої є нерезидент або іноземна держава, володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність;

13. запровадження додаткових заходів у сфері екологічного, санітарного, фітосанітарного та ветеринарного контролю;

14. припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у певних сферах, зокрема у сфері безпеки та оборони;

15. заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;

16. заборона на набуття у власність земельних ділянок;

17. інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (заборона укладення договорів та вчинення правочинів; заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, виданих цією особою; заборона виплати дивідендів або інших платежів, пов'язаних із корпоративними правами (правом власності на частку, акції, паї) на користь особи щодо якої застосовані санкції та осіб, що діють від її імені).

Зазначене стало підставою для висновку контролюючого органу про відсутність у позивача права на бюджетне відшкодування за червень 2025 року на суму 86 000 000 грн, оскільки особи: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 опосередковано володіють по 24,7725% у статутному капіталі АТ «Нікопольський завод феросплавів».

Тож, досліджуючи це питання, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 1 Закону України «Про санкції» передбачено, що з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі - санкції).

Підстави та принципи застосування санкцій встановлені статтею 3 цього ж Закону, за нормами пункту 1 частини першої якої підставами для застосування санкцій є дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб'єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод.

Відповідно до підпункту 14.1.241-1. пункту 14.1. статті 14 ПК України термін "кінцевий бенефіціарний власник" вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Відповідно до статті 5 Закону України «Про акціонерні товариства», акціонерами товариства можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.

Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема:

-інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа (крім юридичних осіб, зазначених у частині восьмій статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»): прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства (підданства), а в разі, якщо кінцевий бенефіціарний власник-іноземець є громадянином (підданим) декількох країн, - усі країни його громадянства (підданства), серія (за наявності) та номер документа (документів), що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство), зокрема, але не виключно, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа, вноситься відмітка про зазначення у структурі власності юридичної особи обґрунтованої причини його відсутності.

У разі зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи державна реєстрація змін до відомостей про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи проводиться протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.

У випадках, встановлених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», до Єдиного державного реєстру вноситься відмітка про можливу недостовірність інформації про кінцевого бенефіціарного власника або структуру власності юридичної особи;

- структура власності та інформація про структуру власності юридичної особи (крім юридичних осіб, зазначених у частині восьмій статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.

Кабінет Міністрів України Постановою «Про затвердження Методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника» від 19 вересня 2023 року № 1011 відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» затвердив Методологію визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника.

За положенням п.1-2 Методології, цю Методологію розроблено відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - Закон) та з метою створення ефективної системи у сфері розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, удосконалення процесу визначення юридичними особами кінцевих бенефіціарних власників.

Ця Методологія поширюється на юридичних осіб приватного права, утворених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім осіб, визначених частиною восьмою статті 5-1 Закону.

Відповідно до пункту 3 Методології, у цій Методології термін «ключова частка статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи» означає розмір у відсотках пакета голосуючих акцій у загальній кількості голосуючих акцій акціонерного товариства або кількість голосів загальної кількості голосів учасників товариства з обмеженою/додатковою відповідальністю, кількість голосів або інших прав голосу в юридичній особі, що надає можливість прямого або непрямого вирішального впливу.

Терміни «кінцевий бенефіціарний власник», «структура власності», «траст», «номінальний власник» вживаються у значенні, визначеному Законом.

Терміни «реєстр власників іменних цінних паперів», «номінальний утримувач» вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про депозитарну систему України».

Термін «голосуюча акція» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про акціонерні товариства».

Термін «партнерство» вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.

Пункти 29, 30, 60 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (Закон № 361) визначають, що

- істотна участь - пряме або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі або незалежно від формального володіння можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи;

- кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція;

- кінцевим бенефіціарним власником є: для юридичних осіб - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння); для трастів, утворених відповідно до законодавства країни їх утворення, - засновник, довірчий власник, захисник (за наявності), вигодоодержувач (вигодонабувач) або група вигодоодержувачів (вигодонабувачів), а також будь-яка інша фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність трасту (в тому числі через ланцюг контролю/володіння); для інших подібних правових утворень - особа, яка має статус, еквівалентний або аналогічний особам, зазначеним для трастів.

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.

Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов'язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.

При цьому кінцевим бенефіціарним власником не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права;

Аналогічну правову позицію було викладено Верховним Судом у постанові від 14 березня 2023 року у справі № 640/12206/19, постанові від 21 липня 2025 у справі №160/30897/24 та ц постанові від 17 вересня 2025 у справі №160/30975/24.

Відповідно до ст. 5-1 Закону № 361, юридичні особи повинні мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або його відсутність та структуру власності. Юридичні особи зобов'язані подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Як вже зазначалось, згідно відомостей структури власності АТ «Нікопольський завод феросплавів», що розміщена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, фізичні особи, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не є кінцевими бенефіціарними власниками або засновниками АТ НЗФ«Нікопольський завод феросплавів», а є вигодоодержувачами, та здійснюють опосередковане володіння 24,7725% кожний в статутному капіталі АТ «Нікопольський завод феросплавів».

Термін «вигодоодержувач» передбачений пунктами 8), 9) статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»:

8) вигодоодержувач (вигодонабувач) трасту або іншого подібного правового утворення - особа, яка має право на одержання вигоди та/або доходу від трасту або іншого подібного правового утворення;

9) вигодоодержувач (вигодонабувач) щодо цінних паперів, права на які та права за якими обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача, - особа, в інтересах якої здійснюється фінансова операція на рахунку номінального утримувача;

Разом з тим, суд зазначає, що фізичні особи, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які є вигодоодержувачами та здійснюють опосередковане володіння 24,7725% кожний в статутному капіталі АТ «Нікопольський завод феросплавів», не мають прямого та непрямого вирішального впливу на діяльність товариства позивача шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їхньою часткою (оскільки вони не є власниками акцій позивача у розмірі 25 і більше відсотків, та не є безпосередньо акціонерами позивача), не мають можливості приймати участь у загальних зборах акціонерів товариства позивача і, відповідно, приймати будь-які рішення чи голосувати за прийняття будь-яких рішень на таких загальних зборах акціонерів.

Також, враховуючи, що вказані фізичні особи не є акціонерами (учасниками) товариства позивача, у них відсутнє право на отримання доходів від діяльності позивача у вигляді дивидендів, відсутнє право вирішального впливу на формування складу органів управління, відсутнє право на участь у загальних зборах акціонерів товариства позивача і, відповідно, відсутнє право приймати будь-які рішення чи голосувати за прийняття будь-яких рішень на таких загальних зборах акціонерів, відсутнє право на вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності товариства позивача, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність позивача, визначати умови господарської діяльності.

При цьому, п. 200.4.-1 ст.200-1 ПКУ не надає право контролюючому органу позбавляти платника податків права на отримання бюджетного відшкодування в тому випадку, коли спеціальні економічні та інших обмежувальні заходи (санкції) було введено відносно осіб, яких контролюючий орган вважає «вигодоодержувачами» по відношенню до платника податків. Як було зазначено вище, у відповідності із п. 200.4-1 ст. 200-1 ПКУ права на бюджетне відшкодування може бути позбавлений платник податків відносно якого безпосередньо, або відносно засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників якого, у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", прийняте рішення про застосування санкцій. В даному випадку Указом Президента України № 81/2025 не було введено санкції відносно АТ «Нікопольський завод феросплавів», акціонерів Товариства або відносно кінцевих бенефіціарних власників Товариства.

Жодна особа-акціонер АТ «Нікопольський завод феросплавів» не володіє 25 та більше відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи та не має вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, не має вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи.

Встановлені судом обставини свідчать про те, що у розумінні Податкового кодексу України, Закону України «Про санкції», відносно платника податків АТ «Нікопольський завод феросплавів», його кінцевого бенефіціарного власника, засновників (учасників), акціонерів не приймалось рішень про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

Відповідно, застосування контролюючим органом Рішення національної безпеки і оборони України від 12.02.2025 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), введеного в дію Указом Президента України від 12 лютого 2025 року № 81/2025, під час формування висновків за наслідками проведеної документальної перевірки позивача суд вважає неправомірним.

А тому, висновок контролюючого органу про відмову у позивача права на бюджетне відшкодування за червень 2025 у розмірі 86000000,00 грн зроблений контролюючим органом за відсутності на те фактичних підстав. За таких обставин, прийняте за результатами перевірки податкове повідомлення рішення № 603/32-00-04-01-02-01-00186520 від 02.09.2025 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Крім того, судом також береться до уваги доводи, викладені представником позивача у відповіді на відзив, а саме те, що з листа від 15.07.2025 року від компаній-акціонерів АТ «Нікопольський завод феросплавів» вбачається, що компанія Interpath Ltd повідомила компанії-акціонери АТ «Нікопольський завод феросплавів» про те, що відповідно до Договору застави акцій від 05.11.2015 р., зі змінами та викладеного у новій редакції 23.02.2016 р., пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 були призначені розпорядниками акцій компаній-акціонерів АТ «Нікопольський завод феросплавів», які належать опосередковано пану ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Також їм були надані копії документів про передачу прав власності, повністю оформлені та датовані 26.07.2024 р., що стосуються їх акцій, компанія Interpath Ltd попросила компанії-акціонери організувати реєстрацію передачі Акцій на ім'я Розпорядників у реєстрі акціонерів Компанії. 10.01.2025 р. були проведені необхідні реєстраційні дії компаніями-акціонерами АТ «Нікопольський завод феросплавів», після чого пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 були зареєстровані власниками часток, які належали пану ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . При цьому у даному листі зазначається, що пан ОСОБА_5 та пан ОСОБА_6 є кінцевими бенефіціарними власниками АТ «Нікопольський завод феросплавів», які отримали 50 % статутного капіталу, починаючи з 26.07.2024 року.

Тож, позивач вважає, що фізичні особи пану ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , станом на день винесення оскаржуваного ППР не мали ані прямого, ані опосередкованого відношення до Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів».

До матеріалів справи позивачем надані копії нотаріально засвідчених перекладів листа акціонерів АТ НЗФ від 15.07.2025 та сертифікати акцій таких компаній - TREELON INVESTMENTS LIMITED, SOFALON INVESTMENTS LIMITED, ROUGELLA PROPERTIES LTD, SONERIO HOLDINGS LTD, MANJALOM LIMITED, DEMELZA HOLDINGS LIMITED, CAMEAS DEVELOPMENT LIMITED, POLISTEKS ENTERPRISES LIMITED, REVELIO HOLDINGS LIMITED, COUTTENMAX HOLDINGS LIMITED, PROFETIS ENTERPRISES LIMITED, ALEXTON HOLDINGS LIMITED, з відомостями щодо осіб акціонерів цих компаній.

Згідно сертифікатів акцій - TREELON INVESTMENTS LIMITED, SOFALON INVESTMENTS LIMITED, ROUGELLA PROPERTIES LTD, SONERIO HOLDINGS LTD, MANJALOM LIMITED, DEMELZA HOLDINGS LIMITED, CAMEAS DEVELOPMENT LIMITED, POLISTEKS ENTERPRISES LIMITED, REVELIO HOLDINGS LIMITED, COUTTENMAX HOLDINGS LIMITED, PROFETIS ENTERPRISES LIMITED, ALEXTON HOLDINGS LIMITED, інформація щодо володіння фізичними особами - ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , акціями цих компаній відсутня, реєстрація змін відбулась 10.01.2025.

Станом на час розгляду справи відповідні зміни у структуру власності позивача не внесені. Як зазначає позивач, це сталося з огляду на обмеження, які були запроваджені на підставі Ухвали Вищого антикорупційного суду України у справі № 991/7155/25 (винесеної в рамках досудового розслідування).

Тобто, згідно цих доказів, станом на час проведення перевірки, фізичні особи - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , фактично не мали навіть і опосередкованого впливу у вигляді 24,7755% корпоративних прав АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», як про це зазначено у структурі власності цього товариства.

Проте такі відомості стали відомі відповідачу вже під час розгляду цієї справи, а отже відповідач був позбавлений можливості надати їм відповідну оцінку під час проведення перевірки.

Суд зазначає, що такі докази не можуть бути оцінені судом на одному рівні з іншими доказами у цій справі, проте, вони мають непрямий вплив на висновок суду щодо протиправності податкового повідомлення рішення від 02.09.2025 року № 603/32-00-04-01-02-01-00186520, з огляду на те, що вони вкупі з іншими доказами у справі доводять помилковість висновку контролюючого органу про відсутність у позивача права на бюджетне відшкодування за червень 2025 на суму 86 000 000,00 грн.

Що ж до, посилання відповідача на висновки Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, викладені в Ухвалі у справі № 991/7155/25 від 18.08.2025, які відповідач вважає такими, що доводять обставину володіння ОСОБА_16 корпоративних прав АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», суд зазначає таке.

В цій Ухвалі Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду зазначила: «Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 у період часу із 02 березня 2014 року до 24 березня 2015 року, будучи головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації, обіймаючи посаду в органі державної влади, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, у розумінні ч.3 ст.18 КК України мав статус службової особи». «Також, відповідно до протоколу огляду від 07 липня 2025 року відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до структури власності ОСОБА_1 опосередковано належить частка в розмірі 24,7755% корпоративних прав АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» (код ЄДРПОУ 00186520) та складає 384 685 733 акцій, опосередковано через DOLEMIA CONSULTING LTD (4,5550% опосередкованої частки, що становить 70 672 554 акцій); опосередковано через INVESTMENTS LIMITED (3,7750% опосередкованої частки, що становить 58 570 558 акцій); опосередковано через SOFALON INVESTMENTS LIMITED (3,8750% опосередкованої частки, що становить 60 122 096 акцій); опосередковано через ROUGELLA PROPERTIES LTD (3,9550% опосередкованої частки, що становить 61 363 327 акцій); опосередковано через SONERIO HOLDINGS LTD (3,8750% опосередкованої частки, що становить 60 122 096 акцій); опосередковано через MANJALOM LIMITED (2,5250% опосередкованої частки, що становить 39 176 333 акцій); опосередковано через DEMELZA HOLDINGS LIMITED (0,4525% опосередкованої частки, що становить 7 020 709 акцій); опосередковано через CAMEAS DEVELOPMENT LIMITED (0,3750% опосередкованої частки, що становить 5 818 267 акцій); опосередковано через POLISTEKS ENTERPRISES LIMITED (0,25% опосередкованої частки, що становить 3 878 844 акцій); опосередковано через REVELIO HOLDINGS LIMITED (0,5150% опосередкованої частки, що становить 7 990 420 акцій); опосередковано через COUTTENMAX HOLDINGS LIMITED (0,32% опосередкованої частки, що становить 5 295 916 акцій); опосередковано через PROFETIS ENTERPRISES LIMITED (0,3% опосередкованої частки, що становить 4 654 613 акцій)».

Відповідно до ч. 6 ст. 78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відтак, Ухвала Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у справі №991/7155/25 від 18.08.2025, на яку посилається відповідач, не є обов'язковою для адміністративного суду. До того ж у цій ухвалі, суддя посилається лише на матеріали досудового розслідування.

Відповідно, такі доводи відповідача судом відхиляються.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зазначає, що у праві існують три основні стандарти доказування: «баланс імовірностей» (balance of probabilities) або «перевага доказів» (preponderance of the evidence); «наявність чітких та переконливих доказів» (clear and convincing evidence); «поза розумним сумнівом» (beyond reasonable doubt) та у справах, де суб'єкт владних повноважень доводить правомірність своїх рішень, що передбачають втручання у власність або діяльність суб'єкта приватного права, подані таким суб'єктом владних повноважень докази, за загальним правилом, повинні відповідати критерію «поза розумним сумнівом».

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі № 822/863/16, від 21 листопада 2019 року у справі № 826/5857/16, від 11 лютого 2020 року у справі № 816/502/16, від 16 червня 2020 року у справі № 756/6984/16-а, від 18 листопада 2022 року у справі № 560/3734/22 та від 4 квітня 2023 року у справі № 160/23388/21.

Оцінюючи докази надані сторонами, суд відзначає, що позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження заявлених позовних вимог, у той час як відповідачем не надано належних доказів на підтвердження законності спірного рішення.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволеню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням наведеного, а також з огляду на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 30280,00 грн підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186520, місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 310) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49600, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Поля Олександра, буд. 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «В3» від 02.09.2025 року № 603/32-00-04-01-02-01-00186520.

Стягнути з Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49600, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Поля Олександра, буд. 57) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186520, місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 310) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 30280,00 грн. (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 грудня 2025 року.

Суддя І.В. Тулянцева