21 жовтня 2024 рокуСправа №160/20903/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
02.08.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Дніпровського державного університету внутрішніх справ, які полягають у неправильному оформленні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Дніпровський державний університет внутрішніх справ видати довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового забезпечення, діючих станом на дату звільнення 31.10.2023 року, а саме: посадовий оклад - 9633,69; оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби - 5685,50 грн.; премія - 16454,96 грн. та направити таку довіку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового забезпечення діючого станом на дату звільнення 31.10.2023 року, а саме: посадовий оклад - 9633,69 грн.; оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби - 5685,50 грн.; премія - 16454,96 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Кореневу А.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року задоволено заяву про самовідвід судді Коренева А.О. у справі № 160/20903/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень поти праними та зобов'язання вчинити певні дії. Справу передано для здійснення розподілу між суддями в порядку, встановленому ч. 1 ст. 31 КАС України.
Відповідно до розпорядження від 13.08.2024 року № 412д, призначено повторний автоматизований розподіл справи у зв'язку із постановленням ухвали суду від 12.08.2024 року, якою заяву про самовідвід судді Коренева А.О. у справі № 160/20903/24 задоволено.
За результатами розподілу 13.08.2024 року, справа передана на розгляд судді Захарчук-Борисенко Н.В.
Ухвалою від 19.08.2024 року прийняти до свого провадження адміністративну справу № 160/20903/24.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що позивач вважає протиправними дії Дніпровського державного університету внутрішніх справ щодо неналежного оформлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при призначенні пенсії позивача, станом на дату звільнення 31.10.2023 року, та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії позивачу із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на час призначення пенсії.
Відповідачі своїм правом на подання відзиву не скористались, про розгляд справи повідомлені належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 звільнено з посади старшого викладача кафедри адміністративного права, процесу та адміністративної діяльності 31.10.2023 року за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ та з урахуванням положення постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Вважаючи протиправними дії Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ щодо неналежного оформлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при призначенні пенсії позивача, станом на дату звільнення 31.10.2023 року, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частина друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема: державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.
Статтею 48 Закону № 2262-ХІІ визначено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок) заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);
2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;
3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);
4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);
5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);
7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;
8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що Дніпропетровським державним університетом внутрішніх справ було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зокрема Грошовий атестат № 486 на ім'я ОСОБА_1 та Довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 08.11.2023 року № 609.
Перевіривши зазначені документи та дії ДДУВС на предмет дотримання відповідачем вимог законодавства, а також зміст позовних вимог, суд приходить до висновку, що дії ДДУВС є правомірними, оскільки під час їх розрахунків застосовувалися показники, які були актуальними на дату звільнення. Так, зазначені позивачем у позовних вимогах види грошового забезпечення аналогічні тим, які зазначені ДДУВС у грошовому атестаті, що у свою чергу свідчить про недоведеність протиправних дій з боку Дніпровського державного університету внутрішніх справ, зокрема зважаючи і на відсутність довідки про яку зазначає позивач у позові.
Щодо позовних вимог, які стосуються Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент і звернення до суду.
Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а суд за результатами розгляду даної справи не встановив порушення прав позивача з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а позивач в свою чергу, не довів такого, то суд з урахуванням того, що вимоги в цій частині є похідними, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення і цієї частини позовних вимог.
З приводу посилання позивача на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року № 1.380.2019.005386, суд вказає, що оскільки у вказаному рішенні застосовані показники станом на 01.01.2016 року, а у даному випадку застосовані показники станом на дату звільнення 31.10.2023 року, рішення не є релевантним у даному випадку, відтак не враховується судом при ухваленні рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для відмови в задоволені позовних вимог.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, судом не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко