16 грудня 2025 рокуСправа №640/32349/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповаідальністю "Транс-ВВВ-2020" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві про визнання протиправними та скасування постанов,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020", звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якій просить суд:
Визнати протиправним та скасувати постанови Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 298470 від 21.09.2021 р. та № 298471 від 21.09.2021 р.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність оскаржуваних постанов, оскільки фактично перевірка працівника Укртрансбезпеки не проводилась, відповідно висновки щодо відсутності необхідних документів є безпідставними. Крім того, зазначено, що відповідач безпідставно застосував адміністративно-господарські штрафи саме відносно ТОВ «ТРАНС-ВВВ-2020», оскільки з наданих до перевірки документів неможливо було встановити хто є автомобільним перевізником, у зв'язку з чим оскаржувані постанови підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/32349/21, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
17 грудня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечував проти позовних вимог посилаючись на те, що відповідно до п. 4 Правил рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл) виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Зауважуємо, що вищезазначені документи на момент здійснення перевірки були відсутні. Відповідно до акту проведення перевірки ТОВ «Транс-ВВВ-2020» виконувало вантажні перевезення з загальною масою транспортного засобу - 46,325 т при нормативно допустимому - 40 т з перевищенням від нормативу 15,81% та з перевищенням габаритних параметрів ширини - 3,2 м при нормативно допустимому - 2,6 м з перевищенням від нормативу 23,08% та без оформленої товарно-транспортної накладної та індивідуально-контрольної книжки, в.о. заступником начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки прийнято постанову № 298470 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону у розмірі 34 000,00 грн та постанову № 298471 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону у розмірі 1 700,00 грн відповідно.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу, встановлено позивачу та відповідачу 10-ти денний строк для подання письмових пояснень, у яких відобразити актуальну інформацію по справі щодо предмета позову, та повідомлено позивача, що у разі неподання до суду витребуваних документів у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду згідно з п. 9 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов - залишено без розгляду.
16 вересня 2025 року Шостим апеляційним судом адміністративним судом скасована ухвала та направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
29 жовтня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла справа та 03 листопада 2025 року передана для розгляду судді Кореневу А.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов та призначено в порядку письмового продовження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2025 року замінено відповідача у справі - Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки на правонаступника: Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві (ЄДРПОУ - 39816845).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено таке.
18.08.2021 інспекторами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення № 000286 від 12.08.2021 на рейдову перевірку, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів (а.с.30).
В межах перевірки, співробітниками Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було зупинено транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .
За результатами проведення перевірки складено акт № 0058549 від 18.08.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та акт № 0005252 від 18.08.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів та Довідку від 18.08.2021 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунок № 0005252 від 18.08.2021 року (а.с. 26-29).
За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 46,325 т при нормативно допустимому - 40 т. Так, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 вказано масу без навантаження MAN - 9 310 кг, свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 вказано масу машини - 26 345 кг, свідоцтвом, наданим перевіряючий особі під час перевірки, про реєстрацію транспортного засобу (причепу) вказано масу - 10 670 кг.
Крім того, було виявлено перевищення габаритних параметрів, а саме: ширина за технічними параметрами гусеничного екскаватора Caterpillar 329D2L становить - 3,2 м при нормативно допустимому - 2,6 м.
На підставі актів перевірки постанову № 298470 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону у розмірі 34 000,00 грн та постанову № 298471 від 21.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абз. 3 ч. 1 ст.60 Закону у розмірі 1700,00 грн відповідно.
Не погоджуючись з вказаними постановами позивач звернувся з даним позовом до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 року (далі Закон №2344-III).
Згідно ст.5 Закону №2344-III основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
За ст.6 Закону №2344-III реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно абз. 1 п. 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пп. 1 п. 4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Згідно ч.14 статті 6 Закону №2344-III передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища закріплені Законом України «Про дорожній рух» №3353-XII (далі Закон №3353-XII).
Згідно ч.ч.1-2 ст.29 Закону №3353-XII до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 затверджено Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (надалі - Правила №30), які встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Пунктом 3 Правил № 30 визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 (далі Правила) (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок №879) (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно п.п. 4 п.2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Враховуючи приписи Порядку № 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2% (п.п.3 п.2 Порядку № 879).
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно п.4 Порядку № 1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
За п.14 Порядку №1567 рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Пунктом 15 Порядку №1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:
- наявність визначених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Пунктом 16 Порядку № 1567 габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Під час проведення рейдової перевірки можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Відповідно до п.24 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно п.26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
Судом за час розгляду справи було встановлено, що 18.08.2021 року посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено рейдову перевірку на адміністративній території міста Києва ти Київської області. За результатами документального габаритного контролю встановлено перевищення нормативно допустимої, а саме 46,325 т, замість допустимої 40т про що складена довідка.
Разом з тим, позивач посилається на той факт, що водієві на видавалась вищевказана довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.08.2021 року, що свідчить про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів. Факт ненадання водієві вищевказаної довідки також підтверджується відсутністю його підпису водія у вказаному документі.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до п.18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Також, за змістом п.п. 4-5 п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Тобто, з приписів Порядку № 879 та Порядку № 1007/1207 вбачається, що саме довідка про здійснення габаритно-вагового контролю є підтверджуючим документом щодо результатів здійснення габаритно-вагового контролю.
Форма довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю визначена вищевказаним Порядком №1007/1207 та повинна містити: дату вагового контролю, найменування місце розташування пункту габаритно-вагового контролю, дані водія транспортного засобу, марку, модель реєстраційні номера автомобіля, причепу, тип транспортного засобу, результати вагового контролю, в тому числі навантаження на осі. Вказана довідка підписується посадової особою Укртрансінспекції, що проводила габаритно-ваговий контроль, оператором вагового комплексу, а також скріплюється печаткою.
Суд зазначає, що оператор вагового комплексу, маючи відповідну кваліфікацію, є тією особою, яка безпосередньо здійснює зважування транспортного засобу і засвідчує результати зважування власним підписом.
Суд зауважує, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.05.2021 року, яка міститься в матеріалах адміністративної справи, не скріплена печаткою вагового комплексу, а містить лише підпис посадової особи Укртрансбезпеки (а.с. 28).
Таким чином, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.08.2021 року оформлена з порушенням вимог, передбачених Порядком № 1007/1207, а отже не може бути доказом вчинення позивачем порушення абз. 16 ч. 1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів позивача було вчинено відповідачем з порушенням чинного законодавства в галузі здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, а тому оскаржувана позивачем постанова № 298470 від 21.09.2021 року про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн., що винесена за результатами такого габаритно-вагового контролю на підставі складених документів, є необґрунтованою, а тому протиправною та підлягає скасуванню.
Крім того, постанова № 298470 від 21.09.2021, згідно якої до позивача застосований адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн, також підлягає скасуванню як протиправна, оскільки відповідальність повинна застосовуватися до перевізника вантажів на момент проведення перевірки документів, були відсутні документи визначених статтями 39 і 48 цього Закону.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт"; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення визначені ст. 48 Закону № 2344-III. Зокрема, цією статтею регламентовано, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до положень ст. 1 Закону № 2344-III товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені цим Законом та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом;
Згідно з положень статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Так, абз. 3 ч. 1 цієї статті визначено, що за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд наголошує, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами (ст. 1 Закону № 2344-III).
Тобто, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його використовує, тобто здійснює перевезення пасажирів чи (та) вантажів цим транспортним засобом.
Разом з тим, суд наголошує, що автомобільний перевізник відповідно до положень ст. 48 Закону має мати при собі документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах.
Натомість, у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" використовувало транспортний засіб, власником якого є ОСОБА_1 на відповідній правовій підстава, зокрема договір оренди від власника до Товариства, акт передачі транспортних засобів в оренду.
Тобто, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем транспортний засіб використовувався для перевезення.
Відповідач не довів, що саме Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020", а не власник авто, є перевізником у розмінні ст. 1 Закону № 2344-III, оскільки використання водієм транспортного засобу, який мав відповідні документи на транспортний засіб, свідчить про обізнаність останнього про його використання.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у межах спірних правовідносин автомобільним перевізником є позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідачем протягом часу розгляду адміністративної справи № 640/32349/21 не було доведено обґрунтованості та правомірності винесення постанови № 298470 від 21.09.2021 р. та № 298471 від 21.09.2021 року, а тому позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" до Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви було сплачено судовий збір, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи наявність підстав для задоволення основної позовної вимоги позивача, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 4540,00 грн. з Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 77, 241-246, 251, 255, 257, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 298471 від 21.09.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки транспорті № 298470 від 21.09.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС-ВВВ-2020" суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 4540,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев