Рішення від 17.12.2025 по справі 215/247/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 рокуСправа №215/247/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дій,-

ВСТАНОВИВ:

20 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якому просила:

встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, забезпечити право на соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю в межах гарантій ст.ст.46,92 Конституції України чим сприяти виконанню методики Постанови КМУ від 06.10.21 №1040 і визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю та зобов'язати таку процедуру виконати;

встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, дати направлення до організацій, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі під час війни згідно правової позиції Постанови КМУ від 06.10.21 №1040 і визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю та зобов'язати виконати таку процедуру і призначити дату, час підписання типового договору за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона через свого сина подала заяву від 18.02.22 року вх.№116 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якій просила на підставі ст. ст.3, 8, 22, 34, 46, 48, 55, ч.2 ст.152 Конституції України, Постанови КМУ від 06.10.2021 року №1040 "Про деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі" включити її сина - ОСОБА_2 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю.

Однак, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відмовлено в забезпеченні соціальної послуги з догляду на професійній основі.

Оскільки відповідачем порушено порядок розгляду заяви, а рішення за результатом розгляду у розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАСУ до правового порядку ст.144 Конституції України за заявою від 18.02.2022 року вх.№116 не надано позивачеві для ознайомлення, ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни щодо компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, дати направлення до організацій, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі під час війни згідно правової позиції Постанови КМУ від 06.10.21 №1040, у зв'язку з чим позивач звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 січня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з моменту отримання даної ухвали, а саме, позивачу було запропоновано:

- викласти позовні вимоги відповідно до вимог статті 160 КАС України;

- надати примірник додатків до позовної заяви для відповідача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 року позовну заяву повернуто позивачу на підставі п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково та постановлено:

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 року у справі №215/247/23 - скасувати.

Справу №215/247/23 направлено для продовження розгляду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Супровідним листом керівника апарату Третього апеляційного адміністративного суду №87348/25 від 23.10.2025 року справу №215/247/23 направлено для продовження розгляду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 жовтня 2025 року для розгляду адміністративної справи №215/247/23 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

06 листопада 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради надійшов відзив на позовну заяву вх.№59230/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.

18.02.2022 року ОСОБА_3 надав до приймальні управління заяву ОСОБА_1 з низки питань, іменована «про потребу в наданні соціальних послуг» від 18.02.2022 року зареєстрована управлінням за вх.№116.

При розгляді заяви управління у своїй діяльності керувалося Конституцією України, законами України «Про звернення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про соціальні послуги» та постановами Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі», від 01.06.2020 №430 «Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності», та від 23.09.2020 №859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

Заява позивача від 18.02.2022 за вх.№116 була розглянута управлінням в межах повноважень.

ОСОБА_1 в заяві не зазначала про бажання бути присутньою при розгляді заяви, тому розгляд заяви проводився без її присутності.

Позивачеві підготовлена письмова відповідь від 01.03.2022 за вих. 699 з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена рекомендованим листом на поштову адресу: АДРЕСА_1 (копія відповіді 01.03.2022 за вих.№699).

Щодо включення ОСОБА_2 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, надання повідомлення гр. ОСОБА_2 «про вибір позивача його для надання соціальних послуг» роз'яснено наступне.

Відповідно до пункту 7 управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання.

Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку.

Відповідно до пункту 8 фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.

Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може: непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою, постійно надавала соціальні послуги.

Відповідно до пункту 9 після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.

Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п'яти робочих днів надсилають копію такої довідки до управління для включення такої особи до переліку.

Відповідно до пункту 10 управління веде облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду.

Враховуючи вищезазначене, включення особи до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, передбачено Постановою № 430.

ОСОБА_2 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності.

Разом з заявою надав: копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків.

У заяві гр. ОСОБА_2 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_2 , а у паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 .

При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , гр. ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, за адресою АДРЕСА_2 не зареєстрований.

Згідно пункту 6 Порядку фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління з заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Разом з заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради №102 Стояновському В.В. надано відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 , в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Станом на 01.03.2022 ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації.

Таким чином, Порядком №1040 не передбачено вибір особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, поза переліком фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління.

Таким чином, ОСОБА_1 не могла обрати фізичну особу, яку не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, а в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради не було законних підстав для «надсилання письмового повідомлення ОСОБА_2 про вибір позивача його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі».

З урахуванням викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

14 листопада 2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання вх.№93566/25, в якому позивач просить повернути відповідно до частини 2 статті 167 КАС України відзив та кваліфікувати його як відмову ОСОБА_4 надати відзив на позов в строк.

14 листопада 2025 року на адресу суду від представника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради надійшов друкований відзив на позовну заяву вх.№93500/25, в якому представник відповідача додатково до вже наданого відзиву зазначає наступне.

ОСОБА_2 є отримувачем компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_1 з 01.01.2020 по 31.12.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року №859, що підтверджується довідкою управління від 30.10.2025 №3542.

ОСОБА_1 було роз'яснено, що відповідно до пункту 14 Постанови №859 для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями управління.

Форма акта про проведення обстеження сім'ї затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 29 січня 2021 року №37.

У особовій справі ОСОБА_2 міститься акт проведення обстеження сім'ї від 06.01.2022 року №3, який відповідно до законодавства України не являється документом, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Щодо надання копій заяви позивачеві при зверненні 18.02.2022 до управління на екземплярі ОСОБА_1 , відповідачем було проставлено штамп управління, дата надходження, вхідний номер та особисто надано на руки ОСОБА_2 .

Крім того, на прохання заявника, ОСОБА_1 було надано дві ксерокопії заяви від 18.02.2022 за вх.№116.

З урахуванням викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 18.02.2022 року ОСОБА_3 надав до приймальні управління заяву ОСОБА_1 з низки питань, іменована «про потребу в наданні соціальних послуг» від 18.02.2022 року, яка зареєстрована управлінням за вх.№116, зокрема, в якій позивач просила на підставі ст. ст. 3, 8, 22, 34, 46, 48, 55, ч.2 ст.152 Конституції України, Постанови КМУ від 06.10.2021 року №1040 "Про деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі" включити її сина - ОСОБА_2 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю.

Заява ОСОБА_1 від 18.02.2022 за вх.№116 була розглянута управлінням в межах повноважень.

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради №102 ОСОБА_2 надано відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 , в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Станом на 01.03.2022 ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації.

Таким чином, Порядком №1040 не передбачено вибір особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, поза переліком фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління.

ОСОБА_1 не могла обрати фізичну особу, яку не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, а в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради не було законних підстав для «надсилання письмового повідомлення ОСОБА_2 про вибір позивача його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі».

За результатами розгляду заяви, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відмовлено в забезпеченні соціальної послуги з догляду на професійній основі в частині включенні її сина - ОСОБА_2 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю.

Оскільки відповідачем порушено порядок розгляду заяви, а рішення за результатом розгляду у розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАСУ до правового порядку ст.144 Конституції України за заявою від 18.02.2022 року вх.№116 не надано позивачеві для ознайомлення, ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни щодо компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, дати направлення до організацій, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі під час війни згідно правової позиції Постанови КМУ від 06.10.21 №1040, у зв'язку з чим позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.

Порядком №1040 в редакції станом на 01.03.2022 року передбачено наступне.

Відповідно до пункту 1 Порядку встановлено механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду, особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1040 особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.

Особа або законний представник особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, подають до управління заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Під час подання заяви про потребу в наданні соціальних послуг особою або законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, пред'являються:

паспорт громадянина України;

документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, внесені до паспорта громадянина України.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг додаються:

висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду, за формою, затвердженою МОЗ;

копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю).

Відповідно до Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2020 року №430 «Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності» існує процедура внесення інформації до переліку фізичних осіб, а саме:

Відповідно до пункту 6 фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Відповідно до пункту 7 управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання.

Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку.

Відповідно до пункту 8 фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.

Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може: непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою, постійно надавала соціальні послуги.

Відповідно до пункту 9 після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.

Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п'яти робочих днів надсилають копію такої довідки до управління для включення такої особи до переліку.

Відповідно до пункту 10 управління веде облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду.

Враховуючи вищезазначене, включення особи до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі передбачено Постановою №430.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності.

Разом із заявою гр. ОСОБА_2 надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків.

У заяві гр. ОСОБА_2 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_2 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 .

З 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України №1871-ІХ від 05.11.2021 «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який встановив новий порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб.

Серед основних змін - відмінено проставлення штампу про реєстрацію місця проживання фізичної особи до документів.

Відповідно до розділу VI Закону для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:

паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;

паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;

витягу з реєстру територіальної громади.

У разі необхідності підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання органи державної влади, органи місцевого самоврядування з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи зобов'язані здійснювати перевірку таких відомостей, що внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки. Управління має можливість отримувати інформацію щодо місця реєстрації безпосередньо з інформаційної системи «Реєстр територіальної громади міста Кривого Рогу».

Відповідачем при перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , гр. ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, а за адресою АДРЕСА_2 не зареєстрований.

Згідно пункту 6 Порядку фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління з заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Разом з заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради №102 Стояновському В.В. надано відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 , в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Відповідно до статті 2 Закону №1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Відповідно до статті 3 Закону №1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою:

створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;

ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою;

використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших потреб у визначених законом та актами Кабінету Міністрів України випадках.

Відповідно статті 5 Закону №1871 громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

Тобто, законодавством визначений певний порядок та умови реалізації своїх прав громадянами, та саме не виконання ОСОБА_2 вимог законодавства щодо обов'язку реєстрації місця проживання заважає у створенні умов для реалізації його права.

Суд під час прийняття рішення по справі також враховує, що ОСОБА_2 є отримувачем компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_1 з 01.01.2020 по 31.12.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року №859, що підтверджується довідкою управління від 30.10.2025 №3542.

ОСОБА_1 роз'яснено, що відповідно до пункту 14 Постанови №859 для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями управління.

Форма акта про проведення обстеження сім'ї затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 29 січня 2021 року №37.

У особовій справі ОСОБА_2 міститься акт проведення обстеження сім'ї від 06.01.2022 року №3, який відповідно до законодавства України не є документом, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

З матеріалів справи вбачається, що на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видачу направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації.

Таким чином, Порядком №1040 не передбачено вибір особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, поза переліком фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не могла обрати фізичну особу (її сина ОСОБА_2 ), яку не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, а отже в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради не було законних підстав для «надсилання письмового повідомлення ОСОБА_2 про вибір позивача його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі».

Щодо надання копій заяви позивачеві при зверненні 18.02.2022 до управління, суд враховує наступне.

18.02.2022 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг при подачі заяви ОСОБА_2 було проставлено штамп управління, дата надходження, вхідний номер та особисто надано на руки ОСОБА_2 .

На прохання заявника ОСОБА_1 було надано дві ксерокопії заяви від 18.02.2022 за вх.№116.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що доводи позивача про ненадання копій заяви вх.№116 від 18.02.2022 року для ознайомлення ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження..

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивач звільнена від сплати судового збору, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник