Рішення від 16.12.2025 по справі 140/10595/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10595/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №032550009300 від 25.07.2025 про відмову в призначенні грошової допомоги, передбаченої пунктом 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області нарахувати та виплатити грошову допомогу, передбачену пунктом 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003. Вказала, що при призначенні пенсії за віком їй не було виплачено грошову допомогу як педагогічному працівнику, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону №1058-IV).

Зазначила, що 18.07.2025 звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати спірної допомоги та згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 1566/11846) за принципом екстериторіальності її документи були направлені на розгляд до ГУ ПФУ в Полтавській області, яким прийнято рішення про відмову у виплаті допомоги №032550009300 від 25.07.2025 у зв'язку з відсутністю права на даний вид допомоги.

З таким рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області позивач. не погоджується, вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству, оскільки згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 від 01.09.1985 вона з 01.09.1989 по 01.09.1994 працювала викладачем в Ковельській дитячій музичній школі; з 01.09.1994 працює викладачем в Цуманській дитячій музичній школі. Переконана, що всі зазначені посади, які обіймала в закладах освіти, в силу норм постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» відносяться до посад, які зараховуються до вислуги педагогічного працівника, періоди роботи яких в сукупності становлять понад 35 років спеціального стажу.

З наведених підстав позивач просила задовольнити позов повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача ГУ ПФУ в Полтавській області позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні. Вказала, що відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: - переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років"(далі Перелік №909).

Зазначила, що розділом « 1. Освіта» Переліку №909 передбачена, зокрема, посада викладача в загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах, однак в позашкільних закладах освіти посаду викладача не передбачено.

Зауважила, що надані ОСОБА_1 довідки, видані управлінням культури, молоді, спорту та туризму виконавчого комітету Ковельської міської ради «Ковельська школа мистецтв» та довідки № 05/25, 06/25 від 07.07.2025, видані комунальним закладом «Цуманська дитяча музична школа» не містять інформації щодо типу закладу освіти.

Представник відповідача вважає, що відсутні правові підстави для визнання протиправними дії ГУ ПФУ у частині нарахування позивачу грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та з 21.04.2025 отримує пенсію за віком, яка призначена на підставі Закону №1058-IV, що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

18.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій та згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за принципом екстериторіальності її документи були направлені на розгляд до ГУ ПФУ в Полтавській області,.

25.07.2025 рішенням №032550009300 ГУ ПФУ в Полтавській області відмовило у призначенні вказаної грошової допомоги, у зв'язку із відсутністю у позивача необхідного страхового стажу роботи на посадах в закладах та установах освіти державної або комунальної форми власності, адже довідки №25 від 10.07.2025, №№ 15, 16 від 15.04.2025, видані управлінням культури, молоді, спорту та туризму виконавчого комітету Ковельської міської ради «Ковельська школа мистецтв» та довідки № 05/25, 06/25 від 07.07.2025, видані комунальним закладом «Цуманська дитяча музична школа» не містять інформації щодо типу закладу освіти.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій мають особи за наявності таких умов: досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV; робота в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; наявність відповідного страхового стажу, зокрема, 30 років для жінок; не отримання ними будь-якої пенсії до цього.

Як слідує з матеріалів справи, підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 грошової допомоги, встановленої пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, слугувала відсутність у неї необхідного страхового стажу роботи на посадах в закладах та установах освіти державної або комунальної форми власності, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому відповідачем не враховано до даного стажу періоди роботи позивача з 01.09.1989 по 01.09.1994 викладачем в Ковельській дитячій музичній школі; з 01.09.1994 по даний час викладачем в Цуманській дитячій музичній школі, оскільки довідки №25 від 10.07.2025, №№ 15, 16 від 15.04.2025, видані управлінням культури, молоді, спорту та туризму ВК Ковельської міськради «Ковельська школа мистецтв» та довідки № 05/25, 06/25 від 07.07.2025, видані КЗ «Цуманська дитяча музична школа» не містять інформації щодо типу закладу освіти.

Вирішуючи питання правомірності дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови позивачу у виплаті грошової допомоги, встановленої пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, суд зазначає наступне.

Так, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 01.09.1985, копія якої наявна в матеріалах справи, та довідок управління культури, молоді, спорту та туризму ВК Ковельської міськради «Ковельська школа мистецтв» №25 від 10.07.2025, №№ 15, 16 від 15.04.2025 та довідок КЗ «Цуманська дитяча музична школа» № 05/25, 06/25 від 07.07.2025, слідує, зокрема, що з 01.09.1989 по 01.09.1994 позивач працювала викладачем по класу фортепіано в Ковельській дитячій музичній школі, а з 01.09.1994 по сьогодні працює викладачем по класу фортепіано в КЗ «Цуманська дитяча музична школа».

При цьому, матеріалами справи підтверджується перейменування (перереєстрація) навчального закладу, в якому працювала позивач, що підтверджується довідкою управління культури, молоді, спорту та туризму ВК Ковельської міськради «Ковельська школа мистецтв» №16 від 15.04.2025.

Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», Законом України «Про фахову передвищу освіту», Законом України «Про вищу освіту» передбачено, що повна загальна середня освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта є структурними ланками освіти та її підсистемою.

Відповідно до підпунктів 6, 21 пункту 1 статті 1 Закону України «Про освіту» заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність.

Педагогічна діяльність - інтелектуальна, творча діяльність педагогічного (науково-педагогічного) працівника або самозайнятої особи у формальній та/або неформальній освіті, спрямована на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей.

Пунктом 25 частини 1 статті 1 Закону України «Про освіту» встановлено, що система освіти - сукупність складників освіти, рівнів і ступенів освіти, кваліфікацій, освітніх програм, стандартів освіти, ліцензійних умов, закладів освіти та інших суб'єктів освітньої діяльності, учасників освітнього процесу, органів управління у сфері освіти, а також нормативно-правових актів, що регулюють відносини між ними.

Так, відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про освіту» невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Згідно з частиною першою статті 75 Закону України «Про освіту» наукове і методичне забезпечення освіти здійснюють центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, Національна академія наук України, національні галузеві академії наук України, органи із забезпечення якості освіти, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади освіти, академічні, галузеві науково-дослідні інститути, заклади освіти, інші наукові, науково-методичні та методичні установи у взаємодії з відповідними підприємствами, творчими спілками, асоціаціями, товариствами, громадськими об'єднаннями, у тому числі фаховими організаціями (професійними асоціаціями), об'єднаннями роботодавців, незалежними установами оцінювання та забезпечення якості освіти, які можуть:

1) розробляти пропозиції про засади освітньої політики, прогнози, інформаційно-аналітичні матеріали, рекомендації щодо гуманітарного розвитку держави та вдосконалення освітньої сфери;

2) брати участь у науково-методичному забезпеченні освітнього процесу, оцінюванні та моніторингу якості освіти, зокрема за міжнародними програмами;

3) організовувати та проводити наукові дослідження у сфері освіти, необхідні для формування та реалізації державної політики у сфері освіти, розробляти і впроваджувати інноваційні технології освіти, зокрема для вдосконалення освітнього процесу та управління освітою, аналізувати ефективність державної політики у сфері освіти;

4) організовувати видання навчальної та методичної літератури (у тому числі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів та на засадах конкуренції з іншими авторами і видавцями), здійснювати методичний супровід їх впровадження в освітній процес;

5) реалізовувати інші функції, передбачені законодавством та їх установчими документами.

За приписами пункту першого статті 3 Закону України «Про повну загальну середню освіту» система загальної середньої освіти складається із змісту повної загальної середньої освіти на кожному її рівні, мережі закладів освіти, учасників освітнього процесу, кадрового, фінансового, науково-методичного, ресурсного та нормативно-правового забезпечення освітньої та управлінської діяльності у сфері загальної середньої освіти.

Відповідно до частини першої, другої статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» на посади педагогічних працівників приймаються особи, які мають педагогічну освіту, вищу освіту та/або професійну кваліфікацію, вільно володіють державною мовою (для громадян України) або володіють державною мовою в обсязі, достатньому для спілкування (для іноземців та осіб без громадянства), моральні якості та фізичний і психічний стан здоров'я яких дозволяють виконувати професійні обов'язки. Перелік посад педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України. Педагогічні працівники мають права, визначені Законом України «Про освіту», цим Законом, законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або установчими документами закладу освіти.

При цьому постановою КМУ від 04.11.1993 №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» встановлено, що право на пенсію за вислугу років дає робота у загальноосвітніх навчальних закладах, зокрема, на посадах учителів, логопедів, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, викладачів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів, завідуючих та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідуючих, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючих навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачів філіями, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальних педагогів (організаторів позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичних психологів, педагогів-організаторів, майстрів виробничого навчання, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Виходячи з наведеного, як учитель, так і викладач по класу фортепіано є педагогічним працівником навчального закладу, тобто працівником освіти.

Така позиція Великої Палати Верховного Суду була висловлена у постановах від 29.08.2018 у справі №492/446/15-а, від 30.01.2019 у справі №876/5312/17 та від 13.02.2019 у справі №233/4308/17.

Відтак, наявними у справі доказами підтверджується стаж роботи позивача в навчальному закладі освіти на посаді викладач по класу фортепіано з 01.09.1989 по 01.09.1994, з 01.09.1994 по даний час.

Також, судом при розгляді даної справи враховано, що Велика Палата Верховного Суду вирішуючи спори, пов'язані із застосуванням Постанови №909, дійшла висновків про недопустимість формальних (дискримінаційних) підходів органів ПФУ до реалізації особою конституційного права на соціальний захист при наявності підтвердженого стажу роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров'я та соціального захисту.

Така позиція Великої Палати Верховного Суду була висловлена у постановах від 29.08.2018 у справі №492/446/15-а, від 30.01.2019 у справі №876/5312/17 та від 13.02.2019 у справі №233/4308/17.

Таким чином стаж роботи ОСОБА_1 на посаді викладач по класу фортепіано у періоди з 01.09.1989 по 01.09.1994, з 01.09.1994 по дату призначення пенсії (21.04.2025) повинен зараховуватися до її пільгового стажу у розумінні пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під дію пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV та має право на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності дій при відмові позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, а тому з метою належного способу захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №032550009300 від 25.07.2025, зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, зарахувавши до її пільгового стажу у розумінні пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ періоди роботи викладачем по класу фортепіано з 01.09.1989 по 01.09.1994, з 01.09.1994 по дату призначення пенсії (21.04.2025).

Аналогічна позиція викладена у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2025 у справі №240/13691/24.

При цьому, зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу згідно пункту 7-1 розділу XV Закону №1058-IV та зарахувати їй періоди роботи викладачем по класу фортепіано з 01.09.1989 по 01.09.1994, з 01.09.1994 по дату призначення пенсії (21.04.2025), необхідно саме ГУ ПФУ в Полтавській області, як належного відповідача за цією позовною вимогою, як орган, що вирішував питання призначення цієї одноразової грошової допомоги. Відтак, позовні вимоги до відповідача 1 ГУ ПФУ у Волинській області до задоволення не підлягають.

Аналогічна правова позиція про вчинення дій зобов'язального характеру саме тим територіальним органом Пенсійного фонду України по екстериторіальності, який приймав спірне рішення, визначена в постанові КАС ВС від 08.02.2024 в справі № 500/1216/23.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 судовий збір в розмірі 1 211,20 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією від 14.09.2025.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №032550009300 від 25.07.2025 про відмову в призначенні грошової допомоги, передбаченої пунктом 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, періоди роботи на посаді викладача по класу фортепіано: з 01.09.1989 по 01.09.1994 в Ковельській дитячій музичній школі та з 01.09.1994 по 21.04.2025 в Цуманській дитячій музичній школі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судові витрати у сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014; Полтавська область, м. Полтава, вул. Гоголя, 34; код ЄДРПОУ 13967927).

Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя С.Ф. Костюкевич