м. Вінниця
17 грудня 2025 р. Справа № 640/24337/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Іонія" (вул. Панорамна, 1, м. Київ, 03680)
до: Головного управління ДПС в м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 24116)
про: визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Іонія" (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС в м. Києві (далі - відповідач) про:
- визнання протиправною відмову відповідача в списанні позивачеві безнадійного податкового боргу в сумі 120 151,57 грн;
- зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу позивача в сумі 120 151, 57 гривень, а саме: пені за податковим повідомленням-рішенням (форма «Р») від 18.03.2013 №0002502230 на суму 48 057, 56 грн; 2 штрафу на суму 72 094, 01 грн;
- зобов'язання відповідача відкликати розрахункові документи, якими передбачено стягнення відповідної частини безнадійного податкового боргу: податкове повідомлення-рішення №0129251201 від 12.12.2016, згідно з яким визначено штраф у розмірі 20% у сумі 6 904, 60 грн за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100, від суми грошового зобов'язання в розмірі 34 523 грн; податкове повідомлення-рішення від 30.10.2018 №0752341213 про нарахування штрафу у розмірі 20% за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100, в розмірі 22 103,39 грн; податкове повідомлення-рішення від 10.06.2020 №0598270411 про визначення позивачеві штрафу в розмірі 20% - 23 533,32 грн внаслідок встановлення порушення строку більше 30 днів сплати грошового зобов'язання в сумі 117 666,6 грн з податку на додану вартість на підставі ст. 126 ПК України; податкове повідомлення-рішення від 10.06.2020 №0598250411 про визначення позивачеві штрафу в розмірі 10% - 668,61 грн внаслідок встановлення порушення строку менше 30 днів сплати грошового зобов'язання в сумі 6 686,1 грн; податкове повідомлення-рішення від 06.10.2020 №0858470417, яким застосовано штраф у розмірі 20% - 17 908,59 грн за порушення строку більше 30 днів сплати грошового зобов'язання в сумі 89 542,95 грн з податку на додану вартість на підставі ст. 126 ПК України; податкове повідомлення-рішення від 06.10.2020 №0858480417 про нарахування штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100, у розмірі 10% - 975, 50 грн за порушення строку менше 30 днів сплати грошового зобов'язання в сумі 9 755,00 грн з податку на додану вартість на підставі ст. 126 ПК України.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що позивач 02.04.2021 звернувся до відповідача із заявою про списання штрафних санкцій та пені, що обліковуються станом на 01.11.2020 і залишилися несплаченими на дату повної сплати податкового боргу, що виник станом на 01.11.2020. Листом від 09.04.2021 відповідач повідомив позивачеві, що станом на 01.11.2020, згідно з даними інформаційно-телекомунікаційних систем, зазначені в заяві позивача суми штрафних санкцій та пені в інтегрованій картці платника податків не обліковуються, а тому підстави для їх списання відсутні. Не погоджуючись з відмовою у списанні боргу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження. Крім того, цією ухвалою у відповідача витребувано належним чином засвідчені копії матеріалів що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, з приводу яких подано позов.
06.10.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наведено заперечення проти заявлених позовних вимог. Так, відповідач вказує, що Законом України від 04.12.2020 №1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричинено коронавірусом SARS-CoV-2», доповнено пунктом 2-3 підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України. У відповідності до даного підпункту 2-3, у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічний заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, процентів користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов?язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків. Заява платника має бути оформлена датою не раніше дати набрання чинності пункту 2-3 ПК України (10.12.2020) та не пізніше дати закінчення шестимісячного строку, що надається платнику для сплати основної суми податкового боргу, який обліковувався станом на 01.11.2020 (09.06.2021). Листом ТОВ «Іонія» повідомило про намір прийняти участь у процедурі по пункту 2-3 ПКУ та готовність погасити суму основного податкового боргу по податку на додану вартість, який виник станом на 01.11.2020. Враховуючи вищевикладене, та враховуючи всі обставини справи у Головного управління ДПС у м. Києві відсутні правові підстави щодо списання позивачеві сум штрафних санкцій та пені згідно заяви 02.04.2021 відповідно до п. 2-3 ПК України.
09.11.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ "Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/24337/21 передана на розгляд та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід О.С.
Ухвалою від 05.03.2025 адміністративну справу № 640/24337/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Іонія" до Головного управління ДПС в м. Києві про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії суддею Маслоід О.С. прийнято до свого провадження.
Вказана ухвала надсилалась сторонам по справі через підсистему «Електронний суд» (відповідачеві) та засобами поштового зв'язку (позивачеві).
11.03.2025 за вх.№16284/25 до суду від відповідача надійшла заява, в якій він просить вирішити питання закриття провадження.
Ухвалою суду від 10.12.2025 у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження відмовлено.
Іншою ухвалою від 10.12.2025 судом у відповідача витребувано відомості з інтегрованої картки платника податків ТОВ «Іонія» (ІКП) станом на 01.11.2020 із розшифруванням усіх сум (основного боргу, штрафів, пені, нарахувань і погашень) та додаткові пояснення щодо чіткого формулювання правових підстав відмови у списанні штрафних санкцій та пені.
На виконання вимог вказаної ухвали, відповідачем 15.12.2025 за вх.№78489/25 до суду подано витребувані докази та надано пояснення щодо відсутності у позивача податкового боргу, відтак відповідач просив закрити провадження у справі.
Ухвалю суду від 16.12.2025 у задоволенні вказаного клопотання відмовлено.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
02.04.2021 звернувся до відповідача із заявою про списання штрафних санкцій та пені, що обліковуються станом на 01.11.2020 і залишилися несплаченими на дату повної сплати податкового боргу, що виник станом на 01.11.2020.
Зокрема, позивач просив списати пеню, нараховану за податковим повідомленням-рішенням (форма «Р») від 18.03.2013 №0002502230, у сумі 48 057,56 грн, а також штрафні санкції у загальному розмірі 72 094,01 грн, нараховані на підставі податкових повідомлень-рішень №0129251201 від 12.12.2016, №0752341213 від 30.10.2018, №0598270411 та №0598250411 від 10.06.2020, №0858470417 та №0858480417 від 06.10.2020.
Листом від 09.04.2021 відповідач повідомив позивачеві, що станом на 01.11.2020, згідно з даними інформаційно-телекомунікаційних систем, зазначені в заяві позивача суми штрафних санкцій та пені в інтегрованій картці платника податків не обліковуються, а тому підстави для їх списання відсутні.
Водночас позивач вважає таку відмову протиправною, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент проведення перевірки).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 16.1.4. статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, невиконання платником податку обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття такого зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
Проте за наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний.
Так, п. 101.1 ст. 101 ПК України визначено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Відповідно до п. 101.2 ст. 101 ПК України під терміном «безнадійний» розуміється, податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку; податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу; податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду; податковий борг банку, щодо якого наявне рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 2-3 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України регламентовано, що у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов'язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.
Положення цього пункту не застосовується щодо: великих платників податків, що відповідають критеріям, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу; осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства; осіб, щодо яких наявні судові рішення, що набрали законної сили, якими розстрочено (відстрочено) стягнення податкового боргу; банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; осіб, які мають податковий борг з митних платежів; осіб, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пені.
Штрафні санкції і пеня, що підлягають застосуванню та нарахуванню у зв'язку зі сплатою такого податкового боргу, не підлягають застосуванню та нарахуванню, а нараховані підлягають коригуванню до нульових показників.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376 (далі - Порядок №577).
Згідно пункту 2.1 Порядку № 577, під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); 5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Відповідно до п. 3.1 Порядку №577 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
На підставі наведених норм права та досліджених матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем до матеріалів справи надано відомості з інтегрованої картки платника податків позивача, які свідчать про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю "Іонія" податкового боргу, у тому числі у вигляді штрафних санкцій та пені.
За таких обставин, відсутній податковий борг як об'єкт списання, що, у свою чергу, виключає можливість застосування й процедури його списання.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Іонія" до Головного управління ДПС в м. Києві про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Іонія" (вул. Панорамна, 1, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 31482714)
Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 24116, код ЄДРПОУ ВП 44116011)
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 17.12.2025 року.
Суддя Маслоід Олена Степанівна