Справа № 523/18569/25
Номер провадження 3/523/4380/25
"18" листопада 2025 р. м. Одеса
Суддя Пересипського районного суду м. Одеси Мурманова І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Національної поліції України Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 432294 від 23.08.2025 року складеного за обставинами того, що 23.08.2025 року ОСОБА_1 о 21:53 годині здійснював керування транспортним засобом Mitsubishi Galant номерний знак НОМЕР_1 по вул. Краснослобідська в м. Одесі, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проведено на місці зупинки, за допомогою газоаналізатора Драгер, прилад ARLM-0406 тест 1637, результат позитивний 2,10‰, чим порушив п.2.9.а ПДР - керування ТЗ в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідальність за, що передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На адресу суду через систему «Електронний суд» 23.09.2025 року (вх. № 38806) за підписом захисника ОСОБА_1 адвоката Ільїчова Сергія Дмитровича надійшло клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування поданого клопотання адвокат зазначив, що в якості підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення особою яка склала протокол долучено довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, довідку про отримання (неотримання) особою посвідчення водія, чек-тест , акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направлення на огляд водія транспортного засобу та відеозапис з місця вчинення правопорушення.
Разом з цим, на думку сторони захисту вказані докази жодним чином не підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.9 (а) ПДР України водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин та передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.
Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп'яніння, так само ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП, характеризується наявністю прямого умислу. Так, статтею 35 Закону України «Про Національну поліцію» визначено чіткий перелік підстав зупинення працівниками поліції автомобілів. Ця стаття Закону не дозволяє інспектору зупиняти будь-які автомобілі та будь-коли, а лише при наявності конкретних законних підстав.
Адвокат зазначає, що як вбачається з долученого до матеріалів справи відеозапису, відеозапис розпочинається з часу перевірки автомобіля ОСОБА_1 при цьому ні момент зупинки транспортного засобу під керування останнього, ні підстави для його зупинки даним відеозаписом не зафіксовано. Відповідно транспортний засіб ОСОБА_1 був зупинений в порушення вимог чинного законодавства, тобто незаконно. Для того, щоб вимагати від водія пройти огляд на стан сп'яніння, поліція має довести законність його зупинки. Зупинка транспортного засобу поліцією «просто так» не є законною, тому всі подальші вимоги поліції до водія, зокрема й проходження огляду на стан сп'яніння, водій виконувати не зобов'язаний.
В той же час, аналізуючи зміст долученого до матеріалів справи відеозапису неможливо стверджувати про дотримання вищевказаної послідовн ості поліцейськими. Відеозапис взагалі не містить доказів на підтвердження перевірки поліцейським ознак сп'яніння зазначених в ним в акті огляду: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів та які на його думку стали підставою для висловлення вимоги ОСОБА_1 щодо необхідності пройти огляд на стан сп'яніння, тим більше в темну пору доби.
Адвокат зазначає, та просить врахувати, що після того як ОСОБА_1 продув алкотестер, поліцейський повідомив йому, що згідно з цими результатами він перебуває в стані алкогольного сп'яніння, проте всупереч вимогам Інструкції № 1452/735 не роз'яснив його право бути незгодним з результатом огляду, проведеного на місці зупинки та відповідно право у разі незгоди пройти огляд в медичному закладі. Вказані вище порушення поліцейськими вимог Закону України «Про Національну поліцію», «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року, Інструкції № 1452/735 від 09.11.2015 «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС 09.11.2015 № 1452/735 на нашу думку ставлять під сумнів як зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 так і подальші дії щодо проведення відносно нього огляду.
З урахуванням викладеного просить: провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Справу розглянути за відсутності ОСОБА_1 та його захисника Ільїчова С.Д.
В судове засідання призначене на 18 листопада 2025 року ОСОБА_1 та його захисник Ільїчов С.Д. до суду не з'явились, ОСОБА_1 повідомлений про час та місце слухання справи, клопотання про закриття провадження містить в собі прохання щодо можливості розгляду справи за відсутності особи відносно якої складено протокол та адвоката.
Разом з тим, ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою.
Положення ст. 280 КУпАП, передбачають, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст. 7 КУпАП).
Рішенням Європейського суду з прав людини від 29 червня 2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» наголошено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, відповідно до клопотання про закриття провадження у справі, адвокат зазначив, що проведення огляду на стан сп'яніння було проведено з порушення, ОСОБА_1 всупереч вимогам Інструкції № 1452/735 не було роз'яснено його право бути незгодним з результатом огляду, проведеного на місці зупинки та відповідно право у разі незгоди пройти огляд в медичному закладі.
Дослідивши матеріали справи, відеозапис, клопотання про закриття провадження, суддя зазначає наступне.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року N 1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за N 1413/27858 затверджено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлюється.
Ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Розділом ІІІ зазначеної інструкції встановлено порядок проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів.
Як встановлено, з відеозапису фіксування правопорушення, ОСОБА_1 надав згоду пройти тест на стан алкогольного сп'яніння, після ознайомлення з результатами, не розмовляючи, кивнув головою, що погоджується з результатом та мовчки сів в автомобіль. Також, з запису встановлено, що останньому були роз'яснені його права. Також, встановлено, що на запитання поліцейського з приводу вживання алкоголю, останній лише мотав головую.
Також, встановлено, що 23.08.2025 року було складено направлення на огляд водія, в якому зазначено - відмовився проходити огляд в медичному закладі.
З огляду на встановлені обставини, доводи захисника щодо не роз'яснення ОСОБА_1 права на проходження огляду спростовані відеозаписом, крім іншого, ОСОБА_1 не висловив заперечень щодо результатів тесту, та відмовився від проходження огляду в медичному закладі.
Суд зазначає, що відеозаписи свідчать про дотримання працівником поліції в повному обсязі Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції під час проведення її огляду та вимогст.266 КУпАП.
Відеозаписи є одними із об'єктивних доказів у справі про адміністративне правопорушення. На відео, що міститься в матеріалах справи, зафіксовані подія правопорушення. Таким чином, відеоматеріали чітко відображають обставини, які мають значення для справи, є допустимими доказами та оцінюються судом у сукупності з іншими доказами, які підтверджують наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, а також узгоджуються з іншими доказами по справі.
Згідно ч.2 ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Наведеними письмовими доказами, достовірність яких у суду не викликає сумнівів, у повній мірі стверджується вина останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.
Таким чином, аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей суддею встановлено, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та його вина повністю доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 432294 від 23.08.2025 року, Драгер, прилад ARLM-0406 тест 1637, результат позитивний 2,10‰, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, Направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп'яніння від 23.08.2025 року, відеозаписом правопорушення.
При накладенні стягнення суддя враховує ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, а також те, що умисні дії правопорушника були направлені на порушення безпеки руху з використанням джерела підвищеної небезпеки. Враховуючи викладене та з метою подальшого запобігання правопорушень з боку ОСОБА_1 суддя вважає, що необхідним і достатнім стягненням для правопорушника є накладення штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 23, 27, 33, 40-1, 130, 221, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя
За вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Cтягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі: 605 грн. 60 коп. за наступними платіжними реквізитами: отримувач коштів: отримувач коштів: ГУК в Одеській обл./Пересипський р-н/ 21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37607526; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA848999980313080149000015001; Код класифікації доходів бюджету - 21081300.
Вважати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавленим права керування транспортними засобами з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя